HTPC (Home Theater PC)

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nani, Oct 9, 2008.

  1. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Kod mene je razdaljina 15 metara, preko citavog stana i sve fercera ko bonbona. Spojeno preko HDMI kabla porucenog preko eBay-a (tacno 15 metara), a daljinac mi je iPhone sa besplatnom i odlicnom aplikacijom RemoteX koja se skida sa AppSotre-a. Ovo zadnje je naravno alternativno ako imas iPhone, ali u svakom slucaju za daljince imas opet na eBay-u jeftinih rjesenja.

    Razdaljina apsolutno ne smeta zbog HDMI veze, tako da sa USB diskova cita 1080p filmove (npr. Avatar BluRay od 47 GB) bez ijednog trzaja. Uz to jos i nije direktna HDMI - HDMI veza, vec iz grafulje ide DVI to HDMI adapter pa tek onda kabal (kartica HD 4870 ATI). Jedino su mi codeci u pocetku znali praviti problem zbog Win 7 x64, ali sam sa Shark codecima rjesio i to.

    Uz to, pretplatis se na MetaBrowser (po meni najbolji meta data miner) i u WMC napravis videoteku glava boli. Ostaje jos aparat za kokice ...
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    nakon dosta drljanja sam uspio srediti w7 mce x64 samo sa haali, vobsub i xvid čistim codecom... dodatno na sve on-the-fly preko daljinca prebacivanje sa spdif na analogne izlaze (slušalice) sa ac3 filterom koji ne prtlja po spdif signalu.

    20$ za metabrowser mi je toomuch, ja koristim zadnju free verziju za metadata, a sa tmdb.com skidam ručno covere i backdropove.
     
  3. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    U principu 20$ mozes platiti samo jednom i nakon toga nisi u obavezi vise placati. Zadrzis pravo koristenja zadnje verzije prije isteka licence sa svim update-ima. Godisnju pretplatu trebas nastaviti placati samo ukoliko zelis zadrzati stalni update. O funkcionalnosti ovog software-a ne treba trositi rjeci, dovoljno je reci da nakon inicijalne konfiguracije postavki prije dvije godine, nisam nikada nesto manuelno skidao ili podesavao oko filmova i serija.

    Takodjer, postoji odlican guide na netu na cca sedam stranica pomocu kojeg iskonfigurises WMC 7 sa Meta Browser-om i MediaBrowser-om koji je besplatan, sto je trenutno jedna od najjacih kombinacija za kreiranje i odrzavanje videoteke.
     
  4. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Pozz narode...

    Doslo je doba da sastavim kakav HTPC pa mi treba par savjeta. Zacrtao sam par ciljeva koje bi htio da postignem buildom:

    1. Dugotrajnost
    Zelim nesto sto ce me sluziti slijedecih par godina i mislio sam na neku Corei3 konfiguraciju sa integrisanim grafickim HDMI rjesenjem, 4GB Ram-a, SSD-om (svi filmovi ce se svakako nalaziti na NAS-u).
    2. Tisina
    Posto mi ne pada napamet da slusam zvrndanje coolera u dnevnom boravku razmisljao sam o kupovini kvalitetnijih ventilatora kojim bi zamijenio postojece u bilo kojem kucistu i napojnoj jedinici.
    3. Izgled
    Antec Fusion Remote Black kuciste mi izgleda super, samo ne znam kako ce se uklopiti u drugu stavku koju sam naveo o tisini :).

    Glavno pitanje je gdje se sve ovo ima kupiti u Sarajevu. Isto tako ako imate kakav prijedlog bio bi veoma zahvalan :)
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja bih isao na Raspberry Pi, wireless periferiju i neko jeftino HTPC kuciste (moze posluziti i metalna kutija od nekog aftershave-a). :D
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  7. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Pa ta opcija nettop racunara mi je i izgledala primamljivo, ali nisu mi rjesenje na duzi period... recimo npr. 4 i vise godina. Sa konfiguracijom koju bi sastavio bio bi sasvim zadovoljan na duzi period. A raspPI za sada ne bih :)
    Nasao sam u Genelecu Silverstone Lascala LC04 kuciste... izgleda mi dobro...
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  9. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ima ih prejakih fakat... Ali ova Lascala LC04 mi je sasvim dovoljna...
     
