HTPC (Home Theater PC)

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nani, Oct 9, 2008.

  1. Nani

    Nani Komšija

    Prilikom testiranja flat panela, naisli smo na pofin broj krsh DVD playera, lose kvalitete, shukanih na plasme i lcd-ove po shopovima. reprodukcija boja i opcenito mogucnosti playera bili su toliko losi da su kvarili dojam o televizorima na koje su skopcani.
    Prvo sta se primjeti je problem sa titlom, pa sa bojom, pa brzina ucitavanja i da ne nabrajem dalje, tacno je da danasnji dvd(divx playeri) imaju mogucnost update-a firmware, ali za neznatno vecu cijenu moze se sastaviti, odlican sistem za gledanje i slusanje svih mogucih formata.
    [​IMG]

    Za 430km (bez periferije), ko moze malo da se ispruzi umjesto DV600 i ostalih preskupih playera od 3 glave, uzme HTPC, player svih mogucih formata!
    Do 5 glava jos uzeti kakav daljinac+bezicnu tastaturu i mis i nariktat Windows Media center, pogotovo u Visti koji je odlicno odradjen.
    Takodjer u zavisnosti od budjeta moze se uzeti Tv tuner (analogni ili digitalni), naravno i HD kao sto je sky star HD, veci kapacitet diska, logitech harmony serija daljinskih, estetski ljepse kuciste sa LCD touch panelima i blu ray drive. Nadalje da li cete uzeti standardno desktop tower HTPC kuciste ili mini/midi/full je iskljucivo do kupca.
    Naravno ako se uzme mashina sa jacim procesorom, vise diskova, i opcenito vise komponenti, pozeljno je i vece kuciste sa bar po jednim intake i outtake ventom.

    Nadalje HTPC se moze povezati sa PC-em na net, preko obicnog ethernet kabla, wirelessa itd.
    Uz bezicnu tastaturu i mis, zavaljeni u fotelju, surfanje je puno ugodnije na velikom tv ekranu.

    Sto se tice uslova u BIH, uvjek se moze uzeti polovan racunar, za manje novaca koji ce sluziti kao i HTPC, za one koji bi radije uzeli novu stvar, evo jedne HTPC konfiguracije;


    MB ABIT I-G31 G31/ICH7 Sck.LGA775 95,50 KM
    INTEL DUAL CORE E2180 2.0GHz, 1MB, Sck.LGA775 128,00 KM
    DDR II 1024MB 800MHz XTC System Elite OCZ 38,00 KM
    HDD 160GB WD S-ATA II 8MB 78,50 KM
    DVD RW/RAM NEC AD-5200S-0B, 20x, SATA, bulk, black 41,00 KM
    KUĆIŠTE CODEGEN 6205-CA 400W 55,5 KM

    436km sa pdvom

    LABTEC WIRELESS ULTRA FLAT DESKTOP (Bezicni mis i tastatura) 47km
    Daljinski upravljac Media MCE 25km

    Sve ukupno 508km.

    Ovo je samo jedna od desetine konfiguracije HTPC-a koja nece odradti djepove, i naravno reprodukcija hd materijala i mkv zapisa je neizostavan dio cijele price, koji ce glatko ici cak i na konfiguraciji ovog cjenovnog ranga.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Update HTPC konfiguracije 26.03.2009;


    AMD:
    CPU: AMD Phenom 8450 (3 jezgre) 2.1Ghz i 4850e (2 jezgre) 2.5Ghz
    Cooler (Pasivac): ZEROtherm BTF95, Thermaltake Sonic Tower rev 2, COOLER MASTER Z600, Thermalright Ultra-120 (voditi racuna o visini coolera zbog dimenzija kucista!!!)
    Cooler sa ventom:Scythe Ninja Mini i Ninja serije, ARCTIC COOLING Freezer 64 Pro, XIGMATEK HDT-S1283, Noctua NH-U12P
    MB: ASUS M3N78-EM (GF 8300, HDMI out, LPCM 7.1 out, VGA, DVI)
    Memory: 2x2GB DDR 6400 (800Mhz) SuperTalent, Corsair
    HDD 1: Sistem: Seagate 80/160GB 8MB S-ATA (opcinalan sistemski disk)
    HDD 2: Storage: Seagate 1TB, 32MB, S-ATA 300, NCQ3, WD 640GB (SE16), WD Green 1TB.
    PS: Fortron, ZEN HTPC, 300W/400W, Pasivno.
    Optika: Sony-NEC Optiarc AD-7203S
    Case: Kuciste TT DH102, Silverstone LC16, Antec NSK2480 (po izboru)
    Periferija: Logitech MX3200 (po izboru)

