KUPOVINA NOVE KONFIGURACIJE, SAVJETI, KOMENTARI?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by smirgl, Aug 27, 2010.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Još jedan frend me zamolio da mu sastavim konfu do 800KM uključujući i monitor, može i bez miša i tastature. Pa ako imate kakav prijedlog bujrum.

    EDIT: evo okvirno šta nude u genelecu
    Code:
    		- MB BIOSTAR A780L3L AMD RS780L AM3 DDR3 1333 Mhz VGA LAN DVI
    - CPU AMD Athlon II X2 250, 3.0GHz, AM3, 2MB, box
    - takeMS 2 GB DDR3-1333, CL8, 240 pin
    - HDD 320 GB, WD3200AAJS, SATA-2, 7200 rpm, 8 MB
    - DVD-RW SONY AD-5240S/5260S, SATA, all format, bulk, black
    - Kući�te FRONTIER RA08A-BK/BK-E Crno BEZ napojne
    - Napojna jedinica ATX, FRONTIER, PSU-450W
    - VGA SAPPHIRE ATI HD4350, PCI-E, 512MB DDR2, HM1GB, HDMI, LITE, 11142-09-20R
    - SATA data cable 48cm sa 90st konektorom, CC-SATA-DATA90
    - CC-SATA-PS Serial ATA 15cm power cable
    - Montiranje i testiranje
    TOTAL 517KM+
    SAMSUNG B2230N, 21,5" 1920x1080, 300cd 70000:1 5 280KM.
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    4GB RAM-a..
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    To su one vec sastavljene konfe sa starim cijenama, nekih komponenti od tih vise nema u prodaji. Sastavi nesto po cjenovniku.
    Skoro ja uzeo drugarici Athlon II x3 450 + 4GB DDR3 + 500GB HDD + 400W Silverstone + neka slabija ploca sa integrisanom grafom oko 550KM.
    Sto se tice monitora, bolje idi na ovaj benq, barem ima dvi -> http://genelec.ba/cart.php?sta=view&sid=16&cid=17247
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Dobar prijedlog Selvine. Ionako je ova gore grafa očajna, trebalo bi se uzeti iza vikenda tako da ima jos vremena da dobro nešto sastavim.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Ta gore grafa dzaba samo smanjuje budzet :D Bolje nek zasad ostane na integrisanoj, nije tolika razlika. Steta sto genelec ima slab izbor maticnih za amd procesore. Ostale komponente sam ti gore naveo, dodaj dvd-rw, neko jeftino kuciste (ima gembird bez napojne 30ak KM). To bi trebalo izac s onim Benq monitorom 800-850KM za gotovinu.
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Vjerovatno će se budžet povećati na 850KM tako da bi se to taman uklopilo. Hvala, javim se još kad bude konkretno.
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pošto bi to oko srijede trebali riješiti evo šta sam otprilike sastavio, naravno komentari dobrodošli.

    TOTAL:822KM

    Valjda ova matična ima integrisanu koliko sam vidio i nadam se da nisam šta zaboravio od komponenti.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Može uzeto u obzir, nisam dobro vidio mislio sam da je nema na stanju, izgleda ima još 1 kom. Evo šaljem im mail da mi pošalju predračun. Ko da gledam sad će mi javiti nema to i to na stanju ali ima ovo i ovo :D
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Pa bice to vjerovatno :D I ja sam za onu gore konfu sto sam govorio htio staviti Athlon II x4 640, kad sutradan dosao do njih nema na stanju (evo sad ima) :D A i nije bilo tog GSkill RAM-a, stavili su Patriot, ista je cijena.
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Poslao sam mail da mi pošalju predračun i ima sve na stanju, danas dobio odgovor ali sam se zeznuo sa onom asusovom pločom koju sam greškom ubacio pa tražim da mi je zamijene za sapphire. BTW zaboravih ima popust 5% tako da je za 850KM taman uletila i tastatura, miš, zvučnici i slušalice i još ostalo za ćevape :D

    Hvala Selvine.
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Extra, svasta dodje za 850KM :D Nema na cemu, i drugi put ;)
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Opet belaj :(
    Javili mi jučer da nema ni rama na stanju niti ploču koju sam tražio, ko će im znati valjda prodali. Tako da su mi ponudili zamjensku MB ASUS M4A77T koja probija budžet skoro za 50KM što u totalu znači 900KM a ne nudi ništa što je potrebno jer osobi kojoj je pc namjenjen je average user i ne zna ni šta je OC i šta je ACC na am3 ploči. Ram će nabaviti naredne sedmice dok low end am3 ploče neće imati sedmicama možda čak i više od 3 sedmice tako da sam sad na početku ponovo...
     
