Kupovina auta

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Alibegovic, Oct 3, 2008.

  1. Sale

    Sale Aktivista

    Golf 4 1.3 16v 14 500KM u mene Rođak uzeo prije jedno 8mjeseci, a 100% je bolje auto od tog fiata, :wink:
     
  2. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Stvarno ne znam odakle neke predrasude o Fiatu, Kia-i, Hyundaiu itd.. Ima i ostalih automobila van Evrope koja su odlična. Za 14.000 može uzeti auto staro max. 5-6 godina. Gledaš Stila, znači voliš fin dizajn. Alfa Romeo 147 ? Može sigurno naći Peugeot 206 za te pare, možda neki Polo, Renault Clio ... Možeš naći i od malo većih Ford Focus. Golf je precijenjen auto. Činjenica je da je Punto napravljen dok je Fiat bio u krizi, pa je vjerovatno i kvalitet samog upitan ...
     
  3. Alfa

    Alfa Aktivista

    U suštini nije loš auto, malo mu fali finalne obrade oko sitnica posljedica izlaska modela u kriznom razdoblju FIAT-a. Paleta motora je iznad prosjeka po kvalitetu, sto se tiče JTD-a je jedan od boljih u klasi odlikuje ga mala potrošnja i snaga koristi ga komlet grupacija FIAT (Alfa, Lanča, Fiat) prvobitna ugradnja namjena za Alfu JTD, kad su zakleti alfisti s podsmijehom primili ugradnju dizela u Alfu a sad su puni hvale, dakle dobar. Tačno je da je kvačilo malo teže kod dizela. Onoliko koliko sam ga vozio auto je stabilan i upravljiv malo tvrđe podešenog vješanja, sto se tiče djelova ko i svi ostali. S 3 vrata izgleda sportskije. Ova poređenja s Puntom su neobjektivna, ipak treba puno kilometara preći pa ocjenu dati a ne ono rekla - kazala. Za te pare možeš uzeti i izvikanog Golfa 4 par godina starijeg i s više kilometraže koi je možda po finalnoj obradi i bolji a u ostalim segmentima gori. Na Euro kraš testovima i jedan i drugi su u istom rangu 4 zv. stim da putnici u Stilu bilježe manje povrede (radi poređenja). Po godištu cjena je povoljna, zavisi opet od opšteg stanje auta, u svkom slučaju preporuka.
     
  4. drdamir

    drdamir Aktivista

    Japan.
     
  5. Hansel

    Hansel Komšija

    Ako si spreman izdvojiti nekih 13000-14000 KM mogao bi razmisliti i o Opel Astri model 2002. Ja sam imao takvu i bio sam veoma zadovoljan. Morao sam je prodati iz privatnih razloga, znači nije imala nikakvih mana i nedostataka.
    Vanjskim izgledom vrlo dobra, unutrašnjost solidna. Što se tiče motora, DTI 2.0 (101 PS) su veoma dobro rješenje. Nakon Isuzu-ovog 1.7 DTI Opel je usavršio svoj dizel motor tako da su njihovi 2.0 DTI i 2.2 DTI. Radi se o kvalitetnim motorima, prednost im je što nemaju zupčasti nego dva lanca.
    Što se tiče udobnosti tu se baš i ne može pohvaliti, ali se ne može ni prigovoriti. Moguće da mi nije baš legla jer sam prije nje imao Peugeot 206 a svi znamo da je Peugeot poznat po udobnosti pa se poslije njega većina auta čine krutima.
    Neki će ti reći da su mane tih motora Bosh pumpe koje idu redovno na 150 000 KM. To je malo preoštro rečeno. Činjenica je da su im Bosh pumpe mane, ali one obično odu zbog lošeg goriva. Zapravo ne pokvare se mehanički, nego im ode elektronika. Ali ako ti neko dovuče auto iz Njemačke (a tamo je gorivo kvalitetno) i ovdje nastaviš sipati kvalitetno (OMV, Petrol) ne bi imao problema.