    Opcionalno;

    TV Tuner: Avermedia (DVB-T), Leadtek TV Expert 3xxx, Leadtek PxDVR3200H, Sky star, Sky star 2 (HD)
    Optika 2: LG Black Blu-ray/HD DVD-ROM/DVD±R SATA Model GGC-H20L


    INTEL:
    CPU: Intel E5200
    Cooler (Pasivac): ZEROtherm BTF95, Thermaltake Sonic Tower rev 2, COOLER MASTER Z600, Thermalright Ultra-120 (voditi racuna o visini coolera zbog dimenzija kucista!!!)
    Cooler sa ventom:Scythe Ninja Mini i Ninja serije, ARCTIC COOLING Freezer 7 Pro, XIGMATEK HDT-S1283, Noctua NH-U12P
    MB: ASUS P5N7A-VM (GF 9300, HDMI out, LPCM 7.1 out, VGA, DVI)
    Memory: 2x2GB DDR 6400 (800Mhz) SuperTalent, Corsair
    HDD 1: Sistem: Seagate 80/160GB 8MB S-ATA
    HDD 2: Storage: Seagate 1TB, 32MB, S-ATA 300, NCQ3, WD 640GB (SE16), WD Green 1TB.
    PS: Fortron, ZEN HTPC, 300W/400W, Pasivno.
    Optika: Sony-NEC Optiarc AD-7203S
    Case: Kuciste TT DH102, Silverstone LC16, Antec NSK2480 (po izboru)
    Periferija: Logitech MX3200 (po izboru)

    Opcionalno;

    TV Tuner: Avermedia (DVB-T), Leadtek TV Expert 3xxx, Leadtek PxDVR3200H, Sky star, Sky star 2 (HD)
    Optika 2: LG Black Blu-ray/HD DVD-ROM/DVD±R SATA Model GGC-H20L


    Napomena:
    Jaci procesori se mogu uzeti, medjutim nisu potrebni za reprodukciju HD audia i videa.
    Cipseti 9300 i 9400 za Intel su identicni, razlika je u taktu GPU-a.
    Cipseti 8200 i 8300 za AMD su identicni, razlika je u taktu GPU-a.
    Za AMD kofiguraciju ipak je preporuka koristenje 8300 cipseta.
    Za Intel je sasvim dovoljan i 9300 cipset.
    Vazno je napomenuti da neka od pobrojanih kucista dolaze sa napojnom jedinicom, tako da oni koji zele recimo pasivni PSU racunaju na ukupan trosak.
    Konkuretna rijesenja daju stereo LPCM preko HDMI-a tako da je nvidia daleko ispred konkurencije sto se tice zvuka kao i kompatibilnosti sa AV receiverima gdje se G45 pokazao problematican. Pored Intelovog G45 rijesenja ne moze se preporuciti ni 780G cipset koji jos uvjek ima na mnogim plocama bug sa 2D prikazom koji je za sad ne rijesiv sa novijim driverima.
    Dakle nvidiin cipset kako za AMD tako i za INtel platforma je izbor broj 1 kako zbog 24p reprodukcije tako i zbog 7.1 LPCM zvuka, cime se postize kompatibilnost sa mogucnostima danasnjih 7.1 av receivera.

