Mršanje/debljanje/bildanje

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Dec 19, 2011.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    O tome ti pricam :smt006
     
  2. aeRo

    aeRo Komšija

    Hahah to sam i ja napiso gore..
    Nisu ovo vise 80e 90e kad se Svarci furo pa kad si na racun trbusnih mogo zbarit sta :smt003
    Ako nije kakva flasa na stolu i koji Ivo Andric u dzepu mozes se jebat sam sa svojim trbusnim. :smt003

    btw. Ima li ko kakvu traku da prodaje ? :roll:
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Heheheheheheeeee e jest tako :D

    Al opet se mora biti u formi :D
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    Šta se to vas tiče čime se danas bare cure, vi ste svoje rekli :D :p
     
  5. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Svaki mlađi član koji bi došao ovdje, trebao bi da pročita kako je neko odlučio da prestane sa starim navikama i okrenuo se vježbanju.

    Zatim objašnjenja o pravilnoj ishrani/treningu itd. Srednjoškolska rasprava može samo nekom omrznuti trening kao nešto nemoguće. Upravo zbog vođenja nemogućih rasprava...
     
  6. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Izgleda da te nisam dobro shvatio zato i pitam ;)

    Sto se samih treninga tice za pocetnike je vrlo bitno da shvate da je bb spor proces za koji treba vremena da pocne davati rezultate, iako pocetnici najbrze napreduju. Sa pravilnim treninzima, ishranom i odmorom primjetni rezultati se mogu ocekivati tek nakon 3 - 4 mjeseca. Sam trening znaci namjerno umarati i ostecivati tkivo misica tako da se isti prilikom odmora moze oporaviti i pripremiti za slijedeci napor. Znaci MISICI NE RASTU U TERETANI NEGO PRILIKOM ODMARANJA.
    Isto tako, za pocetnika, samo iskustvo dolaska u gym i gledanja raznoraznih "golemih" likova od kojih svaki ima drugaciji savjet i misljenje moze negativno da utice na moral i zelju za treniranjem. U danasnje vrijeme brzog pristupa informacijama savjetuje se koristenje istih radi prosirenja znanja o samoj ishrani, treninzima, vjezbama i pravilnim izvodjenjem istih te samom praksom donositi zakljucke o tome koje vam vjezbe odgovaraju i na koji nacin da ih radite. To nikako ne znaci da svaki savjet kolega u gymu treba odbaciti nego da se svacije misljenje uzme sa dozom rezervacije i ne dozvoliti da to utice na moral.

    Sam program vjezbanja treba da se prilagodi cilju koji zeli da se postigne u teretani. Programi za misicnu masu, izdrzljivost, izgled (definiciju), snagu se uveliko razlikuju pa se stoga treba pridrzavati programa zavisno o cilju.

    Na kraju je najvaznije da imate pozitivan stav kada se odlucite da trenirate i da ne pretjerujete barem na pocetku dok sebi ne zacrtate neki cilj koji zelite da postignete...
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Potpis na ovo, dobra ti je ova recenica pravo.

    Nails je pravo pogodio vrijeme sa temom, jer je sada (proljece) pravo dobro vrijeme za to :)

    Zima brate, pa se nikom iz kuce ne izlazi ... ljeti npr, ima raje da igra basketa ili nogometa, ima nekad toliko raje da ne mozes doci na red :D

    Jos ako sad ne krenes sa laganim treninigom, na ljeto te u tim nece niko jer nemas kondicije.

    Ma nedaj Boze, a ni neznam takve ljude :D
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=igOsvIwBgHY&feature=g-all-u&context=G2e15d6cFAAAAAAAAAAA[/youtube]
    Eto kako Rampage to radi :D
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Pored toliko s&c i kardio masina u MMA-u ti nasao najvecu ljencugu :D

    Trebao je on ici na Shogun-a prije Jones-a ali je imao 115 kila i nije mogao to skinuti na vrijeme.
     
  10. extibo

    extibo Komšija

    Trenira se tijekom cijele godine, ne sezonski.
     
  11. aeRo

    aeRo Komšija

    Svako trenira kako mu je kurcu cejf.

