Next next-gen konzole

Discussion in 'Igre i konzole' started by Vedo, Mar 9, 2011.

  1. gilla

    gilla Aktivista

    Ako ćemo realno wii nije nešto odmakao ni od ps2, stoga ne čude ovakve najave :D .

    Nema nikakve garancije da će imati 2 godine fore samo tako. I sony i ms znaju šta znači ogromna baza za third party izdavače. U najboljem slučaju bit će to godinu dana prednosti, wii 2 za praznike 2012, ps4, xbox 2013. No postoji opet šansa da će zaostajati za next ps i boxom u pogledu hardwera.

    Iskreno ako nije ovo sve patka, čisto sumljam da će N opet zakoračiti u core borbu protiv sonija i ms. Em su im osladile pare od casualaca em su ranije znali dobiti po ušima a sada je konkurencija još jača. Isto tako N uvijek zarađuje na prodatim konzolama, a ako uzmemo u obzir ove najave da će biti poprilično jači od recimo ps3, treba misliti i na cijenu koštanja te profit. U tom pogledu nema ništa ispod 350,400$ u naj slučaju, 2012 kada izađe. A to je cijena po kojoj se ne može ostvariti mass pokrivenost, iako možda N bude igrao na kartu applea. IGN je najavio i 3ds kao jači od x360 :D . Iskreno mislim da će to biti možda malo jače od current ps,360 konzola, uz neki price tag 300$.
     
  2. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ima i toga, ali je Wii "izvukao" kontroler i taj drugaciji pristup od Microsofta i Sony-ja. A sad tesko da mogu odraditi nesto tako "revolucionarno" kao sto je Wii bio svojevremeno, jer eto spomenuo si da je konkurencija jača, pogotovo Microsoft sa Kinectom koji nekako ulazi u to područje od Nintenda. A i XBL i PSN su postali pravo dobri sto se tice manjih i zanimljivih naslova, tako da i casual igraci sada imaju dosta razloga za ove dvije konzole.

    Mada, obicno fino Nintendo iznenadi sa nekim stvarima, pa je najbolje sacekati i vidjeti sta ce zapravo biti :)

    Inace, ja sam konkretno prokomentarisao ovaj izvor, Kotaku (i od koga su vec culi to), bas me nanervira ovo "jaca od sadasnjih konzola" :)
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Moram priznati da je mene zacudilo ovo ""jaca od sadasnjih konzola". Mislio sam da ce Nintendo sada izbaciti Wii HD ili sl., dakle ista konzola & igre al uz mogucnost 1080p reze, jer fanovi vape za tim. A tek onda 2014 izbaciti Wii2 i krenuti u borbu sa konkurencijom i njihovim next-gen konzolama.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Par cinjenica koje treba uzeti u obzir:

    - GameInformer je poprilicno ozbiljan casopis, no u isto vrijeme po pitanju detalja tj. specifikacija treba biti oprezan. Cinjenica da nema novih igara vec neko vrijeme definitivno ukazuje na to da se nesto "kuha".
    - Prica je bila jos od kad se pojavio Wii da ce se naknadno pojaviti verzija sa DVD playback podrskom, do cega nije doslo, pa se spominjalo da ce "black" verzija imati "bolje performanse" i slicno, sto takodjer nije bio slucaj.
    - Wii je na trzistu vec nekih 4,5 godine tako da neki refresh svakako ne zvuci nemoguce, posebno s aspekta da je Nintendo "osvjezio" i svoju DS konzolu.
    - Nintendo nije narocito poznat po iskoristavanju "brzog hardvera" za svoje uredjaje, no u isto vrijeme, proslo je preko 5 godina od izlaska Xbox 360 konzole i proizvodnja komponenti takvog ranga je sada vjerovatno "prihvatljiva" i za Nintendo.
    - Ukoliko Nintendo zaista priprema svoju konzolu nove generacije, ne bi ni imalo smisla da neke specifikacije budu ispod konzola od prije 5 godina, bez obzira na to da je Nintendo poznat po tim "casual/arcade" naslovima.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Roundup spekulacija o nasljedniku Wii konzole:

    Evo malo nagadjanja o gamepadu: http://gear.ign.com/articles/116/1162204p1.html
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Premasit ce trenutnu generaciju po snazi hardwera i onda nakon godinu dana MS i Sony ce izdati nesto barem dvaput jace :D
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Pitanje je samo koliko Nintendo ima znanja i umjeca napraviti Maria / Zeldu sa crysis+ grafikom :) Jer kako god da okrenes, sve multi-platform igre (NFS, Fifa, NBA 2K itd itd) ce na Wii2 izgledati isto kao na PS3 / X360, eventualno sa vecim AA i vise fpsa. Ista situacija kao sad sa PC i X360/PS3 igrama.
     
  8. Esh

    Esh HWB

    Ako se glasine ispostave tacnim, rekao bih da Nintendo ocito uocava tranziciju na HDTV te da bi se bez obzira na grafiku, ponovo fokusirao na neke inovativnosti vezane za sam kontroler.
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    IGN donosi detalje o samom hardware-u novog Nintenda, tj. "Project Cafe":

    • GPU - Wii 2's GPU will be a modified version of AMD's R700 architecture.

    • CPU - The CPU will be a custom-designed triple-core version of the IBM PowerPC chipset.

    • Visuals - Project Cafe will run in 1080p, and may be able to utilize Stereoscopic 3D, though it hasn't been confirmed as a feature.

    • Size & Design - The console will be around the same size as the first-gen Xbox 360, and may be designed to look like a futuristic looking Super Nintendo.

    • Price - Say goodbye to Nintendo having the "budget" console: Project Cafe may cost between 350 and 400 dollars.

    • Release Date - Supposedly, the Cafe itself could be ready to ship from the manufacturer to retailers as soon as mid-to-late October, but in order to give developers more time with the new hardware, Nintendo may not launch the console until early 2012.


     
  10. Esh

    Esh HWB

    Srecom koncept ne podsjeca na Xbox 360 :D
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    360-ka na steroidima :mrgreen:
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Mislim da bi "Cafe" mogao dobiti svoju zasebnu temu :)
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Pa pokreni i ukljuci ovo malo informacija i nagadjanja u prvi post.
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Eto ga i PS4:

     
  16. Esh

    Esh HWB

    Jel ovo neki prevod izjave?:D
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Ha i meni se cini :)
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Suska se, suska :)
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Al ima i ovo "Considering the game was first unveiled in 2008, that's one hell of a wait!"
    Da nece bit ko da dukom :)
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Al ako ciljaju na next-gen, onda moraju kod sebe vec imati neke prototipove tih konzola, sumnjam da ce zaledit svu produkciju dok se konzole ne pojave :)