Kupovina Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by apdejt, Feb 20, 2009.

  1. XTRage

    XTRage Veteran foruma

  2. Stanimir.Lale

    Stanimir.Lale Novi član

    Genijalac 8) savijet prije nego nesto prokomentarises, ne moras imat znanje da bi nesto napisao, pogotovo ne sa takvim prikazom inteligencije, barem je google besplatan, iskoristi to :smt005
    Za tebe vazi isto :!:

    Zahvaljujem, koje osvjezenje kada barem netko u par rjeci objasni o cemu se radi :smt002

    I jos potkrijepi sa par linkova :smt006

    O ovome bi se dalo raspravljati ali obzirom kako se pokazala u sintetickim testovima (3Dmark) komotno rame uz rame sa 5870, a vjerujem da i u igrama nebi zaostajala, mnogo :smt004

    Trazim savijet za kupovinu a ne kakvo prepucavanje i nazalost pojedinih clanova glupiranje, ovo je nekada bio kvalitetan forum sa u najmanju ruku kulturnim (stalnim) clanovima foruma. Nije bitno imas li znanje nego imas li volju da pomognes. Pa barem to bilo i pogresno ...

    Ponovo molim da se (kulturni) clanovi ovoga foruma ukljuce u raspravu i pomognu pri izboru laptopa ili procjene dali laptop u prethodnom postu vrijedi 2000KM.
     
  3. Stanimir.Lale

    Stanimir.Lale Novi član

    Da sabirnica kod 5870 i 7820 je 128Bit-a :wink:
     
  4. extibo

    extibo Komšija

    5870 ima 256-bit bus.
     
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Taj lapas je 2000-2500 eura, za nekog arhitekta bi to bio sjajan deal, ali posto bi se ti igrao :mrgreen: ostaje pitanje ponasanja u igrama, ali ne bi ni to trebao biti problem.

    Ja bi na tvom mjestu gledao nekog ASUS-a sa finom "normalnom" grafickom, mozes bijesnu masinu naci ako vec mislis dati 2000-2500 hiljade KM.

    @extibo: Mobilityyyyyyyyyyyy
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Naravno da se zna da postoji mobility verzija 5870 al to se onda i napise a pogotovo kada je u pitanju ovako legendarna grafa. Meni je ovo vise licilo kao da on nikad u životu nije čuo za 5870 pa sam namjerno ovo stavio u pitanje :D
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    A ne, pricamo o grafi sa TDP-om od 188W u laptopu cija je ukupna potrosnja 100-ak :lol:
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    O cemu ti pricas??? :D Jesi li ikad cuo da neko poredi performasi graficke u laptopu i desktop grafe? cccc...
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ja o tome da je bilo potpuno jasno na sta je covjek mislio ali eto dosta o tome.
     
  10. Stanimir.Lale

    Stanimir.Lale Novi član

    Ne mjesajte babe i zabe, ako smo poceli raspravu o laptopima i srodnim djelovima nemamo razloga da mjesamo to sa bilo cim drugim.

    Prijatelj mi ima(o) ASUS g73sw-a1 mislim da je ovo oznaka uglavnom kako se sjecam konfe islo je ovako:
    17", i7 sandy bridge, gtx460, 6gb RAM i cijena je bila 1400$. Najveca mana po meni, osjetljivost na "svakodnevne udarce" (MOLIM DA SE OKO OVOG NE OTVARA NOVA RASPRAVA) posto je latop stalno nosan okolo (znam tezina bla bla) ali lik ima 120kg tako da taj laptop pored njega djeluje kao netbook :). Elem uslije tog nosanja prestao display da radi, kada radi display iskacu artifekti itd, a cim se spoji na vanjaski display sve radi super, uglavnom ja cu ovaj laptop nosat okolo vise nego sto je on nosao svoj tako da ne zelim da riskiram da masinerija crkne u najgorem mogucem trenutku dok sam u virtualnoj borbi za spas covjecanstva ;) bilo bi mu kroz prozor :D

    Prije 3 godine sam imao workstation hp 8710w cpu T7500, 4gb DDR2, QUADROFX1600,17" i sve pohvale, za kvalitet izrade, performance, temperaturu a sto se tice igranja (VGA) je bila u rangu: brza od 8600(M) ali sporija od 8800(M) ... zato sam se ponovo zapalio za workstation, jer stvarno ultimativni kvalitet ako mene pitate sto svakako i cijena pokazuje. Ovaj HP je bio tezak 3.5kg + adapter, mis i jos kojekakvih sitnica lagano je penjalo opterecenje na preko 4kg :( jos i danas osjecam bol u desnom ramenu.