    Btw. [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ax-Q5qU1fXY&feature=related[/youtube]

    Moj vjeciti uzor i motivacija. Ovo danas je sve smijesno.. Jedan je KO king.
     
  12. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ima li ko da pravi custom power rack u nas?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    I evo ga 211 na vagi, 6 preko :lol:
     
  14. extibo

    extibo Komšija

     
  15. aeRo

    aeRo Komšija

    Extibo pravicu se kao da nisi nista napisao, bolje za tebe. Samarali su te i u srednjoj, traume cine svoje tako da ne ide da te i ja sad jos ruzim. :smt001
     
  16. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Navika je kralj

    Ja opet ne bih preporucio ljudima da se oslanjaju na volju, posto je volja precesto promjenjiva, zna varirati i zna se ugasiti....

    imho kada bi postojao univerzalni recept i preporuka onda bi to bila navika ...

    jer ljudi su bica navike, navika ce te gurati i kad vise ne budes imao ni volje ni zelje... dobar nacin da se pocne je 15ak minuta bilo kakve fizicke aktivnosti i u tome ustrajati svakodnevno tokom perioda od npr 90 dana...do tada bi navika trebala postati prilicno stabilna....kasnije se to moze lako povecavati i cesto puta ce se uvecati samo od sebe...

    Pogotovo ako se uspije u sljedecem:
    1. naci nacina da se fizicke aktivnosti ucine sto ugodnijim i da se zavole, npr neko ne voli trcati uprazno, ali voli trcati za loptom, tada nije potrebna ni motivacija ni volja ni nista...jer covjek prirodno tezi da radi ono sto voli....

    ja sam npr do nove godine trcao svaki dan 3-4 kilometra sam i nije bas bilo prijatno ni lako, a od nove godine sam poceo ici na klizaliste gdje sam imao prilike da se druzim pricam i smijem, sto su moje omiljene aktivnosti, tako da sam svakodnevno imao 2-3 sata fizickih aktivnosti koje gotovo da nisam ni osjetio i a svaki put bi se fenomenalno proveo...dakle nije bilo potrebe da se tjeram i mucim, sve se desavalo prirodno, spontano i samo od sebe...

    2.Olaksati otpocinjanje sa fizickim aktivnostima...poredajte sprave oko kreveta...dizi tegove dok gledas TV i slicno...

    ja sam npr na klizanje isao taxijem jer da sam isao pjeske ili da sam morao trcati do klizalista znam da bi mnogo rjedje isao na klizanje, ali sa druge strane nisam zalio uloziti para u taxi sto je takodjer jedan od recepata, neka ti ne bude zao uloziti lovu u ono sto zelis i volis...
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Profili te ne bi izasli vise od 2 glave, nadji nekog lokalnog majstora da ti to sve povari. Ako ti trebaju konstrukcijski planovi, javi na PM. Najskuplje te dodje sipka, i dobra, cvrsta, elasticna olimpijska sipka izadje bar 4-5 stoja. Onda tegovi, to mozes dati majstoru da ti izlije (ali postoji rizik da zeljezo bude krhto ako se ne pogodi sve kako treba), pa onda i to obicno moras fino platiti.


    E sad, da kazem koju pametnu :mrgreen:

    1. Termodinamiku ne mozete prevariti. Ako zelite da dobivate kilazu (dakle i misic i salo, jedno bez drugog ne ide osim ako niste na hemiji) - trebate biti u kalorijskom suficitu (unos vise energije kroz hranu nego sto se potrosi u toku dana). Ako zelite izgubiti kilazu (preferira se gubljenje sala, naravski), trebate biti u kalorijskom deficitu. (*) Covjek desetinama hiljada godina nije imao konstantan unos hrane, a organizam je morao pronaci nacin za skladistenje energije, zbog cega nema razloga da jedete 10 puta dnevno, ako vam to ne odgovara. Tri puta sa balansiranom ishranom (P u svakom obroku) je sasvim dovoljno.

