HTPC (Home Theater PC)

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nani, Oct 9, 2008.

  1. Esh

    Esh HWB

    Syss, nemoj tako. Ja mislim da je sasvim validna diskusija na temu nekog ION-baziranog nettopa u odnosu na skuplje playere, pa donekle i HTPC-ove...
     
  2. Chata

    Chata Novi član

    300$, 2gb RAMa, HDMI izlaz koji podrzava 1080p bez "stopanja"... sta vise mozes pozeljeti za skroman i jeftin HTPC?
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    tv tuner... već sam sam sebi dosadan sa ponavljanjem.

    pa neće mi se život svest na torrente i rentane/kupljene medije... hoću da pogledam ponekad i free film/seriju, vijesti i sl. kad već imamo tu vražju pretplatu... tj. porez na posjedovanje uređaja.

    300$ prenesi u € i za te pare već možeš složiti full scale htpc na kojeg možeš nagruvat doslovno bilo što od os-ova i raditi (veća) čuda s njim nego sa malim 1080p-capable disk bridge-om (da ne spominjemo kako taj isti 1080p može i intel e2140 od 20km gurati).
     
  4. Daddy

    Daddy Novi član

    Evo da malo ozivim ovu temu:
    planiram da sastavim neki HTPC, a posto je budzet ogranicen (do nekih 600 KM), a ponuda na ovim nasim prostorima siromasna, ne znam ni sam kako da to najbolje izvedem.

    Zbog cijene, procesor ce vjerovatno biti AMD 4850e (ako ga uspijem naci, jer vidim da ga bas i nema u ponudi u nasim shopovima) i pasivni cooler (vjerovatno Thermaltake Sonic Tower)

    Ploca: ima par modela sa 8200 ili 780G chipsetom, ali uglavnom su bez HDMI izlaza.
    U Plusu ima ASUS M4A785D-M PRO (166,47 KM), znaci malo noviji chipset pa pretpostavljam da bi bila ok?

    Za neko bolje kuciste tipa Silverstone, Antec itd. takodje nije dovoljan budzet :) Ima li nekih ideja, preporuka u nizem cjenovnom rangu (da bar donekle lici na nesto i da ne huci kao usisivac) :) ?

    Za ostalo je manje vise lako, 2 GB RAM, neki HDD od 500 GB, optika, daljinac. Kasnije se uvijek moze ici dalje i nadogradjivati ;)

    Eto, bio bih svima zahvalan za preporuke i savjete.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Athlon II X2 240 ti je oko 130KM tako da nema potrebe da ides na 4850e. Ploca moze 785G, vidi neki model sa HDMI.
    Za kuciste, Antec 2480 je mislim oko 200-250 sa napojnom, a nemam ideje na sta bi mogao od jeftinoce ici pa da lici na neki HTPC. U sustini ti treba jos nekih ~150KM pa da budes pokriven.
     
  6. Daddy

    Daddy Novi član

    Hvala na savjetu. Ovaj 4850e mi je bio interesantan zbog 45W (malo zagrijavanje i mala potrošnja), ali pretpostavljam da ni ovaj na 65W nema problema sa zagrijavanjem.

    Eh, još kad bi mi neko rekao gdje mogu ovdje kod nas naći Antec 2480, možda bih se nekako i nategnuo :) pa makar ne kupio sve komponente odjednom. Nisam ga vidio nigdje u ponudi naših firmi... U Srbiji se može naći za 114 €, sa napojnom od 380W, ali nemam trenutno nikakvog kanala za nabavku :(
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Uzmi u obzir da ti CPU nece biti pod stalnim opterecenjem te ces vrlo vjerovatno taj CPU moci hladiti i pasivno.
    Kuciste bi u ponudi trebao imati Kim-Tec tako da ti savjetujem da kontaktiras nekog od njihovih partnera i provjeris mogucnost nabave, a kuciste "po defaultu" dolazi sa spomenutom 380W napojnom jedinicom.
     
