Google Android - oficijelna tema

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Esh, Mar 1, 2008.

  1. Esh

    Esh HWB

    Re: Google Android

    Takve opcije nema. Gotovo svi se isporucuju sa 2.1 i samo par high-end modela je dobilo ili ce dobiti zvanicnu 2.2 podrsku, dok za ostale se mora staviti custom ROM. U spomenutom budzetu su HTC Hero i Wildfire te vjerovatno neki stariji Samsung modeli.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    ..i moras paziti kod tih "kuhanih" rom-ova da ne rade sve opcije. Npr. kamera.
     
  3. Chem

    Chem Komšija

    Re: Google Android

    Uh do mene je. Nešto sam rovio po oficijelnoj stranici pa sam vidio 2.2 oznaku i napisah ovjdje. Baš gledam ovaj htc wildfire nije nešto zastupljen po marketu,nisam ni jedan uspio pronaći da se prodaje.Dok ovaj Hero piše da podržava samo cupcake tzv verziju,pa ništa od toga.

    Ma ništa strpiću se još malo da vidim kako će se kretati cijena ovog i9000 samsunga,a možda u međuvremenu izađe nešto slično za manju cijenu

    EDIT :Nails koji ti LG koristiš,kako vidim da si zadovoljan s njim
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    GW620 EVE. Iskreno, prezadovoljan sam. Dosta je bagovit no, mozda ima koji update koji porpravlja odredjene greske a citao sam na internetu da se radi (a mozda se vec i postiglo) na ubacivanju androida 2.0. Sta te konkretno zanima.. pitaj. Ipak se radi o Androidu sa odicnim hardwareom koji kosta oko 400KM.

    Evo citam da se sprema android 3.0.

    EDIT: AKo mislis kupovati polovno, pogledaj ovo: http://www.pik.ba/artikal/530113/htc-touch-hd/
     
  5. metallac

    metallac Aktivista

    Re: Google Android

    Nije nego kako dani prolaze ti sve manje dr**š po telefonu i više manje normalno ga koristiš i baterija normalno traje :mrgreen: znam kako je kada se uzme novi telefon ne ispušta se iz ruke dok sve sve detaljno ne pretrese, a + tu je još i brdo (ne)potrebnih programa koji se instaliraju...
     
  6. Chem

    Chem Komšija

    Re: Google Android

    Ma konkretno me interesovalo kako se ponaša LG,znaš kako naši ljudi razmišljaju o proivodima koji nisu Nokia,Samsung...Zato sam i pitao jesil zadovoljan sa LG-jem.

    Na žalost ovaj HTC je windows mobile,a ja sam baš zagrijan za android. Gledao sam po oglasima i nisam vidio baš nijedan LG kao tvoj,jesil ti to uvezo ili sl?

    I na kraju jedno pitanje. Jesu li kompatibilne aplikacije npr android 1.6 verzije i 2.1 v ,tj. može li se isti program instalirati na obje verzije?
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Moja greska. HTC Touch HD / Desire HD (HTC Ace) je na Androidu 2.2 te sam slucajno gledao specifikacije tog modela kojim ima 1GHz CPU pa se cudio kako je tako jeftin.

    Da, HTC Touch HD je na WM 6.1.

    Samo da kazem, sve mane telefona su na strani softwarea. To su one djecije bolesti koje ce preboliti narednim updateom. Ostalo je odlicno. Stvarnoi mu je odlican hardware.

    Telefon sam uzeo u telekomu ali sam prije kupovine postavio pitanje u vezi njega na 3 foruma i niko se nije javio da ga ima. Takodjer, jos uvjek nisma nikoga "vidio" da ga posjeduje.

    Sto se tice aplikacija, naisao sam na neke koje zahtjevaju 2.0 ili visu android verziju. Nije ih bilo mnogo ali ih ima koje se ne mogu instalirati na 1.5.

