Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. Esh

    Esh HWB

    znaci ima i taj 40" i u robotu i u europatradeu? ja sam gledao nedavno u tehnomarketu, no malo je smijesno sto nema specifikacija uz monitor pa mozes samo ako znas koji tacno model trazis =)

    ovo vec fino zvuci, mada nisam nasao recenzije za ovaj na netu. cak mi je D serija totalno nepoznata - da li se radi o nekoj verziji za ova istocna trzista?
     
  2. Esh

    Esh HWB

    hocu, ima da kupim cim se osiguram, k'o ti 8)
    sto se tice philipsa, gledao sam ovaj Philips 42 PF 7641D i cini se k'o ubica pravi za te pare, no mozda ti boja ne odgovara, hahaha.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ma ja odem u prodavnice, zapisem modele na papir i onda kuci na netu detaljno pregledam sve. taj 40" model sigurno ima u europatradeu dok sam u robotu vidio jedino 46".
    D3000 serija je trenutno najbolji LCD TV na trzistu (nije samo za ovo nase podrucje, vec worldwide) iako nije FullHD (jedino se broj konektora razlikuje po regiji). zaista je cudo od TV-a (3x HDMI 1.3, 10-bitni panel, xvYCC paleta boja, WCG-CCFL osvjetljenje druge generacije, 24 fps progressive, itd). evo i review:
    http://www.hdtvtest.co.uk/Sony-KDL32D3000/
    znaci u ovom slucaju apsolutno nije bitna rezolucija jer D3000 brise pod sa W2000 serijom koja je FullHD inace. D3000 ima najbolju 100Hz motion interpolaciju na trzistu.

    a sto se tice Philipsa, cak i jaci modeli od tog koji si naveo se nisu pokazali nekim performance kraljevima. cijena im jedino odgovara. Panasonic je bolji izbor od Philipsa cak i kod LCD-a.

    @syss - lako je tebi s tim Panasonicom i njegovim stalkom. Samsung ima najgore i najruznije stalke - isto kao da tv stoji na ovalnom tanjiru. svakako se jezim ovih piano black kucista, i jos da mi taj bling bling detalj stoji ispod tv-a. :mrgreen:

    P.S. malo izmijenih naslov...
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    da, jučer sam na avforumsima vidio kako se ekipa loži na taj d3000... to bi bilo negdje 1800-2000€ kad dođe?

    nego isto tako sam naletio na novi pioneer dvd-600... 696 + usb sa kojih se mogu gledat slike, divx i takav materijal (može se potegnuti sa sticka i mobilnog diska ako se ne varam) + 1080p upscale... koliko vidim 150-200€ je cijena.