    Jos uvjek sam zagrijan za HP sto sam predlozio :) ipak imam jos jedno zdravo rame :D

    PRIJEDLOG br. 2

    Alienware mx14, brinu me temperature, i kako bi se ponasao u igrama. Imal ko kakvi iskustava.Vidio sam u srbiji cijena za doticni model 1227.55e, dok je u na netu 1200$-1300$ za base konfiguraciju. Cijena u komsiluku je ok isao bi na tu varijantu samo ako daju barem 2 godine garancije ;) mislim da ce da mu svrha prodje nakon 2 godine i vec ce biti vrijeme za novi :D

    Konfiguracija:
    Model : M14x Intel-Core i7-2630QM 2.0GHz 6144MB 750GB DVDRW 14.1'' WXGA Win7HP 64bit
    Masa : 2.9 kg
    Operativni sistem : Windows 7 Home Premium
    Čipset : Intel HM67
    Procesor : Intel Core i7
    Takt procesora : 2.0GHz
    Dijagonala ekrana : 14.1 "
    Rezolucija ekrana : 1366x768 px
    Grafička karta : NVIDIA GeForce Go GT555M
    RAM memorija : 6GB
    Kapacitet hard diska : 750 GB
    Brzina rotacije hard diska : 7200 obrt./min.
    Vrsta hard diska : mehanički
    Optički uređaj : DVD±R/RW
    Baterija : Li-Ion 8 cells
    Komunikacija : GigaLAN, WLAN 802.11b, WLAN 802.11g, WLAN 802.11n, Bluetooth 3.0,
    Portovi : Mini DisplayPort, D-sub out, HDMI out, RJ-45,
    USB 2.0 portova : 1 kom.
    USB 3.0 portova : 2 kom.
    Unos : Qwerty tastatura, Touchpad,
    Čitač kartica : MS, MS Pro, MMC, SD, xD,
    Dodatne funkcije : Kamera,

    I jos jedno olaksica mislim da nebi isao preko ovoga ipak je to "igracka"

    BUDZET: :roll: 3000KM
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Je li ti trazis najskuplji laptop ili nesto sto tebi odgovara? Na prosloj stranici dajes prijedlog za 17.3" laptop, sad za 14.1" :roll: Odluci se je li ti treba desktop replacement ili laptop koji ces nositi sa sobom, ili i jedno i drugo?
     
  12. Stanimir.Lale

    Stanimir.Lale Novi član

    Da trazim najskuplji vjerovatno nebi trazio savijet za kupovinu, nego pokusavam da izvucem sto vise performansi i svakako kvalitet za iznos koji sam spreman odvojiti. Nemoj me pogresno shvatiti, pitanje je na mjestu i naveo sam par laptopa za koje mi je zapalo oko :).

    Sve probleme sa tezinom odnosili su se na situaciju prije 3 godine, bio sam student, mnogo vucaranja sa jednog predavanja na drugo, kafice i bla bla bla tako da sam morao da ga dnevno vucaram i po 3-4 sata. Sada je situacija drugacija. Iz aviona u auto, iz auta do kancelarije, malo nosanja okolo ako se opali kakav LAN party i to je to znaci bez neke pretjerane fizicke aktivnosti :D. Misljenje nisam promjenio (toliko :) ) zato je ovo i prijedlog br. 2 jer i nisam dobio neke povratne informacije jer se slabo ko susretao sa takvom konfiguracijom. A jedna bitna stavka je FullHD moze trajati par mjeseci sve poslije zahtjeva smanjivanje detalja i rezolucije. Ovako sam sa readyHD miran po mojoj racunici barem 1-2 godine sa High-Medium detaljima. LCD display ima i fizicku velicinu koja odgovara max. rezoluciji tj svaki pixel je fizicki predstavljen i na display-u tako da smanjenjem rezolucije gubis i na kvaliteti i cistoci prikaza. Ne zelim da imam "blur" efekat kada mogu da se igram i bez tog :wink:

