Intel Sandy Bridge procesori [LGA1155]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Nov 25, 2010.

  1. Esh

    Esh HWB

    Vise (desetina) puta raspravljano. Za pocetak pogledaj kolike su cijene u Njemackoj, pa se onda upoznaj sa carinskom politikom, PDV-om i necime sto se velicina trzista i prodajna marza.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Racunica ti ide ovako. $*1,25=€ kod nas :D
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Mali review iz prve ruke 2600K procesora, ovo je stvarno cudo od hardvera, F1 2010 ide zakucano 60 fpsa sa 8xAA i sve na max (uzeh ovu igru za primjer, jer kao sto je poznato ona se opasno oslanja na CPU). BF Bad Company 2 multiplayer nikad ne padne ispod 60 fpsa, sa 2xAA i 8xAF, sve na max, HBAO ukljucen. Pricamo o 1920x1200 rezi za obje igre. Ocito se tek sad ova 460GTX razmahala, bas nema potrebe za ikakvom jacom grafom.

    Rendering u 3Ds Maxu pici brzinom +/- 5% kao Q9450 & Q6600 skupa. U AIDA64 koji god bench da odvrtim - 2600K je na vrhu :)
    Definiivno vrijedi svake ulozene marke!

    MemOK! sistem na ASUSovim P67 plocama je super, prvo PC nije htjeo bootat, pritisak na ovaj dugmic i sve radi za 5.

    Jedino mi shega ocitanje temeperature procesora u RealTempu, AIDA-i i sl., kad opteretim CPU ovaj "CPU" pada :) Btw, sta mu ga dodje "AUX"?

    [​IMG]
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Cime hladis taj procesor, jesu li to temperature pri opterecenju?. A "Aux" ti je predpostavljam neki dodatni ventilator na stranici kucista.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Hladim ga sa Noctua NH-U12P SE2, gore screen temeperatura je u idleu, tj. 30-ak sekudni nakon sto izadjoh iz Battlefielda.

    Ev full load:

    [​IMG]

    EDIT: thx Dino, grafa je zaista zmaj :)
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A jesam ti reko' da je grafa zmaj :D i ko bi reko' da je athlon x4 na 3.6ghz toliko brzi od Q9450 na 3,2hgz.A za "AUX" bih prije rekao da je to naponska regulacija na ploci,barem je kod mene tako bilo prije na jednoj ABIT ploci.
    Sretno sa novom masinom.
     
  7. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Koliko te sveukupno izaslo to zadovoljstvo?
     
  8. Juka

    Juka Komšija

    Evo ja na slicnom Setup-u kao Zel, dakle Sabertooth P67, i7 2600K pod NH-D14, 8GB OCZ Reaper DDR3 na 1333 MHz (4x2GB Keksici), HD6970 i jedan disk WD Black 640GB a drugi WD Green 1TB, napojeno sa PC Power & Cooling Silencer od 750W,

    Imam konstanto problema sa ledjenjem Windowsa (7 Ultimate 64Bit i sa i bez SP1), odvrtio sinoc Memtest 86 nbekih 5,5h bez errora,ostavljen da vrti prime, rezultate cu da vidim kuci kad dodjem, temperature se cine dobre pred crash/freez (u idleu ne prelazi 33C), tako da ne znam u cemu bi mi mogao biti problem, u event vieweru mi pokazuje gresku pod ID 41:
    Log Name: System
    Source: Microsoft-Windows-Kernel-Power
    Event ID: 41
    Level: Critical
    Description:
    The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

    Jedino sto sam mogao pronaci je power managment u winu bi mogao biti razlog!!!
    Ako ko ima kakvih sugestija nek javi!
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako ide novi nfs sad, je li i on zakucan na 60 fpsa? :)
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    U cemu je to brzi Athlon II X4 od Q9450??

    Ispade da je Athlon II 645 na stocku 3.1 brzi od stock Q9550 na 2.83GHz (odprilike ista razlika u kloku) KLIKNI OVDJE
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Prakticni primjer??

