HTPC (Home Theater PC)

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nani, Oct 9, 2008.

  1. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Za sada nema. Jos uvijek koristim XBMC 11.0 "Eden". Radi odlicno, sto je jos bolje apsolutno ga kontrolisem preko telefona tako da mi nije potrebno da imam wl mis/tastaturu. Pusta sve zive filmove i ima tonu dzidza za tweakanje, a najbolje je sto je veoma lagan za resorce racunara :)
     
  2. Almir

    Almir Komšija

    nije loš ovaj xbmc, remote preko telefona radi super brzo i jednostavno...

    izgleda da ću preći na xbmc, bolji je od wmc i mediabrowsera i mete...moram još malo istestirati ali na prvu već mi je bolji....
     
  3. heroic

    heroic Komšija

    Evo da postavim par pitanja ako neko ima da je bolje upucen od mene.

    Imam HTPC, Pentium G620 procesor + HD5450 grafika, ploca H67 i 8GB RAM.

    Prvobitno je bio bez grafike, ali sam je dobio jako povoljno pa sam odlucio ubaciti jer ima pasivni hladnjak pa nece skoditi. Testirao sam i sa i bez grafike, vrti 1080p bez problema, fraps pokazuje 23-24-25 vrijednosti (min-avg-max). Pitanje, da li mi je pametnije ubaciti neki jaci procesor tipa jaci Pentium SB ili i3, jer je malo spor prilikom pokretanja programa i premotavanja filmova itd ili da stavim jacu grafiku, ram? Ili je mozda do HD (WD caviar green novi)?

    HTPC mi je daleko od kucne mreze (wireless ima, ali je dovoljan samo za browsing po internetu), tako da sam morao ostaviti hard disk unutar kucista, i to mi stvara najvecu buku, pogotovo prilikom startupa, cuje se onaj "seek" zvuk ili kako se vec to zove, uglavnom onaj najbucniji zvuk sto HD proizvodi. Jel ima ikakav nacin da se to umanji (da sto manje proizvodi taj zvuk) ili ako neko ima neku ideju kako da izmjestim HD?

    Treci i najveci problem je kontrola HTPC-a, kupio sam Microsoft Arc Keyboard u nadi da ce biti prakticna tastatura jer je kompaktna i wireless, ali sam shvatio da nema nikakvu svrhu u WMC-u, jer su kontrole za tastaturu prekomplikovane, potrebno mi je nesto sto mogu koristiti i osobe koji nisu IT inzinjeri. Znaci neki jednostavniji daljinski, da je sto prakticniji za koristiti. Znaci da sto vise nalikuje koristenju obicnog DVD playera i TV-a. Mozda neki program za smartphone (nazalost imam symbian touchscreen)?

    Cetvrti i najbezbolniji problem je AV sync, ponekad mi se cini da audio malo kasni, testirao sam pomocu onih AV sync video klipova i zvuci kao da nema kasnjenja. HTPC je spojen na USB zvucnu karticu (zbog Dolby Digital Live), koja preko optickog kabla ide u pojacalo za kucno kino. S obzirom da sumnjam samo na kucno kino, jel ima iko ideju kako da istovremeno spojim i neke pc zvucnike i kucno kino, pa da na osnovu toga vidim da li stvarno kasni ili eventualno istovremeno da salje i preko HDMI-a zvuk na TV?

    Sto se tice budzeta za ove izmjene, recimo da je u opciji sve sto ima neke normalne cijene, znaci ne trazim neka high-end rjesenja niti neka koja zahtijevaju izmjenu postojece arhitekture gradjevine u kojoj zivim :D

    Unaprijed zahvaljujem :D
     
  4. Almir

    Almir Komšija

    Ukratko da ti odg, neznam preko čega sve to vrtiš, od nedavno korisim i ja xbmc, koji je dosta brži na istoji mašini od media centr, tako da filmove vrti super, može se to fino složiti da lijepo izgleda, dosta posla odrađuje po pitanju skidanja propratni stvari..a filmove dosta brže otvara, premotaje bez trzaja i sl radi dosta bolje od wmc.

    Ja imam daljinski koji super radi na wmc, ali sad sam prešao na aplikaciju na telefonu android xbmc remote, koja 'glumi' daljinski sve radi perfektno, tako je brzo da ovaj hadwerski daljinca je bezvez, još nemoraš ciljati prema tvu :) jel ide preko mreže..pored standardni tipki imaš još opcija..

    Ja sam sad ubacio sistemski drajv ssd od 120g, čisto da dobijem na brzini rada aplikacija, ali sam uvidio da ima puno prednosti za htpc, nečuje se negrije i ako ti je htpc računar u sobi onda razmisli o ssd, meni nije već je u ormaru tako da mi je svjedno..a inače fajlove držim na serveru i sve vučem preko mreže. i sve to radi oks.

    Što se tiče zvuka tu nisam imao problema, za sada mi zvuk ide preko hdmi kabla na tv i to je to, dok ne uradim upgrade zvučnika neko kućno kino i sl.

    Jedina problem koji do sada nisam sredio je nepravilno prikazivanje znakova na titlovima tipa ščć
     
  5. JVC

    JVC Overclocker

    To me cudi, jer sam ja probavao malo xbmc kada sam imao ambicija da slazem htpc pa sam testirao razni software, i nisam imao problema sa kvacicama, podesio kodnu stranu, ili zemlju sada se ne sjecam, ali sve je radilo kako treba.
     
  6. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Eh. Kao sto kolege rekose prva stvar ti je da probas xbmc. Sto se hardwareskih daljinaca tice najbolje ti je da malo proguglas i vidis koje sve daljince podrzava, stvar koja ce ti sigurno raditi je Logitech K400 keyboard, a i nije uopste komplikovana za koristiti.
    XBMC radi dosta dobro i na masinama koje su slabije od tvoje konfiguracije.
    Sent from my GT-I9100G
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo ja sad po prvi put probah XBMC i odmah sam uspio podesiti titlove na nasa slova.Udjes u system pa settings pa videos pa subtitles i tu nastelis "central europe" pod character set. I to je to.
     
  8. apokalipso

    apokalipso Aktivista

    posto ne znam gdje da pitam osim ovdje, zna li neko pomocu kojeg programa se moze napraviti nesto ovako

    [​IMG]
     
  9. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Opet XBMC :)
    U najmanju ruku vrlo je slicno tome, mada razlicitim postavkama i skinovima vjerujem da se moze puno ljepse napraviti

    Sent from my GT-I9100G
     
  10. apokalipso

    apokalipso Aktivista

    Posto ne znam gdje bi, ovdje mi najprikladnije izgleda da postavim pitanje.
    Kada je u pitanju ripovani 3D sadrzaj, da li je bolje ici na OU (over-under) ili SBS (side-by-side) obzirom da televizori inace ne pokazuju 1080 pokretnih linija?