Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. donjapa

    donjapa Overclocker

    Hajmo sad, ko se smije uputiti u pustolovinu starih samuraja? :D
     
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    " a drugi uslov je da otoke ne smijete koristiti kao odmarališta i da se prihvatite posla"

    mislim da je dosta bosanaca ovde odustalo čitati :D
     
  3. sumeir

    sumeir Komšija

    Niko ne konta.

    Ja sam Nele u ovome svemu. :)

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  4. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Samo se fatajte Amerike. Tamo jobs market cvjeta. Pogotovo IT sektor. Gdje im je manjak kvalifikovane radne snage.
     
  5. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Mislim da je glavno pitanje KAKO? Evo ja bih prvi spakovao kofere da mogu i da imam, ali kako? Da igram onu lutriju narednih 10 godina pa da se nadam da će me pogoditi?
    Bio je period u mom životu kada sam aktivno pričao o odlasku iz BiH i jedna stvar koje se jasno sjećam jeste to da je većina ljudi (uključujući i tadašnju "bolju polovicu") mislila da sam lud jer "je**o to". Sad ganjam da ozdravim (2 proklete godine već bolestan... šutaju me od doktora do doktora) i da svečano i diplomiram pa da bježim put Austrije. Tamo je studiranje jeftino a ko zna, možda se i uspijem snaći pa ostanem gore ili odem negdje u susjedstvo - samo da nisam ovde jer vidim da je u Bosni definitivno najbolje biti turista.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    U Austiji ćeš i zdravlje spasiti najvjerovatnije, samo se čuvaj da ti do tada naši šarlatani ne pogoršaju situaciju.
     
  7. rama

    rama Aktivista

    Probaj EVS ako nemaš previše godina. :)
    Jeste da je samo na godinu dana, ali nije da nema slučajeva i stalnog zaposlenja.

    http://www.youthnetworks.eu/SearchVacancy.aspx
    http://findevs.com/evs-projects/
     
  8. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Nebi ti znao nista konkretno znao reci druze. Mozda da kada ozdravis (najbolje zelje za sto brzi oporavak) ganjas neku dodatnu skolu tamo, pa kad zavrsis da se zaposlis i da ostanes. Kod mene je buraz studirao tamo, pa dobio poslije studija i radnu vizu bez problema, jer je imao vec ponude za posao i garancije.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Svaki mjesec ovim penzionerima ukradu koji dan. Mislim da im je prošli mjesec penzija bila sedmog a nekada se dijelila petog. Evo dans jedanaesti i narod pred bankama k'o najveca bijeda kao u ratu za humanitarnu. Tuga golema. I naravno, jos nis bile podjele.
     
  10. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Isplata penzija je krenula jos 7og cini mi se, i vecini je legla ako se ne varam. Ali im fali 20% para, pa ce za 80.000 penzionera penzija leci kada prikupe pare. Tuga nego sta je. Vecina tih ljudi je rintala po 30-40 godina, i sada ima crkavicu od 300km. A i za to moraju strahovat.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Što je najžalosnije oni veze nemaju kada ce biti penzije da jadan narod ne dolazi. Mozes misliti kako je onima sa sela sto primaju preko banke. U RF banci pricaju od petka "bi'ce danas". Par ljudi u petak sjelo pred banku i rekli da ne idu dok ne dobiju novac.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  12. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Banke isplacuju kad njima legnu pare. Vjerovatno im ovi iz PIO/MIO kazu bit ce danas, pa oni tako prenose penzionerima. Nema se njih ni zasta kriviti u ovom slucaju, kad samo rade svoj posao.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma da, mislio sam na penziono kako veze nema kada su isplate.
     
  14. metallac

    metallac Aktivista

    Prijatelj u Njemackoj radi bezvezni posao trenutno (neko ciscenje nzm ti ni ja sta), a zena mu radi u nekom trznom centru (prodaja u butiku). Mjesecno mogu kupiti sve sto im treba za jelo i higijenu, platiti ratu za stan, djete skolovati, auto odrzavati i ostane im viska oko 250 - 300 EUR da im se nadje sa strane.

    Prevedeno u BiH (skraćena verzija) - ne bi im bilo dovoljno ni za hrane za kuću :D
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Treba to sve malo odvagat, nekom je tako kasika upala u med i ovdje.

    Tema treba da bude zasnovana na cinjenicama da li otici i kako, kako se neko snasao ko tek sada odlazi ili je vec napustio BiH, jer ocigledno ovdje nema nacina da se snadje ili razloga da ostane. Poenta je da neko osnuje porodicu i ima posao zbog radnog staza, penzije i egzistencije ili boljeg zivota generalno.

    To sto govoris nije nikakav razlog nekom ko nema uvjete da ode bezglavo. Ja isto znam tipa koji se ovdje drogirao svim i svacim, otisao u Ameriku i tamo postavljao klime...Gledao mu slike, kosa mu sva opala-celav, sada ima kucu s bazenom i svoju firmu za "klime", ali je otisao prije 15+ godina...dok se sa druge strane moj rodjak vratio iz Njemacke u BiH, tamo radio ko konj i kaze da nema drzave u kojoj za 5 KM mozes nasuti 1l goriva u Golf 2, pojest cevape i kupit kafu. Tamo je brale 7 Eura caj, obicna pica 20 Eura, kila mesa preko 25 Eura i sad ti skontaj koliko nekom tih +200/300 Eura vrijedi...vrijedi kada ustedi tamo i dodje ovdje na godisnji ili jednostavno zaradjuje vise od toga.
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da se nadovezem na ovo za penzije jer saradjujem sa PIO. Jesu li im kada kasnile plate kao penzije? :wink: Para nema, ponovili vozni park, radnika u poslovnicama ko mrava, u tri kvadrata pet radnica guzovima se udaraju a nikada ni jedan konkurs za slobodno radno mjesto nije bilo. :mrgreen:
     
  17. Piroman

    Piroman Komšija

    stipu se te priče, logično da u restoranima deru (kao i svugdje), a tamo ti je trenutno u nekim slučajevima (zavisno od marke) mlijeko jeftinije od obične vode (3,5% - 0,55€, pizza 3x350grama = 2,5€) ...i gdje to ćevape možeš pojesti ispod 5KM kod nas??? :shock:

    Dalje, nedavno gledao reportažu gdje su poredili odjeću koja se prodaje po ALDI-u i LIDL-u, gdje imaš košulju za 7€, pantole za 9€ i pulover za 8€, znači obučeš se za 40€ KOMPLET + u deichmann-u nađeš kakve tene za 15€ i raja po tržnim centrima procjenila vrijednost tih stvari na preko 150, 200€ i kada im je ova reporterka otkrila da je odjeća zapravo iz spomenutih radnji ljudi se sjebali pošteno! Znači jesu režije i neki troškovi visoki, ALI imaš sve ostalo bukvalno za bagatelu, a imaš i kvalitet koji je zacijenjen naravno, ali najvažnije je što imaš taj IZBOR, ako ti se štedi - MOŽEŠ ŠTEDITI, ako ti se troši - itekako i to možeš! Ovdje samo i ISKLJUČIVO možeš trošiti...naravno uz uslov da imaš šta trošiti!
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Pionir Nije bitno koliko vrijedi, bitno je da ostane. Nas narod na kojem god radnom mjestu radio nema primanja koja drze vodu od prvog do prvog. Pa ni spomenuti penzioneri. A te iste pare od 250 - 300€ nekada mogu vrijediti vise nego kod nas ako gledas iz ugla entuzijasta ovog foruma gdje su nam cijene za tehničke uredjaje astronomski visoke. Pogledaj Zelenog i cijene koje on spominje.

