CUTUK d.o.o ISP Wireless

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by kolinsb, Mar 27, 2010.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    naravno ;) koliko god wireless bio dobar, on je ogranicen. tu mislim na onih teoretskih 26Mbps (pola od 54Mbps), odnosno nekih 20Mbps realno. Tu provider nemoze nish uciniti kad dodje do te granice, i tad net postaje losh. kod cutuka se to josh nije desilo, tj. izgleda da su mu korisnici fino rasporedjeni po antenama. ja koliko igram na wirelessu toliko igram i na adsl-u. ako si dobro upoznat s materijom, trebo bi znati da nema jedan provider extra odzive prema svim zemljama. neko je bolje povezan s nekom zemljom i tu mu je bolji ping, a neko losihije, pa je tako i meni na nekim serverima bolji ping na wireless-u a na nekim dok igram na adsl-u, i ja to kombinujem.... a ti selvine ocito neke stvari izvlacis iz konteksta i pravis se indijanac. ako je net kvalitetan, ne znaci da je idealan. i adsl je kvalitetan, ali nemas niti 2Mbps (nego 1800kbps), a niti imas 40GB za download.... prema tome, to kvalitetno je relativna stvar ;)
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Evo jos novosti iz Ćutuk d.o.o WISP-a :)

    Od 1.2.2011. povodom povećanja naših kapaciteta prema svijetu, svi korisnici Wireless Deset paketa mogu koristiti internet bez ograničenja potrošnje!

    Ova akcija traje do 30.4.2011. kada tradicionalno objavljujemo novi cjenik, i vrijedi za sve korisnike koji imaju potpisan ugovor za Wireless Deset paket usluga. Tijekom trajanja akcije korisnici mogu koristiti internet bez ograničenja potrošnje, tj. prekoračenje se neće obračunavati.

    Molimo sve korisnike koji primjete značajniji pad performansi svojih paketa, da prijave problem.
    Ćutuk d.o.o. Žepce zadržava pravo da suspendira ovo pravo u pojedinačnim slučajevima. Ovaj izuzetak obuhavata neovlašteno davanje svojih korisničkih parametara drugim korisnicima, nepostojanje tehničkih mogućnosti na pojedinim lokacijama za pružanje ove usluge, ili kršenje općih uvjeta ugovora.

    Sukcesivno cemo i korisnike drugih paketa ukljuciti u ovu akciju nakon što riješimo "uska grla" na mreži, o čemu će biti blagovremeno obaviješteni.

    www.cutuk.net
     
  3. metallac

    metallac Aktivista

    Evo i ja koristim wireless već dvije godine doduše od drugog provajdera ali sam extra zadovoljan... Veza mi nije pukla sigurno već zadnjih 7 mjeseci ako ne i više, ping je dobar i kada igram na serveru moj ping je medju najboljim (cs 1.6 kgb server)... Vidim da bitchnet uvodi flat ali ja za sada još uvijek ne mislim mjenjati isp :D
     
  4. ofline1

    ofline1 Novi član

    hocel biti neogranicen internet i za ove druge pakete (Wireless pet) :) ne mogu ja to da docekam, vec sam potrosio 7 GB :D
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa vidis sta ti pise... moraju izmjeniti neku opremu, kako bi omogucili neogranicen download na svim paketima.... svake godine pocetkom 5. mjeseca cutuk mijenja svoj cjenovnik, pa ce se to desiti i ovaj puta, ali ce pustiti to i malo ranije kako je najavljeno....
     
  6. ofline1

    ofline1 Novi član

    ok.. nadam se da ce brzina ostati dobra kao sada kada dodju flat paketi. Trenutnom brzinom sam zadovoljan za razliku od mog jarana koji ima Zonu.. ja sam skinuo film od 705MB za neka 3.5-4 sata dok je on ostavio preko noci film od 300MB i do jutra je skinulo 230MB... oba paketa od po 20KM samo drugi provideri :D
     
  7. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Zona je definitivno smece postala, evo iz prve ruke govorim. Nije bas toliko lose da se ne moze skinuti film od 300mb, ali od nekih 4-5 sati popodne pa do 1 navece cirka je nemoguce raditi ista ozbiljnije na netu. Vjerovatno su im zaguseni kapaciteti i previse raje ima pa ide jako sporo i nepouzdano.
     
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ja sam ih se odrekao u septembru, bio sam kod njih preko tri godine ali je samo islo na losije, sad kad Telekom daje flat izgubit ce i ovo malo korisnika sto imaju tako da su propali...
     
  9. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ne znam kakvo je stanje tamo u drugim gradovima i sa drugim ISPovima, ako se mogu tako nazvati, ali ovdje u Gradaccu je svaki wireless smece. I haj ja posto sam imao opremu igrom slucaja uzmem ovo preko zime, imam raspusta mjesec pa eto da ne placam dzaba ADSL kad nemam PC tu kod kuce, ali stvarno je patnja. U sedmicu dana se iznerviram ko na normalnom netu u godinu dana.