    Što se Stila tiče, nije to loše auto. Ne treba previše obraćati pažnju na priče kako Fiat nije auto. Nije moguće da čitav svijet priča kako je Fiat loše auto, kako mu nije dobra limarija ili nešto drugo, a da za to nisu čuli proizvođači Fiata i pokušali riješiti problem-nedostatke.
    Možda se to može reći za Punto-a, ali za Stila i Brava ne bi baš moglo. Moja je djevojka imala Fiat Bravo 1.9 JTD i za dvije godine (koliko smo bili zajedno) nikada nije imala problema niti nekih dodatnih troškova-ulaganja, sem redovnog servisa.

    Također se mogu uzdati i u Stilo-a. Mada, meni lično nije neka linija, a i u slučaju servisa Fiat je malo skuplji pa bih ti i zbog toga preporučio Astru.

    Golfa ni pod razno. Precijenjen je bez imalo razloga. Jedino Golf 5 izgleda solidno, dok je Golf 4 meni čista klasika. Kada dajem nekih 14000-15000 km hoću da imam auto atraktivno u oba aspekta (vanjski izgled i unutrašnjost). Jedino kod nas vlada taj primitivni mentalitet tipa ''samo je Golf dobro auto''. Zbog toga i jeste na cijeni.
     
  6. vnm_

    vnm_ Komšija

    prvo taj motor ne postoji, drugo ako je uzeo 1.4 16v to je najgori motor koji je mogao uzeti i ne moze prismrditi fiatovim benzincima, a kamoli JTD motoru.

    sto se tice stila, sta te kosta da ga pogledas?
    pogledaj odakle je uvezen, ako je iz italije, a 90% ih je iz italije, onda radije DOBRO razmisli. posto je dizel vjerovatno je puno presao, ako nije puno presao onda je vracana kilometraza. cijena mi je sumnjiva, jer za te pare se prodaju po 2 godine stariji od tog tvojeg. potrosni dijelovi im i nisu pretjerano skupi, kako se krecu cijene ozbiljnijih dijelova ne znam.

    sto se tice njemacke konkurencije u toj klasi, golfa ne mozes uzeti ni starijeg od 2004 sa onim smece motorom a kamoli TDI. mozes naci kakvu opel astru, ali nisu im oni dizel motori tog godista cemu a nije bas tako da su dijelovi jeftini. u novijim opelima su svakako motori bazirani na fiatovim, ali nisam siguran da ces naci takvu astru za 14.000. mogao bi se naci dobar ford focus, samo gledaj da je TDCi motor.
    sto se tice japanaca tog godista, oni su dobri ali i skupi. drze cijenu ko VW.
    sto se tice francuza, megane starije generacije nije bas pouzdan a onog aktuelnog nema za 14.000. peugeot 206 je manja klasa od stila, 307 je preskup a peugeot servisi u sarajevu su kriza.

    u sustini ti je najvaznije ko je polovno auto vozio prije tebe i kako ga je odrzavao, tako da ti je kupovina od nekoga koga ne poznajes svakako kocka.
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma focus je u toj klasi meni najbolji. ali svako ima svoje afinitete i prohtjeve...


    npr. ja da imam 15kKM samo bi bilo pitanje kojeg mercedesa da uzmem :D
     
  8. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Hansel u potpunosti se slazem, cak sam cuo da modeli stila 2001/02 godista u poredjenju sa onima 04/05 se dosta razliku, valjda su one manjkavosti elektronike u pocenim modelima otklonjene u ovim novijim.

    Sto se tice Astre, neki dan sam bio u Vitezu i malo testirao jednu, istina automatik, ali meni to auto jednostavno ne lezi. Svidjela mi se jedna Fiesta 2004 god, ali jedina mana joj je bila da nema serva, sto mi nikao nije jasno, gledajuci na ford.ba sve i jedan model fieste ima servo.

    Isto tako smatram da golfu jedino ime drzi cijenu, jer dati 16.000 za godiste 99/00 je smijesno.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    sve fieste od 1996 imaju servo i 2xairbag. to je njoj otisao servo ili je neko maxuz narucio bez serva.

    a opelovi DTI motori mogu slobodno u garanciju navesti da ce im vrisnuti bosch pumpa negdje oko 120-160k km. 1.7, 2.0 i 2.2. CDTI su druga prica.
     