    Ja bih napustio zemlju ovog momenta da mogu otici negdje gdje mi plata moze platiti racune i ponuditi priliku da osnujem porodicu a ne da trosim 100KM vise nego sto zaradim kao sto su to slucajevi do sada bili.

    Logiku tog kolege ne vidim obzirom da su plate šest puta manje nego u toj istoj njemackoj. I kao prvo, standard je veci. Logicno da su i cijene više. Imam rodbine i prijatelja od tajlanda, australije, turske, engleske do usa, kadnade, norveške, holandije pa i te njemacke. Mozda su srednji ili niži stalež ali ne znam nikoga ko nema godisnje nekoliko hiljada da potrosi na godišnji dok se bošnjo krpi sa 500-600KM da ode u neum. Kolega mi prosle godine otisao u njemacku kao fizioterapeut, ima samo srednju školu i startna mu plata bila 2500€ a radio je u to vrijeme mislio do četvrtka. Prijateljica prosle godine dosla iz New Jerseya nakong 8god i nije se mogla nacudii koliko su cijene prehrambenih proizvoda slicne njihovim.

    Nemoj se zavaravati sa tim cijenama koje si rekao. U svakom gradu imas markete na nivou naseg sa proizvodima koji su kvalitete kao i kod nas pa su cijene u pet deka. Mozes i ovdje naci cokoladu od 8KM pa opet kupis galeba od 1.50KM. I poredi cijene sarajva i zenice. Odes u obicni kafic kodželjinog stadiona i naplati mi kafu 2.50KM. Odem gore u Henesi i platim 1KM.

    Familija mi je po cijelom svijetu i iz prve ruke znam kako zive. Mene je svakim danom sve više stid gdje se ja nalazim. Kada svi oni dodju vamo ljeti, sa jedne strane je radost i poprave mi dan, a sa druge je muka u plucima koje smo mi fukare. Ovo je moj rodjak na radnom mjestu:

    http://pokit.org/get/img/6db39aee7b938e ... 662e42.jpg

    Sta ja bolan mogu imati zajednicko sa njegovim zivotom.
     
  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Cijene hrane u marketima u Njemackoj u Aachenu su bile manje nego kod nas. Pogotovo proizvodi iz EU, do dzaba. Uzmes paklo Kinder cokoladica, 12 komada, za 3 eura. Kod nas je tri puta skuplje. U gradu, kao i kod nas, imas skupo, ali imas i doner za 2e koji ne mozes pojesti koliko nabaca. U centru mala Cola 2 eura, ali u marketu 1e 2 litra. U Rimu smo alkohol uzimali duplo jeftinije nego kod nas, Jack, Jeger, Dzin, sjebali se koliko je jeftino... Ne znam gdje ste vi bili vani, osim ako ste kupovali na turistickim mjestima, pa vas odrali, ali se moze proci bolje nego kod nas u BiH sa cijenama. Sve zivo ljudi recikliraju, vrati flase, vrati papir, vrati plastiku, za sve dobijes pare. Kakav ba caj od 7 euri i pice od 20, gdje to majke ti. Iz Njemacke se vratio s vise para nego sto sam ponio, jer sam dobio 300e sto sam slagao obucu u marketu jednom dnevno, pola sata posla, sa vremenom sto odem i vratim se...
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    To je zabluda kod većine naših ljudi da su namirnice kod nas jeftinije. Ono što je kod nas jeftinije što sam ja primjetio su luksuzi tipa cigare, duhan, kafa i općenito piće negdje vani ALI u ovim manjim sredinama dok u Sarajevu i npr. Banja luci osjetno veće nego npr. u Travniku gdje je kafa marka. U Hrvatskoj koja je isto u totalnom qrcu mlijeko možeš kupiti za 3,75 kn što je manje od marke, hljeb tu negdje čak je teži nego kod nas u Bosni, sir jeftiniji, a da ne poredim sa velikim EU zemljama, svaka plastična boca povratna naknada cca 12-13 feninga :D