Nvidia Ampere - GeForce RTX 3x00

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jan 3, 2020.

  1. Esh

    Esh HWB

  2. Neso

    Neso Komšija

    "Based on the information that we have the RTX 3080 20GB will arrive after AMD Radeon RX 6000 series. This model is simply a response to the Big Navi, the 16GB model, rumored to be Radeon RX 6900 XT. The date was not communicated to AIBs, simply because NVIDIA did not know when the Big Navi launches. This of course has changed, because AMD already announced RX 6000 series will be unveiled on October 28th. The RTX 3080 20GB might launch shortly after Radeon products will be available."

    https://videocardz.com/newz/nvidia-teases-geforce-rtx-3080-with-20gb-memory
     
  3. Esh

    Esh HWB

    To je pod uslovom da je Big Navi zaista toliko konkurentan sa aspekta performansi.
     
  4. Neso

    Neso Komšija

    Mislim da ce ipak izbaciti i 20GB model, neovisno. Puno ljudi se zalilo na "malo" vrama, a ekonomija izgleda da nije problem, jer su sve kartice otpuhane sa polica.
     
  5. Filozof

    Filozof Aktivista

    Izgleda da big navi ipak nije sala, cim je nvidia ostavila nesto za odgovor. Opet kazem, nakon onog sto su uspjeli u konzole ugurati, cini mi se da ce moci bas parirati nvidii bar sto se tice gaminga 1080p-4k... 3090-ki sigurno nece moci prismrditi ali vjerovatno su svjesni toga pa nece ni pokusavati... Ono sto nam stvarno treba od njih su dobre kartice za gaming klasu i bolje cijene od nvidije.

    Nadam se da ce uspjeti u tome, nekako i navijam za njih jer ih nvidia gazi vec godinama i vrijeme bi bilo da nvidia dobije dobru konkurenciju.
     
  6. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Kartica ne nudi veliki skok u performansama nego standardni generacijski skok od 20 do 30%
    Na momente kartica trosi i preko 500W sto izaziva da se "slabije" napojne jedinice gase jer nisu dizajnirane za takvo opterecenje. Samsungov 8 nanometarski proizvodni proces nije ni izbliza tako dobar kakvim ga predstavljaju.
    Drugo graficka kartica od 700 eura nije ni malo jeftina, to je mnogo i za njemacki a da ne govorim za bosanski standard.
    To sto je RTX 2xxx serija bila preskupa pa sad je ova kao malo jeftinija i vecina potrosaca zadovoljna jer nije vise preko 1000 Eura ili Dolara
    Treca stvar gdje je ono obecanje Nvidije da ce biti brza dva puta od RTX 2080?
     
    Zer0, Stevie_Ray and Picoooka like this.
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa brza samo u ray tracingu, minecraftu :D
     
  8. Filozof

    Filozof Aktivista

    Da, to duplo je samo za rt minecraft i quake, sto ne znaci da i u slijedecim rtx naslovima nece biti tako... uglavnom odnos performansi i cijene je i dobar... mene vise zanima 3070 koja je kako kazu brza od 2080ti za 500$ e to mi je vec puno bolja opcija u svoj toj prici... licno cekam da vidim big navi i 3060, pa napokon da odlucim sta da radim :D ili ako izleti nesto iz 20 serije po finoj cijeni... za 1080p mi je 3070 cini mi se bas overkill
     
  9. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Kao sto kaze Linus u svojoj recenziji "Hype disappoint and absolute hype disappoints absolutely"
    Sinoc sam gled´o Igors lab recenziju i covjek je otkrio da na momente graficka trosi preko 500 w sto je stvarno mnogo
    vjerovatno je to jedan od razloga zasto je Nvidi morala da kompletno redizajnira referentni kuler da bi pojacali airflow.
     
  10. Filozof

    Filozof Aktivista

    Ne znam sad kolko je to problem, al realno ako imas 1500KM za grafu ne vjerujem da ces okacit na smece od napajanja... Ja nisam razocaran, znao sam da to nece biti kako kazu, kao i svaki put... al opet i 30% bolje performanse u odnosu na proslu generaciju a s ovom cijenom je ekstra... csk i da su iste performanse sa 2080ti, 500$ manja cijena je ekstra, a kamoli bolje... 3070 koja bi trebala biti kao 2080ti i u nekim segmentima izvlaciti bolje performanse za 500$ je boze u odnosu na 1200$ kartu a kod nas i preko 2k maraka... 2080ti prije mjesec dana sam mogao samo sanjati a danas se vec neckam da li da je kupim :D a i realno kolko nas prosjecnih gejmera ce moci da iskoritsti 3080 u full potencijalu?
     
    p4ja and bhd like this.
  11. Neso

    Neso Komšija

    NVIDIA:

    “This morning we saw unprecedented demand for the GeForce RTX 3080 at global retailers, including the NVIDIA online store. At 6 a.m. pacific we attempted to push the NVIDIA store live. Despite preparation, the NVIDIA store was inundated with traffic and encountered an error. We were able to resolve the issues and sales began registering normally. To stop bots and scalpers on the NVIDIA store, we’re doing everything humanly possible, including manually reviewing orders, to get these cards in the hands of legitimate customers. Over 50 major global retailers had inventory at 6 a.m. pacific. Our NVIDIA team and partners are shipping more RTX 3080 cards every day to retailers.

    We apologize to our customers for this morning’s experience.”
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    I hajd' je ne kupi :)

    [​IMG]
     
    Zer0, p4ja and Filozof like this.
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    Kod nas je u 15:00 bio release, ubacim jednu u korpu, odem do placanja, dok sam se sjetio karticu naci i ukucati vec otislo, crasha im site. Ponestalo je svuda relativno brzo. Sad ko naruci moze je dobiti pocetkom novembra, ali i to je ogranicen broj.

    Valja pricekati jos malo. :(
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zadnji put kad je Nvidia imala ovakav skok performansi, to je bila 6800GT. Ako se sjecate, znaci da ste ostarili.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    NeTRa1der, Vedo and BiceBolje like this.
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pisao sam o tome već to je Jay 2 Cent objavio u jednom videu mada u njegovom video novom od neki dan kaže po nekim grafovima najveći skok ikad.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

  17. bhd

    bhd Veteran foruma

    Vidjeh na klixu for,hahahahah

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  18. Neso

    Neso Komšija

  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Mnogo bezveze da 3060 i 3070 imaju istu količinu memorije.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sto se mene tice nije, ja pucam na 3060, bolje nek ima vise memorije. :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk