Izbor nove graficke i neki mini problemi :)

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by aeRo, Jan 27, 2012.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Bez obzira koliko bolji model bude (ne)iskoristen sa tom konfom, ako ces PC mjenjati za nekih godinu, ipak se isplati obzirom da neces morati uzimati novu graficku.

    Koji je sada budjet ?
     
  2. aeRo

    aeRo Komšija

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Mogo bi se protegnuti i do nekih 240-250 KM. Ali ako me ova 6770 moze cuvati ove godine, onda necu. Jer planiram kompletnu konfiguraciju da prodam kad dodje vrijeme tako da cu i graficku s njom a onda ce se ganjati neka zvjerka kao sto je 8800 bila kad sam je tek uzeo. R.I.P. 8800GT :mrgreen:
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Zadrzi se ti na 6770 i dodaj si jos 2gb rama i to ce ti biti fin upgrade,takodje odsarafi tog E4600 bar na jedno 3.2-3.3ghz ako imas neki bolji cooler a i ako nemas 3.0ghz moze i na fabrickom.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    To je onda to. 6770.
     
  5. aeRo

    aeRo Komšija

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Ne znam koliko mi ima svrhe prelazak na 5-6GB RAMa kad jos furam XP.. Jedino da predjem na sedmicu. Na CPU mi je cooler Thermaltake slim X3, a evo sad imam i brand name napojnu pa mozda i podignem malo ovaj E4600. U svakom slucaju hvala puno ekipa na pomoci.
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Ja kako vidim ti imas 2gb i to je malo i za XP.4gb je bas taman a nekad zna zafaliti pa sam sebi uzeo 8gb. 64bit WIN7 je naravno must have u danasnjim vremenima.
     
  7. aeRo

    aeRo Komšija

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Imam 3GB, ovo u sigu je stara konfiguracija, samo je procesor isti :)
    Edit: Eto promjenio sam, mada ce biti promjena za par dana opet :mrgreen:
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    E jebote te ta furka,kako ocekujes kvalitetnu pomoc a poturas nam netacne informacije.

    3gb je sasvim OK za 32bitni sistem i onda ti ni ne treba vise.Ali eto da bi dozivio neke furke koje ti nov grafa donosi DX11 npr moraces preci na win7 a tu su ti 3gb knap za 32bit a za 64bit je malo.
     
  9. aeRo

    aeRo Komšija

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Mogu ubaciti trenutno samo 2GB, vise ne mogu. Imam 2 slota, 1 x 2 GB i 1 x 1 GB tako da mogu izbaciti ovu gigu i ubaciti dvije. Ne daju mi se sad pare za 4GB modul..
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Aero ako ti naleti neki dobar Kvad Q6600, Q8300 i slicno. Nabaci to kad dodjes do para i imas masinu :)
    Evo ga 170 KM
    Nisu ni skupi danas. da je bila ova cijena kad sam ja imao 775 ne bi prelazio na Phenoma II
    http://www.pik.ba/artikal/2535238/intel ... -2-4-ghz-/
    a 3Gb su ti dovoljna ;)
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Ma slab je Q6600 na defaultu,a na toj ploci slabo da ce se dat sta dignut,doduse kad bi ga uspio pogurat do bar 3.0ghz imao bi finu masinicu.
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Ako ima opciju za dizanje voltaze CPU-a onda bi vrlo vjerovatno mogao ici na 3GHz (333 x 9) jer ploca nativno podrzava 1333MHz FSB a Q6600 je 1066MHz FSB procesor (266 x 9)..

    Jedan od glavnih problema bi mogla biti slaba napojna sekcija na maticnoj ploci (svega 3 faze za napajanje CPU-a bez ikakvog hladjenja na istim)..

    Ja sam vozio Q9550 na G31 ploci Asus P5KPL-VM na 3.4GHz (400 x 8.5) bez problema iako nije imala nikakve opcije za dizanje voltaza (zahvaljujuci odlicnom primjerku CPU-a koji je stabilan na 3.4GHz sa stock 1.15V).

    Ali Asus P5KPL-VM ima 4 fazno napajanje procesora..
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Graficka na kraju zivota :)

    Moj ide na def frekvenciji na 1.1V. Na 1.37V ide na 3.4 GHz. Ako naidje na takav primjerak može i slabija ploča.
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Ima ta matična M.I.T
    Tj dizanje voltaže na procu, mogla bi ona lagano drzati Q6600 ipak je to 3x serija chipseta
    http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... xk8#t=197s
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Znaci uspijelo se klokat 45nm quad na 4 faze al teze ce to ici na 65nm quadu na 3 faze,definitivno ce se moci nesto uciniti al tanko je to. Vrlo vjerovatno je da bi moglo 333x9 i tu je kraj.
     
  16. Re: Graficka na kraju zivota :)

    sa

    uzmi rama,samo ga nagruhaj,da fino sve to dise,imas na forumu polovnih raja prodaje procesljaj malo teme.
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Nisam bio siguran za OC opcije u BIOS-u ali eto ima.. :wink:

    Inace Gigabyte stvarno ne stedi na BIOS opcijama i za entry level maticne i zbog toga su carevi..

    Vidim ima CPU,RAM,FSB voltaze sto je fakat dovoljno za dobar OC (imao sam Gigabyte P31 maticnu i imala je skoro sve OC opcije 8) )..

    Ovaj na videu ima Q9300 (2.5GHz) na 3.25GHz (433 x 7.5) sto je impresivno..

    Inace ovi G31 chipseti su pravi OC strojevi.. :p

    P.S.: Ja imam video na YT sa E6750 i G31 na 490MHz FSB (3.92GHz na stock Vcore = 1.28V) i moze da POST-a ,nazalost ne ide u OS jer ne detektuje HDD na tom FSB-u..
     
  18. aeRo

    aeRo Komšija

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Uzecu 6770 i jos 2 GB RAMa i prebaciti se na Windows 7. Naletio sam na W7 Enterprise key za 50 kermica, pa me interesuje da li se moze isti taj genuine key koristiti na vise PC-eva ? Procitao sam negdje da moze. Draga je uzela sebi novi laptop pa hoce da uzme taj licencirani key za win pa ako mozemo oboje koristiti da to zbavim :mrgreen:
     
  19. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Ne moze, ako je za te pare, sigurno se radi o OEM keyu koji se veze za maticnu plocu (ako se dobro sjecam), a dvostruki original sigurno vise nije original :D

    Ustedi na sljedecoj turi wheya i uzmi jos jednu licencu za zensku :p
     
  20. aeRo

    aeRo Komšija

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Jebi ga, zakasnih ja za onu 6770. Vi kad ste mi je preporucili taj isti dan prodana i rece mi covjek da ce nabavljati jos ali nista od toga.. Uglavnoom ima 6850 novu za 250 KM, a ima i na piku 6770 nova za 219 KM. Sta da radim ? S tim sto mi on kaze da sumnja da ce Fortron moci da zavrti 6850.. Isplati li mi se dati 30 KM vise za 6850 ?