GeForce GTX 200

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by GW, May 12, 2008.

  1. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Riva ne prepoznaje drivere i ne daje mi nikakve dodatne opcije osim kontrole ventilatora, overclockinga nema. Sto se monitoringa tice, evo upravo sam uspio podesiti da mi prikazuje temperature. FurMark sam vec probao, ali mene interesuje da li mogu vidjeti LOAD kartice prilikom foldanja, ili bilo koje druge 3D aplikacije kao sto je to bio slucaj sa ATi karticama u GPUz programu?
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I za load kartice - RivaTuner.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Koje drivere si nabacio? Predzadnji ForceWare (186.18) i RivaTuner 2.24 bi trebali raditi "zajedno" full-featured.
     
  4. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Nema fakat, popalio sam sve plugin-s, sve zivo prikazuje ali load-a nema. Evo googlao sam malo, zakljucak: cekaj Riva Tuner 2.25 verziju :)

    Probao sam 185.85, 186.18, 186.24, i evo posljednju 190.38 verziju, drivere Riva ne prepoznaje, ali sam to uspio rijesiti na slijedeci nacin, pa ako nekome zatreba:

    Otvorite Rivu, idete na tab Power User, u Built-in registry editoru idete na RivaTuner\Sistem, pa skrolajte do ForceDriverVersion. U Value upisite verziju drivera bez tacke, znaci ako su driveri 190.38, upisite 19038. (pazite da hexadecimalni kod nije upaljen prilikom upisivanja)
    Ovako i dalje pise da driver nije prepoznat ali imate onu strelicu customize i full feature ukljucujuci overclocking, ali GPU load opet nema :D
     
  5. Esh

    Esh HWB

    To je stari trik. Inace, ja sam mislio na temperaturu. Koliko znam, ne mozes vidjeti podatak o opterecenju, no generalna je informacija da FurMark maksimalno opterecava GPU.
     
  6. Moncho

    Moncho Komšija

    Najnoviji driveri 190.xx ne rade sa rivom sto se tice driver opcije... Isto tako riva nema modul za prikaz opterecenja gpu ( za ATI karte ima).
     
  7. Moncho

    Moncho Komšija

    Moze li neko izmjeriti temperature na gtx 280 @ stock coooleru @full loadu svih VRM ova, posebice VRM#04 i postati ovdje.
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nesto preko 80C u furmarku (otprilike). Razlike izmedju VRM-ova su bile male, reda 1C, ali sto je veci broj VRM-a, topliji je. Ne mogu sada tacno provjeriti ali valjda moze posluziti :D
     
  9. Moncho

    Moncho Komšija

    [​IMG]

    Ne ide mi nikako u glavu.

    Radi se o Accelero Extreme GTX 280 cooler, ali sam sa stock coolera odsjekao :) VRM dio i vratio na karticu, ne koristim ono sranje sto dodjes uz accelero. Najcudnije su mi temp oscilacije od VRM do VRM-a.



    [​IMG]
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    To do oscilacija je vjerovatno sto nije najbolje naleglo (visak paste ili sl) a meni se cini da je vrm dio povezan preko pajpa sa bazom. Ako je tako, pajp prenese dosta topline. Probaj to sto je doslo uz accelero pa pogledaj kakva je razlika.
    Btw, evo i jedan review na temu...
    http://www.pcgameshardware.com/aid,6700 ... ws/?page=4
     
  11. GW

    GW Moderator

    Ne znam zašto nisi koristio heatsinke od Accelera. :?
    Bolji su od toga svakako.
     
  12. Moncho

    Moncho Komšija

    da vrm je povezan sa pojpom na bazu. Mah sutra cu probati opet nabaciti pastu preko vrm ova umjesto onih gluposti koje se nalaze na stock cooleru.(termal pads).Mislim inace hladi gpu predobro,ali ostaje ovaj problem sa VROM ovima :). No sada nema povratka natrag, jer sam devastirao stock cooler :) :wink:
     
  13. Moncho

    Moncho Komšija

  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

  15. GW

    GW Moderator

    Mislio sam do dođe pravi heatsink za VRMove. Ovo je katastrofa.

    Ništa, uzmeš kakav stariji heatsink i prilagodiš ga. Najbolja opcija.
     
  16. Moncho

    Moncho Komšija

    Najbolja opcija je upravo ovo od stock coolera uzeti, barem za sada. Eno covjek je napravio da je ~ 100C furmarkom, ali meni izgleda nesto nije leglo i pokusam opet da vidim u cemu je frka. Samo jedan VRM iskace po temperaturi dok ostali radi u vishe nego prihvatljivom temperaturnom opsegu. Mislim gledati 511 dok se folda i temp gpu-a 45C :), ali zato ovaj jedan VRM se 'kuha' na 111C, dok su ostali ~ 70C.
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ma crna ovca taj :D
    130C je gornja granica za VRM-ove ako se dobro sjecam tako da je tih 110C prihvatljivo.
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa i nije bas jer su ostali na, kako rece, 70ak, a to nije full load. U furmarku mu ide na 137C. Ok je to na kraci period ali ako ta temperatura ostane sat vremena...
     
  19. Moncho

    Moncho Komšija

    [​IMG]

    Nakon zamjene paste na VRM stock part :). F@H 511 nakon 20 minuta.
     
  20. Moncho

    Moncho Komšija

    Samo jedna napomena:


    Ukoliko krenete da flashate BIOS gtx 280 kartice za to koristiti nvflash u kombinaciji sa http://www.ultimatebootcd.com/ umjesto klasicne boot diskete, u 99% slucajeva ce zavrsiti poso tako sto cete dobiti gtx 295 karticu :shock: ( naravno kartica se nece probuditi) nakon toga. Ne znam da li je situacija i sa ostalim CD/DVD alatima.

    Izlaz je nasao USB flash disk, sa kojeg sam odradio flashanje natrag na gtx 280 A2 bios.

    USB Stick BOOT:

    http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=16880