Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Problem mi je sto ja držim 3D max na sredini, sa strane korekcije ili ref slike, ili YouTube da svira itd. E sad, ak uzmem 34" I centriram 3d max u sredinu onda ostaje jako malo prostora sa strana za navedene stvari.

    Uzeo bi onaj Dell 38", kod njega bi možda bilo dovoljno prostora, al fakat mi se ne da nazad na 60 Hz :/

    Tako da jedina opcija ostaje ovaj 49" 1440p. Po reviewima je top monitor.

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
    Picoooka likes this.
  2. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Definitivno povratak na 60Hz je ogroman problem.Odlican je taj CRG90,a i cijena oko 900-950 eura je odlicna.
     
    Esh likes this.
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    2.300 KM je kod nas, onaj Dell 38" je 2.600KM

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Stize mi upravo ovaj Samsung CRG90, razlika u jasnoci slike naspram CHG90 je nebo i zemlja. Preprezadovoljan kupovinom!
     
    NAILS and Picoooka like this.
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koji monitor sad kupit a da je future-proof, glavno da je bolji od 23" FullHD 60Hz IPS Dell-a koji sam imao?

    Jel 75Hz dosta? 144Hz, jel to znaci da Vsync trazi 144FPS? Jer to je problem onda. Dijagonalu bih nekih 27", ne bih 4k nego radije onu rezoluciju za stepenicu vecu od 1080p. I pitanje je kako bi radio upscale sa 1080p.
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ne traži 144Hz monitor 144FPS, nego je to max refresh rate koji monitor može prikazati, a on je varijabilan u igrama. Ako igra piči na 76FPS, i monitor će preko synca raditi na 76Hz, a kako bi se izbjeglo preklapanje frejmova. Naravno grafa to mora podržavati (gsync ili freesync)

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Lose bi upscale radio sa 1080p na 1440p.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moja trenutna kartica podrzava Freesync preko Displayport, i recimo da kupim 144Hz Freesync monitor, al sta ako iduca bude Nvidia? Corak? Nvidia podrzava samo svoj Gsync?
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Podrzava i nvidia freesync


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    p4ja likes this.
  10. NAILS

    NAILS Moderator

  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa kod mene je freesync monitor na NV. NV podržava dosta freesync monitora, kao što i AMD podržava dosta gsync monitora. Naravno, ne znači da će taj tvoj koji kupiš biti podržan na svakoj budućoj karti. Meni moj freesync AOC super radi sa GSync kartom (GTX 1070).

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zadovoljan? Sta se desi kad ti framerate padne na npr 30 ili 35fps, jel i dalje ostane "glatko"?
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa nisam imao tih situacija haha :) COD warzone radi od 70-90FPS i nemam problema. S početka mi se na monitoru gubila slika na sekund, ali sam to riješio kroz Control Panel Windowsa u sekciji Power Options (ima nešto oko napajanja Display porta), postao sam to ovdje ranije.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Kod mene je freesync monitor 144Hz al mi je karta poslaba (RX 580) pa mi je u warzone fps oko 70-80 cim malo spadne osjeti se. Recimo imam i gta V i kad je fps 50 ili ispod meni bas smeta. Monitor je skopcan display portom freesync enable-an ja ne vidim nikakav benefit ili negdje grijesim.
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa hoće to kad igraš shit igre haha

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koji tacno monitor imas? Mozda nema velik range.
     
  17. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    HP omen 25. Recimo u PUBG kad sam igrao fkt osjeti se razlika izmedju 60Hz i 144Hz. Svakako dogodine mozda i ove ako budu ok cijene ugrabiti 3060/3070.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hmmm, sve iznad 42fps bi na tom monitoru trebalo ic glatko. Naravno nece 42 bit ni blizu isto kao 144. Pretpostavljam da si se vec navikao na tih 144 pa ti sve ispod “sporo”. :)

    Nego apropo ovih “brzih” monitora, skuzio sam sta je caka, Nvidia naravno odavno ima svoj hardverski Gsync, ali odnedavno podrzavaju i Freesync pod drugim nazivom, “Gsync compatible”, sto je kako neko rece ograniceno na samo neke modele, ne nuzno sve Freesync modele. Nvidia ima tacno nabrojane modele na svojoj stranici.

    Problem brzih monitora je sto su mahom svi TN, izuzev high end modela, a i njima uvijek fali neki djavo.

    Ukratko:
    1. Pravi Gsync, ide od 1-144Hz (vecina modela), podrzan iskljucivo na Nvidia karticama, mnogo skuplji monitori
    2. Freesync odnosno G-sync compatible, jeftino rjesenje kojeg imaju i najjeftiniji adaptive refresh rate ekrani.

    Glavni minus Freesync ekrana je sto pocinju tek od nekih ~40Hz, sve ispod ce biti lose. AMD i za to ima “rjesenje”, tako sto se slike prikazuju dvaput, al nije to to.

    Mene ovo i jest zanimalo ne sa aspekta 144Hz i slicno, nego radi situacija kad padne framerate ispod uobicajenog. A to 60Hz+ vidim samo kao dodatni plus.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Iskreno, nisam ni znao da ima onih koji na high refresh rate monitorima (u kombinaciji s njima idu i high end grafe) igraju igre u kojima imaju tako malo FPSova. Meni da neka igra ide ispod 60FPS, ja je ne bih danas ni igrao, ili bih mijenjao konfu :)

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa to je citava ideja, ne samo zakucanih 144fps, zato Nvidia Gsync podrzava od 1Hz pa do maksimuma. I 60fps je “glatko” kad je zakucano. Naravno neuporedivo sa 144Hz.


    Sent from my iPhone using Tapatalk