CUTUK d.o.o ISP Wireless

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by kolinsb, Mar 27, 2010.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    evo ti pinga na DSL meni je stalan ovakav osim kad nesto telecom radi a to je rijetko
    [​IMG]
    Prema Europi
    [​IMG]
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ovakvu sam konekciju jutros imao:

    [​IMG]
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    kakva je situacija sa pingtestom?
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    prema kojoj zemlji/provideru hoces da izmjerim?
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    pa eto odradi par servera do njemačke ništa dalje. interesuje me zato što kod mene wireless pravo loš dok mi ni jaran na 5ghz nije zadovoljan. u zadnjim danima se popravio da kucnem od stol ping je dobar i nema laga ali naleti period u kojem bukvalno ne možeš uletit na server jer ti je ping prevelik. radi toga sam nažalost primoran na bihnetovih 8g.
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma ovo je bilo na trenutak ta brzina, inace sam limitiran na 6Mbps.... uglavnom, moze duplo vise od bitchnetovog ADSL-a :D
    evo par mjerenja:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    U to vrijeme kod svih je ok, daj nam test oko od 10 uvece
    Uostalom ne mozes porediti Brandboard i WiFi ma kakav on bio...
    Zica je Zica ja znam da imam isti ping u 6:15 i u 21:00 bez jittera
    Sto se tice WI FI to je sve kockanje...ipak je to zrak, jedan link, jedna IP Javna, opterecenost linka, kvalitet linka...
    Dok kod DSL je druga prica ti to znas...ne moze me nikakav WireLess ubijediti da je stabilan tj da je stabilniji od žice tj DSL


    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    USA
    [​IMG]

    Usput u gejmingu nije bitan toliko vrijednost ping....vec da ima jednu vrijednost koja je stabilna
    tj da bude u zoni igranja od 20 do 110 ali da bude stabilan
    kod wirlessa ping varira svake sekunde jitter se pojavljuje, sto ti jednostavno unisti volju za igranjem
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    samo pogledaj koliko threadova na ovom forumu imas vezano za DSL/Cable ISP-ove, a koliko za wireless... malo procitaj iskustva raje koja koristi net preko zice, i vidjet ces da kvalitet neta ne zavisi od toga da li se prenosi zicom ili zrakom, nego od sposobnosti i strucnosti ljudi koji rade na odrzavanju/prosirivanju infrastrukture i na podrsci korisnicima..... ja zaista nemam poima, odakle ti informacija, da svi wireless provideri koriste jednu javnu ip adresu na serveru na kojem terminiraju korisnike ili na backbone-u ili po ap-u????? (sto je mozda i bilo prije par godina, kad je broadbend zazivio u bih, i kad su javne ip bile blago i extra skupe) cutuk svakom svom useru daje dinamicku javnu ip adresu (koliko sam u poznat i Zona isto tako). Sad da zatrazim i staticnu ip adresu, ni to ne bi bio problem. zaista hejtam ove ljude koji prosipaju suplju, i pricaju o necemu sto nisu probali.... ja ti dajem informaciju i dijelim svoje iskustvo iz prve ruke, jer koristim ovaj net, igram s ovim netom, a ti mi dolazis tu i ubjedujes me kako je ovaj net sranje, i ne samo ovaj, nego svaki wireless.... pa ko ovdje nije normalan???? ova raja s kojima igram BFBC2 (exwizard, JaLa, Vedo, Juka, Zeleni, Zalizani....) neka kazu da li ja imam problem s pingom u igri.... nebrojano puta sam imao i bolji ping nego oni (sem Zelenog). Jitter je do 6ms, sto uopste nije strasno. problem je kad ti skace po 20 ili 30 ms..... ili ja imao ping 60 ili 66, isti je djavo (nema te veze u kojoj ping ne varira, od lokalne 100Mbps ethernet mreze, optike, wireless-a.... nigdje neces imati jednu fixnu vrijednost, i na kraju krajeva zavisi i od same igre), ali nije isto ako imam 90, umjesto 60.... na kraju krajeva, da ne bi mnogo duzili.... posalji mi svoj msn da te dodam, uci ces preko teamviewera na moj comp, u kom god hoces vremenskom periodu, i probati sam kako izgleda taj net, posto iz prilozenog, vidim da mislis da prosipam suplju.......