    Isto tako, kardio (trcanje, biciklo kroz kontinuiran period) je suvisan ako zelite dobivati kile, ali ako pojedete dovoljno hrane da neutralizirate potroseno - nema problema. Sto se tice KVS spreme, smatram da se moze ostvariti i na druge nacine, a povecanje kortizola kroz duzu aerobnu aktivnost i konverzija vlakana iz bijelih (eksplozivnih) u crvena (spora) mi nije nesto privlacna. Ko voli, bujrum.

    2. Unos bjelancevina kao esencijalnog nutritijenta, s obzirom da tijelo ne moze sintetizirati esencijalne aminokiseline. Metabolicki putevi za pretvaranje UH u M i obrnuto postoje i regulisani su nizom biohemijskih parametara koji su kod zdravog covjeka izuzetno dobro razradjeni i konstantno su aktivni. Neka generalija je ciljati 2*BW grama bjelancevina po kilogramu tjelesne tezine. Napredak je moguc i na manjim kolicinama, a preko 3*BW je suludo (hemija je druga prica ofc). Na definiciji je potrebno malo vise da se odrzi neka jaca koncentracija AK u krvi i odrzi dusicni balans.

    Ovdje bih se dotakao i brzine apsorpcije odredjene vrste nutritijenata, s obzirom da vlada mit da je whey za poslije treninga a posni sir je grijeh pojesti u takvom slucaju. Za sud o tome, neophodno je poznavanje fiziologije - praznjenje zeluca, djelovanje pankreasa i njegovih hormona, mehanizam regulacije gladi, apsorpcije hrane iz crijeva i slicno. Naravno, u igru ulaze i individualne razlike. Proces razlaganja peptidnih veza unutar proteinske makromolekula da bi se doslo do iskoristivog oblika u vidu aminokiselina koje mogu probiti membranu crijeva i uci u krvne kapilare je dug proces. Tako naprimjer, wheyu treba 2 sata da ostvari maksimalnu koncentraciju AK u krvi, a influks se nastavlja jos satima poslije. Osim toga, dodavanje bilo kakve druge hrane unutar obrok (posebno vlaknaste, a zatim i masne) ce takodjer usporiti apsorpciju u tankom crijevu.

    3. Trening. Podrucje najvecih ratova i diskusija u vezi BB-a (a bogami i drugih sportova koje inkorporiraju rad sa tegovima)
    Kao vjezbac bez dodatne hormonalne ispomoci, cilj je natjerati misice na najveci moguci rast. Kako cemo to uraditi? Pa natjerat cemo misice da rade sto vise, sto jace i sto cesce. Inace, ljudima koji se bave sportskom naukom, pojmovi su poznati kao volumen, intenzitet i frekvencija. Volumen predstavlja kolicinu rada koju izvrsimo, intenzitet predstavlja napor koji ostvarujemo (odnosno opterecenje na CNS), a frekvencija koliko cesto tjeramo misic na rad. Svaka od ovih varijabli je obrnuto proporcionalna sa ostale dvije, povecanjem jedne od njih smanjujemo kapacitet za ostale dvije.

    Iz ovog razloga, metoda koju ja preferiram je tzv. muscle via strength pristup. Snaga je vjestina koja se treba ispraksati, a predstavlja osobinu CNS-a. Hipertrofija je osobina misica, koja nastaje kao nuspojava povecanja snage jer faktori rasta (faktori rasta u smislu hemijskih jedinjenja koje djeluju na tkivni rast) tjeraju misic da povecava broj kontraktilnih filamenata, organela i zaliha energije.

    Fokus je apsolutno na izvodjenju slozenih (compound; multi-joint) vjezbi koje ukljucuju pokret kroz vise zglobova i misica, zahtjevaju bolju upotrebu stabilizacijske muskulature i poboljsanje koordinacije. To se na kraju obicno svede na sljedece vjezbe: cucanj, mrtvo dizanje, bench press, rameni potisak (u varijacijama push press ili military press), zgib na vratilu, propadanja na razboju, veslanje (nekad sipka, nekad bucica). Set/rep sema je 5x5 (5 serija, 5 ponavljanja) za vecinu navedenih vjezbi, i konstantna progresija iz treninga u trening sa povecanjem radne tezine, i bez gubljenja pravilnosti tehnike. Koga zanima vise o ovim principima, preporucujem knjigu Starting Strength od Marka Rippetoea. Nesto najbolje za pocetnika sto postoji.