  14. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Pozz raja,eo novi sam ali odavno sam cuo za vas forum :D,trenutacno moja konfa je :
    Grafa:Nvidia 250GTS 512Mb
    Procesor:Intel Core 2 Quad CPU Q9550 :mad:2.83GHz
    Ram:4Gb
    Maticna:ASUS P5QL Pro
    Hard Disk:600Gb
    Kuciste:Bog zna kakvo,staro iz IT Comp.

    Za godinu,dvije,mjenjao bih ponesto pa bih ovo uzeo:
    Grafa:ASUS ENGTX550 TI DC/DI/1GD5
    Procesor:INTEL Core i5-2500
    Ram:8Gb
    Maticna:ASUS P8P67/posto sam mlad,neiskusan,ne znam odgovarali,ali kolko' sam ja skonto' sve je ok :D/
    Hard Disk:Mozda ostavim stari :D,a ako bude para jos onda 1Tb
    Kuciste:Cooler Master HAF 922/Vec sam ga narucio :))/


    Ako sam nesto zaboravio,dodajte,ispravite me,necu se ljutit :D :smt006
     
  15. Magnifico

    Magnifico Novi član

    Ako planiras da mijenjas nesto za godinu-dvije mnogo stvari ces promijeniti sa tog spiska.
    Konfa je dobra.
    Ja licno bih uzeo 4GB RAM-a i mozda jacu graficku.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne kontam. Mijenjao bi za 2 godine a pita sada?
     
  17. h2o

    h2o Aktivista

    Ja mislim da momak zeli nabrojane komponente mijenjati za par godina tj. nadogradnju, promjeniti procesor, graficku... ako je tako Intel platforma definitivno nije njegov izbor.
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Druže što se tiče IT-a teško je šta predvidjeti za 3 mjeseca a ti pitaš za godinu dvije.
    Ko će znati šta će tada biti best buy platforma..
     
  19. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Haha :D ,hvala brate :D,upravu si za grafu,bog zna sami kakvih ce jos biti za godinu,dvije,ovaj sam kom. kupio prije 2. godine i skoro sve igre igram na high(ako ne i sve),tako da sam mislio tek za godina koliko sam gore naveo poceti sklapati nesto novo ;),grafa mi i nije neki problem jer koristim ASUS-ov Splendid monitar od 19inchi,tako da moj najveci "problem" je procesor,ali ako budem njega mijenjao onda uz to ide i maticna i ram :/,nekako sam shvatio da je "IT" nesto za graficku,ako moze objasnjenjeu recenicu,dvije,


    EDIT:monitor sam kupio prije 3.god. bio je 480km,tada fenomenalan 16.1 mil boja i tako do svakakvih tools-a sam dobio uz njega,ali pomalo me "stid" ako se tako moze reci jer sam veliki gamer a koristim 19',licno mi ne smeta jer je slika vec perfektna,al' kad vidim kod drugih 24' :oops: :p
    @Magnifico:slazem se sa tobom,ali kad sam se konsultovao sa covjekom koji stvarno dobro zna o tome,rekao mi je da je graficka i nije tako vazna jer mi je monitor 19inchi,tako da,ugl. "sve" je procesor,a ako njega mijenjam onda uz to idu i ram i maticna kao sto sam gore naveo,i ja bih volio da je tako :D,i ja sam isto to htio uraditi.
    @dmr:da odprilike znam sta cu uzimat i kako cu uzimat,hvala ljudima koji mi pomazu,a ako se tebi ne svidja nemoj ni gledati sta pisem
    @h20:sve si pogodio...osim ovog zadnjeg :p,INTEL-je moj izbor,ne znam zasto ali uvijek mi je bio drazi od AMD-a
    @tale:pa tako nekako,ali kao sto sam i dmr-u rekao,da odprilike znam sta cu zimat ;)
    Hvala svima :smt006
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kako ce stvari stajati za 2god to niko nezna.. :wink:

    Prije ces promjeniti grafu nego ostatak platforme jer taj Q9550 @ 3.3GHz je i vise nego dovoljan za najnovije naslove i nije dio eventualnog problema (pogotovo u kombinaciji sa tom grafom)..

    Ti si naveo GTX550 kao upgrade cak i tvoj Q9550 bi bio savrsen par sa tom grafom..

    Ja na Q9550 vozim overklokovanu GTX480 (koja je duplo jaca od GTX550) bez ikakvih problema,cak Q9550 @ 3.5GHz bi bio dovoljan za ovu grafu.. :)

    Za 2god izaci ce na trziste brdo novih procesora,maticnih i iz Intela i AMD-a i grafickih kartica od nVidije i ATI-a tako da ces tek tada moci donijeti odluku na kakav upgrade (platformu) ces da ides..

    Sretno..