KUPOVINA NOVE KONFIGURACIJE, SAVJETI, KOMENTARI?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by smirgl, Aug 27, 2010.

  1. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    E vidis,moj q9550 ne radi na 3.3GHz,nego na 2.83GHz,onaj edit je bio za i5 2500 ;),u recenicu dvije,volio bih imati komp. bas kao tvoj,znaci samo mi jos preostaje da klokujem Q9550,i da uzmem graficku kad dodjem do para,ostalo ne moram mijenjat ;),Hvala "kraljuT" :p
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ako imas 800MHz RAM na toj ploci bi mogao da klokas taj procesor na 3.4GHz (400MHz FSB x 8.5)..

    Nazalost P43 maticne kao sto je tvoja P5QL Pro veoma cesto nemoze preko 400MHz FSB-a sa C2Quad procesorom.. :roll:

    Ja bih ti preporucio ako planiras da klokas preko 3.5GHz da tu plocu prodas (krece se od 50 - 70KM na Pik-u) i uzmes P5Q (P45 chipset) kojih ima na Piku za oko 100KM..

    Sa P5Q bi mogao lagano do 3.6GHz (pa i do 3.9GHz ako imas solidan cooler i RAM koji moze da radi na 900MHz) a i dobio bi mogucnost koristenja RAID polja ..

    Mada i 3.4GHz na tom procesoru bi bilo sasvim dovoljno.. :wink:
     
  3. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Cijenim,kupio bih tu plocu nije previse skupa,a za prodaju ove cemo jos vidit, sad narucio CM HAF 922,treablo bo da dodju fini cooler-i :wink: hvala brate dosad si mi najvise pomogao :mrgreen: :smt004 pozz :smt006

    EDIT: Evo naso u PLUS-u,nema je na stanju,zvao sam doci ce: MB ASUS P5Q SE P45 Sck.775, a nije ni skupa remda da je nova,KingT sta mislis o njoj ??,a sad cu provjerit na koliko mi Hz- radi MB ;)
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ako mislis na P5Q SE plocu onda cu ti reci da je P5Q bolja ploca za overklok..

    P5Q ima 8 Fazno CPU napajanje i 8pin CPU power konektor dok P5Q SE ima 4 Fazno CPU napajanje i 4pin CPU power konektor..

    Takodje P5Q ima odlicno hladjenje na napojnoj sekciji za CPU i dobar NB hladnjak za razliku od P5Q SE koja nema hladjenje napojne sekcije..

    P5Q ima ICH10R SB te ima RAID dok P5Q SE ima ICH10 i nema RAID opciju..

    Po izgledu P5Q SE je identicna tvojoj P5QL Pro:

    P5Q SE

    P5QL Pro

    Ako planiras stabilan,siguran i visok overklok onda P5Q je ono sto zelis..

    Takodje bih preporucio ako ti naleti po povoljnoj cijeni neku od ovih Asus ploca:

    P5Q Deluxe
    P5Q Pro,
    P5Q Pro TURBO (99% identicna P5Q Pro ploci),
    P5Q Turbo (99% identicna je P5Q ploci)
    P5QC (podrzava DDR2 i DDR3 memoriju)

    Gigabyte EP45 UD3P ili EP45 UD3R..
     
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ne vidjoh ovo SE -.-',koja je najbolja od ovih dole navedenih,tj. koja je najbolja za overclock i uopste najbolji od oviih dole navedenih?

    EDIT:eo istrazivo sam malo,najbolja za clocking je ASUS P5Q PRO TURBO,poslije nje je ASUS P5Q TURBO,ali ASUS Deluxe ima 16-phase,dok svi ostali imaju po 8.Sad ne znam tacno koja je to razlika i koliko mi tih 8-phase-ova pomaze :D pozz :smt006
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Najbolja ploca za overklok C2Quad-a je Gigabyte EP45 UD3P a poslije nje je EP45 UD3R (ista kao UD3P ali nema CrossFire podrsku)..

    Nakon njih ide P5Q Deluxe pa tek onda P5Q Pro TURBO (ili P5Q Pro jer su 99% iste)..

    Sto se tice overkloka P5Q ,P5Q Turbo nezaostaju nista za P5Q Pro i Pro TURBO jer se razlikuju samo u CrossFire tj ne podrzavaju ga a imaju iste BIOS opcije..

    8 Faza je sasvim dovoljno za najveci OC i 16 Faza nema nikakve prednosti po pitanju stabilnosti i postignutih rezultata..
     
  7. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    I zadnje sto mi je ostalo :p,oko koliko kosta NOVA?
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ovih ploca nema vise u prodaji,samo polovno mozes naci i to nije nimalo lako.. :roll:

    Posto ovo ode u Off Topic ako imas koje pitanje posalji PM.. :wink:

    Pozz..
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Evo opet jaranu treba da sastavim konfu pa bih cijenio pomoć. Sve bi na jednom mjestu uzeli, kontao sam genelec. Znači komp i monitor, budžet do 1300KM. Bavi se fotografijom prije svega. Šta uzeti i3 ili neki phenom x4/6 za te pare? Probavao sam sastaviti i5 ali nema šanse da stane u budžet. Hdd sam kontao 1TB i 8gb rama...
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Hvala Vedo ali probija budžet i uzimao bi to sve jaro preko računa u jednoj firmi :\
    Dajte ljudi predložite šta da sastavim, malo surfao izgleda phenom bolji od i3 u video obradi ili da ganjam ipak SB? Budžet ne mora biti baš 1300KM može i nešto preko ako baš zatreba (genelec, imtec). Trebalo bi to do sutra da sastavimo.
     