    Software(Media Center) za HTPC:
    1. Windows Media Center (dolazi sa Windows OS)
    2. Meedio - Najbolji ali i najkompleksniji za setovanje http://www.meedios.com/
    3. MediaPortal Dobar i jednostavan software koji ce zadovoljiti vecinu korisnika http://www.team-mediaportal.com/
    4. GAM ili Got all media http://www.gallm.com
    5. MythTV http://www.mythtv.org/
    6. SageTV http://www.sagetv.com/
    7. BeyondTV http://www.snapstream.com/products/beyondtv/
    8. GB-PVR http://www.gbpvr.com/
    9. SesamTV Media Center http://www.sesamtv.com/index_en.htm
    10.XLobby http://www.xlobby.com/
    11.Talisman http://www.lighttek.com/talisman.htm
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Pffff, pored 780G i 790GX ploca intel nema sta da trazi sto se tice izbora za HTPC.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Mozemo iskoristiti ovaj thread za sklapanje razlicitih HTPC konfiguracija na razlicitim platformama, a mislim da ce dosta ljudi cijeniti i da znaju gdje se moze kupiti neko solidno HTPC kuciste.

    Iako licno krecem od platforme, dosta ljudi krece od nekog kucista pa dok ne vide kuciste ne razmisljaju ni sta bi unutra mogli staviti. Kao sto Nani spomenu, Vista ima jako dobar Media Center, a sto zbog prirode PC-a omogucava i reprodukciju svih video formata sa kojima bi inace imali problema sa raznim playerima ili konzolama. Dobra stvar se moze napraviti i sa nekim Linux distribucijama. Nemojte zaboraviti ni da se takav PC moze iskoristiti i kao neki mini-storage za AV arhivu.

    Sto se tice cijene, kada se predje budzet od nekih 600-700KM, ulazi se u teritoriju konzola koje takodjer nude dosta toga, pogotovo PS3, uz malu pomoc dodatnog PC-a za streaming formata koje ne podrzava. Cekamo da nam se javi i syss, musterija je odavno i zeli Intel :)
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Tacno, a moze se ustedjeti 20-30KM, a isto toliko na procesoru. Pored dobre integracije, najslabiji Brisbane ce biti dovoljan. A moze se sta i poigrati na 790GX.
    edit: replika na Hurmin post.
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    @hurmashica
    Konfiguracija je iz Plusa, ploca je najjeftinija za Intel platformu. Trenutno iz njihove ponude se ne moze jeftinije proci. G31 je vise nego dovoljna graficka podrska za reprodukciju 1080p materijala.
    Sto se AMD-a tice 780G i 790GX ploca nemaju, ono je bio orijentir sa napomenom da ako zelis AMD platformu nema razloga da ga ne sastavis.
    HTPC nije namjenjen za igre, zato se i stavlja integrala koja je u stanju povuc full hd rezoluciju, sve ostalo je nepotrebno.

    Dodatne mogucnosti za HTPC;
    Multimedijsko PC sa HDTV podrškom (MPEG 4 H264, mogućnost gledanja HD programa) i 5.1 digitalnim zvukom. Podržva VGA, DVI, HDMI izlaze te S-Video, kompozitne i analogne audio ulaze. Podržava gledanje i snimanje (moguće i direktno na DVD) analognih i digitalnih zemaljskih programa. Podržava slušanje FM i digitalnih radio stanica.
     
  6. Almir

    Almir Komšija

    U skorije vrijeme planiram sklopiti jedan htpc, ali ova vaša cifra od 500 km je premalo za moje trenutne zahtjeve, ato je:
    - vodoravno kućište tipa silverstotn (lc16 ili 17m )18 preskupo za mene nekako mi obična kućišta se ne uklapaju u dnevnu sobu, čak idem sa tvrdnjom da takva kućišta nisu htpc :)
    - pošto to ide u dnevnu sobu onda mora da bude tiho što opet povlači neku bolju napojnu
    - gigabitni lan ka fileserver koji trenutno imam i tamo bi držao većinu toga
    - neku bolju zvučnu da isfuram 5.1 ili 7.1
    - takođe grafulja bi trebala da bude tiha a dovoljna da isfura hd materijala na plasmu od 40'
    - normalno daljinac, wireless mis i tast i joše neke sitinice zlata vrijedne

    Ostali hardware manje više, al to su neke moje donje granice ispod koje ja nebi išao prilikom sklapanja.

