HTPC (Home Theater PC)

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nani, Oct 9, 2008.

  1. Nani

    Nani Komšija

    Nista nisam fiksno naveo osim izbora maticne ploce;
    -Ovo su orijentacioni prijedlozi, gdje je za svaku komponentu napisano vise opcija.

    e4850 je dvojezgrani procesor, dok e8450 ima 3 jezgre, postavio sam vise linkova gdje se jasno vidi kako u slucaju AMD platforme HD aplikacije beneficiraju od 3 jezgre.
    http://www.anandtech.com/bench/default.aspx?p=26&p2=36

    Razlika u cijeni je 50km.

    Izbor hladnjaka je na onome ko sastavlja HTPC, stavio sam par modela koji su cisti pasivci orijentaciono. Primjeti da je citav sistem pasivno zamisljen, i Zen pasivna napojna je stavljena, Scythe Ninja Mini to nije, sto ne znaci da se takav sistem ne moze napraviti e4850+Scythe Ninja Mini.


    Leadtek jeste low-end ali izbor tv tunera je stavljen pod sekciju opcionalno, gdje sam opet stavio vise modela tunera. Od AverMedia koju sam vise puta predlagao do SkyStar HD kartica.

    Ovde cemo raspravljati naravno od cjenovnih mogucnosti potencijalnih kupaca koju komponentu predloziti ;)

    Dodao sam WD Green seriju.
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Misljenja sam da i sa aspekta potrosnje te performansi za HD playback, 4850e radi svoj posao perfektno, posebno sto postoji i odredjni offload na IGP. Sad ako neko zeli da vrsi HD editing/konverziju na HTPC konfiguraciji (mada mislim da se polako gubi HTPC smisao), onda se moze pricati i o potrebi za procesorima vise frekvencije, sa vise cache memorije, odnosno jezgri.

    Scythe Ninja Mini dolazi sa ventilatorom, no hladnjak je po svemu namijenjen za HTPC (low-profile) i ono sto ga cini izborom za pasivno hladjenje je jednostavni izbor ne postavljanja ventilatora na sam hladnjak.
     
  3. Nani

    Nani Komšija

    Sve to stoji, posto sam otvoren za sve prjedloge dodat cu 4850e i Scythe Ninja Mini koji je odlican za mini htpc kucista u napisani profil. Imas li jos kakav prijedlog?
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Po meni je ostalo sve ok, mozda jos samo napomenuti da neka od pobrojanih kucista dolaze sa napojnom jedinicom, a sigurno je znatan broj ljudi koji se ne zele protegnuti za dodatni all-passive PSU.
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Stavit cu to pod napomenu kao i software koji se moze koristiti sa pratecim slikama. O software-u cemo diskutovat u ovoj temi.
     
  6. Igor

    Igor Novi član

    malo sam pro"Google"-ao i našao sam ovaj site:

    http://hometheatrepcguide.com/build-a-h ... 9-edition/

    Malo sam pregledao po našim firmama i našao (a negdje i naisam) sljedeće cijene:

    1. Kučište: Antec NSK2480B nisam našao, zna li neko gdje ga ima? Ako nema koji bi mu bio ekvivalent i po kojoj cijeni?

    2. CPU: AMD 4850e (u Plus-u) = za keš 125,54 KM, a 'nako 134,99 KM;

    3. Matična: Gigabyte GA-MA78GPM-DS2H (nisam je našao), našao sam u Imtec-u GIGABYTE MB GA-MA78GM-S2H; AM2, AMD RS780+SB700 = za keš 182,00 KM, a 'nako 202,00 KM; Može li ova kao zamjena za prvu navedenu?

    4. Grafička: Matična ploča ima integriranu;

    5. HDD: 1TB WD Green Power (nisam našao), šta bi moglo kao zamjena?

    6. RAM: 2GB DDR2 800MHZ, može li iz Plus-a DDR II 2GB 800MHz KINGSTON za keš 53,94 KM, a 'nako 58,00 KM ili treba nešto kvalitetnije?

    7. DVD Drive: Asus SATA DVD-RW, može li kao zamjena DVD RW PIONEER DVR-216D, SATA, Dual Layer, 20x, black, bulk iz Plus-a za keš 50,22 KM, a 'nako 54,00 KM?

