CUTUK d.o.o ISP Wireless

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by kolinsb, Mar 27, 2010.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    ne koriste ako njegov AP sluzi da se nakace on i oni njegovi susjedi sa sprata....

    Uostalom necu se dalje raspravljati.....

    Profesionalna Wirless oprema za AP sa zastitom je oko 5000 KM
    Mora da je Cutuk profitabilan pravo
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    a majmuna majko draga. covjece shvatas li ti sebe sta ti pricas???? 6W na wireless-u?????? pa od tog ptice padaju pecene s grana :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 kakva ti korist od 6W na ap-u, kad klijentske kartice imaju snagu plafon 100mw, i to one preko 150KM??? uredaj sa snagom od 6W uopste ne postoji za wireless na opsegu niti 2,4GHz, niti na 5,8GHz, niti na licenciranom 3,5GHz opsegu??? a i da postoji, kakva ti korist sto ti klijentu tom snagom mozes poslati bilo sta na 100KM, kad on tebi ne moze, radi male snage a velike udaljenosti???

    procitaj clanove od 33-35 ba: http://www.rak.ba/bs/legal/?cid=2428
    http://www.rak.ba/bs/telecom/db/tmpl1.aspx?cid=2467 - redni br. 34!
    cutuk koristi: http://www2.proxim.com/products.html (Tsunami i Mesh), sve licencirano, sve dozvoljeno za distribuiranje na evropsko trziste.... 5000KM po AP-u???? :smt005

    pa za sta ce drugo korisititi AP? da trazi vanzemaljce? :lol:
    daj mi link od te opreme od 5000KM, da vidim i ja to cudo :) :) :) vjerujem da i ove ostale s foruma zanima ta nova skupa oprema. mozda neki provider pobaca svoju opremu, i predje na tu tvoju od 5000KM po AP-u :lol: :lol:
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma


    rekao sam necu da nista govorim...ako pogledas malo zakone EU vidjet ces da je AP zabranjeno stavljati na stanove i kuce...
    Vjerovatno onako radi reda.....sto se tice opreme rekao sam za opremu sa zastitom....
    Prijemna omni antena ili ona 5 ghz i wi fi kartica je jedna stvar a AP je druga prica mnogo kompleksnija...
    posto ti cijelo vrijeme govoris o obicnoj anteni i kartici..to je tvoja stvar...

    Za RAK mi nemoj nista pricati vec sam rekao da rak nikad ne vrsi neke kontrole
    Vec sam ti rekao za pojacivac Antene na AP....i sve ostalo tako da me iskreno briga za tobom....
    Uzivaj u Cutuku i besplatnom izlaganju radio talasima 365 dana u godini
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Usput mozda se nismo razumili ja sam mislio na AP (Baznu Stanicu)
     
  5. Tyger

    Tyger Aktivista

    Evo ti stranica pa se malo informisi barem sto se karakteristika kako AP-ova(klientskih) tako i baznih stanica.
    http://wirac.ba/w/index.php
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    ja ti govorim o mjerenjima i konstantoj izlozenosti....
    mobitel, mikrovalna i sl.. je druga prica oni zrace samo kad razgovaras ili koristis mikrovalnu...a to nije toliko stetno za covjeka
    jer je kratkotrajno...a 365 dana u godini je duga prica
     
  7. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Imas kakve rezultate tih mjerenja?
     
  8. Tyger

    Tyger Aktivista

    Kao prvo: Ti ne uzimas u obzir da vecini ljudi to uopste ne stoji pored racunara niti do glave, vec pretezno na krovu ili vanjskom zidu kuce te da su antene uvijek okrenute prema baznoj stanici i zrace prema njoj.