    Uglavnom bi koristio za gledanje filmova, tv i slušanje muzike u rijetkim trenutcima web. Neki ljudi napucaju htpc pa onda tu komonto idu i igre al tu je budžet već 1500.
     
  7. Nani

    Nani Komšija

    Nista tebi filmovi nece bolje izgledati sa tom skupljom konfiguracijom, kako sam naveo vec, stvar kucista kao i same konfiguracije je stvar novca sa kojim se raspolaze, za htpc moze posluziti bilo koje kuciste, midi toweri pruzaju bolju ventilaciju od bilo vecine desktop kucista jer rijetko koji ima preko 80mm otvore za vente.

    O kakvoj grafulji pricas? Kakve veze ima dijagonala plasme sa bilo cim?

    Na integrisanim grafickim rijesenjima tipa G31/33, 780G/790GX 1080p (1920x1080 rezolucija) se vrti preko 24 fpsa, nije film igra da ti treba sto veci fps!

    Postoje neke standardne vrijednosti kod htpca, gdje se moze itekako ustediti na komponentama jer vise nije bolje, onaj ko ima HD tuner trebat ce mu veci disk itd.

    Nadalje 5.1 zvuk je odavno vise nego odlican kao integrisano rijesenje, o Azali-i i d ane govorim a na kraju krajeva najosnovnija audigy sa DTS i DD podrskom je oko 50km.

    Sto se napajanja tice, kome je stalo, nac brand koji nije skup sa 120mm ventom.
    Fortron 450w 70km.

    Sve je ovo receno samo treba procitat a ne trazit da se nacrta!
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    jučer sjela tv kartulja avermedia hybrid speedy pcie i wd 6400aaks, danas idem podići intel icedale g45 i antec nsk2480 i još sljedeći tjedan microsoft remote koji će (najiskrenije se nadam) pomoću priloženih blastera kontrolirati digitv risiver (koji već veselo radi prikopčan na tuner).

    ostatak sistema je e2200, kuler vjerovatno stock od quada, 2 x 1gb xms2, 1 x 80 seagate 7200.10 kao sistemaš, canyon 54g wlan i legala vista ultimate.

    let teh games begin :D
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Nemoj zaboraviti nabaciti neke slike i "iskustvo koristenja".
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    bit će tema neka, još sam idući tjedan na bolovanju pa ću se tome posvetiti.

    kupljeno sve, čak su mi remote iskopali odnekud, to je valjda zadnji u zagrebu ffs! ;)
     
  11. Almir

    Almir Komšija

    @nani nisi me baš razumio, ja sam rekao ispod čega neću ići prilikom sklapanja
     
  12. bagi

    bagi Novi član

    Bas mi je drago da sam vidio ovu temu otvorenu, jer vec duze vrijeme zelim da kupim HTPC. Uglavnom sam najvise trosio vremena na izbor kucista, tj da se uklopi u izgled sobe ( zbog zene :D ), pa onda nemogucnosti istog da kupim sto zbog dostave, jer se radilo uglavnom o inostranstvu, sto zbog cijene pojedinih kao cool kucista ( opet zena :D ).
    I neki dan na http://www.genelec.ba vidim ponudu HTPC, odem, vidim i evo predracuna koji sam jutros dobio.

    AS Rock P43TWINS 1600
    Core2Duo E7200 2,53 GHz
    DDR2 800 - 2GB dual channel kit 2x1GB Kingmax
    HDD 250GB WD SATA-300
    DVD RW LG H55/58
    Kuciste Silverstone Lascala SST-LC16B-MR
    Napojna ATX Silverstone 400W
    Club3D Radeon HD3850 512MB DDR3
    TV+FM Tuner Asus, MyCinema P7131

    CIJENA: 1173,00 KM bez PDV, jer svakao uzima preko firme.

