Mršanje/debljanje/bildanje

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Dec 19, 2011.

  1. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Re: Teretana u Zenici

    Kad se donese odluka da se želi poboljšati psihofizičko stanje, tada su mnoge stvari lakše. Naročito kad ima ko objasniti. I zbog mlađih članova je ovo važno, jer kad vide da stariji forumaši imaju zdrav pristup svemu ovome, moraće se i oni ugledati ne samo da dostignu nivo znanja već i da zdravo rezonuju.

    Kalorijski deficit treba da je oko 20% manji od dnevnih potreba, ako je osoba već pretila.
    A kako si otkrio da su te prevarili? Jesi li osjetio po sebi da nemaš vidljivog napredka, ili si saznao od nekog drugog da nije original.
    Pitam zato što sam mislio uzimati od njih whey zbog toga što kod nas u Sarajevu samo prodaju velika pakovanja Optimiuma od 140KM, barem tamo gdje sam ja gledao. :mrgreen:

    Pa ako zna neko da prodaju normalna pakovanja kvalitetnog wheya negdje u Sarajevu, bio bih mu zahvalan da ne moram i ja naručivati iz Slovenije.
     
  2. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ja sam neko vrijeme uzimao Sci-Mentor Premium Whey Pro. i bio sam zadovoljan rezultatima kao i ukusom i rastvaranjem suplementa. Posto u zadnje vrijeme nemam bas para na bacanje tako je i suplementacija dosla na spisak sporednih stvari pa i ne uzimam vise nista. Sada mi je za oko zapao SCI-MUSCLE Hydroflex, gledajuci sta se sve dobije po servingu cijena od 145KM za 2.25kg nije prevelika. Ako bude kakvih Ninja para to sebi planiram da uzmem...
     
  3. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Ako je original, sigurno je kvalitetan. Samo što ja ipak mislim da suplementi trebaju samo da popune praznine u već kvalitetnoj prehrani, a ne da budu toliko zastupljeni da se zbog njih štedi na ishrani. Stoga ću ipak gledati da uzmem običan whey u normalnom pakovanju, samo još dok čujem šta kažu ovi što misle da su prevareni.

    Da znam da i mene ne prevare ti na Skenderiji. :mrgreen:
     
  4. AdoSA

    AdoSA Komšija

    100% istina. Najveci procenat napredovanja se sastoji od klavitetne ishrane. Inace neki omjer ide 50% ishrana, 30% kvalitetno odmaranje (barem 8 sati sna i ne raditi misicne grupe vise od jednom sedmicno), a 20% ostaje na treninge

    Mnogi se nece sloziti oko rada jedne misicne grupe sedmicno, ali da bi se poboljsala anabolika (rast misica) potrebno je sto vise odmoriti iste. Ili im skratiti vrijeme oporavka raznoraznim suplementima ili eventualno anabolickim steroidima koji napumpaju kolicinu hormona u tijelu i samim tim ubrzaju oporavak misica
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Re: Teretana u Zenici

    Ne znam jesu li me prevarili, ali

    znam da od kante SciMentor Massgainera te dva pakovanja Excela istog proizvođača imao sam nula napredak.
    Okus, rastvaranje, sve za 10 kao što sam i rekao, ali efekat nula za ono što piše na deklaraciji i prema iskustvima članova
    navedenog foruma. Prema tome smatram da ti njihovi britanski brendovi za koje tvrde da su najbolji a moraš se preznojit
    da bi ih pronašao na guglu, ne piju vode. A pročitaj malo forum teretana.ba, pa i dijete od 2 godine bi nešto zaključilo. :)

    Uostalom, pretraži UK BB forume na temu tih suplemenata, dovoljno je.

    Kontaktiraj na piku flex shop mislim da ih i tamo ima.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  7. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Ja kad sam bio još na početku, držao sam se klasičnog mita koji vlada u našem narodu a to je da se treba nabiti kilaža i kasnije je pretvarati u mišiće, što je nemoguće. Zahvaljujući raznim mišljenjima sa ostalih mjesta, a i ovdje gotovo sigurno je razbijen mit o nabijanju velike kilaže kao preduslov za izgradnju mišića.

    Ja sam protiv steroida zato što oni baš razjebu organizam nakon dužeg vremena, a painkilleri su ti više kao anestezija. Samo maskiraju bol, a tijelo uopće brže ne zarasta tako da se ipak trebamo držati normalnog odmora.

