Intel Sandy Bridge procesori [LGA1155]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Nov 25, 2010.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    U vezi dual core-c 2 duo procesori. Ovi drugi su brži, to su procesori sa 2 jezgre i nešto više l3 keša u odnosu na dual core procesore. I ne gleda se koliko jezgri ima procesor da bi mogao na neku ploču već se gleda koji je socket. Izvini ako sam te krivo shvatio pošto nisam baš najbolje shvatio tvoj post.
     
  2. Juka

    Juka Komšija

    ti prvi su ti na LGA775 socket.
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker


    idi na performanse :

    http://www.cpu-world.com/Compare/390/In ... E6700.html

    Edit
    Launch Date Q2'10 Dual Core = http://ark.intel.com/Product.aspx?id=42809
    Launch Date Q3'06 Core 2 duo = http://ark.intel.com/Product.aspx?id=27251
     
  4. Juka

    Juka Komšija

    core 2 duo/quad su mladje generacije!!!
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da pojasnim,

    Koliko ja sa svojim očima gledam, ovaj pc benchmark pokazuje da su oba 775 socket, a korištene su iste ostale komponente kao što je MB, RAM I VID, te da je dual core bolji u testovima od core 2 duo procesora.

    Direktno sa Intelovog sajta vidimo da je Dual Core novije izrade a korištena je prema podatcima MB iz ~ 2008 godine ( 2/4/2008 PCTuner - Best Buy
    ASRock 4Core1600Twins-P35, support FSB1600 and DDR2/DDR3, received Best Buy from PCTuner! )

    To znaći da je socket 775 nastavio svoj život kroz istu matićnu ploću a bolje performanse dual core procesora, a koji je još uz to i danas jeftiniji od core 2 duo ...

    Kingov procesor koliko ja vidim je jeftiniji od vedinog, ali King ima 775 - provjereni socket koji može još xyz procesora podržat ...slabijih ili extreme varijante ili čak neke "nove" dok vedin procesor ima 1155 socket koji ima kakvu budućnos ako poredimo s 775 ?

    Kakva je budućnost socketa 1155 ako je vedin sad procesor skup da king ima sve moguće tehnologije na svom procesoru, a još vidim da dosta testova "više" vuče gpu nego cpu.

    Pa se pitam što da ne kupim Kingovu opremu ?
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ako si gamer, ja bi uzeo AMD platformu sa ddr3...
    Naravno preporuka je sandy bridge ali nikako 775..
    Meni je ogromna razlika nakon sa Core2Duo na AMD platformu..
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    tebi je ogromna razlika zbog prelaska sa 2 na 4 jezgre a ne zbog platformi.
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    NIsi ti mene razumio..

    Kada kazem preskup mislim na to da se polovan Q9550 krece od minimum 300KM a za 400KM mozes kupiti NOV 2500K (na Piku)..

    A kada sam rekao "Vedin deal" mislio sam na Juku :) i njegov bivsi setup Q9550+maticna koji prodaje za 400+ KM sto i nije los deal s obzirom na cijene istog..

    Ali nemoj se zavaravati 2500K ce poderati Q9550 u svim benchovima i plus sto se lako kloka na 4.5GHz pa i vise..

    Onda polovna P45 ploca kosta minimum 150KM a P45 zelis ukoliko planiras dobar OC na Q9550 (znaci 4GHz) a nova solidna P67 ploca kosta 290KM..

    Dobar 1066MHz DDR2 RAM 4GB polovan kosta oko 100KM a za te pare lako mozes uzeti NOV 4GB 1600MHz DDR3..

    Jedina situacija kada bih ti preporucio da ides na LGA 775 (citaj Q9550) jeste kada bi vec posjedovao dobar DDR2 i P45 plocu inace te izadje "skuplja pita nego tepsija"

    Q9550 je extra brz proc pogotovo za gaming ali cijena..

    Ako nemas 850 - 900KM za 2500K setup idi na AMD PII X4 jer nov CPU i dobra maticna bi te kostali od oko 500KM + 100KM za 4GB DDR3..
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pozz, hvala što pomažeš / te ...

    Ono o ćemu ja cijelo vrijeme govorim jeste Litnografija / jezgre / socket. Posebno se obazirem na litnografiju. Onaj primjer sa C2D i DualC jeste ta razlika u mikrostrukturi, jer C2D je 65 nm a Dualac je 45 nanometara mikrostrukture...

    Ovdje sam pročitao, na forumu neki pametni momci su napisali da nema svrhe povečavati broj jezgri (ajmo reći više od 6 jezgri), samo smanjenje mikrostukture ima smisla.

    Ono što je mene zanimalo (jedno od stvari) jeste kuda nas vodi mikrostruktura kroz budućnost sa 775 socketom ? Ono što sam ja istražio do sada, nema socketa 775 nigdje :( , mada postoje s775 P43/45 (~180 KM) ploče sa podrškom za DDR3, pa bi se reklo da se "neki" prelaz pokušao napraviti za ddr, još u 2010 godini dobili smo intel procesore sa 45 nm, što se izgleda neće ponoviti sa 32 nm :
    What Westmere means for mainstream consumers is that the long lived socket LGA 775 is seeing its replacement for the very first time. It is hard to believe that LGA 775 platforms have been around since 2004 and lasted to this point, but it will soon be replaced with the new socket LGA 1156, along with the upcoming 5-series of chipsets (P55, P57).

