CUTUK d.o.o ISP Wireless

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by kolinsb, Mar 27, 2010.

  1. Zdici90

    Zdici90 Novi član

    Vidim da si Cool decko i upravu si ovo je strasno ej da vidis support ja kazem iskljucit cu se kaze boli me briga jos se smije radi sta hoces ;))) A Pare imam a necu ih dati iz principa a jos cu povuci za sobom preko 10 korisnika do sada se iskljucilo njih 5 Cekam Adsl da rade liniju da sam rahat jest skupo al makar dobijes trazeno pozdrav kralju :wink:
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Generalno svi pljujemo najviše po BHTelecomu uključujući i mene, ja jedva čekam da kablovski uvede i telefon tokom ove godine da isključim i BHTelecom fiksni ali činjenica je da imaju najkvalitetniji internet koji danas i nije više skup.

    Iz iskustva jedan savjet traži štelu za ADSL mogao bi se načekati :D
    Danas jaranu stigli monteri čekao možda 3 sedmice, iznenađujuće brzi hehe.
     
  3. Zdici90

    Zdici90 Novi član

    Ma ima se stele samo da oce ovi radit liniju to mi je najmanji problem da se rijesim ove bagre sto kazes skupo jest zato je kvalitetno a gore je kad ti pada konekcija 20 puta danas!!!
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Generalno, ti imas smece od opreme. To je zaisigurno najveci problem. AirLive 2000 PCI kartica (kojoj je vjerovatno vec odavno oslabio i prijem i predaja) kosta 30-35KM i to se ne moze nazvati opremom, nego igrackom (sto jedan kolega na drugom forumu rece, ne moze se sa najjeftinijom karticom i konzervom od krastavcica kao antenom ici na internet). Generalno, Cutuk ti ne brani da ti uzmes bolju opremu, cak stavise ;) preporucuje to. Koliko sam ja informisan, Cutuk planira cijelu svoju infrastrukturu prebaciti na 5,8GHz, jer 2,4GHz nije buducnost, i tu se nema sta traziti vise. Dio te tranzicije ce finansirati on, a dio korisnici. Posto korisnika ima mnogo, i to u par gradova, a Cutuk nije ogroman ISP, sasvim je jasno da ce ta tranzicija ici postepeno (sto iz finansijskih razloga, sto sa stanovista ljudskih resursa). Treba shvatiti, da wireless nije kao ADSL (kupi jedan ADSL modem i imas ga dok ne otegne papke, nikad nista ne moras mijenjati), jer se zna desiti, da ti danas jedna oprema radi, a sutra ne radi (jaro ispred tebe upalio naki WLAN router, pa ti tusi signal, drugi ISP okreno antenu, pa se preklapaju kanali ili odvalio snagu na ap-u, pa te utusi skroz), i zavisno od "situacije u eteru", treba i svoju opremu prilagodjavati (genelerano, grid antene su najbolje, i preporucuju se na strani korisnika, radi uskog snopa zracenja - citaj rasipanja signala tamo gdje ne treba). To je jednostavno tako, i od toga ne mozes pobjeci. E sad, kako je kod nas kriza, i raja nema para, onda se njima ne ulaze u opremu (ja sam svoju opremu nekoliko puta mijenjao, kako AP, tako i antene). Obicno kazu :"Pa ovaj komplet mi je prodao ISP, uzeo pare, a sad ne radi=zajebo me. Neka mi on promjeni opremu". Pa prestane ti raditi i mobitel, pa ti ga ne kupuje BH Mobile (Telecom), a placas im mjesecnu pretplatu. Sad ce neko reci, pa Bitchnet daje modem djabe. Treba shvatiti da nema NISTA DJABE, jer nikom ne pada oprema s neba, za djabe! Bihnet zato ima najskuplji internet u regionu, a i sire, pa je sasvim jasno da ti taj modem rentas od njih na mjesecnom nivou, pa odatle i velika cijena mjesecnog racuna za net.
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ne bih se složio sa ovim. Ne vidim neku bolju ponudu wireless ISP-ova u odnosu na BHT.
    Čak šta više i počeli su da daju flat pakete, a ostavili su isti link od nadprovajdera pa je upitna deklarisana brzina recimo uveče.
    Ja sam zadovoljan Bihnetom poslije uvođenja flat paketa. Moj račun za internet vrijedi svakog pfeninga.
    Čisto da ama baš nikada nisam imao problema sa pingom, jer mi je on veoma bitan za igranje.
    Brzina downloada i uploada je više nego dovoljna za moje potrebe. I rijetko kad varira brzina osim kad su neki radovi a to sve moze se sabrati u 5 dana u toku godine.
    I kad već spominješ, zašto bih ja kupovao 5Ghz opremu, imam jarana koji je do sada dao 300 KM na mijenjanje opreme i svega ostalog opet ima los net zbog linka od nadprovajdera. I kad mu je u onoj grmljavini otisla oprema, lik je trebao kupiti novu, otisao je lijepo do pošte i prijavio ADSL za 1 KM
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    To si sad zadovoljan uslugom ;) sta je bilo prethodnih godina, kad je bihnet uzimao i sakom i kapom????? kad je 1GB bio 11,7KM, i kad su dolazili ogromni racuni? prema tome, ti si svoju opremu za ADSL davno otplatio. kad je u pitanju kolicina download/upload prometa i brzine, vecina wireless ISP-ova je vec odavno bolja od bihneta (da ne kazemo, da su mnogi davno ponudili flat pakete). kad je u pitanju ping u igrama, onda je bihnet bolji od vecine wireless ISP-ova. koliko znam, jedino Logosoft ima i jedno i drugo, po jako povoljnoj cijeni. Za ostale (cable) ISP-ove ne znam.
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja govorim o trenutnom stanju. Baš me zanima koliki ce biti broj korisnika ADSL-a biti u izvještaju BHT-a na kraju godine.
    Uostalom ja cijenim wireless ISP-ove i sve što je domaće proizvodnje. Uostalom danas nije skupa wireless kartica a i nude fine jeftine pakete baš za ovu klasu ljudi koji su ispod srednje klase i nisu obavezni placati svaki mjesec račun već po potrebi. Kojima je uglavnom bitno surfanje a tu ping i nije toliko bitan.
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa za ocekivat' je da ce ih biti veci broj, jer se i bhtelecom, kao i ostali provideri, siri i pokriva sve veca podrucja, mijenja opremu, ulaze u infrastrukturu. U BiH ima jos velik broj ruralnih podrucja, u kojima nema nikako neta, ili ima wireless net, koji je pak losh, radi dugog linka (jedan ap na jedno brdo, drugi na drugo, razmak 50km izmedju, i eto ti losheg linka). Naravno da ti ljudi cekaju adsl ko ozeblo sunce.