    Sad, ne znam sta ti to znaci jer mozes da ne naletis ni na jednu aplikaciju koja zahtjeva 2.0 verziju. Kako sam svatio, mali je brpj koji ne moze na 1.5.

    Da, postoje aplikacije koje zahtjevaju ROOT. Rootovanje telefona je ustvari pravljenje administratorskog prilaza systemu. Na taj nacin ima dosta mogucnosti ali takodjer ima aplikacija koje zahtjevaju root pa se tako ne mogu instalirati (ako telefon nije rootovan) bez obzira na verziju softwera. Npr. apliakcije za klokanje procesora ili obicna palikacija za screenshot.

    Ja nista nisam cackao softwer jer gubim garanciju. Lik mi iz poste sumnjicavo rece da bi ipak mogi primjetiti ako budem dirao software.

    Doduse, ima put i kako se uklone ubaceni systemski fajlovi da telefon nije rootovan ali postoji mogucnost da se nesto "zezneŽ" te na taj nacin bih morao raditi flash sto je bas to.. gubljenje garnacije. Cini mi se jedino da 2.2 Android donosi root. A mozda zavisi i od proizvodjaca.. nsiam siguran.




    Onos to ja osjecam kod androida jeste da je fantastican OS ali se primjeti da je u razvoju. Npr. ni jedan Android telefon nema po deafaultu EQ na playeru. Cak ni X10. Moras ganajti neke playere ..odnos, postoji samo jedan player sa EQ koji se bas tako zove, "Audio Player WithEQ" koj se placa.

    Drugo, BT transfer ne radi na androidu 1.5 a mislim i na 1.6. Jednostavno ..ne radi. Java nije podrzana ali postoje neki emulatori za Javu. nisma probao.

    Iapk, android ima jako veliki bvroj aplikacija. Jedini je problem da ih potrazis. Ima svega i ako osjecam da nekako fali odredjeni broj "upotrebljivih kvalitetnioh" aplikacija.

    Mora da znas da se Android doslovno zasniva na internet vezi. Praksa je da skidas programe sa interneta. Postoji market gdje se skidaju aplikacije ili ako naletis na internet stranice koje nude downoad, takvim stranicama moras pristupiti preko telefona.

    Market se razlikuje po zemljama. Ja kada pristupam marektu, prvo ne vidim ni jednu apliakciju koja se placa, a drugo, nekada fali odredjenih programa.

    Jos jedan nacin skidanja aplikacija jeste preko bar koda. Pronadjes program na internetu, pored njega stoji bar kod. Uzmes telefon, otvoris barkod citac, skeniras kod sa monitora i dobijes download link. Ali u zadnje vrijeme uporano ne prolazi taj nacin. Jednostavno izbacuje da ne postoji aplikacija, link ili da apliakcije nema na marketu (valjda opet region). I da, pazis da slika monitora nije 4:3 formata na 16:9 ekranu. Tada ne prepoznaje kod.

    Postoji mogucnost da najes negde da skines aplikacije na komp, pa da je klasicno prebacis na telefon i na taj nacin instalira. ali je to nekada nemoguce za odredjene aplikacije. Jednostavno ih nema.

    Eh, bagovi kod GW620 ako ga ne buds dirao su.. da se osvjetljenje vrati na default, odnosno, prebacuje se na sensor mod prilikom koristenja kamere. To sam znao i prije kupovine znao a i da je to sucaj kod svih modela. Uvjek se desi pa cak i kod koristenja barkod citaca.

    SKontao sma fazon da ga samo restartujes i da se osvjetljenje vrati kaoko si ga i podesio.

    Drugo, skontao sam da zna izaci iz apliakcije kada telefon okrenes na stranu. Valjda neka greska kod citanaj polozaja senzora. U pocetku sam misli da pritisnem back dugme.. ali nije.

    Ne javlaj se cesto ali se desi.