    Jos 25km su dobili od mene i to im je zadnje :)
     
  10. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Takodjer sam bio korisnik zone 3 godine i svake godine je gore i gore bilo :S, evo sad na cutuku 50ms u wowu (bez glupih hackova)
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    jucer sam nabacio nekih stvarcica da poskidam, i evo kako to izgleda kod cutuka :D
    Code:
    17.2.2011 0:45:00	2.020,217	69,027	1h:11m:1s
    17.2.2011 1:56:01	2.020,392	80,533	1h:10m:55s
    17.2.2011 3:06:57	2.020,231	72,442	1h:10m:45s
    17.2.2011 4:17:41	2.020,151	75,068	1h:10m:49s
    17.2.2011 5:28:31	2.020,139	62,642	1h:30m:17s
    17.2.2011 6:58:49	2.020,142	62,269	1h:11m:1s
    17.2.2011 8:09:50	2.020,043	53,124	1h:11m:13s
    17.2.2011 9:21:03	2.020,315	50,205	1h:13m:55s
    17.2.2011 10:34:58	2.020,302	58,906	1h:57m:20s
    17.2.2011 12:32:19	940,427	21,916	0h:37m:47s
    17.2.2011 13:10:09	2.020,188	48,606	5h:9m:18s
    17.2.2011 18:19:28	2.020,436	83,046	6h:8m:37s
    
    znaci 23GB za dan :smt005 za 2GB treba 1h i 15-tak min....
     
  12. bvaresko

    bvaresko Novi član

    Ja koristim cutukov internet u Busovaci. Probao sam Zonu (nekad problemi) & RoadRunner (katastrofa, ama bas hebena katastrofa - ponovo su izmislili 56K modem, a ja sam izgubio 2 godine zivota zbog zivciranja), tu je jos i GlobalNet iz Novog Travnika koji nisam probao.

    Uglavnom, bio sam nekad na 2.4 GHz i napocetku je sve radilo dobro, poslije je malo pocelo stekati. Kad su uveli Motorolu Canopy odmah sam se prebacio, prikljucak jest mozda malo poskup ali.. nikakvih primjedbi nemam.

    Kako sam ja skonto, primjedbe imaju oni koji se supaju sa starom opremom. Prijatelj mi je isto kod Cutuka, na istu lokaciju smo spojeni, ja na 5.4 GHZ on na 2.4GHZ. Njemu ide oko 1Mbit, meni stalno 4Mbita bez problema.

    Evo mjerenje u 12:00, nemam pojma zasto mi je pokazalo ovako, inace ide do 4

    http://www.speedtest.net/result/1206271337.png

    Sve u svemu... ime je katastrofa, a internet im je predobar. CUTUK FTW!
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Cutuk vec 2 mjeseca pretumbava cijelu mrezu (u 10-tak gradova) i testira povecane brzine itd itd... mene je jucer zvao Josip (inace vlasnik Cutuk d.o.o ISP), iz razloga sto mi hoce skinuti ovu trenutnu opremu s krova (neki mikrotik routerboard sa 2,4GHz klijentskom antenom prema korisnicima), a ubacit' ce mi neki Motorola AP. Koliko sam ga skontao, na toj mojoj anteni 2,4GHz nema klijenata, sem mene (pa mu se bas i ne isplati da je drzi kod mene, vec ce je prekonfigurisati i staviti tamo gdje je potrebnija), a i pokusava sve korisnike prebaciti na 5,8GHz. Posto on to jedini radi u firmi, kad je u pitanju IP spektar, to podesavanje ide malo sporije, i za ocekivat je u narednom periodu, da ce i biti nekakvih zastoja u saobracaju, prekida veza i sl.
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Cuj ime katastrofa, i ja se Cutuk prezivam :) Mojne da rodjaka kontaktiram :p

    Sent from my Desire HD using Tapatalk
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    hahaha pa ovaj se ne preziva cutuk :D :D to mu je nadimak valjda. Josip se preziva Tomić :) :) :)
     
  16. ofline1

    ofline1 Novi član


    ajde reci Josipu da postavi opremu u Naselje Gaj hehe :) ja se konektujem na Zavidovici 14, ne vidim AP (nikako da ga uocim) ali mi je signal 100% kao i link quality :D
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    a gdje si tacno u naselju Gaj? AP se nalazi na prvoj zgradi iznad Lovca, onoj koja gleda direktno na cestu. AP je na zadnjem spratu, na balkonu cini mi se.
     
  18. ofline1

    ofline1 Novi član

    zivim iznad Caffe-a Italija, ne mogu se na taj konektovat jer izmedju nas je zgrada citava xD.. ali ima Dubravica (Zavidovici 14):
    [​IMG]
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa taj najbolje vidis. Pretpostavljam da gledas prema dubravici. sto se tice AP-ova, oni koji bi tebi mogli biti zanimljivi, nalaze se: jedan na tehnickoj skoli, i pokrivaj dioo izgrada ispod skole, one iznad kafica, i one s lijeve strane kod penzionera i iznad i iznad bivse radio stanice. drugi AP se nalazi na zgradi preko puta semse zubara, ali pokriva unutrasnji krug zgrada i gleda prema zeljezari (znaci, ne prema cesti semsinoj ordinaciji, nego na suprotnoj strani)...
     
  20. ofline1

    ofline1 Novi član

    poceo sam igrati CoD 4 multiplayer, imam jedan screenshot, ping je odlican za gaming :)


    [​IMG]




    uradio sam par speedtestova:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    koristim paket Wireless Pet - 20KM mjesecno
    ide jos brze kad downloadujem sa torrentom :D