Google Android - oficijelna tema

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Esh, Mar 1, 2008.

  1. Esh

    Esh HWB

    Re: Google Android

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Danas uzeh LG GW620 u pošti. Konato sam napisati kratki review ali je meni Android potpuno strani tako da cu ipak malo prostudirati doticnu platformu.

    Ono sto mogu reci za telefon kroz reviewe sto sam pogledao jeste.. smatra se da ima jednu od najboljih qwerty tastatura. Licno ne mogu da poredim jer nisam koristio neke druge qwerty telefone. Izgleda sasvim ok.

    Spada u klasu jeftinijih Android telefona i mozda najveca softwerska mana jeste 1.5 verzija. Setanje kroz meni je ok. Negdje je bez ikakvog laga dok mu na nekim mjestima (kada pali/gasi BT) treba vremena. Ne znam zasto je potrebno neko procesuiranje ali eto.

    Neki se zale sto su od 3 dugmeta s prednje strane, "home" i "back" touch sensitive buttons. Iskreno, super bi bilo da su sva tri. Dosao je uz 1GB microSD karticu a kako sam citao, podrzava sasvim normalno i 16GB.

    Kamera se cini ok i ako sam opucao 3-4 slićice. Postavim sutra nesto bolje. Video nisam tetsirao i ako se neki zale da je los.

    Jedna od korisnih stvari jeste i power dugme koje sluzi i za zakljucavanje telefona (zakljucava na jedan pritisak). Spominju da na ostalim LG uredjajima nije takav slucaj. Jops jedna stvar jeste i senzor sa prednje strane koji gasi displej kada je u toku razgovor pa prepoznaje kada je telefon na glavi. (koliko vidim, na tom, mjestu se nalaze 3 senzora. Jedan je vjerovatno za kontrolu osvjetljenje dok ne znam za sta je ovaj drugi) S prednje strane su home, back i valjda meni za kratice. Sa desne strane se nalazi dugme za kameru koje radi na principu kao kod dig. aparata. Znaci ima dva moda i ne slika sam kada fokusira. Pored njega je multimedia dugme te ulaz za microSD karticu. Sa desne strane se nalaze volume buttons te ulaz za mini USB. Sa gornje strane je 3.5m prikljucak i power/lock dugme.

    Jedno od malih razocarenja jeste sto music player nema EQ. MONOGO mi znaci EQ ali.. sta se moze. Takodjer, razocaravajuca stvar jeste sto je zvucnik slusalice i zvucnik za zvono.. jedna te ista stvar. Ali hajde.. neka je.

    Odziv ekrana mi se cini sasvim ok no .. nisam uspio da se iscimam s njim jer mi se ruke znoje po ovoj vrucini pa mi se lijepi za displej te ne mogu da skrolam kak otreba. Da, neki se zale da ostavlja fine otiske po masci ali ..niti meni to smeta a niti sam uklonio zastitnu foliju.

    Hardware mi izgleda jako kvalitetno. Ne zelim da pretjeruujem ali izgleda dosta dobro. Pozadina me podjsjeca na plastiku koja se koristi na Logitech MX620. Kada ih uporedim stavrno su indenticne. (logicno jel.. oba imaju oznaku 620.. heh..)

    U paketu dolaze in ear slusalice koje izgledaju i zvuce solidno no, kako nema EQ ne mogu da ih solidno testiram te mi nisu radile kada sam ih skopcao na 6303 nokiu. Sa K750 radi i kao sto rekoh, solidno zvuce. Dolazi USB punjac. Unaci, na njegha se moze prikljuciti bilo koji uredjaj koji se puni preko USB-a (najcesce mp3 playeri) sto je super stvar. Opored toga ide jos USB kabl i uputstvo.

    Dakle, nisam se jos upoznao sa telefono ali ako nekoga zanima nesto vise, neka pita.

    Evo i specifikacije:

    System: Google Android 1.5

    CPU Clock: 528 MHz
    RAM capacity: 256 MiB
    ROM capacity: 512 MiB (accessible: 170 MiB)

    Display Type: color transflective TFT , 262144 scales
    Display Diagonal: 3 "
    Display Resolution: 320 x 480

    Audio Output: 3.5mm
    USB: USB 2.0 client, 480Mbit/s micro-USB
    Main Camera: 4.9 MP
    Autofocus (AF): Supported
    Optical Zoom: 1 x
    Macro Mode: Supported
    Built in Flash: mobile light (LED)

    Built-in:GPS;module: Supported
    Complementary:GPS_Services: Assisted GPS

    Battery:Capacity: 1500 mAh



    [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android



    Zanimljiva zezancija. Meni radi no ne sa svim metalima dok mi drugi mobitel registruje na 3-4cm udaljenosti.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Evo neke od aplikacija koje sma instalirao:

    Barcode Scanner - Za skeniranje barkoda i ujedno download Android aplikacija. Ako je rezolucija monitora 4:3 na 16:9 ekranu, skener ne prepoznaje bar kod.