    samsung stalak i generalno 226bw-like dizajn = :smt068
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Rodjace udavit cu te! 8) :wink: Samsung ima daleko najljepsi dizajn, pogotovo bas taj piano black touch style, e sad druga je stvar sto je sav coated pa gdje ima puno svijetla dolazi do refleksije. Sto se postolja tice lcd model LE40N71B nema zaobljeno postolje. Par jos modela iz ove godine takodjer idu na cetvrtasto postolje s tim brate da je lcd/plasma za vjesanje na zid.
    E sad da kazem sto se tice samih utisaka plasma vs.lcd iz prve ruke.
    Kako sma prije napisao otisli smo do Technoshopa i probali malo ps3, prvo je bio prikopcan na braviu 40" (oko 5200km) 1080p je. Slika je bila perverzija al cista bolest, krece animacija i ne mozes da razlikujes da li je fotorealizam ili stvarnost. Boje, zasicenost, ostrina nema zamjerke ali ni jedne! Pored top notcha od tv-a su stajala jos 2 sony-a isto 40" (naravno lcd, doticni nema plasmi). Pleyka je prikljucena opet na oba sony-a koja su 720p i ima male razlike (ne zbog cinjenice da je x serija full hd vec zbog prikaza boje, zaista U serija prikazuje puno svjetlije boje kao da je malo slika izbljedila, radi se o modelu KDL-40U2000 dok s druge strane KLV-S40A10E je davao odlicnu sliku sa puno bolje zasicenim bojama, cijena je izmedju 2300 i 2600km ova dva seta. Ne mogu se tacno sjetiti. Naravno na istima je proban i promotivni sadrazaj na blurey diskovima i utisak je identican!
    E sad dolazi ono zbog cega ovo pisem; naime preko puta njih je bio 50" Samsung 720p PS-50C91H cije aoko 3100. Reko momku haj prikljuci ps3 na plasmu da vidimo razliku i velicinu, kako to hoda na tolkoj bestiji, kaze lik nema problema...
    Prikaci je u sec...upali...mi ko papci stali na metar od plasme, ne vidis nista kao da si ispred kino platna. udaljili se jos metar, ma preveliko ne mozes nista pofatat, udaljili se skroz do police sa tv-ima ima jedno 3.5 metara, djaba preveliko, jednostavno patili se da pohvatamo sve. Sklonili se u stranu i udaljeni bilo jedno 4.5 metra i to je vec ok bilo. Jednostavno ekran je prevelik. Iskreno ko nema vecu sobu i nek ne pomislja na 50" tv jer jednostavno gledanje u toliku zvijer postaje zamor, niti se moze pohvatat sve sa ekrana!
    Sto se kvalitete slike tice imam samo jedno za reci, svi 50" (jer mi ovo nije prvi 50" set da gledam) da bi stali rame uz rame sa 40"/46" lcdima moraju imati 1080p! Ko misli da lupam nek ode i nek se sam uvjeri, to sto recezenti pisu, da nema veze i nema razlike izmedju 1080p i 720p je il marketinski trik da bi se prodali pojedini modeli il testiranje pojedinih modela gdje zaista nema veze rezolucija tipa panasonicovih ili pionirovih plasmi koje skoro da nemaju mana.
    Na ovom Samsungu ostrina i osjecaj HD-a se jednostavno izgubio. Boje su fenomenalne ali ostrina niej ni priblizno ista 40" lcd-ovima. Sto je logicno.
    Rezolucija od 1920*1080 ima 2073600 pixela koji su se ugurali na 101 cm x serije, dok 127 cm Samsung sa rezolucijom od 1366*768 kuburi sa 1049088 pixela sto je skoro duplo manje!
    Lud bi rekao da nema razlike, ima i to podobre, pogotovo kad se pusti HD sadrzaj da li sa ps3 ili sa blu-reya. Ali razlika u samoj kvaliteti slike je i vise nego ocita. Hajmo dalje, prikljucili smo opet na sva 4 testirana tv preko d-suba comp i pustili divx, xvid sadrzaj jer ps3 nije htio da ocita doticne. Takodjer zbog nemogucnosti spajanja tv-a na kablovsku smo snimili preko tv-tunera par spotova pa smo i njih pustili da bar pokusmao simulirati zemaljske kanale. Sda je prica malo drukcija. Plasma jednostavno bolje odradjuje analogni signal, shumovi sa video koji su snimljeni tunerom jedostavno su se utopili u prikaz plasme, slika je izgledala dosta cisce i bolje nego na lcd/ima pa cak i dosta bolje nego na sony x seriji. Sto se tice DVD/DivX/Xvid sadrzaja Plasma i x serija su bili rame uz rame, dok su 2 preostala 720p sony-a prikazivali nesto losiju sliku ali gledajuci laicki neke velike razlike nije bilo.
    Posto sam se napisao a mogao bih jos itekako da pokusam skratit;
    Sony x serija najbolja slika koju sam do sad vidio, cista "čarolija", nema zamjerke, cijena od 5200km ne opravdava tu magiju. (Mislimd aj eu u IT computersu isti oko 4700km, ko je zainteresiran nek provjeri)

    Samsung 50" Plasma, izgleda megalomanski pogotovo dok je ukljucen, ali slika sto se tice hd sadrzaja ne moze se mjeriti ni sa najslabijom sonijevom u serijom. Ko zeli HD sadrzaj za male pare nek kupi 37"/40" Samsung 720p lcd-ove koji su oko 2000 do 2300 km.