  12. routine

    routine Guest

    Ne bih da otvaram novu temu, treba mi savjet vezano za sljedeću konfiguraciju (Terabajt):

    INTEL CORE i5-2500K 459 KM
    Asus P8P67 282,60 KM
    Kingston HyperX 4GB DDR3 1600MHz x2 135 KM
    Palit GTX560 Ti 1GB 413,10 KM
    Cooler Master GX 650W 179,10 KM
    Western Digital Caviar Blue 5000AAKS, 500 GB, SATA II, 16 MB, 3,5", 7.200 rpm 175,50 KM
    Samsung SH-S223 22X DVD±RW/RAM/DL SATA Black Bare Drive - OEM 40,50 KM

    Ono sto ne vidim na njihovoj stranici su cooleri, koji još nedostaju u ovoj konfiguraciji. Svaka dobronamjerna kritika i prijedlog su dobrodosli pogotovo ako će pojeftiniti konfiguraciju (a da ne izgubim previše na performansama), jer ovo do sada nabrojano kosta vec oko 1700, a nisam mislio ici preko 1600. :smt006
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja ne bih tu plocu, uzeo bih neku sa Z77 chipsetom, ili ako nema njih onda Z68. Takodjer ne bih to napajanje, radije neko kvalitetnije sa "manjom" snagom.
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nebih nikada dao 175 km za 500gb disk da je zlatan, bez obzira na trenutne cijene. Bolje uzeti polovan. A ako promijenis misljenje kupovine sve na jednom mjestu, imas u genelecu silverstone 600W za 160 km.
     
  15. seketa

    seketa Novi član

    Pozdrav, da ne otvaram novu temu, ovdje cu staviti upit. :D
    Naime zelim da kupim novu konfiguraciju, bez monitora(imam vec od 22''), i trazeci po netu, naletio sam na ovaj oglas na piku, ovog lika iz banjaluke, pa me zanima da li je neko ovdje vec kupovao komp na ovaj nacin i kakva su iskustva(da li je sve urdeu proslo) i ako je sve ured, da mi kazete da li je bolje tako ili da ipak idem u neku od trgovina (genelc, ingel, imtec itd).
    Evo link za konfu:
    http://www.pik.ba/artikal/3094175/intel-core-i5-2500k-gamer-pro-/
    Intel® Core™ i5-2500K
    Matična:Gigabyte GA-H61M-S2PV
    RAM:4GB DDR3 Patriot memory
    HDD:Segate 500GB Sata III 6GB/sec Rpm 7200
    Grafička:powerColor Ati radeon HD6850 1gb gddr5
    Napajanje:520W blueberry
    A ima i ova sa AMD procesorom
    Cijena: 1.089 KM Intel, a Amd 965 km
    A evo za ovu konfu sa AMD procesorom
    http://www.pik.ba/artikal/3094245/amd-fx6100-6x3-3-3-6ghz-14mbkes-gamerpro-/

    Ako je sve uredu, zanima me da li bi trebao nesto zamijeniti ili ubaciti koju drugu komponentu, kao npr maticnu ubaciti z77 umjesto ove h61, ili neki ram brzi itd..
    Konfa ce biti uglavnom za neke kucne upotrebe, standardni gaming, ne pretjerano, gledanje hd kanala i filmova posto imam vec hd sat kartu, a namjeravam i plazmu uzeti ovu 42st50 za potpuni uzitak :D

    Hvala vam unaprijed na pomoci i odgovorima :wink:
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    U obje konfiguracije nevaljaju maticna i napojna, a obizirom da je i garancija upitna, radije otidji u prodavnicu.
     
  17. seketa

    seketa Novi član

    Da li je ova konfa i cijene uredu, posto sam se odlucio ipak za kupovinu u spec prodavnici, dakle sve komponente na jednom mjestu, i da li je nesto potrebno zamijeniti, dodati ili izbaciti, hvala unaprijed na odgovoru :D

    Thermaltake V4 Black Edition -80KM
    Procesor: Intel Core i5 2500K Box-515KM
    MB MSI Z77MA-G45 INTEL Z77 Soc1155 FSB 4xDDR3 4x USB 3.0 GLAN-245KM
    Kingston HyperX 1600MHz 4GB-55KM
    Western Digital HDD 1TB 64MB SATA3;Caviar Black;7200RPM;SATA 6Gb/s;Recertified;12mjeseci garancije -200KM
    Spire Jewel Black 650W ECO; 650W,220V,CE,20+4PIN, black sleeving cable,black case,12CM FAN,Rohs, Passive PFC. 2 god. garancije-125KM
    CPU hladnjak NOCTUA NH-U12P SE2, 775/1155/1156/1366/AM2/AM2+/AM3-110KM
    GIGABYTE VGA GV-N56GOC-1GI 2.0;nVidia GeForce GTX 560;1GB GDDR5 256bit;HDMIx1WindForce 2X -395KM
    DVDRW 30KM
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ne znam za cijene, ali ta napojna za te pare mi zvuci kao neki mega fail, mislim oderačina zešća. Tako da bi izbjegao kupovinu te napojne.
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ta Spire napojna navodno ima 456W na 12V+ railu tako da je to u biti 450W napojna a ne 650W kako je reklamiraju..

    Ja bih uzeo nesto provjerenije tipa Fortron HEXA 500W LINK


    Takodjer uzeo bih Asus P8Z77-M maticnu plocu koja kosta oko 240KM.. LINK
     
  20. seketa

    seketa Novi član

    Ok, zamijeniti cu ovu napojnu sa ovom sto si ti predlozio, i da li mi je potreban ovaj Noctua hladnjak ili je dovoljan ovaj sto dodje sa procesorom, odnosno da li to poboljsava performanse znacajno, hvala jos jednom na odgovoru :D