    I jos na ovo sve moram da stavim wirelles karticu zbog interneta u kuci i naravno trebam bezecni mis i tastaturu. E sad mene najvise muci ovdje ova Asusova kartica, jer mislim da nije nista posebno, jos pogotovo signal na kablovskoj od elte je poprilicno smece. Da li ima neko ovu karticu i kako je zadovoljan njenim mogucnostima i da li je ovo sve ok, jer na prvo gledanje izgleda super. Malo sam i probao u geneleku tu masinu, ljepo radi pod XP media centrom, svidja mi se daljinski pod rukom i opcija da moze biti mis i tastatura.
    Sto se tice upotrebe gore navedenog je da meni treba samo zbog muzike, jer ide na pojacalo Pioneer VSX-814 i bosse zvucnike, zena filmovi i TV i sinu za igranje igrica (ponekad).
    Znaci da li ovo vrijedi kupiti?
     
  13. Nani

    Nani Komšija

    Pa posto je to vec sastavljen sistem odgovor je i da i ne, kad bi zelio pucati kakvu igru na tv-u da(3850+cijena kucista stand alone 380km), ali ti zelis HTPC u audio svrhe i odgovor je ne.

    Za sta ce ti 3850 ili bilo koja druga kartica u HTPC-u, pogotovo ako neces gledati HD filmove i ako kako si rekao HT ce ti sluziti uglavnom za muziku.
    Dakle ploca sa integrisanom grafikom, G33 isl.

    2 GB rama po meni isto nepotrebno cak i ako ces Vistu nabacit.
    Sve to lijepo radi sa 1 gigom, kao i 1080p reprodukcija.

    Takodjer ti ni onaj proc ne treba, e2160, e2180 i tu ustedit petobu.

    Kuciste se meni licno svidja estetski, ima dizajn av receivera sto je veliki plus po meni, dobro provjetravanje (5 venta od tog 2 od 92mm), daljinac sto dodje uz njega je kompatibilan sa Vista Media centrom.

    Uglavnom, mozes sam sastaviti HTPC sa ovim istim kucistem za manje love.
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Intelova ploca sa Atom 330 procesorom ce gurati sve video materijale koje nabacis, a kosta oko $100 i moze stati u kutiju od cipela...
     
  15. bagi

    bagi Novi član

    Nani, puno hvala na detaljnom objasnjenju, svaka cast majstore. Sto se tice mene komotno moze i ovo sto rece Neo Bahamut Zero, jos pogotovo sto mene jedino interesuje muzika/audio (MP3, gida, raja i nama ljepo, rock'n'roll grmi na sve strane :D ). Al nesto kontam ako ce i sin koristiti za igranja ( ne stalno, naravno ), onda ima svrhe ostaviti ovako kakvo je. Mada si upravu opet moze i za manje para........u svakom slucaju.
    Izgleda da se moram baciti opet u razmisljanje....... da li sebe zadovoljiti (glavuca, rakija/piva i metallica hahahah) ili ici na 3/1 resenje, i svi sretni.
    Bice na kraju ko deterdjent "Što si uzela i deterdžent i omekšivač kad imaš novi Bonux sa omekšivačem (2 u 1)" :evil:

    Hvala u svakom slucaju na savjetima.
     
  16. wireless

    wireless Novi član

    Zahvaljujuci HB forumu kupih plazmu 37pv80 s kojom sam prezadovoljan pa reko' da vratim "dug" zajednici. :) Pokusacu pretociti 15 dana istrazivanja i mjesec dana iskustva u, vjerovatno, malo duzi post. :)

    Prvo, @Nani: Ne bih se slozio sa dosta tvojih zakljucaka niti sa predlozenom konfiguracijom iz prvog posta. Konfiguracija je prejaka za SD a preslaba za HD. Takodjer, nije HTPC ako stavite hardware u neko ruzno kuciste koje nije za dnevne sobe.

    Pokusacu da dam neke smjernice i da navedem sta se trenutno moze naci kod nas.

    HD ili SD HTPC?
    Vazno je znati dali zelite HTPC za SD materijal ili za HD. Gledajuci da se vec na freezonu salju HD materijali tj. da su lako dostupni, te da vecina koja zeli HTPC ima HD televizore, HD je i logicno rjesenje. Naravno, ovdje odmah otpadaju rjesenja tipa Atom 330 i druga niskobudjetna rjesenja za koje ciljna grupa i nisu HTPC nego net racunari itd.

    Koja platforma AMD ili Intel?
    Trenutno najbolje rjesenje je AMD i to ploca bazirana na 780G cipu. Govorim o plocama sa integrisanom grafikom. Razlog je sto je integrisana grafika hd3200 dosta jaca od nvidinog rjesenja tj. 8200 platforme, a dosta jeftinija od 790GX. Intelove ploce bazirane na G45 cipu tek trebaju da stignu u BiH i bice dosta skuplje tako da je za cijenu G45 ploce moguce uzeti plocu+nezavisnu graficku kartu tipa ati hd4350 ili hd4550. Isto je i sa 790GX. Dakle, ne isplati se. Mana 780G cipa je sto nije dobar za postprocesing, osim u kombinaciji sa Phenom procesorima, te nije za igre koje traze posebna graficka rjesenja. Inace, sklapanje HTPC-a koji ce sluziti i za igranje je sasvim druga stvar koja povlaci poseban odabir skoro svih drugih komponenti u sistemu. Ovdje je opisano optimalno tj. best buy rjesenje. Poznato je da C2D procesorima AMD-ovi nisu ni "do peta" ali i cijena je veca.

    Koji procesor?
    Minimum je dual core sa min. 2.4GHz (AMD). Ovo nije moje misljenje, nego misljenje sa drugih foruma. Ako ste misljena da nije potrebna ova snaga jer postoji hw rjesenje za h.264, stvari ce postati jasnije u nastavku. Trenutno postoji softverska podrska za hardversko dekodiranje u slucaju bluray diskova (powerdvd codec), ali ako pustite HD mkv (trenutno najzastupljeniji nacin distribuiranja h.264 sadrzaja na internetu) zauzece 2.5GHz DC procesora ce biti 40-60%. Opet postoji rjesenje u vidu posebne verzije Media Player Classic playera - Home Cinema. Mana ovog rjesenja je sto ne podrzava subtitle sto izgleda nece biti ispravljeno jos duzi period.

    Memorija?
    Kako nisam naveo gore da sad navedem da su ovo smjernice za HTPC na kojem ce se vrtiti Vista Media Centar. Za linux rjesenje moguce je koristiti puno slabije sisteme bez HDDa (network stream. video materijala ) i sa 256MB RAMa itd. XP Media Centar je zastarjelo rjesenje te ne podrzava dvb-c ili dvb-s/s2 tv kartice kao sto podrzava Vista Media Centar, doduse, sa "Fiji" updateom. Dakle, za Vistu, a narocito Vista Media Centar minimalna kolicina memorije je 2GB. Ispod, ni za zivu glavu :)
    narocito ako je u pitanu ploca sa integrisanom grafikom

    TV karta?
    Kratko cu reci da ne postoji dobra karta koju mozete kupiti u firmama u BiH, osim rjesenja za dvb-s/s2. Dobra u smislu da zadovoljava slijedece: dobra slika, future proof (dvb-t/HD), hw dekoder podrzan od Vista MC, kompatibilan daljinski sa Vista MC itd. Najbolje rjesenje su Compro kartice tipa E850 koje mozete naci u Vemilu, Hrvatska.

    Kuciste?
    Trenutno su cijene HTPC kucista, blago receno, katastrofalne. Vjerovatno je razlog sto je ovo novo trziste pa vecina pokusava da ugrabi ekstra dobit. Prema mojim informacijama moguce je naruciti lijepa kucista preko firmi plus computers i genelec. Sto manje dimenzije i sto vise dodataka tipa imon to je cijena veca.

    Ispod cu navesti moju HTPC konfiguraciju sa prednostima i nedostacima. Odustao sam od TV karte jer sam jos u dilemi da ubacim neko dvb-s2 rjesenje pa vidjecemo.