    Znaci dajte kakav savijet, iskustvo, ovo valja - ovo nevalja, mogo si pogledat ovaj ili tako nesto, ova tema pocinje gubiti smisao ako se raspravljamo oko necega sto i nije toliko relavantno za samu kupovinu, mislim vrtim se u krug :(

    Pozdravi :smt006
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Pa zato sto si na pocetku pogresno krenuo sa pitanjem, prvo trebas reci koja je tacna namjena, koja ti velicina/tezina odgovara, sta bi tacno zelio, bez cega ne moze itd. A ne ovako dati dva prijedloga potpuno razlicita, kojima je jedino cijena srodna. I onda imamo citav spektar laptopa koje bi ti trebali preporuciti. I o kakvom full hd pricas na laptopu sa 14" display-om?

    Moj savjet ti je da ganjas laptop sa SSD-om, jer za te pare ga mozes naci, ostatak klasika: minimalno (i dovoljno) i5 procesor, 4/6GB RAM, 500GB+ HDD, a za velicinu se ti odluci, ako se vec planiras igrati na njemu nemas sta trazit ispod 15.6", cak mislim da ti je 17.3" mjera. I naravno traziti nesto sa jacom grafickom. Dakle bez puno lutanja, nabacis modele koje nadjes s ovim specifikacijama i odlucis sta ti je best buy. Ali idi na to da ti SSD bude "must have".

    Chekiraj Dell xps 17 modele, ako mozes nabavit.
     
  14. Stanimir.Lale

    Stanimir.Lale Novi član

    Opet u krug, idemo jos jednom :)

    http://www.pcworld.com/article/241711/s ... limit.html

    full hd na 14.1"

    E sad ozbiljno, savijet za SSD je odlican samo sto sam ja o tome razmisljao nakon kupovine, sto ce vjerovatno i da se desi tako.

    Namjena je napisana u prvom postu, velicina je nebitna mislim da se to moze zakljuciti iz prijedloga u prethodnim postovima ali ne preko 4kg :), konfiguracija - odgovor na to daje namjena.

    Pokusavao sam na razne nacine da dodjem do zeljene konfiguracije, iskombinuj ovo, ovaj ima ovo, ovom fali ovo ali evo 2 laptopa i jedan od njih ce da se pazari:

    1.

    Proizvođač : Alienware
    Model : M14x Intel-Core i7-2630QM 2.0GHz 6144MB 750GB DVDRW 14.1'' WXGA Win7HP 64bit
    Osnova
    Tip : PC
    Masa : 2.9 kg
    Operativni sistem : Windows 7 Home Premium
    Čipset : Intel HM67
    Procesor : Intel Core i7
    Takt procesora : 2.0GHz
    Dijagonala ekrana : 14.1 "
    Rezolucija ekrana : 1366x768 px
    Grafička karta : NVIDIA GeForce Go GT555M
    RAM memorija : 6GB
    Kapacitet hard diska : 750 GB
    Brzina rotacije hard diska : 7200 obrt./min.
    Vrsta hard diska : mehanički
    Optički uređaj : DVD±R/RW
    Baterija : Li-Ion 8 cells
    Ostalo
    Komunikacija : GigaLAN, WLAN 802.11b, WLAN 802.11g, WLAN 802.11n, Bluetooth 3.0,
    Portovi : Mini DisplayPort, D-sub out, HDMI out, RJ-45,
    USB 2.0 portova : 1 kom.
    USB 3.0 portova : 2 kom.
    Unos : Qwerty tastatura, Touchpad,
    Čitač kartica : MS, MS Pro, MMC, SD, xD,
    Dodatne funkcije : Kamera,

    Cijena:1300e (beograd)

    2.

