Google Android - oficijelna tema

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Esh, Mar 1, 2008.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Fastboot nemaju (koliko sam skontao) sve verzije rirmwarea a za safe mode ..cuvao sma space ie menu kada sam upalio pa mislim dok se nije pojavio desktop a fatboot se dize kada pristisnes power i cuvas 2-3 sekunde space. No, ni meni se ne pojavljuje.

    EDIT: Evo kako se radi.. http://www.youtube.com/watch?v=UJMOv1OEKws ..ali nece.
     
  2. Venom

    Venom Aktivista

    Re: Google Android

    Gledao sam taj video, nece pa nece. Vjerovatno ovaj firmware nema fastboot, iako mi je malo nelogicno, jer ljudi sa novijih firmware-a vracaju na ovaj V10C da bi mogli koristiti fastboot...
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Mislim da V10H ima fatboot ali ne znam za V10c.
     
  4. iggy_pop

    iggy_pop Aktivista

    Re: Google Android

    obzirom da sam novi u svijetu androida imam tri pitanja

    prvo
    ima li nacin da se skidaju aplikacije direktno na PC sa android marketa bez mobitela. ili ima li kakav jaaak forum gdje mogu skidati aplikacije, ili sl. mislim da ne moram objasnjavati zasto. pogledajte cjenovnik bh telekoma i sve ce biti jasno, a svakako masno placam adsl :)

    drugo
    gdje se nalaze aplikacije koje skinem sa android marketa. znaci gdje se nalazi instalacija. (.apk file)

    trece
    kako natjerati ovaj telefon da se spoji na net preko usb kabla spojenog na racunar koji je na net-u. na windows mobile je to islo bez ikakvih problema. moze li na ovome?
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Trazis .apk fajlove kije prebacis na karticu i instaliras sa nekim explorerom. Ne vjerujem da postoji nacin prebacivanja programa na racunar sa marketa zbog gmail acc-a a vjerovatno i drugih stvari. Instalacioni apk fajl se sigurno nalazi negdje u kešu gdje se poslije instalacije vjerovatno brise. Rjetkost je da neke stranice nude download .apk fajla. Imaju ih ali malo.

    I mene zanima kako fercera kada platis aplikaciju. Da li je svaki put, nakon uninstalacije, moras kupiti. Mada to kod nas ne igra puno ulogu jer samo vidimo free aplikacije. Napravi sebi WiFi konekciju u kuci i neces imati problema sa kreditom.

    I nisi naveo model telefona i koji android nosi.
     
  6. iggy_pop

    iggy_pop Aktivista

    Re: Google Android

    ma isti kao ti. gw620 kupljen u bh telekomu. garancija me sprijecava da radim root ali ne vjerujem da cu izdrzati :)



    wiFi sam malo skeptik
    prije par dana sam bio u BBI centru i imaju free wiFi konekciju. medjutim. mogao sam provjeriti mail, spojiti se na web stranice, ali nisam uspio spojiti se na market a ni na IM+ messenger. e sad ne znam da li je to do same wifi konekcije ili je do nekog bug-a o kojem sam negdje nesto procitao. tako da sad, kupovina wifi rootera a onda da ne mogne, mi je kockanje jer mi wifi ne treba ni za sta drugo u stanu.
     
  7. Venom

    Venom Aktivista

    Re: Google Android

    Ja dok nisam rootao telefon, nisam mogao nista skinuti sa marketa uopste. Tj preko wifi-a.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Iggy - Takodjer sam htio uvesti WiFi ali mi se cini da bi moglo biti i bacanje para s tim da se zna desiti da se ne moze spojiti. Kolega je sa foruma imao slican problem ali je kod njega 2.1 i drug LG.
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Re: Google Android

    Ja koristim i5700 i masa problema na tom fontelu je uzrokovana samsungovim firmware-om, nabacio sam sa samdroida verziju bez phanteona sa vec nastimanim "cooked" firmwareom i malo je reci da je telefon barem duplo brzi, baterija traje sada 2 dana sa non stop upaljenim wifi-em, jedino sto nedostaje to je zavrsen 3d driver ali to dolazi za par dana.

    Sve sto ti padne na pamet imas na marketu ( ja sam imao problem jer mi je telefon gubio aplikacije sa A2.1 i vracao factory defaultne nakon par reseta , a sa A1.6 nije se ni kacio na market), uglavnom je 90% najboljih aplikacija free, igre su mahom lite verzije za full moras platiti, piraterija (citaj skidanje apk fajlova sa nn foruma) ti je najrizicnija opcija jer vecina tih aplikacija je outdated i uglavnom sa sobom nose neki rootkit pa ti moze odrat 3g surfanje ili u najgorim situacijama pozivanje 333222 al u Kongu.

    Za sinhronizaciju i skidanje sa marketa preko pc-a koristim Samsung PC Studio ili Samsung Kies, ako ko zna bolju opciju neka javi.

    Opcija wifi-a je definitivno potrebna jer imas pravo puno dobrih remote aplikacija tipa boxee remote, aimp2 remote, winamp remote, vnc i sl...
     
  10. Minx

    Minx Aktivista

    Re: Google Android

    1. Na http://www.ipmart-forum.com/ mozes naci dosta android aplikacija. Ja za instalaciju koristim Apps installer ili ASTRO file manager.