    Ingel Tuzla
    ---------------
    AMD Athlon X2 4850e (45W) 105,00KM+pdv
    MSI K9A2GM-FIH (HD3200) HDMI 126,00KM+pdv
    2GB Kingston DDR2 52,00KM+pdv
    HDD 320GB 95,00KM+pdv
    Optika LG DVD +/- R 32,00KM+pdv

    Genelec Tuzla
    -------------------
    Kuciste SilverStone Milo SST-ML01B-R 300W 218,00KM+pdv

    IT Comupters
    ------------------------
    Trust Remote Media Centar daljinski 41,5KM+pdv

    Ukupno : 669,50KM+pdv

    Prednosti: male dimenzije, mATX, potrosnja energije od 75W do 120W (kao jaca sijalica :) ), dobro dizajnirano Alu. kuciste, ugradjen citac kartica, dobar air flow, temp. ne prelazi 30C, uzasno tiho, cpu vent se vrti na 37% obrtaja uz temp do 30%, nema nikakvog trzanja u vista media centru bilo da je rijec o SD ili HD, HDMI (video+zvuk) , 7.1 zvuk, AHCI, gasenje i paljenje racunara preko daljinskog itd.

    Mane: nema zvuka na hdmi nakon sleep opcije (do drivera), kuciste prima samo low profile kartice, napajanje nije standardnog formata

    Uh... vratih ja "dug" posteno :D
     
  17. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Gdje bi se mogla nabaviti ovakva kucista u BiH , mogo bi u CRO naci ali mi je daleko tamo ici radi toga.
     

    Attached Files:

  18. Nani

    Nani Komšija

    Kolega wireless morat cu te uputiti u cinjenice koje si ispustio a koje stoje u prijasnjim mojim postovima, HD ne treba 30fpsa, 32, 50 ili 60 nego 24!
    Kako si vidjeo kolega najlakse mi je bilo uzeti neki strani forum uradiit copy paste konfiguracija (kao stop si ti uradio) i staviti te navode ovde tvrdeci kako hd reprodukcija ne moze ici "ispod toga". To jednostavno nije istina.
    e2180+G31 koji sam stavio je uzeo covjek na moju preporuku, sastavili, prikljucili i radio svaki mkv preko 24 fpsa! Imas screenshote Beowulfa na drugoj temi sa tog htpca.
    1 GB rama i Vista, tako da te molim da zapadnjacki megalomanizam izostavis iz svojih postova i preporucis ljudima ako mozes nesto iz prve ruke sto si testirao a ne samo sto si citao, izbijajuci ljudima koju stoju iz djepa pogresnim savjetima.
    Onaj ko ima novaca i zna sta je htpc, zna ce itekako sta ce staviti u svoju mashinu.

    O kakvom 60% zauzecu procesora pricas, pa to mislis ripat nesto na htpcu dok gledas film pa ti je strasno i 90% zauzeca a ne 60!
    Nadalje HTPC nije igraca mashina!
    Home Theater je prvenstveno namjenjen za gledanje filmova, i sadrzaja sa tv tunera, pa tek onda muzike, igre i htpc su 2 opozitna pojma!
    I ne ne kazu ni na jednom forumu da za HD treba 2GB vec si uzeo i pokupio stvari sa zapadnjackih foruma gdje djecurlija koja stavlja 1080p filmove sa 5KB bitrateom ispred 720p filmova sa 10KB bitaretom lupeta u sastavljanju htpca!
    Kako vidis ja to uradio nisam vec sam prilagodio konfiguraciju htpc-a cjenovnoj mogucnosti jednog bosancerosa!

    Nadalje ne stavljaj cijena + pdv, vec cijena sa pdvom! Mislim da je to korektnije jer opet ovo je Bosna i nema svako povrat pdv-a preko neke firme.
    Nadalje sve komponente navedene u prvom postu su uzete sa jednog mjesta, bez skakanja za nekog laika od prodavnice do prodavnice trazeci ovaj ili onaj dio.
    Nadalje opet napomena, posto neki nisu u stanju procitati toliko jednostavne postove dok kraja;
    -HTPC nije namjenjen za igranje;
    -Konfiguracija sa pocetka posta je uzeta sa http://www.plus.ba, i sluzi kao pokazatelj jeftinog a HD sposobnog htpca NE PREDSTAVLJA REFERENT MODEL, gdje u datom momentu je tako sastavljena mashina bila najisplatnija bolje receno najjeftinija, bez AMD 790 chipseta na stanju!
    -Reprodukciju HD filmova je zamisljena izvorno u 24 slicice u sekundi, ni vise ni manje.
    -1GB rama na Visti Media Centru sa gore navdenom konfiguracijom(e2180++g31) vrti sve mkv filmove prkeo 24fpsa bez trzanja i bilo kakvih visokih latencija ili ucitavanja.
    -Kuciste po 10 na 35-u je stvar kupca i zavisi od cjenovne moci kupca i naravno zelja.
    -Mnogi ljudi ne zele da daju preko 100km za htpc desktop kuciste, pa to ne znaci da ce ih to omesti u sastavljanju istog.
    -Nadalje mnogima skuplje desktop verzija kucista nisu oku ugodne, pa se odlucuju na jeftinije tower verzije.