    Kasnije, kada stvorite bazu snage, otkrijete svoje afinitete i predispozicije i birate daljnje usmjerenje, tj. bodybuilding (povecanje trenaznog volumena da bi doslo do povecanja glikogenskih zaliha = tzv. "sarkoplazmatska" hipertrofija = veci misici) ili mozda powerlifting kao sport snage, gdje se obicno ide u smjeru optimizacije CNS-a u svrhu povecanja maksimalnih radnih tezina, te odrzavanja najboljeg moguceg power-to-weight odnosa.



    * - Kod pocetnika je moguca situacija da dobiva misice i gubi salo istovremeno, posebno ako je bio izrazito debeo. Gradivni materijal za sintezu novog proteina (aktin + miozin = protein = misic) se dobiva iz unesenih bjelancevina iz hrane, a energija za sintezu se dobiva iz depoa sala. Sinteza jednog kilograma kontraktilnog misica metabolizam kosta oko 20 000kcal + gradivne materije za to. Izgradnja misica je dosta spor proces, a 1kg cistog misica je ogromna kolicina. Pogledajte sljedeci put komad mesa od 1kg pa zamislite tu sniclu obavijenu oko svoje ruke.

    Na kraju, treniranje u teretani je vrlo jednostavan sport. Jedi, treniraj i spavaj, odrzi kontinuitet i napredak ce doci. Medjutim, u moru mitova i gluposti se cesto mozete izgubiti (ovaj rekao ono, onaj rekao ovo), i morate se nauciti da filtrirate informacije, tj. sta vrijedi poslusati, a sta ne vrijedi.

    Overcome, when others fail - persevere, you will prevail. :)

    P.S. Suplementi su nepotrebni. Svako ko vam kaze drugacije vam pokusava nesto prodati, ili ga njegovo neznanje sprijecava da kaze drugacije.
     
  18. aeRo

    aeRo Komšija

    Slazem se sa vecinom stvari. Sto se tice treninga ti imas drugaciji pristup ali to je stvar licnog izbora. Ali sto se tice izjave da su suppsi nepotrebni, to je suplja. Whey je svakako neizostavan za bilo kojeg ambicioznijeg bb-a, nema veze sto se i dalje radi o rekreativnim vodama. 2.5 - 3gr P po kg je mnogo lakse ostvarivo ako se ubace 2-3 mjerice sa 25-30gr P.
     
  19. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Lakse definitivno, poenta je da nece biti razlike unio ti tih 75g P (3 mjerice) iz wheya ili piletine. U domenu amaterskog bb-a prilicno neisplativo, 2xBW u proteinima nije tesko ostvariti (300g mesa, 0,5kg svjezeg i 3-4 jajeta za nekog od 80kg), imajuci u vidu da je svaki od navedenih izvora jeftiniji kod nas (osim ako kao izvor mesa nije biftek :lol: ). Naravno, ako naleti wheya za male pare, onda iskoristis priliku :mrgreen:
     
  20. extibo

    extibo Komšija

    Nije tebi bilo ni namijenjeno, no potpuno se slazem sa tvojom konstatacijom. Bit cu pocascen da me neko nacitan, ingeniozan, zreo, te krajnje intelektualno razvijen poput tebe osamari. Steta je sto je nekim mentalni sklop jos uvijek u gimnaziji, dok su ostali se nastavili afirmisati i napredovati.

    Da post ne bude totalni off topic, evo jedan zanimljiv thread o 5x5 nacinu treniranja: http://www.eclipsegym.com/forums/viewtopic.php?t=57 Jednostavno je, koncizno i bez suvisnih stvari. Autor razbija neke uobicajene mitove i uglavnom se bazira na low-mid rep serijama sa compound vjezbama, te objasnjavanje istih s primjerima. Takodjer, obratiti paznju na: Why do fat people love cardio? (sa navedenog threada post).