    Preostala 2 Sony-a su zaista dobra kupnja, iako je U serija poredici sa drugim sonijevim modelima na papiru dosta losija osim samo malo bljedje boje (koja je tvornicka tako setovana) nemam zamjerke, Kalibriranjem po menijima i to se da ispraviti.

    Jedan zakljucak; za sobe velicine od 16 do 20 kvadrata 40"lcd ili 42" plasme su i vise nego velike i daju puno bolju sliku nego vece dijagonale sto je i razumljivo uzimajuci u obzir razvucene rezolucije na vecim ekranima.
    Dakle nakon jedno pola godine, lutanja i gledanja, testiranja lcd/plasmi evo par preporuka;
    Sve iznad 40" sto se tice lcd je bacanje para.
    Ko zeli vece dijagonale nek ide na plasmu.
    720p nije dovoljan na 50" ekranima!!!! Ovo je prvi fakat!
    Najbolja kupnja (govorim o nasim uslovima) je Samsung, razni 40" modeli sa hdmi 1.2 i 720p, ima ih vise, razlikuju se po kontrastu, konektorima i ugradjenim opcijama.
    Ko ima 3500 km moze uzeti Samsung LE-40M86BD 1080p HDMI 1.3 Europatrade 3554km! Jedna od top-notch televizora koji je za 1800 km jeftiniji od sony x serije a u kvaliteti nema razlike.
    Sto se tice burn-ina kod plasmi, proizvodjaci tvrde da sa ugradjenim mehanizmima protiv sagorjevanja nema sanse da se panelima ista dogodi ali jednostavnoi ostaje ruzan osjecaj da se moze nesto dogoditi pogotovo prilikom igranja gdje health bar uvjek stoji na jednom mjestu satima!
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    @syss - jah to je otprilike ta cijena, s tim da je ovdje 46" D3000 nesto malo vise od 2100E, mnogo manje od MSRP cijene koju daje Sony. nema tog 1080p Samsunga koji bi mi privukao paznju vise nego 720p D3000. Samsung ima katastrofalan 2:3 pulldown, tako ako gledas ntsc film sa malo slabijeg playera, ma da epilepsiju dobijes nakon po sata gledanja (i plasma i lcd). samo X i D serija ulaze u obzir kod izbora LCD-a i to je to. sve ostalo nije dovoljno dobro. S40A10E je mator model i to ne bi smio niko da uzima u obzir.
    a ta plasma sto ste je vidjeli, to je ipak C91 serija. Q92 je ipak druga prica sa boljim panelom, boljim antireflektivnim premazom, i cak je bolja od nekoliko Pioneerovih modela koji kostaju duplo vise.
    enivej sto se tice performansi bluray-a na 720p ekranima, tek je PS3 sa 1.80 firmwareom dobio mogucnost pravilnog scaliranja filmova na 720p. do tada su bili ograniceni na 480p/1080i, pa i to treba uzeti u obzir, a sumnjam da su u prodavnici uopce upuceni i azurni sa updatovanjem fw-a.

    uglavnom ima do kraja septembra jos vremena da se odlucim. najradije bih D3000, ali me cijenom jos uvijek odbija. do tada je ova Q92 plasma glavni favorit, jer ipak planiram dosta vremena da trosim PS2, GameCube, obicne DVD-ove i TV program, a plasma je u tome daleko bolja.
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    ja mislim da ti lažeš :D <- ovo je nanija išlo hehe

    nani svaka čast na ovako iscrpnom postu koji je samo potvrdio moje pro/con koje ja godinama već govorim ljudima... lcd odlično odrađuje nazivnu rezoluciju, ali šta ti to vrijedi ako 98% vremena visiš na lokalnim postajama.