  8. Daddy

    Daddy Novi član

    Hvala još jednom, odoh tražiti Kimtecove partnere, kriju ih kao da je nešto top secret :)
     
  9. Looney

    Looney Komšija

    KimTec navedeno nema trenutno na stanju. Vidi sa nekim od partnera može li naručiti (računaj minimalno 1 radna sedmica rok isporuke). Partneri su ti firme koje imaju Antec na stanju ili zovi direktno KimTec i pitaj kod koga možeš uzeti ;)
     
  10. Daddy

    Daddy Novi član

    Hvala komšija, :)

    poslušah savjet, nađoh jednog partnera, kažu ništa prije sljedećeg mjeseca... :(
    poslao sam i KimTecu mail da mi daju listu partnera u SA da još malo pronjuškam, a u međuvremenu nešto kontam i neke druge solucije:

    Cooler Master Cavalier 4 sa napojnom 350W (u Uniexpertu 190,00 KM)
    APLUSCASE CS-GL-3 (u Ingelu 135,00 KM) + Fortron napajanje 400W (68,00 KM)

    Šta bi od ove dvije varijante bilo bolje, kakav je kvalitet ovih Apluscase kućišta?
     
  11. Esh

    Esh HWB

    Provjeri prvo da li ti odgovaraju dimenzijama/dizajnom. Inace, CM opcija je vjerovatno kvalitetnija sto se tice kucista, napajanje je tu negdje...
     
  12. Daddy

    Daddy Novi član

    Pa eto, tako sam nekako i ja kontao, tendencija ide ka CM... Ali opet, onaj crni A+ bi mi se čisto estetski bolje uklapao... Izgleda da ću morati još vidjeti i šta žena kaže, mogu li proći oni zaobljene linije i silver kućište kod CM ;)
     
  13. Looney

    Looney Komšija

    Provjeri za boju CM-a jer na site-u stoji da je u pitanju black verzija.
    Unutrašnjost ovog Aplus-a me podsjeća na Frontier Opera/Venus kućišta.
     
  14. Daddy

    Daddy Novi član

    Auu, pa to sam skroz previdio, nego automatski registrovo onu silver varijantu pošto je na netu većina tih slika... utoliko bolje, onda je odluka bar jedno 90% pala :)

    A u pravu si i za Aplus, pročitao sam već na 2 foruma da je naizgled sličan Operi samo kvalitetnija izrada itd.
     
  15. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Novi upit ...

    Uspio sam smanjiti daljinu izmedju PCa i mjesta gdje ce biti TV na nekih 10ak metara. Pa me sada interesuje kako ce se sve to ponasati ako instaliram neki Media Center Software na svoj PC, kupim kakav solidan daljinac i sve drzim na jednom mjestu. U pitanju je Core i5-750, 4GB OCZ Reaper, Radeon 5770, GA-P55-UD3R
     
  16. dzeri

    dzeri Aktivista

    Cini mi se preoptimisticno domet daljinskog na 10 metara, posebno bez direktnog usmjerenja. Zar ti nije jednostavnije kupiti media player od 150 - 200 KM i umreziti sa racunarom?
     
  17. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ma mislio sam na RF daljinske u svakom slucaju...
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Poz raja, treba mi jaranu HTPC u koji moze ubaciti svoju video-in karticu, na koju su spojene 4 nadzorne kamere oko kuce. Jel imate sta preporuciti kod nas da se kupi, znaci da moze vrtiti HD filmove i da ima mogucnost ubacivanje te kartice (PCI slot). I znaci, mora imati 2 izlaza, jedan da kopca na mali LCD monitor koji uvijek pokazuje pogled sa te 4 kamere i HDMI za TV, da moze nekad vrtiti HD filmove. I ako znate gdje se kod nas to moze uzeti? Thx
     
  19. Esh

    Esh HWB

    Ne prodaje niko kod nas gotove HTPC-ove (osim ako tu ne bi racunao nettop rjesenja), sto znaci da ti je opcija da sastavis konfiguraciju za odredjeni budzet.
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Aha, znaci moralo bi se to sklapati.. Ok, thx