    Ma i ti suplementi djeluju ako je sve u kompletu sređeno, dovoljno je da jedna stvar izostane i ništa ne pomaže. Mislim da je do toga, zato što je jedan član već spomenuo kako je imao dobrog efekta od njih pa je moguće i da mu je trening bio kako treba. Uopće ne ganjam britanske suplemente, nego sam tražio više mišljenja od osoba koje pravilno treniraju i koriste te suplemente.

    Znam da na tom forumu reklamiraju svoje suplemente, meni nije bitno što ih reklamiraju ako čujem od ljudi koji su imali pravilan trening, da su ti suplementi OK.

    Hvala za link. :)

    Mislim da osobe koje se ne takmiče za prirodni BB, ili profesionalni, uopće ne moraju da svaki obrok dovedu do savršenstva. Već samo treba da je većina obroka puno proteinima, sa malo kalorija. A ono malo obroka što ostane, poboljšati suplementima o kojim upravo govorimo.
     
  8. aeRo

    aeRo Komšija

    Najbolji protein po pitanju isplativosti je The Nutritionov Amino Whey. 110KM (jedno vrijeme i 100) za 3kg, odlican sastav, okus i rastvorljivost ok. Po meni je izolat jedini vrijedan whey, dakle samo low carb varijanta. Pored njega odlican mi se pokazao u omjeru ulozeno-dobiveno i Dymatize Elite Whey. Nisam vidio da je ovaj thread uopste aktivan ali eto imam 4 godine treninga iza sebe i sve faze, 63kg do 115kg tako da ako nekome treba pomoc na raspolaganju sam. :smt003
     
  9. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Hej zanimljive teme :)

    Haj ako nekom nije belaj, da proanalizira ovo moje i predlozi nesto drugo ako mi razmisljanje nije OK. Inace sam visok nesto ispod 1.9m, a imam skoro 90ak kg, tu sam vec podugo a nesto ne ide dole. Pokusavam se rijesiti nekih ruznijih navika (tipa jedenje kasno i slatko), i iako to ide potesko, opet mislim da ima napretka :) Uglavnom, nije sad da sam debeo, ali ima podrucja gdje bih rado izgubio pofajn kila (stomak :D). BMI mi je oko 25, malo vise (kilogrami/kvadrat visine), pa bi i po tom nekako mogao ici malo dole.

    Recimo da mi je cilj, dugorocni, da izgubim tih "malo viska" kilograma, po mojoj racunici sa 80 bih imao oko 22-23 index mase, pa bi to bilo tu negdje. Uz to treba mi i kondicije, za to valjda ne treba puno pameti, trcanje, biciklo, stepenice i tako te kardiovaskularne vjezbe (sad je ovo vrijeme lose ali cu poceti redovnije, tipa 3-4 puta sedmicno cim se istopi snijeg). Ne bi bilo lose dobiti i malo na snazi, kontam da se tu mogu raditi ove klasicne stvari, sklekovi, trbusnjaci i sl, nije to neki prioritet ali nije ni na odmet.
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    ^^ ma dobar si, samo rasporedi kile :mrgreen:
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Bacih ti pogled na slićice, prvo statisticki 190 = 90kg zvuci super a po slikama, što bi se reklo, ne vidim 1% masnoce. Ok.. ako ima stomaka to je od sjedenja i neaktivnosti sto je normalno ali mrsati ni pod razno. Samo vise aktivnosti.
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma


    Vidina - 100= optimalna težina ;)

    Kao što ti Nails reče, to ti je vjerovatno od sjedenja i neaktivnosti na stomaku, inače ti je težina uredu. Sa 80 kg bi bio mršav, da ne kažem žgoljav :D
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ahmete vise voca i manje slatka i bit ce ok. I ja sam tu negdje, TV 193cm, TT 95kg, dugo sam se držao na 90 al dobih preko ove zime 5kg i to vecinom u stomak. Sad radim po 150 trbusnjaka i 50 sklekova svaku drugu noc da to skinem. Prije sam isao u teretanu oko 3 godine i fino je to sve bilo, puno se jelo al se i trosilo. Kad sam prestao trenirati nakon tri mjeseca misici ispusu a stomak raste, jbg ostao dobar apetit. :)
     
  14. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Djes stalkeru? :)

    Dobro nisam ja bas 1.9m, 187 sam, ali reko moze se zaokruziti, zavisi malo i jesam li se mjerio ujutro ili navece :) Mozda se ne vidi preko odjece i to, ali ima viskova definitivno. Aktivnosti ce biti definitivno, samo da se otopi ovo cudo, a dotle moze sta i u stanu.