    EDIT: slazem se da nije skupa wlan kartica, ali s takvim karticama ti ne valja net. Nisu djabe jeftine. Zdici90 ti je dokaz za to. Nije skup ni mobitel, imas ih po 50KM. Ali ti sigurno nemas taj od 50KM. Zasto? Uvijek je bilo: koliko para, toliko i muzike.
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa ja tebe razumijem u potpunosti, ali ja mislim da je pristupačnost wireless-a njegova prednost.
    Ali recimo ja ne vidim svrhu prelaza sa 2.4 na 5Ghz i kupovina opreme, pritom trazenje neke stabilnosti ako imas mogucnost ADSL prikljucka. 5ghz je odlična alternativa ali ako nemaš drugog izbora, a iskreno rijetki su wireless operateri koji vode racuna o opremi i linkovima od nadprovajdera, Ćutuk je i ovdje jedan od boljih wifi provajdera, čisto jer ima dobre linkove.
    Što se tiče pristupačnosti ADSL-a bar u Tuzlanskom kantonu svaka "čuka" tj selo ima pristup toj tehnologiji. Već 2-3 godine u nazad.
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa evo npr. ja imam link kod cutuka 4Mbps za 30KM sa pdv-om, oprema 5GHz. Mogu ga koristiti i za igranje i za download. Eto, neka ping ne valja nikako, neka ga mogu koristiti samo za download. Da nemam MojaTV net, imao bih NetFlat 2Mbps, koji kosta 30KM. Ukupni troskovi bi mi bili 60KM mjesecno (2Mbps ADSL za igranje, i 4Mbps cutuk za download), dok bih kod Bihneta 4Mbps platio 45+PDV, sto mi je tek 10KM jeftinije. za 60KM mjesecno imam dva net linka, i tesko da ikad mogu ostati bez neta. Cak ih kombinujem kod download-a, pa skidam brzinom od 6Mbps (to bi kod telekoma platio 70KM+PDV). Mogu cak i igrati preko ADSL-a, dok istovremeno downloadujem preko 4Mbps linka.... Npr cutuk nudi 2Mbps flat za 17KM sa PDV-om. Uz to uzeti ADSL NetFlat 1Mbps, i uz fin routercic imas net od 3Mbps, uvijek backup link....... e to je pouzdanost za mene.
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kad je sve tako dobro, ne kontam tvoju potrebu za ADSL-om, meni je iskreno i 2Mbita konekcije više nego dovoljno za kucnu upotrebu i gaming.
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ja jedno, on drugo. Potrebna su mi 2 linka, jer je vjerovatnoca da mi oba padnu, skoro pa nikakva. Da imam samo jedan, vjerovatnoca da nekad ostanem bez neta je uvecana (i adsl pada, kao i wireless). Placam neznatno vise, nego kad bih imao samo jedan link iste brzine kod telecoma. btw, kad igram preko jednog, preko drugog mogu pustiti neki download. Npr. imam potrebu da skinem tri Blu-Ray ripa od 10GB. Ako to hocu skinuti, taj dan nema gejmanja, u slucaju da imam samo ADSL (ili wireless samo). Ovako navijem dl preko jednog linka, a preko drugog gejmam. Kad zavrsim gejmanje, navijem dl preko oba linka :) eto to su neki od razloga sto ih imam 2 :D btw, brzine nikad nije dosta :D :)
     