  10. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Odluceno je za HTPC:
    Kućište: SILVERSTONE Lascala LC04B
    Procesor : Core i3 -2100
    Ploca: Asus P8H67 - M
    Mem: 2x2GB Kingston HyperX
    SSD Kingston 64GB SSDNow V200
    Optika: BluRay Combo Drive
    TV Tuner DVB-C kartica
    Zvucnici: Logitech Z906
    Periferija: Logitech Harmony One, Logitech K400

    Posto mi je cilj da u dnevnom boravku postignem clean look na zidu nece biti nista osim TVa, sve uticnice i kablovi ce biti sakriveni iza njega. HTPC i pojacalo cu sakriti u malu ostavu koja se nalazi iza zida na kojem je TV tako da cu kroz malu rupu u zidu moci provuci svu potrebnu kablazu. Da bi to radilo trebalo bi da stavim IC Repeater kao ovaj:
    [​IMG]

    koji bi hvatao signale sa daljinca i proslijedjivao ih na HTPC i pojacalo. Isto tako za K400 tastaturu reciver staviti na produzni USB kabal i sve to fino sakriti u zidu da se ne vidi nista sem TVa.
    Samo ne znam gdje u Sarajevu ima kupiti ove IC repeatere? ... Ima li ko kakav prijedlog...
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Jesam ja dobro skontao, uzeo si Lascala kuciste za HTPC i stavit ces ga u ostavu? :D
     
  12. AdoSA

    AdoSA Komšija

    yup... imam svoje razloge ;)
     
  13. Almir

    Almir Komšija

    šta bi jesil našao ovaj ic primjenik?
    i mene interesuje sl uređaj :)
     
  14. AdoSA

    AdoSA Komšija

    ZA sada nisam.... aBd sutra cu se raspitati po elektronic shopovima

    Update:

    Repeater kod nas nisam nigdje nasao... Najvjerovatnije da cu naruciti sa Harmony one daljinskim i njegov repeater sto ima ...
     
  15. AdoSA

    AdoSA Komšija

    ljudi treba mi mala pomoc... gdje u Sarajevu kupiti audio opticki kabal u duzini od 10m? Gledao sam u rs elektronic, komel, conrad... Ne mogu preko neta da nadjem kontakt telefone ostalih firmo sto rade sa tim...

    Update:

    Zar niko ne zna gdje bi se moglo nabaviti ovo cudo?
     
  16. Looney

    Looney Komšija

    Probaj na Network.co.ba
     
  17. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Nemaju. Njih sam prvo obisao posto im je radnja odmah do mene :(. Jbg moze se naruciti preko RS Elektronics-a ali se mora cekati do kraja maj-a na njega. Fazon je u tome sto smo poceli sakrivati kablove kroz estrich i zidove da se ništa ne vidi... ako ne uspijem naci kabal do sutra najvjerovatnije cu morati ostaviti PVC cijev praznu u zidu da mogu naknadno provuci kabal... dodatni posao bezveze :(
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pojaka konfa :) ovo je milja km lagano.

    Ako ti je htpc u ostavi, ne mora biti skroz tih.

    Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2
     
  19. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Da ... tako smo nekako i skontali...
    Je*o te k'o da zivimo u Ghani, a ne u Europi... Nigdje nema kupiti TV Tuner DVB-C karticu u Sarajevu ... i to se mora narucivati s'vana

    BTW... nasao sam S/PDIF kabal odgovarajuce duzine u Electronic Centu na Marin Dvoru... pa ako nekome bude trebalo da zna za ubuduce.
     
  20. Almir

    Almir Komšija

    Jel ima neki promjena na polju htpc po pitanju softwera :)& hw trebao bi uraditi neki upgrade...ipak ga vrijeme gazi...