    EDIT: za diskutovati je, koliko je realno ocekivati da mi u bih imamo kvalitetan i dobar net, jer to dobrim dijelom ne zavisi samo od nasih providera, posto oni vecinom imaju natprovidere iz susjednih zemalja, pa i od tih natprovidera zavisi kvalitet neta, pinga itd itd... ne mozemo se porediti sa jednom njemackom koja ima svoj vlastiti backbone prema ostatku interneta/svijeta....
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Kolins thnx na speedtestu. ja sam što se tiče svog wireless provajdera zaista razočaran kada je stabilnost konekcije u pitanju a naročito ping. kako sam već rekao ima sedmica sve radi fercera, cod4 odigram 1h iz cuga nijednom ne zalaga ali sve gledam kada će opet krenuti problemi. na 5ghz kod mog provajdera globala ocjena je c ili b što će reći daleko od povoljnog za gejming tako da mi ne preostaje 8g adsl paket.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    onda idemo svi sa dsl-a na wi fi...
    imao sam neke wi fi provajdere znalo je biti odlicno..mjesec i onda sranje od zone do nekih lokalnih itd provajdera
    onda daj ti nama malo testova uvece od 19 do 23...i kod mene je bio ping 20 ms sa jitterom 3ms ujutro...
    a uvece je bila druga prica, inace znalo je biti nekada dobro i uvece zavisi od stanja linka...
    Recimo da ti je sad taj tvoj Cutuk dobar a pitanje je vremena kad ce biti kao i ostali
    mozda je ap trenutno usamljen dok dodje korisnika jos pa interferencija signala pa drugi provajedri itd
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    dobit ces testove kad god hoces...
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Usput da ti javim jos nesto...nema tih para i besplatnog neta za koje bi ja dao da mi neko postavi ap na stan ili kucu...
    jos kad ti stave onu antenu sa pojacivacem ima da ti od emitovanja radio signala...dolazi do uginuca i mutiranja celija pada imuniteta i jos dosta nekih stvari...veoma velika je stetnost po ljudski organizam..
    Ti signali su duplo gori od recimo GSM signala koji je manje stetan...
    to je duga prica, preporucio bih ti da dodjes na predavanja o stetnosti bas tog wirless signala na MF u Tuzli kod profesora Ramiza Štele...u TK je donesen zakon da emitovanja takvih signala ne smije biti blizu izvora vode...tako da ne smije biti ni 700 metara u zoni poljoprivrednih gazdinstva i vodonosnih hidrogeoloskih kolektora za odvodnjavanje,,,nikakvi AP-ovi tj radio signali od WI Fi do GSM....

    Usput sretno ti sa netom....ovo govorim radi tebe....jer nisi svjestan tako jedne opasne izlozenosti...
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahha (dosadi mi kucati) :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 (lakse je klikati) :lol: :lol: :lol: :lol:


    jaro, evo tebi malo, pa ti to iscitaj :) maximalna dozvoljena snaga wireless uredaja koju propisuje RAK (regulatorna agencija za komunikacije) je 100mw na 2,4GHz, i cutuk se toga strogo pridrzava (jer bi ga dusmani od konkurencije mogli prijaviti, pa ce morati poskidati te antene, sto nije isplativo). usput, ti kad pricas na mobitel, kraj uha ti je 2W snaga (pazi 2 WATA, a kod wireless-a pricamo o MILIWATIMA)

    http://wireless.uzice.net/uputstva/koli ... je-opasno/
     
  14. GW

    GW Moderator

    Ne znam što se zamaraš sa objašnjavanjem uopće. Pogledaj mu samo avatar.
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jaro ovo ti je obicna wirless antena ne govorim ja o obicnom wirless routeru
    ja ti govorim o AP sa pojacivacem...
    Nisam ti dzaba rekao da odes na ona predavanja...ljudi su vrsili mjerenja
    Nasa oprema na AP je daleko od one propisane opreme koju nude proizvodjaci danas
    bez ikakve zastite, domace modificirani ap-ovi
    a sto se tice RAKA kad je on vrsio bilo kakvu kontrolu...poznato je da je 2 godine relej Eroneta zracio vodu na Stuparima kojom se snabdijevao grad Tuzla pa je izmjesten tek nakon 2 godine...toliko o RAKU

    Ap sa pojacivacem ide do 10 W i to konstatno mobitel je druga stvar....ne pricas po mobitelu cijeli dan i noc
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    jos jednom cu da ti kazem, da ISP koji se spominje u ovoj temi, NE koristi nikakva pojacala, a razlog je jednostavan, sto cu ti pokazati racunicom:

    50mW snage=17dBm
    100mW snage = 20dBm (20 decibela)
    200mW snage=23dBm
    400mW snage=26dBm

    kao sto vidis, da bi dobio dodatno pojacanje od popisana 3 decibela, moras uduplati snagu wireless kartice, pa tako za 26dBi, trebas 400mW sto je mnogo, steti kartici samoj, odbija se od prepreka i reflektuje se nazad u obliku stetnih signala itd itd. zato ovaj provider koristi malo snage (u okviru 100mW) i JAKO kvalitetne antene, da bi dobio trazeno, dok drugi rade obrnuto (shit od antena+pojacala o kojima pricas). necu ti vise ovdje nista pojasnjavati, imas wikipedia, google, i tog svog profesora, pa uci o wirelessu!
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    nemam ja tebi sta pricati sorry ja govorim o AP sa pojacivacima koji idu od 6 do 20W
    ne govorim o obicnom routeru i obicnoj kartici tvoja stvar sto neke stvari ne kontas ja sam bio na predavanjima tako da znam o cemu se radi....

    Sto se tice mobitela to je druga stvar ne visi ti i dan i noc na uhu konstantno....
    Da imam profesora koji je do sada maknuo nekoliko releja i jos drugih stvari koje stetno uticu na okolinu...
    Posto nas RAK nista ne radi...Zajebi propise....
    Dovoljan ti je razlog kako neki sicaju na 5 km udaljenosti 5GHZ i 2 km 2.4 GhZ to u skladu sa propisima jednostavno nije moguce
    ali je moguce u BIH
     
  18. Mujka

    Mujka Komšija

    kako ti ne kontas da on nema veze sa tim ap sa pojacivacima ?
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ne znam druze ja nisam vidio bar u BiH AP bez pojacivaca.....
    Jedino ako se radi o kucnom wirlessu...a na AP na koji se ostali kačaju navrnu Boga mi jak pojacivac...
     
  20. Mujka

    Mujka Komšija

    pa covjek ti fino rece da cutuk to ne koristi ?

    jednostavno je ako su svi losi ne mora znacit da je cutuk isp isti takav...