novi pc

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Sp3x, Nov 12, 2011.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne moze se nikad reci da su 2 cipa od ATI-a i nvidie ista ili slicna po snazi u svim naslovima, poznato je da neke igre preferiraju jednu dok druge drugu marku. A znaci na 512MB modelu je igra bila bas neigriva na vecim rezama? Ako je tako to ok jer potvrdjuje ono sto sam rekao (sjeckala je al malo zesce :)), znaci ne moze biti situacija da samo zbog vise VRAM-a imas 5-10 ili 15 fps-a (ili ide ili ne ide nikako ili sjecka). Sto se tice primjera iz crysisa poredjena je OC verzija sa obicnom? Koliko se ja sjecam 4870 je isto sto i 4850 samo sa visim taktovima, da nisu taktovi bili visi nego na 4870? :D
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa buraz obicna HD4870 radi na 750MHz i ima 512MB DDR5 memorije a ova "OC" je HD4850 koja radi na 700MHz i ima 1GB DDR3 memoriju..

    Znaci HD4870 ima vecu frekvenciju GPU-a i brzu DDR5 memoriju ali joj to nije pomoglo jer je imala nedovoljno memorije..
     
  3. GW

    GW Moderator

    Upravo je u količini memorije stvar. Dok kartica sa 1GB memorije može sve operacije raditi lokalno, gdje je brz pristup memoriji (reda 50 GB/s+), kartica sa 512 MB mora otići u sistemski ram preko PCI-E porta (8 GB/s) i tu performanse padaju u vodu. Naravno ako je situacija da svi podaci stanu u vram, razlika će biti puno manja. Problem je što igre danas prelaze taj limit od 512 MB za neke nermalne rezolucije tipa 1280x1024 ili više.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa da ali uporedi ti te vrijednosti propusnosti od 8GB/s i 180GB/s, koliko moja grafa ima, i onda mi kazes da ce grafa koja mora otici u sistemski ram po podatke imati samo par fps-a manje? :D
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Jedan note za ovo, i ja kad sam imao dvije grafe u Crysis 2 obadvije su zakucanje na max Vram, medjutim nema to veze sa nekom Vram gladi nego tako Crysis 2 radi, jednostavno koristi sav raspolozivi Vram bez obrzira na rezoluciju, da imaa 4GB Vrama na raspologanju, sve bi iskoristio, tako sam ja barem negdje citao.
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nema to veze sto si ti imao dvije graficke kartice i sto je VRAM bio 100% zauzet jer 1 GPU u tvom sistemu moze da koristi max 1.2GB VRAM-a koliko i raspolaze GTX570..

    Znaci Crysis 2 u tvom slucaju je uzimao 1.2GB VRAM-a a ne 2.4GB jer se kolicina video memorije ne sabira u SLI/CF sistemima..

    EDIT: Na nVidia GTX 580 3GB modelima Crysis 2 uzima nesto vise od 2GB ali ne raspolozivih 3GB..
     
  7. GW

    GW Moderator

    Ne. Govorim da će fps drastično opasti ako ti nestane vrama.
     
  8. Sena

    Sena Veteran foruma

    E to ja to ne znam, meni je igra super fluidno radila i to je to, generalno 70FPS.
    Mozda se nisam dobro izrazio gore za Vram.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Evo sad pokreno crysis 2 i malo igro. Koristi 1600MB a grafa ima 2GB.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa to i ja tvrdim, tj stekat ce i bit ce neigrivo. Ili, ako si negdje na granici, ce trzati s vremena na vrijeme dok se ne ucitaju potrebni podatci o texturama za dio levela na kojem se trenutno nalazis iz RAMa u VRAM.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma


    Imas li warhead na kompu?
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Onda su ovi likovi pricali gluposti, anyway GTX 570 SLI sodomizira Crysis 2, iako grafe imaju samo 1.2 GB Vrama.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Imam sto?
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Imam i ja.
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Da ali na npr GTX570 2.5GB modelu imao bi mnogo bolji min FPS sto je vaznije nego max FPS u igri..

    FPS ne bi padao u onoj mjeri kao na 1.2GB u odredjenim dijelovima levela..

    P.S. : Imam i ja Warhead.. :lol:
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Na kojoj to rezi?
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ajd da testiramo na 1080p uz 4xAA cisto da vidimo koliko ce kod tebe rama pojest i kako cu se ja drzat,ja cu malo klokunt grafu da sustignem 6970 pa da bas vidimo situaciju.Imas onaj FBWH bench tool pa da raspalimo.Bitno je da u samoj igri nastima 1080p rezu jer ce bench koristi rezu koja je u igri nastimana bez obzira koju u tool-u postavis.
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    1920X1080 DX11, High Res Textures.
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma


    Nije Warhead toliko gladan VRAM-a kao Crysis 2..

    Kod mene na 1280 x 1024,sve na Enthusiast 16x AA i AF uzima max 1.1GB i to na nekim levelima,vecinom oko 900MB..
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    E vidi ja patchiro igru na 1.1 cini mi se i sada samo radi u 64bit-a nece u 32bita, a onaj bench ne radi na 64bita. Hajd da vidimo koliko ce kome pojesr vrama :D