    I treca stvar jeste sto zna ostati upaljeno svjetlo. Recimo nakon poziva, ostavim ga i ostane uplajenog displeja. Nekada pomaze da ga samo zakljucam a neku noć ga ipak restartovao. Takodjer jako rjetko ostane upaljenali ali eto.. ipak se desii.

    EDIT: Jos nesto, sve apliakcije se instaliraju na internu memoriju. Postoji par "hakerskih" zahvata gdje se odredi da plikacije idu na karticu. Vecina aplikacija je ispod 1MB ali ima i vecih.

    I ne obracaj paznju na ram memoriju. Ja imam 174MB rama i od toga imam a iskoristeno oko 107MB. Otvorio sam jednom oko 25 aplikaicja. vise nisam znao sta da otvorim, i telefon je uredno radio. Jeste malo sjeckao zbog procesora koji je bio dignut na nekih 50-60% zauzeca, ne sjecam se, ali je telefon uredno funkcionisao. Da, bila je muzia u pozadini na mislim dva playera.
     
  8. Chem

    Chem Komšija

    Re: Google Android

    Prije svega svaka čast na ovom postu,ovo je baš bilo što bi rekli iscrpno i detaljno do kraja. U glavnom sviđa mi se ideja oko androida i svakako mislim sebi uzeti jednog. Malo ću se strpiti,sačekati neke cijene malo da padnu pa sebi nabaviti jednu mašinku.
    Što se tiče neta i toga što govoriš da se OS zasniva na Netu nije nikakav problem. Kući sam "razvukao" wifi pa neće biti problema

    Drago mi je da su verzije poprilično kompatibilne ,da nebi bilo da nakon nekog vremena imam zastarjeli OS na koji ne dolazi ništa novo.

    HTC modeli su mi baš zanimljivi pa ćemo vidjeti šta će vrijeme donijeti.U glavnom ostanem na ovoj temi da pratim daljni razvoj u ovih mjesec dva.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Nije problem. Inace ne mogu da se sjetim koji jos model (osim HTC-ovih telefova) ima 2.0 android, al isvakako pogledaj SE X10 i Samsung GT-i5700 Galaxy koji imau 1.6/1.5 androide.
     
  10. Looney

    Looney Komšija

    Re: Google Android

    Pročitao sam da SE X10 dobija update na novi android u Q4 a inače telefon je extra :)
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    To je ovo:

    Some examples of user benefits that will be included in the UXP upgrade for Xperia™ X10 in Q4 2010 are:
    - Upgrade to Android OS version 2.1
    - HD video recording as per the same execution as Sony Ericsson Vivaz™
    - Wireless home connectivity via DLNA
    - Improvements to signature applications Timescape™ and Mediascape to make them even smarter and richer

    The upgrade will be made available to consumers through the update service at http://www.sonyericsson.com

    Manje-više, svi proizvodjaci nude update na noviju verziju androida. Od X10 sam i ocekivao da drzi korak.

    Malo je to "klizavo" sa softewrom kod svih Android telefona.

    Develeperi rade na unapredjivanju tako da je ogroman izbor sta zelis da ubacis. Cak imas i verzije romova gdje je prije svega naznaceno za sta se koriste, da li za brzinu, multimediju, itd itd..


    Znaci nije rjesenje da gledas koji ces android dobiti vec da proguglas najbolji rom koji tebi odgovara i kloiko je stabilan te da na taj nacin izaberes model telefona (u slucaju da stize v1.5/1.6).

    Jedino ako ne zelis da se zezas sa flesovanjem ili gubis (kao ja) garanciju.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Postavljen je novi Giisov rekor u pisanju sms poruka na samsungu Galaxy S koji je na android platformu. Zanimljivo je to da je navodno SWYPE tehnologija pomogla pri "kreiranju" poruke. Odnosno, djevojka nije morala dizati prste sa ekrana dok je pisala poruku.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Od dvanaestog avgusta je u prodaji Dell Streak:

    [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=g6borH5yQxA&feature=player_embedded[/youtube]

    Cijena mu je nekih 550$ sto je isuviše prihvatljivo. Radi se tacnije o tabletu baziranom na Androidu koji nosi v1.6 a nadaju se i update na neku od 2.x verzija.

