Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ko je završio neke društvene nauke, može bataliti odlazak, mada ima i tu izuzetaka.

    Mašinski tehničari, inženjeri, CNC tehničari/majstori, medicinske sestre i ovi zanati tipa vodoinstalateri, električari i sl su vrlo vrlo traženi. Neko sa znanjem njemačkog bi vrlo lako mogao otići gore.
     
  2. Ninja

    Ninja Komšija

    IT ima prednost samo zato što se tu donekle toleriše neznanje njemačkog. A traženo je i svugdje u svijetu i svugdje je u deficitu.
     
  3. black

    black Komšija

    Znas li nekog mas. teh. ili ing. da je otisao? Je li ogromna razlika?



    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    Znam ja par koji su za vrijeme rata dosli u Swe, tj. sad su to stariji ljudi ali nisu imali nikakvih problema da se integrisu. Ima tu cak i ekonoma koji rade u poreznim ustanovima, kao revizori i sl. Naravno, kad se bavis brojevima i ljudima onda je znanje jezika krucijalno, ali dok god radis nesto sto ne zahtjeva interakciju sa kupcima-klijentima onda mozes lako i bez jezika.

    Puno je i zanatlija koji su se snasli, to se isto dosta cijeni, vodoinstaleri i sl.

    Neo mislim da je tvoja struka ogranicena bez perfektnog poznavanja jezika, izrazavanja, slanga ovog onog sto ti sve treba da bi radio zapravo i razumio ljude. Bas kao sto si rekao, uzivaj u BiH :p ili predji u fabriku negdje. :D
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    U mom slučaju dolazi u obzir isključivo odlazak na englesko govorno područje, upravo zbog terminologije i interakcije sa ljudima. Što se finansija tiče nemam potrebe da idem u inostranstvo, ali ovo je propala zemlja u kojoj ne vrijedi odgajati djecu tako da stalno tražim neke opcije za US/UK/CA/AU. :)
     
  6. zoi

    zoi Veteran foruma


    Ganjaj Novi Zeland, dolje uvijek traže stranaca.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Uh kud ces dalje :D

    Treba makar do Austrije otic. Ili Austrija/Njemacka, ili Nizozemska/Svedska/Norveska. Prve dvije makar lakse zbog jezika, sve iz druge skupine bi valjalo od nule ucit.
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nemam živaca da učim novi jezik ispočetka i da se bezveze frustriram, a pogotovo neki iz germanske skupine jezika koji su mi baš neprivlačni.
    Radije na N. Zeland nego u Njemačku, svakako ne planiram (mnogo) posjećivati BiH pa mi daljina ne igra ulogu.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa eto engleski ti je iz germanske skupine :)
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Heh da zeznuo sam se malo, uvijek to zaboravim. U svakom slučaju nema šanse da se vratim "u školu". :)
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja sam probao i probam sa njemačkim, ali od perfekcije govora na engleskom, ne mogu da se fonetizujem sa njemačkim. Naučim ja gramatiku, ali izgovor uvijek ide po engleskom.
    Onda za VSS se mora znati jezik pefektno, a za njemački bi mi trebalo pet godina.
     
  12. Ninja

    Ninja Komšija

    Trreba ti B2 nivo, dovoljna ti je godina ako imaš neku osnovu.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Yup, godina dosta.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Novi Zeland je odlicna alternativa, ako ti se da ziviti daleko od svega :)
    Relativno sigurno, priroda prelijepa, mnogo finih mogucnosti za samostalan rad, itd itd.
    Samo je vizu peglativno dobiti koliko sam cuo.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Imam HR putovnicu pa bih mogao otići na mjesec-dva bez vize da ispipam situaciju što se tiče posla. Samo naći kakav povoljan smještaj...
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Novi zeland ima najbolju klimu na svijetu.
    Kažu godisnja temperatura varira između 21 i 27 °C. :D
     
  17. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Jel i u Zelandu volan u autu na desnoj strani?

    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Mislim da jeste - volan na desnoj strani a vozi se lijevom stranom ceste.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    onda ne idem :D
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Vožnja na desnoj strani, volan na desnoj, najbolja kombinacija. :D