    2. Mislim da ne mozes pristupiti tom dijelu ako nisi napravio root ali pomocu Astro file manager-a mozes napraviti backup željenih aplikacija na sd karticu, ukljucujuci i one skinute sa android market-a.
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Google Android

    Pod jedan, mit gdje treba class 6 sd kartica za a2sd+ ili app2sd je glup i bezveze. Neko prica da treba class 6 ako hoces da snimas 720p bez trzanja, ali i to nije dokazano.

    Sto se placanja aplikacija tice, sve ide preko checkout.google.com. Sve aplikacije koje kupis se registruju na gmail racun, i dostupne za instalaciju kad god zelis. Mjesto cijene obicno pise purchased ako nije instalirana.

    Aplikacije se nalaze u /data/app. APK je obicno tamo.
     
  12. Piroman

    Piroman Komšija

    Re: Google Android

    Ne znam koliko je glup, ali ja sam imao problema sa spomenutim app2sd na svome LG Optimusu, odnosno sa SD karticom na koju je bio instaliran. Kartica je Class 2, koliko sam ja uspio saznati (neka je no-name). A citao sam na net-u da vecina raje ima iste probleme i sa Class 4 karticama, tek kada bi uzeli class6 problemi nestaju i ne dolazi do "SD card unexpectely removed" error-a koji me je izludjivao.
    Jednostavno bi nakon odredjenog vremena izbacilo spomenuti error: "SD card unexpectely removed..." i onda bi se restartovao fontel i izbacio home screen sa "zeleno-bijelim" ikonicama koje nicemu ne sluze ili bi, nakon pokusaja pokretanja onih koje se nisu pretvorile u te "zeleno-bijele" izbacilo "Force-close"! Naravno da sam uradio Backup istih (pomocu AppBackup -mocan app) i opet nakon reinstall-a radilo bi opet dan-dva do iduceg "SD Card unexpectely removed" i opet "jovo na novo", e ne mogu vala, sada sam nabacio Grčki 2.1 rom na kojem sam nasao i hrvatski jezik!
    Istina, app-ova ne stane mnogo na ovih "internih" 120MB, za razliku od App2sd gdje sam imao po 120App-ova instaliranih, ali kada sam skontao da ionako jedva koristim 30 a ostale su bile "šminka", ipak sam se odlucio za "stabilnu" varijantu, dok ne izadje 2.2 (hopefully)! Ili dok ne zbavim tu Class6 karticu :smt003
    Ne mogu da vjerujem da je u gradu Sarajevu nema nigdje u ponudi! :?

    Garantujem tebi (i NAILS-u) da problemi oko download-a sa marketa imaju ISKLJUCIVO veze sa wifi router-om, ni meni nece u BBI-u cak ni sada kada sam sve sredio, dok kod kuce na ovom TP-Linku pici od prvog povezivanja i "uključenja", cak bez ikakvih podesavanja sam se uspio spojiti na market i skidati sa njega! (naravno da sam kasnije jos ukucao pass i fertig) :wink:
     
  13. pac

    pac Komšija

    Re: Google Android

    Sto nepotrazis na ebay-u?
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Google Android

    Ja imam class 2 i nikada mi se tako nesto nije desilo. Nemoj krivit kartice, kupi bolji telefon :p
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Google Android

    Posto cu uskoro i ja biti "usko vezan" za android, ne kontam to oko aplikacija. Jel ja moram nesto hackovati, rootovati telefon da bi ih snimao ili idem jednostavno na market, pa sta ima free, sta se placa, snimam?!

    Koja je konkretno prednost tog rootovanja, i da li ima neko Legenda da ga je rootovao, jel to bezbijedno ili mogu totalno shebati telefon?
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Google Android

    Zar nisi ti narucio nokiu? Rootati moras ako hoces custom romove nabacivati i slicno. Ako je sljedece pitanje zbog cega bi koristio custom rom, onda je odgovor malo duzi i nadje se na gugletu. Konkretno za tebe se ne placa nista, jer BiH nema pristup placenim aplikacijama. Root je bezbjedan proceso koliko, i u osnovi ti omogucava pristup zakljucanim dijelovima sistema (uz to i overclock, kastomizaciju svega i svacega). Iako telefoni rade sasvim uredno i na stock romu, nisi pro ako nisi uradio root. Ustvari ako ne mislis raditi root, nemoj ni nabavljati android telefon.
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Google Android

    Besplatne aplikacije su dostupne u marketu bez obzira.

    Odredjene zemlje nemaju podrsku za kupovinu aplikacija. Tako da ti treba root da bi instalirao nesto sto se zove market enabler.
    Rootat Legend nije lako kao sto je desire i hero npr.
    Prednosti, mogucnost instalacije romova baziranim na androidu 2.2 itd itd.

    XDA thread za Legend http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=593
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Google Android

    Djevojka uzima legenda, ja cekam N8... :) zato i kazem da cu biti vezan za androida.
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Google Android

    Ma onda nista, ne treba njoj root. Kako rece zeleni, imas pristup besplatnim aplikacijama.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Google Android

    Root je zapravo pravljenje administracijskog pristupa. Odredjeni broj apliakcija zahtjeva root pa iz tog je razloga root pozeljan. Zasto kuhani/cstum romovi.. samo ti ime kaze. Koji ti se svidja, ti ga ubacis.