    Proizvođač : Asus
    Model : G53SW-SX219V Intel-Core i7-2630QM 2.0GHz 6144MB 640GB DVDRW 15.6'' LED WXGA Win7HP 64bit
    Osnova
    Tip : PC
    Masa : 3.7 kg
    Operativni sistem : Windows 7 Home Premium
    Čipset : Intel HM65
    Procesor : Intel Core i7
    Takt procesora : 2.0GHz
    Dijagonala ekrana : 15.6 "
    Rezolucija ekrana : 1366x768 px
    Grafička karta : NVIDIA GeForce Go GTX460M
    RAM memorija : 6GB
    Kapacitet hard diska : 640 GB
    Brzina rotacije hard diska : 5400 obrt./min.
    Vrsta hard diska : mehanički
    Optički uređaj : DVD±R/RW
    Baterija : Li-Ion 8 cells
    Ostalo
    Komunikacija : GigaLAN, WLAN 802.11b, WLAN 802.11g, WLAN 802.11n, Bluetooth,
    Portovi : D-sub out, HDMI out, RJ-45,
    USB 2.0 portova : 3 kom.
    USB 3.0 portova : 1 kom.
    Unos : Qwerty tastatura, Touchpad, Numerička tastatura,
    Čitač kartica : MS, MS Pro, MMC, SD, xD,
    Dodatne funkcije : Kamera,

    Cijena:1040e (Beograd)

    Moguce je da bi sa asus-om isao na opciju sa fullHD ekranom jer takav model dolazi sa GTX560 (M) :D .... znam da je razlika u performansama 6-9 % (znam da je zanemarivo) ali novija generacija je novija generacija :smt005 i da cijena je tada 1240e.

    Eto znaci ova dva modela (kvalitet, temperatura, garancija, brzina, ekran i svakako onaj WOW efekat - ipak ce se ici po LAN party-ma) Znaci drzati se ovi kriterija za preporuku.

    Hvala.
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Trebam uzeti laptop do 1000KM sa PDV-om, kesom placam, pa valjda ima neki popust (Genelec). Nece se nositi nigdje i koristiti ce se samo za muziku i surfanje. Koji je najbolji za te pare, samo Genelec dolazi u obzir. Hvala :)
     
  16. selvin

    selvin Moderator

  17. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Taj prvi onda vjerovatno, pretpostavljam da na to ide jos 7% PDV-a, pa me taman izadje. Hvala :D
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    xyz*1.17*0.9 = cijena s pdv-om i 10% popusta.
     
  19. AnotherOne

    AnotherOne Novi član

    Lale, ako vec planiras kupovinu laptopa do 3000 KM, onda notebookcheck.net i notebookreviews.net i nemoj ustati 7 dana dok sve ne predjes...

    Ja sam isto uradio, budzet do 1500 KM odredio i laptop, koji je djelimicno zamjena za desktop, multimedijalni i za posao.. Dolazi u subotu i mislim da nije los :)

    Lenovo IBM G770

    • 17.3" WXGA++ glare LED TFT (1600x900)
    • Core i5-2410M 2x 2.30GHz
    • 8192MB (2x 4096MB)
    • AMD Radeon HD 6650M 2048MB
    • 750GB
    • DVD+/-RW DL
    • 4x USB (3x USB 2.0, 1x USB 3.0)/LAN/WLAN 802.11bgn/eSATA
    • ExpressCard/34 Slot • 5in1 Card Reader
    • Webcam (2.0 Megapixel)
    • 17.3" WXGA++ glare LED TFT (1600x900)
    • Windows 7 Home Premium (64-bit)
    • Li-Ionen-Akku • 3.00kg • 12 Monate Herstellergarantie
     
  20. vedadb

    vedadb Novi član

    Treba mi pomoć oko izbora laptopa.

    Budžet je 1000 KM i bitno je da je prodavnica u Sarajevu.


    Uslov je da je ekran 17". Bit će korišten pvenstveno za surfanje internetom, korištenje online aplikacija, gledanje filmova, i sl. Dakle bez igranja igrica. Ali, treba mi HDMI izlaz.

    Preporuke?


    Hvala :smt006