    Kao drugo: Jel ti hodas kroz grad oblozen alumijom pa nisi izlozen zracenju baznih stanica za mobitele (koje su na svakom cosku/strateskim mjestima najvece pokrivenosti)
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma de ba pustite ga, vidite da nije sav svoj, udara ko maksim po diviziji. ne mozes liku objasniti da su to klijentski ap-ovi (neko to zove i BAZNA STANICA), i da velika snaga treba za velike udaljenosti, i da se takvi ap-ovi malo vece snage (400mW ili 600mW) koriste negdje na planinama za povezivanje na velikim udaljenostima, a ne za spajanje klijenata na nivou grada..... koji ce majmun ubaciti takav ap koji vrijedi 1500KM da bi povezao par klijenata, kad moze posao zavrsiti sa 3 puta jeftinijom opremom...... boga pitaj o cemu je njemu pricao taj profesor. mozda o satelitskim antenama(koje pak rade na frekvencijama reda 10GHz), gdje je snaga reda nekoliko wati.... kao sto ti rekoh, daj nam pokazi tu opremu ogromne snage i sa cijenom od 5000KM, i mene i ostale jako zanima kako to izgleda :) :) :) kolega ti dade link od jednog veceg trgovca wireless opremom. nadji mi bilo kakvo pojacalo u njegovom cjenovniku.... hoces sipak, jer se to ne koristi ovdje. najjaca kartica je 600mW i to se koristi za wireless veze izmedju gradova. u printexu imaju stare zalihe pojacala, gdje pojacalo od 1W kosta skoro 600KM.... koji ce majmun ubaciti to na AP u gradu, gdje su mu klijenti u radiusu od mozda 2KM :lol: :lol:
    Tyger, dat mu je link sa proracunom, gdje se vidi da tek snaga od 3,2W, kojoj moras biti izlozen pola sata, na udaljenosti 20cm, postaje opasna..... ko je to jos na udaljenosti 20cm od ap-a? i ako je pojacalo od 1W preko 600KM, koliko kosta to od 3,2W? :smt005 :smt005 liku su dati dokazi da nije u pravu, a on i dalje laprda, bez ijednog validnog dokaza da prica istinu.....
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    kostantno ne....
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pola sata 20 cm...how about 10 metara 365 dana u godini
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    auuuuu pa ja tek sad skontah.... tebe su izgleda ovi signali ogromne snage od 20W toliko izludili pa pricas takve gluposti gore nego da si se nazdero ludih gljiva :smt005 :smt005 :smt005 :smt005
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    da malo prokomentarisemo i ovo, jer je vrijeme pokazalo da je GW fulo i to momacki :D

    uvijek sam imao brzinu koju sam platio, 6Mbps (s obzirom koliko problema imaju ovi "koji su na žici", ja sam prezadovoljan). ovih dana je Ćutuk doo pustio testne brzine, odnosno uduplao brzine na svojim paketima. Prema mojim informacijama, te brzine bi zvanicno trebale biti pustene na pakete prije bihnetove izmjene paketa, tj. ili pocetkom februara ili tokom februara. Trebale bi se desiti neke promjene i na prometu, tj. povecanje gigabajta, ali ne znam koliko ce to povecanje biti. Trenutno, moja brzina je 12Mbps, a ona koju sam u ovom trenutku izmjerio iznosi:

    [​IMG]

    Do sad sam imao 6Mbps/768kbps, i prema novom cjenovniku bih trebao imati 12Mbps/1,5Mbps.

    Aktutelni cjenovnik se moze naci na sajtu: http://www.cutuk.net/
     
  14. Esh

    Esh HWB

    Ako si ti zadovoljan, cijena korektna, stabilnost maksimalna, pozdravljam ponudu tog providera :) (kao i bilo kojeg drugog sa tim "kvalitetima")
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma ljudi se bore da opstanu kako znaju i umiju. kod cutuka je problem slican kao i kod zone, tj. ekipe ljudi koji rade kao cutukovi partneri u drugim gradovima. oni prikljucuju ove standardne korisnike. sto se tice onih direktno zaposlenih kod cutuka, njih ima jako malo, i dobra su ekipa. najveci problem kod cutuka je taj sto cesto ne odrzi rijec. eto npr ExWizzard ga je zvao mjesec dana da mu dodje prikljuciti net u zivinicama, i svaki puta je dobio odgovor sutra cemo doci. da li zaista ta ekipa nema kad otici na teren radi nekih bitnijih poslova, da li cutuk to njima zaboravi prenijeti, da li je nesh trece nemam poima. uglavnom smatram da to nije ok. ali eto na kraju je ExWizzard dobio 8Mbps net, a sada ima 16Mbps, i tvrdi da je jako zadovoljan. i on nije obicni korisnik, nego spada u one posebne, i za njega je isla posebna oprema. koliko je platio prikljucak, nemam poima xD znam da taj paket kosta 105KM mjesecno
     
  16. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Ja se nadam da ce barem uduplat limite :p
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    u jbt ovaj gori od mene :lol: :mrgreen:
     
  18. GW

    GW Moderator

    Ja se samo nadam da kolinsb ima free akond epik kod čutuka, jer ovakva reklama to definitivno zaslužuje. :D
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    nema kolins nish od cutuka :) samo kvalitetan internet, koji uredno placa :)
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Toliko kvalitetan da moras pored njeg i ADSL koristit ili sam ja nesto propustio?