    Neke od specifikacija:

    Dimensions: 79.1 x 152.9 x 9.98 millimetres
    Mass: 220 grams (battery included)
    System: Google Android 1.6
    CPU: 1GHz
    RAM: 512 MiB
    Interna memorija: 1.9 GiB
    Display Type: color transflective TFT , 16777216 scales
    Velicina displeja: 5 "
    Resolution: 480 x 800
    Audio Output: 3.5mm
    Main Camera: 5 MP
    AF: Supported
    Opticki zum: 1 x
    Macro Mode: Supported
    Built in Flash: mobile light (LED)
    Secondary Camera: 0.3 MP
    Baterija: 1530 mAh
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Re: Google Android

    Svaki noviji telefon. Tvoj je na prastarom 1.5 za kojeg masa aplikacija više ne radi. Nije teško poslje ruta sve vratit u normalu, barem na mom telefonu isto tako neke modele je glupo ne rootat i ne iskoristit predost romova. Recimo moj telefon je orihinalno došao sa proc. koji je zaključan na 333mhz, a sada uredno radi na 576 i odlično se nosi sa 2.1.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Samsung GT-i7500L Samsung GT-i5700 1.5. HTC Hero HTC Tattoo 1.6 ...Xperia X8a, Xperia X10 1.6.. X10a mini pro 1.6... Xperia X10a mini ...neki su i malo stariji ali pretezno aktuelni telefoni. I nije tacno da svi dolaze sa 2.x androidom. Telefoni sa bas novijim datumom dobijaju 2.x verzije.

    Root.. dese se problemi koji zahtjevaju fleš. Nitsa mi ne znaci jer gubim garanciju. Mozda je dezinformacija.. nemam pojma. Ne znam iz licnog iskustva, naravno. u principu se ubacuju odredjeni fajovi na odredjeni nacin koji se lagano mogu izbriosati tako da telefon ne bude root-ovan.

    Vidim da se vec odavno radi na 2.0 verziji ta gw620 (mislim da sam vec spominjao). Sta radi i kako, nemam pojma. A koliko sam shvatio, 1.6 radi ok.

    Postoji apliakcija koja root-uje telefon jednim klikom. Ko ne zeli da se zeza, neka proba.

    I da, vidio sam apliakciju za klokanje. Rado bih je imao.

    I kao sto sma gore rekao, nema veze koja v androida dodje. neka se ljudi rapitaju i pogledaju dokle su napredovali develeperi u razvoju androida na njihovom modelu i neka ubaciju romove kakve hoce.

    Naravno, postoji uvjek rizik da se telefon ubije. Nsita novo.
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Google Android

    Samsung Spica onaj 5700 je beton telefon, nije previse skup a dolazi sa android 2.1 sada. Ubacis launcherPRO kao shell i po meni je definitivno best buy sada. LauncherPRO je daleko bolji nego ovaj orginalni samsungov.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Ne. Dolazi sa 1.5 androidom ali je dostupan update na 2.1.

    EDIT: Za Galaxy S u septembru stize Android 2.2 (Froyo).
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Google Android

    Hocemo sad sitnicarit, neki dan jaran uzeo spicu, dosla sa 2.1.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Telefon je izasao sa 1.5 verzijom. Pojavio se krajem 2009 godine gdje je u februaru 2010 godine dobio update na v2.1. Dok su neke firme od maja pocele da isporucuju doticni telefon sa v2.1.

    Tako da je moguce da te zapadne i v1.5 i v2.1.
     
  20. Esh

    Esh HWB

    Re: Google Android

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017