    Nadao sam se da će ovo neko objasniti.

    Zato sam te pitao kuda ide "vedin" :) 1155 socket...al izgleda da je 1155/1156 socket budućnost.

    Ono za HT ... imao sam čast sad preko odmora kod prijatelja da malo čaćkam po I3 540 + 5850 msi desktop računaru :) :)
    Otvorio sam 20 -tak raznih internet stranica, igrica je radila u "pozadini" i još svašta nešto je radilo ali pc je doslovno sve "gutao" od šale...ono što taj pc ima manu jeste download/surfing iznad 50 gb istovremeno :shock: :D jer mrežna karta zašteka :) od silnog downloada/surfinga, a procesor sam pratio i ustanovio da samo jedna jezgra radi, dok se druga uopšte ne koristi !? Kada se zagrije ta jezgra do 49 stepeni, automatski se prenosi rad na drugu jezgru čije performanse idu (od 35%) do 90 - 95 %. Jeli za to zaslužan HT ? Fizička aktivnost jedne jezgre, dok je druga u pripravnosti sve dok se ne povečaju zahtjevi za radom obe jezgre istovremeno ili se uopšte ne mogu koristiti obe jezgre istovremeno ?

    King ovaj i5 podržava max DDR3-1333 ...

    Intel je najavio Ivy bridge sa 0,22 nm mikrostrukturom (brži a jeftiniji u proizvodnji i cijeni :D ) i navodno izlazi u prvom kvartalu 2012 godine i biti će na 1155 socketu, što ovaj i-5 2600k ćini jako dorim dealom za kupovinu u ovoj godini ... jedino tu ostaje dilema matična ... socketom 1155 će moći podržati ali chipsetom ?
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    LGA 775 socket je mrtav tj nece vise biti novih procesora za isi osim ovih postojecih..

    LGA 1156 (P55) je po svemu sudeci mrtav jer vec dugo nema osvjezenja CPU lineupa..

    LGA 1366 je takodjer na izdahu jer osim 990x 6 core procesora nema nekih noviteta..

    Po svemu sudeci AMD ce ubiti AM3 i preci na novi socket sa Buldozder platformom..

    LGA 1155 (P67 chipset) je aktuelan i najvjerovatnije ce biti noviteta u obliku 8 core procesora (Ivy Bridge) te nekih novih procesora sa vecim taktom u odnosu na postojece..

    I DA KAKO STVARI STOJE 1155 JE BUDUCNOST INTELA uz LGA 2011 socket koji ce biti predstavljen u Q4 ove ili pocetkom naredne godine..

    A to za 1333MHz DDR3 ram na SB to je oficijelno, ali u stvarnosti podrzava mnogo vece brzine 2000MHz+..
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Umire X58. Steta bio je legenderan
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    X58 sigurno nije bio "legendaran". Prije da je LGA775 bio legendaran, ili da ce LGA1155 biti legendaran.
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    AM3 ce trajati jos neko vrijeme, s obzirom da AMD fura filozofiju kroskompatibilnosti, pa ce na velikom broj AM3 ploca biti omogucena podrska za AM3+ procesore. Ovo znaci da ce sama platforma zivjeti jos neko vrijeme. Dodao bih jos da se kaze "litografija", a ne litnografija.
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nije bio bas legenderan po vremenu koliko je bio aktuelan .Ali po perfomansama je otpuho amd.A za lga 775 necu komentarisat.To je uber legenda.A i sto bi lga 1155 bio legenderan.Meni nije nish posebno.
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo nije dovoljno otpuhati po performansama,treba biti jak na polju ulozenog dobivenog gdje je AM3 bio odlican u odnosu na 1366.
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    AMD AM3 nikada nije ugrozio LGA 1366 ni po prodaji ni po performansama..

    Npr LGA 1366 Core i7 je predstavljen u Novembru 2008 a AMD procesor koji se tek uspio pribliziti performansama spomenutog Intela predstavljen je u Aprilu 2010 (18 mjeseci kasnije)..

    Sto znaci da ako si u Novembru 2008 platio 1000 - 1200KM za Ci7 i X58 plocu po mome misljenju bolje si prosao nego da si skoro 2god kasnije kupio PII X6 i 890 AM3 plocu za 900KM i opet nisi nista brzi..

    E pa sad o ulozeno/dobijeno neka svako odluci za sebe..
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa ne bas ako PII X6 i dobru plocu platis 430KM. :mrgreen:
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ali opet imas sli na intelu sto znaci podosta
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sto se prodaje tice AMD nece nikada ugroziti Intel,nije ga ugrozio ni kada je AthlonXP razvaljivao Pentiuma4 a i dalje tvrdim da AMD ima bolji odnos,da ponovimo novembar 2008 i i7 na koji si morao staviti trple channel ddr3 RAM koji je tad bio vrlo skup tako da je ta cifra od 1200 ipapk nesto veca.A kad se prica o odnosu dobiveno/ulozeno Sena druze,nemas pravo glasa :D

    EDIT
    Danas SLI imas na svakoj ploci sa 2PCIe slota.
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa imat' ces ga i na amd-u ako sam ja dobro procitao negdje :) :)