    Ovo se cini kao fina stvarcica: http://hundredpushups.com/ Ima jos par "verzija", za trbusnjake i sl pa sam razmisljao krenuti jedan od ovih.
     
  15. aeRo

    aeRo Komšija

    Ahmete pusti se bosanske mahalske teorije vise voca manje slatka. Mala je razlika.. veci dio fruktoze se u jetri pretvara u masti.. Bacicu koji prijedlog kad dodjem kuci, mrsko mi s mobitela pisati.
     
  16. Mujka

    Mujka Komšija

    ispade "secer" iz voca los
    de nemoj se prosipat :D

    @manje proizvoda od brasna(ako se vec mora onda nek bude integralno crno)
    @praktikuj da popijes casu vode po sata prije jela
    @praktikuj kad jedes da sjednes ko u namaza stim da jednu nogu dignes i fakticki sjedis na lijevoj a desnu priblizis stomaku(tako da budes sit i sa malo hrane) (1/3 voda, 1/3 hrana, 1/3 zrak)
    @praktikuj voce povrce maximalno :D

    al eto ovo sve pada u vodu ako covjek unosi vise nego sto trosi( u nasem slucaju malo trosimo )
    i naravno probaj da jedes 3-5 puta dnevno ne od jednom sve XD
     
  17. aeRo

    aeRo Komšija

    Svaki je secer los u BB odnosno fitness smislu, nemoj se ti prosipat. Da je rijec o nekom hardwareu povukao bi se i sutio ali posto je rijec o mom polju ne moze mi niko soliti pamet. Pun internet clanaka o relaciji izmedju secera i BB-a. Cak se mislim i Milos Sarcev oglasio po tom pitanju a ima i ako se ne varam tekst od Vedrana Jaksica samo sto je to malo teze pronaci.
    Racunanje kalorija vec postaje stariji princip jer nije i toliko pouzdan. Ja sam recimo unosio 2000 kalorija od toga 1800 iz proteina a a BMR mi je u tom periodu bio 1700, po toj logici sam se trebao debljati ? Ja sam bio suprotno, svaki dan sve suhlji i boljeg izgleda.
     
  18. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Sigurno nije na odmet pojesti jabuku umjesto tulumbe :)

    Kako ja spomenuh, ja sam poprilicno dugo na ovoj kilazi, sve je tu u par kila gore dole, zavisno od vage (barem zadnjih godinu i po, sjecam se proslog ljeta da je bilo 89km), tako da sam ja tu negdje vjerovatno priblizno sto se tice potrosnje i unosa kalorija. Nisam bas nesto sklon nekom velikom mijenjanju prehrane, tipa dva karfiola za dorucak, jaje i nesto za rucak, bla bla za veceru, to za ponedjeljak, a utorak drugo, pa srijeda trece pa sl. Pola sedmice sam sam, pola kod kuce kad mama kuha pa je tesko ove studentske "obaveze" uskladit, nekad nabrzinu napravim sendvic, nekad jaja za dorucak, nekad pasteta, nekad supa i to, ali nemam bas nesto zivaca puno provest spremajuci hranu.

    Uglavnom, vise aktivnosti = manje kila + bolja kondicija :) U zadnje vrijeme sam slab sa sportom, proslih godina sam bio aktivniji, ali poprilicno puno hodam. Recimo evo juce, presao sam oko 4-4.5 kilometra pjeske, to je sigurno dnevni prosjek za barem 5 dana u sedmici, tako da eto i to nekako malo ide u prilog.
     
  19. aeRo

    aeRo Komšija

    Naravno je od 2 zla uvijek bolje odabrati manje zlo. Ako se radi o 1 jabuci dnevno to je sasvim ok jer je to 13-14gr UH tako da i nije strasno ja govorim o nekim vecim kolicinama jer je dosta ljudi u zabludi pa mijenja veceru s vocem a zapravo sami sebi skacu u grlo sto se kaze. Vjerovatno imas malo sporiji metabolizam i to je to.
    Izracunaj svoj BMR da okvirno znas koliki ti je dnevni limit + dodaj na to 300njak kcal koje sagoris dnevnim hodanjem. Otprilike 2100-2200 kcal a to je podosta hrane. Furaj manje UH, vise P, slatkise smjestis u jutarnji obrok i to je to.
     
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja sam 187 i 80 kila i mrsav sam poprilicno, tako da ti to ne treba :D Kontam dobiti makar 6-7 kila.