    Teorija je jedno a praksa sasvim nesto drugo..

    I da naglasim da Q9450 za 3.2GHz treba 400MHz FSB-a sto na LGA 775 platformi znaci mnogo jer je ista veoma ovisna o FSB frekvenciji a i zbog memorijskog kontrolera koji je na NB i procesor mu pristupa upravo preko FSB sabirnice..

    Q9450 vs Athlon II X4 645 su prilicno izjednaceni procesori na stocku iako AMD ima skoro 500MHz veci takt.. KLIKNI OVDJE..

    Jednostavno Yorkfield jezgra je efikasnija sama po sebi u odnosu na taj Athlon II X4 pa cak i od Deneba clock za clock..
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    da, ni po meni nista revolucionarno nije u athlonII/phenom arhitekturi. Nema vise instrukcija po taktu u poredjenju sa c2q intelom i otprilike su isti na istom taktu i nije mi jasan trenutacni hype da se masovno mijenjaju intel c2d/c2q platforme za pomenute amd. Opravdanje je kao moze se ubuduce nadograditi sa 6 jezgrenim sto i nije neko, jer da je boze da igre koriste i 4 jezgre kako treba, jedino u video obradi 6core vs 4 core je opravdano.
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    pa opravdano je to sto je neko Athlon x4 620 dobio za 120 KM i plocu platio 150 KM
    Tu je i jeftini ddr3, veci oc potencijal, unlock, pa i ta nadogradnja ne samo na x6 vec i na bulldozer
    sto se tice c2q opravdano je preci na x6 a sto se tice c2d opravdano je sve prodati i uzeti amd x4 platformu, cak i ustedjeti lovu kao u mom slucaju i lako ga oveclockati na 4 Ghz
    A sam recimo q8300 kosta nekih 190 KM na piku, u radnjma je 260 KM plus moras imati dobru p45 maticnu polovnu koja kosta fino da bi ga digao na nekih 3.5 Ghz..
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da ali recimo neko ima vec 775 sistem sa c2d cpu-om i hoce da ubaci c2q i svi mu savjetuju prodaj ti to sve i kupi MB, RAM i CPU jer to ti je buducnost :D, nidje veze. Ovo sto je Vedo kupio je vec nesto.

    EDIT: I nije PIK jedini ima i Ebay
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Taj neko ko ima vec neki 775 sistem koji je vec odradio dosta vremena..krenimo samo od kondezatora i sl..
    Ima velike sanse da mu nesto ode, recimo maticna kako kod "pozz" koja je odradila 3-4 godine...
    Recimo ja sam se rijesio c2d 775 sistema, uzeo amd platformu, dobio veoma ogromnu razliku u performanasama...
    uzeo bolju grafiku tj fermi, vise rama, i komponente su nove sa 3 godine garancije...a imao sam mogucnost da uzmem neki Q8300 tj da dam dodatnih 100 KM i ostanem na nekoj slabijoj grafi i 2 gb rama, a proc bi mogao maximalno dici na 3 Ghz
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Po meni si trebao sacekati jos malo pa onda mijenjati kako valja, ko vedo :D
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Tesko je biti student druze, pogotovo "glede" finansija..lako je meni kasnije po potrebi prodati proc i kupiti recimo x6 i nabaciti neku novu grafiku..
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa u tome i jeste poenta. Po meni sa 6core neces imati nista bolje performanse bar u igrama. Broj instrukcija po taktu kod LGA1155 ce ga derati uveliko i sa 4 jezgre.
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ti si imao low end LGA 775 konfu koja nije ni vrijedila ulaganja..

    A moja maticna je crkla na OC sesiji na 540MHz FSB-a a ne u normalnoj upotrebi..

    I da bila je 3god stara i placena nova 245KM,vidjela je preko 10 procesora i za ono za sta je koristena tako isplatila se davnih dana..

    Pozz..