  10. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Druze, ovaj je 2005 godiste, kilometraza 140.000, tako da vjerujem da je originalna. Ozbiljna firma ga prodaje, koja bajdvej radi vise od 10 godina, prodaju i nova i polovna vozila, tako da je i to jedan plus. A pored toga dobijam garanciju na originalnu kilometrazu, garanciju na porijeklo vozila i garanciju da nije imalo saobracajni udes.
     
  11. Hansel

    Hansel Komšija

    Focus jeste dobro auto, ali za nekih 13000-14000 KM teško da se može naći dobar. A za 14000 KM se može naći dobra Astra. Ja sam ovu svoju 2002 godište, 2.0 DTI Full Oprema platio 13700 KM registrovanu. A inače kada sam je kupio kilometraža je bila 127 500 KM a ja sam došao do nekih 160 000 KM i nikakvih problema sa tom Bosh pumpom. A često sretnem momka kojem sa prodao i on do sada nije imao nekih većih problema.
    To je sve stvar od slučaja do slučaja, mada, ako se auto pri kupovini detaljno pregleda i ako se čuva, može trajati.
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Astra je super jer se ne hapa. Rodjak je ima, kune se da je rijetko kad i zakljuca :D
     
  13. vnm_

    vnm_ Komšija

    pa dobro, 140.000 je za 3 godine voznje sasvim realna kilometraza za to auto. dobro procitaj garanciju (ako je pismena, ako nije onda nije garancija) i servisnu knjizicu. pogledaj koji su servisi odradjeni, ako mu treba veliki servis onda racunaj da ces morati i za to izletiti. to bi mogao biti razlog zasto je 14.000. na kraju ako imas garanciju na porijeklo, a ono je italija, budi siguran da nije tako dobro odrzavano kao npr. auto iz njemacke.

    malo je to kod nas razvikano jer nam je gorivo lose pa bosch pumpe crkavaju ko lude, a skupe su pravo. ima moj jaran u njemackoj astru 2001. godiste pa mu i poslije 350.000km nije riknula bosch pumpa. budimo realni, ipak ti motori nisu konstruisani uzimajuci u obzir kvalitet istocnoevropskog dizela.
     
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Potpuno se slazem. Za tu lovu Golf 3 ili 4.
     
  15. Hansel

    Hansel Komšija

    Da, napisao sam to već.

     
  16. vnm_

    vnm_ Komšija

    znam sta si napisao i ponovo cu ti reci.

    nema fajde na kojoj benzinskoj na balkanu sipas gorivo. ni omv svoje gorivo ne uvozi iz austrije, niti u austriju uvozi isto gorivo koje uvozi u bih. takodje nemas koristi od toga hoces li ti dobro pregledati auto prije kupovine, moze ono biti kao novo i da je odrzavano redovno, sanse da ti crkne bilo sta vezano za kvalitet dizela koji sipas su mnogo vece nego u zapadnim zemljama.
    jednostavno moras prihvatiti to kad kupujes auto sa modernim dizel motorom.
     
  17. Hansel

    Hansel Komšija

    To stoji, ali ipak, logično da ćeš otići u servis na pregled motora...Mislim, to je nešto osnovno za uraditi. Naravno da auto koje na servisu zadovolji sve uvjete sutra se odmah može pokvariti. Ali nisu baš velike šanse za to niti se to često dešava. A što se goriva tiče, po nekim navodima OMV je ipak kvalitetnije od ostalih...Možda nije kvalitetno kao u Austriji, ali ako je na našem tržištu kvalitetnije od ostalih, opet je bolje to sipati. Barem će sa tim gorivom biti duži vijek trajanja bosh pumpe.
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ko kaze da je golf dobro auto, ja ga ne shvatam ozbiljno. Za tu lovu ganjati astru, focusa, eventualno japanca. Jos jedan bibi koji ne treba zaboraviti je volvo (s40). Beton auto za malo para, s tim sto je malo veci pa je i veci potrosac.
     
  19. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nadam se da ne mislis ozbiljno? :)
     
  20. genius_

    genius_ Aktivista

    Kupis nova kola ,das 14 000 km ucesca a ostalo na kredit !?Aveo,Corsa ,Logan,ford Fiesta itd.