    8. Tuner Card: Hauppage 2200, nisam našao. Koja bi bila adekvatna zamjena, po kojoj cijeni i gdje?

    9. Control: Logitech diNovo Mini, nisam našao. Koja bi bila adekvatna zamjena, po kojoj cijeni i gdje?

    Zamolio bi komentar, ako ne tražim previše :oops: :oops: :oops: :oops:

    Unaprijed puno hvala i sorry ako sam previše upeglao :lol: :oops: :smt006
     
  7. Nani

    Nani Komšija

    Ne bih ti predlozio 780G cipset pa samim ti ni jednu od te 2 ploce kad imas u genelecu duplo jeftiniju BIOSTAR GF8200 M2+ sa NF8200 cipsetom 100km.

    Takodjer imas i u Genelecu WD 1TB GP za 202km

    Sto se kucista tice imas sirok izbor HTPC Silverstone kucista opet u Genelecu, kao da su se ljudi specijalizirali za HTPC.

    Logitech Di novo mini je bacanje para, na neweggu je 150$ dakle kod nas bi bio izmejdu 250 i 300km. Imas jako veliki izbor ostale Logitech wirelles periferije za puno manju cijenu, gledaj Logitech Cordless seriju http://www.plus.ba/proizvodi/?idkat=713&fb=26#. Plus, Imtec itd


    Tuner idi na AverMediu ili na Skystar ako zelis satelitske kanale.
     
  8. apokalipso

    apokalipso Aktivista

    a sta fali 780G chipset-u u odnosu na NF8200 za kojeg sam na mnogim stranicama citao da je losiji od 780G?
    sta mislis o 790GX?
     
  9. Nani

    Nani Komšija

    Pravis HTPC a ne gaming mashinu, GeForce 8200, predstavlja najbolje rjesenje u ovom momentu za HTPC kad je AMD platforma u pitanju. U odnosu na 780G, 790GX i G45 daje punu podrsku za passthrough 8 kanalnog (7.1) HD zvuka preko HDMI out izlaza. Konkuretna rijesenja daju stereo LPCM preko HDMI-a tako da je nvidia daleko ispred konkurencije sto se tice zvuka kao i kompatibilnosti sa AV receiverima gdje se G45 pokazao problematican. Pored Intelovog G45 rijesenja ne moze se preporuciti ni 780G cipset koji jos uvjek ima na mnogim plocama bug sa 2D prikazom koji je za sad ne rijesiv sa novijim driverima. Neke ploce imaju pravilan prikaz 2D-a dok druge nemaju, zelis li se kockati i ne treba ti 7.1 LPCM kao i pravilna reprodukcija 24p sadrzaja slobodno idi na 780G cispet.

    http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=3430&p=5


    nVidin cipset za Intela 9300/9400 je odlican cak i za igranje, a ima sve dobro sto ima i 8200 cipset, odlicnu 24p reprodukciju i 7.1 LPCM
    http://www.tweaktown.com/reviews/1635/1 ... index.html
    http://hothardware.com/Articles/NVIDIA- ... Us/?page=8
     
  10. apokalipso

    apokalipso Aktivista

  11. Nani

    Nani Komšija

    Ploce u samom vrhu kad je u pitanju upotreba za htpc. X2 5050 ce ti biti sasvim dovoljan.
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Da slucajno format ovih ploca nije prevelik za HTPC? Nije naravno obavezno imati neko fancy kuciste manjih dimenzija, ali svejedno...
     
  13. Nani

    Nani Komšija

    Pa nForce 8200 za AMD-a kao i nForce 9300 za Intela dolaze u micro ATX i mini ITX(nforce 8100) formi, dok nForce 8300 za AMD i nforce 9300 za Intela dolaze u standardnom ATX formatu.
    Mada ima i izuzetaka gdje se recimo 8200 cipset nalazi na ATX ploci ili 9400 cipset na Micro ATX ploci itd. Zavisi od modela do modela.
     
  14. apokalipso

    apokalipso Aktivista

  15. Nani

    Nani Komšija

    To je gaming kartica, bez podrske za prave HD audio algoritme iako ima 7.1 analogne izlaze. Sve ostalo je ok posto nemas HDMI izlaz pa ce ti ovo odlicno doci za 5.1/7.1 konfiguraciju. Za one koji imaju HDMI ulaze na av receiverima i ne zadovoljavaju se sa samo 7.1 LPCM zvukom, postoji rijesenje u Asus Xonar HDAV 1.3 kartici sa HDMI izlazom koje je bas namjenjena za HTPC i salje Dolby TrueHD i DTS-HD Master audio preko HDMI-a.
     
  16. JVC

    JVC Overclocker

    Ko se to nece zadovoljiti 7.1 LPCM zvukom kad je bolji i od svih verzija DD-a ili DTS-a to je jedini format bez ikakve kompresije svi ostali su vise manje kompresovani, a ovi novi formati nisu bas neka sreca i tesko se cuje razlika izmedju starih ako se nema jako skupa i kvalitetna oprema i uslovi za slusanje (isprobano) tako da to nikome nebi trebao biti nikakav prioritet.
     
  17. Nani

    Nani Komšija

    Ne postoje Blu-ray filmovi sa 7.1 LPCM-om jer zauzima puno vise prostora od Dolby TrueHD i DTS-HD Master ;)
     
  18. JVC

    JVC Overclocker

    Evo ti paste podataka sa omota za film War:
    Barcode
    031398221845
    Region
    Region
    Release Date
    1.1.2008
    Packaging
    HD Case
    Screen Ratio
    Widescreen 2.40:1 Color
    Subtitles
    English; Spanish
    Audio Tracks
    ENGLISH: PCM 7.1 [CC]
    ENGLISH: DD-EX 5.1 [CC]
    Layers
    Single Side, Dual Layer

    Kao sto vidis nisi u pravu.
     
  19. Nani

    Nani Komšija

    Hvala na infu :) jasno je da sam govorio o 25GB disku a ne o dual-layerima.
    Navedi da je film na 50GB-nom blu-ray disku zbog koristenja LPCM-a.
    Single Side, Dual Layer

    Koristenje Dolby TrueHD i DTS-HD MA versus LPCM povlaci;
    A. Vise storage prostora
    B. Moze se alocirati kvaliteniji video na taj ne zauzeti prostor
    C. Kompatibilnost sa 5.1 Dolby trackovima jer su im jezgre identicne pa oni bez opreme koja podrzava HD zvucne algoritame ih mogu koristiti.
    D. Vise prostora za dodatni sadrzaj

    Ljudi mjesaju LPCM kao najbolji format jer je nekompresovan ali Dolby TrueHD i DTS-HD MA su i dalje lossless jer su kompresovani sa lossless kompresijom. Kao i MLP (Meridian Lossless Packing), flac itd

    LPCM
    2 hours @ 5.1 16/48 LPCM = 4.14 Gbytes @ 4.6 Mbps
    2 hours @ 7.1 16/48 LPCM = 5.52 Gbytes @ 6.13 Mbps
    2 hours @ 5.1 24/48 LPCM = 6.21 Gbytes @ 6.9 Mbps
    3 hours @ 5.1 24/48 LPCM = 9.32 Gbytes @ 6.9 Mbps
    2 hours @ 7.1 24/48 LPCM = 8.28 Gbytes @ 9.2 Mbps
    3 hours @ 7.1 24/48 LPCM = 12.42 Gbytes @ 9.2 Mbps
    2 hours @ 7.1 24/96 LPCM = 16.56 Gbytes @ 18.4 Mbps
    3 hours @ 7.1 24/96 LPCM = 24.84 Gbytes @ 18.4 Mbps

    Dolby TrueHD (comparable to DTS-HD MA)
    2 hours @ 5.1 16/48 TrueHD = 1.26 Gbytes @ 1.4 Mbps ABR
    2 hours @ 5.1 24/48 TrueHD = 3.06 Gbytes @ 3.4 Mbps ABR
    3 hours @ 5.1 24/48 TrueHD = 4.59 Gbytes @ 3.4 Mbps ABR
    2 hours @ 7.1 24/48 TrueHD = 4.23 Gbytes @ 4.7 Mbps ABR
    3 hours @ 7.1 24/48 TrueHD = 6.35 Gbytes @ 4.7 Mbps ABR


    LPCM bespotrebno zauzima 2 puta vise prostora u odnosu na Dolby TrueHD i DTS HD Master a sva 3 su lossless. 3 sata 7.1 24/96 LPCM @ 18.4 Mbps zauzima 24.84 GB jer nije varijabilan bitrate vec bespotrebno konstantan! Ovo je samo zvuk a o dodatnom sadrzaju da ne pricam. Dakle ostaje oko 35 do 40% prostora dvoslojnog blu-ray diska za 3-satni film. Ovo tebi zvuci dobro?
     
  20. JVC

    JVC Overclocker

    Pusti ti njih i njihove formate samo prodavanje magle dovoljan je stari DD ili DTS ako se uradi posteno, slusao sam u prostoriji od 20 kvadrata sa yamahom 3700 i Infinity zvucnicima par br diskova sa kolegom i razlika je izuzetno mala cak realno nije vrijedna promjene sistema ili patnje za tim formatima,mozda bi na koncertu ili spotovima bila veca ali na filmu nije.