    Currency Converter - Konverter valuta koji uporedjuje zadane valute preko interneta. Tako da je kursna lista up to date.

    Ringdroid - Sluzi za sjeckanje pjesama kako bi bile zgodnije za ringing tone.

    Shazam - Sluzi za prepoznavanje pjesme koju trenutno cujete. Par sekundi snima audio zapis te preko neta provjeri izvodjaca. Odlicno radi. Poredjenja radi, evo neke od pjesama sto mi je pronasao: Oakenfold - Redy Stady Go, Symmetry C - Brainchild, Immolation - Challenge The Storm, The Smashing Pumpkins - Perfect, Lamb Of God - BEating On Death's Door, Rammstein - Sone (jest da nije to ta pjesma ali je uzet dio od Rammsteinove pjesme), the Prodigy - Trick, Opeth - By The Pain I See In Others, Opeth - Weakness, Meshuggah - Combustion, Staind - Change, NAILS'i - Love Is Not Enought, Black Light Burns, Fabian Buch - Hello Hello, Type O Negative - Love You To Death, Bush - Evrything Zen.. Znaci, razni žanrovi. Kada je nasao Immolation i Meshuggah onda moze sve-.- hehe.. (doduse nista iz electro HC žanra)

    Tricorder - Aplikacija koja prikazuje razne senzore. Pokazuje parametre X, Y i Z ose te mjeri gravitacionu sliu. Ima jos par pokazatelaj za koje nisam siguran sta znace.

    MSN Talk

    Note Pad - Kao i na racinaru. Aplikacija za spremanje tekstualnog sadržaja.

    Real Player - Video i music player.

    Google Skay Map - Gledate polozaj zvijezda u "realnom vremenu"l. Najbolj provjeriti preko youtubea o cemu se radi. Super stvar.

    Task Manager - Sluzi za prikaz otvorenih aplikacija te "ubijanje" istih. Posjeduje i opciju za uninstal.

    File Manager - Kao i explorer. Sluzi za manipulaciju sa fajlovima i folderima.

    Media player - Sluzi za gledanje video sadržaja.

    System Monitor - Pokazuje zauzece procesora, rama, interne memorije, memori kartice i kapacitete baterije.

    Metal Detector - Kod mene ne radi bas sa svim metalim. Mozda zavisi od mobitela do mobitela.

    Wallpaper Set & Save - Sluzi za postavljanje pozadina. MAlo je to kod androida drugacije te kada se slika postavlja iz galerije, onda sliku rezete/cropnete i u svakom slucaju bude malo mutnija. Sa ovom apliakcijom slika pozadine izgleda kako treba.

    Layar - Da ne govorim previše, radi se o ovoj aplikaciji. Ja jos nisam uspio da nadjem lokacije koje prepoznaje ovaj program pa ne znam kako radi iz prve ruke.

    WiFinder - Trazi WiFi izvore.

    Audio Player WithEQ - Nisam ni znao da je VeLIKI problem music player na Android uredjajima. Jos nisam cuo ni za jedan uredjaj koji posjeduje EQ. Cak ni Sony Ericsson X10 ne posjeduje EQ. Sto bi jedan rekao, dodatna opcija SE X10 music playera jeste volume keys. Tak oda postoji 2-3 programa koji imaju EQ. Ja nisma ni jedan kako treba pokreno. JEdino ovaj u probnopj verziji samo mi sjecka, zapinje. Pokusao sam malo EQ i ima efekta ali nista konkrfetno nisam vidio. I da, program se placa.
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    Re: Google Android

    mala digresija... midomi se pokazao moćnijim od shazama u par navrata, čak i po forumima kad ljudi traže koja je pjesma u pitanju nakon pretrage shazamom.

    sa njim sam nalazio azru i bijelo dugme od prije 20 godina bez greške, a u tom kontekstu meshuggah dođe nešto ko aktualna lady gaga :)
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Nasao sam neku verziju ali mi ne radi. Ruši se.. pa instaliram onda neku stariju. Kao radi i ako cesto izbaci da se ne moze konektovati na server. Da li sto ne moze naci podudarnost ili ne radi kako treba.. ne znam.

    Sto se tice Meshuggah, mislio sam na vrstu muzike kao i na Immolation. Ipak je to death metal i gžgžgžgšgšgšgžgžg.

    A sto se tice Azre, respekt svakako ako je tolika baza. Mada.. to sto se nesto bilje ponasa je mozda razlog sto Midomi skenira nesto malo duze. Vjerovatno koriste isti nacin za podudarnost ali mozda skeniranje igra nesto vecu uglogu. Naravno, baza podataka na prvom mjestu.. uglavnom, nije lose imati oba za ovakve stvari.
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    Re: Google Android

    nisi me shvatio... u domeni nalazaka pjesama meshuggah je mainstream u odnosu na yu novi val ;)
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Nisi ti mene svatio. Jeste sto se tice baze podataka i kao sto sam rekao, respekt za Azru i slazem se da je to "veliko". Ali ja govorim o pronalasku podudarnosti bez obzira na popularnost bend jer je death metal MNGO teze razvrstati ako se bas ne radi o prepoznatljivim rifovima, solazama/melodijama. Pogotovo na ovaj nacin gdje se zvuk prenosi putem mikrofona koji nje namjenjen za to. Znaci ako imaju na serveru sve pjeme Azre i Meshuggah-a, mnogo veci uspjeh treba prepisati u pronalasku pjesama Meshuggh.

    Sad, ovde ne govorim o ova dva programa. Nebitno za njih.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Google Android

    Da, ili imaju na serveru, ili nemaju. Ukoliko imaju (a sad znamo da imaju), Azrine pjesme ce lakse otkriti nego Meshuggah-ove. :D
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Hhgfz0zPmH4&feature=player_embedded[/youtube]

    Nisam uspio instalirati na svom 1.5 Androidu.
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Re: Google Android

    Ovo je bezveze. Loše radi i kad radi lakše je proguglat što ti treba nego dok on skenira i pronađe i skine ti pola kredita.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Mozda trenutno nije efikasno, ali ako razviju aplikaciju onako kako vele na video.. biti ce korisno kao i sam google.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JmWLhIVs0LY&feature=player_embedded[/youtube]
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AS9ZJ2BlKrc&playnext=1&videos=iYeNrXzHMfQ&feature=sub[/youtube]
     
  15. Esh

    Esh HWB

    Re: Google Android

    Nakon sto je Vodafone prevario svoje korisnike te umjesto najavljene Android 2.2 nadogradnje izbacio neki bundle update koji je donio, pazi sad, novi boot screen logo i neke shortcute na Vodafone stranice uz neki dating sajt, korisnici su, ocekivano, ostro reagovali i natjerali Vodafone da kroz novu nadogradnju ukloni instalirani crapware. Ne desava se cesto da pritisak korisnika urodi plodom, no lijepo je vidjeti kada s vremena na vrijeme malu pobjedu odnesu korisnici.

     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Google Android

    Ne znam, eto nisam imao smartphone prije, nit sam kontao da ce mi trebati, ali kako mi je firma uzela HTC Desire, ne pustam ga iz ruke :)

    Sense uzasno dobro radi, mogu gledati normalan divx, 720p je sasvim moguce isto tako. Ekran odlican, ne znam :) zaljubio sma se

    Jedina mana, baterija, svako veche ne gine punjenje, ali zato je telefon u upotrebi cijeli dan.
     
  17. Esh

    Esh HWB

    Re: Google Android

    Ako si predan nekoj optimizaciji, custom ROM-ovima i sad ne pretjerujes sa video/wifi, trebalo bi se izvuci do 2 dana.
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Google Android

    Baterija sve duze i duze traje. Valjda ovaj litium ion polimer, treba mu 10ak punjenja i praznjenja da se stabilizuje. Necu ga rootat jos uvijek, vjerujem da se moze smanjiti broj servisa, al ono, 3g je uvijek aktivan, treba mi za vpn, random surfanje, rdp i ssh klijente. Moze sigurno izgurat na dan i po, mozda i 2, ali nije frka napunit telefon. Sad fosiram, od 100% do 0% praznjenje, pa cu onda punit random, opet takva je baterija. Ako nista, kupim jos jednu bateriju, 26 eura su.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Sumnjam da treba formirati bateriju. Inace, prosjek 2 dana je neki standard.

    Tvoj je HTC veci potrosac od moga LG-a. Imas veci displej i skoro duoplo jaci procesor. Kod mene je 1500 mAh dok je kod tebe 1400 mAh baterija.

    Kada ga "maksimalno" koristim, baterija traje 24h. Kako izlazim povremeno na internet, pozivi i poruke sa malo muzike, moze skoro 3 dana da izguram a sigurno moze i do 4 uz "kalkulisanje".

    Tako da je to ponasanje ok. Danasnji telefoni su velii potrosaci. Jedono sto Enis kaze, dali da se zabavis sa ROM-om ili da nadjes neki ROM koji manje trosi. Mada sumjnjam u velike rezultate jer je hardwer taj koji crpi.

    SKini Quick Setting aplikaciju sa marketa. Sa njom pali/gasi APN. Mozda ti malo produzi trajanje baterije. Uglavnom gasi pristup internetu (gprs/3g) na jedan klik dok WiFi gasis na "drugi klik".
     
  20. Chem

    Chem Komšija

    Re: Google Android

    Pozdravljam,

    planiram sebi kupiti jedan mob sa Android OS-om.Budžet je negdje oko 500 KM,pa eto šta bi mi prepopručili u toj vrijednosti? Volio bih da ima 2.2 verziju a ako nema da se može uraditi update bez nekog hakiranja.