Koji AMD proc uzeti ??

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by mirnes, Jan 21, 2011.

  1. Tensai

    Tensai Komšija

  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    izgleda da samo ja igram gta 1280x1024 sa fpsom preko 50 sa istom konfom samo kod mene je dualac drugi...
    Crysis ide na Ultra High preko 35 Fpsa isto na 1280x1024
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Da se komp moze upalit bez procesora krajso bi isto isao i bez njeg,ta igra ne koristi ni 50% jedne jezgre a GTA nisam nikad ni zaigrao pa ne mogu reci,npr nova MOHA koristi sve 4 jezgre,onda F1 pa BFBC2 i sve novije sto stize.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Mene samo nervira sto masa novih igara kao koriste sve 4 jezgre a koriste ih samo do 50%, dok na 2 jezgrenom cpu-u trzaju jer kao trebaju 4 jezgre. Ako rade na sve 4 jezgre opterecene na ispod 50% zaso ne bi i na 2 opterecene sa 100%!? Trapavo programiranje ili tjeranje na uzimanje novih visejezgrenih cpu-a!?
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    To ti je tzv namjerni bug...ja kad vidim da mi COD BO koristi 40% procesora i trza jer je dualac...
    Valja inicirati kupovinu quadova, i to baš na ovakav način..Masa novih igara je takva
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da a vjerovatno je i zbog toga sto su portovi sa konzola pa je engine radjen za procesore sa vise od 2 jezgre.
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    mogu i ja igrati :smt003 e8600 na 4ghz i igriva mi je ta fail igra gta 4
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kako sad stoje stvari sa otkljucavanjem AMD procesora, ima li ko iskustva?

    U principu:
    Phenom II X2 -> Phenom II X3 (Deneb jezgra, otkljucavanje makar jedne jezgre ukoliko je cetvrta neispravna)
    Phenom II X2 -> Phenom II X4 (Deneb jezgra, uz malo srece otkljucavanje u punokrvni Phenom II X4)
    Athlon II X3 -> Athlon II X4 (ako je Propus jezgra, dakle otkljucavanje samo jedne jezgre)
    Athlon II X3 -> Phenom II X3 (ako je Deneb jezgra, otkljucavanje samo L3 cache-a)
    Athlon II X3 -> Phenom II X4 (ako je ispravna Deneb jezgra, otkljucavanje u punokrvni Phenom II X4)

    Maloprije procitah da je lik u Hrvatskoj skoro uzeo Athlona II X3 i otkljucao i jezgru i L3 cache, dakle pravi pravcati Phenom II X4. :D Proizveden takodjer nedavno. Cudi me da ih jos ima sa Deneb jezgrom. Izgleda taj AMD-ov proces pravo dobro ide.
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    U mene je eto athlon II x4 otkljucan L3 dakle Phenom II,samo treba imati na umu da poslije otkljucavanja ne radi CPU core temp senzor temp al eto onaj iz maticne je dovoljno OK da se prati situacija.
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Da se pohvalim ja sam od phenoma x4 820 dobio dodatna 2mb l3 keša :D
    E sad pitanje je kakva je situacija sa x6 procesorima jel i kod njih ima nešto za otključavanje?

    EDIT: otključano prije 2 mjeseca mozda.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mene zanima je li ko sta otkljucao u zadnjih par mjeseci. To stoji da su prije Athloni II X4 cesto bili Deneb, te da su Phenomi 8x0 bili Denebi sa djelomicno iskljucenim cacheom.

    Recimo privlacni su mi Athlon X3 445 i Phenom X2 550 (nije BE, ovaj je na novom steppingu - C3). Slicna im je i cijena. Kod Phenoma mi se svidja sto 100% znam da je Deneb, te su velike sanse da je makar jedna jezgra ispravna, a kod Athlona je dobro sto ima 3 jezgre ako nista ne uspije.
     
  12. GW

    GW Moderator

    Nedavno sam probao X3 445 otključati...nije uspjelo.
    Ako naleti još koji pod ruku, javim.
     
  13. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    MA to je vise stvar lutrije, uzeo sam Phenoma X2 550 BE, jos sam ko fol ganjap steppinge koji su imali najvise sansi za otkljucavanje ali sam imao fail. Uspio sam otkljucati i vidjeti 4 jezgre u BIOS-u ali nije bilo teorije da dignem sistem, a druga stvar sto mi je temperatura skakala za 10 stepeni kad bih ukljucio otkljucavanje. Vjerovatno sam imao defektne jezgre. Tako da je to sve stvar srece.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, prije cu otici na X3 samo zato sto su tu garantirano tri jezgre. Cijena u odnosu na Athlone x2 je zanemarivo visa, a treba mi nesto kao privremeno rjesenje.
     
  15. dino31

    dino31 Aktivista

    Ja otkljucah x2 550 i radi stalno na 3,4 bez ikakvih problema.
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma ja necu nista cekati, ovih dana uzimam Phenom II X6, 1055, meni ne treba nista jace ni bolje. Kada sam sad zadovoljan sa ovim 5000+ mislim da cu sa phenomom biti prezadovoljan. Sastavio sam konfu, onu sto sam ganjao vec dugo, Foxconn 880 chipset, 4GB DDR3, Phenom II X6, 1TB WD black, 24'' LG LCD, CM 620W, mugen, jos nisam graficku uzeo, koristit cu integralu, ili cu uzeti starom neku ala 3450 a sebi uzeti ovu 3870.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja sam taman uocio pad cijena 1055T Phenoma, u Hrvatskoj ih vec ima ispod 1200kn (inace su Phenomi X4 cca 1000kn), a u radnji u kojoj uzimam je spao 100kn sa 1350 na 1250. Dzaba je natezati se oko otkljucavanja, jer sama ideja je bila uzeti slabiji procesor pa ga otkljucati, sto ukljucuje rizik.

    Combo od 2150kn za sesterojezgreni proc, AMD 790GX plocu i 4GB DDR3 memorije je nenadjebiv imho. :D

    Jos sam nasao plocu sa IDE portom. :mrgreen:
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Znam za nabavu.net, nego moram kupit sve na jednom mjestu. Nestalo ploce koju sam reko kupit ako ikad budem iso na AM3 (Asrock 880G Extreme3), ali nace se nesto drugo.

    Uglavnom super je kad se sa Q6700+P45+3GB DDR2 predje na 1055T+790GX+4GB DDR3 bez vece doplate. :mrgreen:
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja imam Asrock 880gmh usb3, valjda je chipset isti iako ploča nije extreme, ta tvoja će bit još bolja ipak je extreme. Zasad sam prezadovoljan, ima opcije za otključavanje dodatnih jezgara i L3 keša, dobra za OC ali to već znaš. Jedina zamjerka ide što se nekad desi da kada je komp u hibernaciji i kad se pali zna se desiti od jednom u 10-15 puta nema signala na monitoru pa ponovo ga upalim na on off i sve radi, možda bi novi bios i to riješio ali neću s tim da baratam. To se i kolegi Edgsi dešava također.