    Ne znam kome si bio duzan da vracas dugove, umjesto toga ustedi koju marku raji razmisljanjem o kupovnoj moci nas ovde i sad, a ne kopiranja konfiguracija sa zapadnih foruma...
     
  19. Almir

    Almir Komšija

    Vjerovatno pucaš na ove male displeje, nema šta lijepo izgleda, po noći perverzija :)
    Neam pojma gdje možeš kupiti ova kućišta ali pogleda silverstone lc18 ja mislim ono ima na sebi ovaj mali displej a cijena prava sitnica kao oko 500 nisam siguran imas u genelecu... ili možeš naručiti
     
  20. wireless

    wireless Novi član

    @Nani: Zao mi je sto si shvatio post previse licno. Nije mi bila namjera da povredim tvoj IT ego. To nije razlog da me nazivas lazovom. Niko nije uradio copy/paste nego je konfiguracija sklopljena istrazivanjem po raznim forumima i TESTIRANA JE. Znaci radi ispod plazme u dnevnoj sobi. Niko nije rekao da hd reprodukcija ne moze ici ispod toga. Radi se o odnosu ulozeno/dobijeno. Obrati paznju na cijenu komponenti iz tvoje konfiguracije. Razlika je samo u kucistu i memoriji i neznatna za cpu+mb. Potrazi na netu performanse jedne i druge opcije mb+cpu i shvatices da im ne izbijam novac. HDD i memorija se mogu prilagodjavati prema mogucnostima. Idalje tvrdim da je zauzece 40-60% na amd procesoru koji je naveden jer je konfiguracija TESTIRANA. Ne mislim samo gledati h.264 nego mislim koristiti time shifting sa dvb-s2 sto tvoj kolega pretpostavljam ne radi. Dakle odnos o kojem sam govorio dobijeno/ulozeno.Ja nisam rekao da je HTPC igraca masina ??? Dalje, vistu koristim od dana kad je izasla i na idlu vista koristi oko 700MB. Racunica je prosta ako dodas jos 256MB memorije koja je alocirana za integrisanu grafiku. Cijene sam stavio bez pdv-a jer ima dosta ljudi koji kupuju na firmu ili preko nekoga itd. Ingel, Genelec i IT Computers dostavljaju na vrata. Ja sam konfiguraciju slozio da nisam izasao iz kuce. Sve je doslo na vrata. Ljudima treba otvoriti oci da se preko emaila sve mogu dogovoriti da ne izadju iz kuce (naravno ako imaju e-banking). Ne trebaju da kupuju stvari na stanju. Na stranicama Plusa stoje stvari koje su im nestale prije 6mjeseci sa tadasnjim cijenama, znaci cak ne mozes da uzmes ni referencu. Ko zeli da drzi tower kuciste pored lijepih hd televizora. U Genelecu postoje jeftinija desktop mATX kucista koja nisu skupa kao Alu. I nije svako kokuz da mu je puno dati +50KM ko tvoj prijatelj. Evo covjek je razmisljao o konfi koja je preko 1000KM.

    @Ghostbusters: Na stranici Plus computers, pod kucista, imas izlistane firme od kojih nabavlja Plus. Potrazi na netu da li neka od navedenih firmi ima odgovarajuce kuciste. Posalji upit na [email protected] Mugdim mi rece da moze naruciti.