    pitanje je jedino da li ćeš žrtvovati tih 98% za nešto lošiju dvb-t/s sliku, ali da imaš 720/1080p za poluditi dobru ostalih 2% vremena... ja neću ;)
     
  8. Esh

    Esh HWB

    ma bjezi ono je postalo smijesno.. svaki novi model dobije thread sa 200 stranica (pa onda drugi dio) i ispade da isti ljudi kupuju posto isti i ucestvuju u diskusiji pa imas super strucne komentare o kvaliteti slike na osnovu specifikacija (haj dobro) ili slika (slikano mobitelom i sl.) eh..
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  10. Esh

    Esh HWB

    moze li adresa od tog europetradea, eventualno tel?

    pretpostavljam da bi bilo previse ocekivati web neki =)
     
  11. Nani

    Nani Komšija

  12. Esh

    Esh HWB

  13. Nani

    Nani Komšija

    np :wink:
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    ajmo da vidimo kada onda tko kupuje novi ekran i koji su preliminarni finalisti?

    čisto da nekoga pustimo prije, pa ako se on zajebe da drugi znaju :D :D

    koliko mi se čini enis će ga nabavit prije nego što ja sa godišnjeg dođem.
     
  15. ming

    ming Veteran foruma

    Enis ima sve pred uslove za kupovinu (hint PS3, XB360, dobar monetarni background). Ja cekam dok 1080p bude mainstream :mrgreen:
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    ma enis-in-charge... boli tog briga za pare i narod koji kupuje tehniku na krediti :)

    ma na našim područjima još uvijek je crt mainstream, tako da bi se ti mogao i načekat sulu moj :D
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Enis mi je nedavno linkao pravo povoljan 1080p panel, ja mislim da je bio na xbitu oko 1500€. Ne mogu se sjetiti, nadam se da ce ponoviti linq.
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    uf... meni skupo, idem na sub-1000€ kategoriju.
     
  19. Esh

    Esh HWB

    cccc, kakve su to prozivke...

    elem, kod mene je situacija jasna, ide se na 40 / 42" lcd, 1080p (nemam kongresnu dvoranu za vece, ocito, hahah)

    sto se tice modela, ovi su u igri:

    * LCD TV Samsung LE40M86BD
    * LCD TV Philips 42 PF 7641D
    * LCD TV Sony KDL-40W2000

    s tim sto samsung sada ima najvise sansi zbog relativno pristupacne cijene. max sto mogu izletiti je negdje oko 1500€, mada je za 720p izbor super na relaciji 700-1000€. kada? pa ne bas tako skoro, do oktobra vjerovatno.. ima razlicitih kredit sistema =)

    jedan zanimljiv model koji sam nasao bio je i Mirai DTL-642E500 (maticna firma pravi panele za velike igrace) .. ukratko, full hd, 42" ali nema digitalni tuner, samo analogni.. cijena kod nas s pdv-om 1500€.. na avforumsu je mirai gotovo ko westing house u americi, znaci neki dosta solidni lcd-ovi za male pare..
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Hmm samo da znas Bravia W cesto pati od vrlo primjetnog probijanja pozadinskog osvjetljenja, sto zna itekako pokvariti kvalitetu slike znas i sam. Moracu jos malo da vidim kakvi su te Mirai telke. Imal' kakav oficijelni link?

    Uglavnom, u mom taboru su u opticaju Samsung PS50Q92H plasma (u Americi je to HP-T5064 model), ili Sonyjeva KDL-46D3000 LCD Bravia. Ciljam septembar/oktobar za kupovinu. Ako ispadne u medjuvremenu kakav dodatni cash, onda cu razmisliti i o Samsungu LE46M86B.

    Posto se mislim i sa PC-em igrati na tom televizoru (uz malu pomoc bluetooth misha/tastature), 1080p mi ne odgovara previse jer HD2600 nema jednostavno snage za to.