  13. Zdici90

    Zdici90 Novi član

    Promjenio sam antenu uzeo od frenda Grid i brzina mi je negdje oko 2 do 3 mbp/s i signal mi se drasticno povecao sa 60% na 75 link kvaliteta linka ne mice sa 99%
     
  14. bvaresko

    bvaresko Novi član

  15. King22

    King22 Guest

    na području Orašja Ćutuk ima katastrofalnu uslugu,
    ako se to uopće i može nazvati uslugom,

    tako da strpljenje od godinu dana prelazi svaku granicu ,pisanje brojnih mailova i bezbroj poziva nije donjelo rezultata.

    vrjeme za promjenu operatera

    MAX 10 paket,antena na 5,8GHZ koji treba imati do 8Mb/s izgleda ovako:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    u ovom trenutku pišem zahtjev za prekid korištenja,,,,sa ovim smećem
     
  16. ofline1

    ofline1 Novi član

    ovih dana na flat 2m paketu imam brzinu 4mb/s, fina brzina za 22KM :D
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    i kod mene je nesto povecavao, ali nije to TO. ili ne valja oprema, ili je nedovoljno jak signal, ili nema kapaciteta. Jedino u IE dobijem ove cifre (dok su u operi i firefoxu izmedju 4 i 5Mbpos):

    [​IMG]

    prilikom downloada torrenta, brzina jedva da dostize 400KBps, sto je manje od 4Mbps.....
     
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

  19. ofline1

    ofline1 Novi član

    ma to je prvoaprilska šala :)
    Odlična ponuda, i što je meni važno, stabilno sve, brzina 450-500kB/s, a ping 30-45, dosta se poboljšao u odnosu na prethodne dane kada je bio 60-70, ne znam zašto.
    Nego, ništa ne pišu za nove pakete koje su najavili ranije. Pisalo je na slici 3Mbps i 6Mbps, zanimaju me cijene pa se možda i prebacim na malo jači paket :)
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Od 1.4.2012 Cutuk d.o.o WISP je pustio nove flat pakete. 4Mbps flat = 22KM i 7Mbps flat = 30KM. vise informacija na www.cutuk.net