Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    Covjeka ne treba da bude strah za posao, ako je dobar u tom sto radi :)

    Cak i kod nas al dosta procentualno manje moze naci posao, dok vani mislim dosta ljudi je dobilo radnu i boravisnu vizu na skill tzv skill viza :)
     
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Hahahahah zbog ovog i ja mrzim englesku i australiju, bas mi nekako kvari sveukupan dojam.

    Al eto valjda je sve stvar navike, inprvo proizvedeno auto je imalo volan na desnoj strani.

    Evo i tapatalk prati situaciju na forumu

    [​IMG]

    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    spijuni sve :D
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Treba ako ces otici u prodavnicu i pitati "koliko je hljeb". A ako ces pricati o sedimentacionom basenu i rudnim zilama, to je mnogo vise vremena.
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa vi pisite o gudrinom ulju, meni je acc od yt pretresen zbog searcha jednom.
     
  6. Ninja

    Ninja Komšija

    Za te specifične stvari ti je potrebno samo još poznavanje stručnih termina. Neće se niko koristit nekim zajebanim jezičkim stilom dok ti objašnjava nešto stručno.
    Za razliku od naših kvazinaučnika koji imaju potrebu da zvuče pametno, jer su prepisali doktorat.
     
  7. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Imal ko kakav efektan način ubjeđivanja rodbine i bliskih ljudi da vrijedi otići da probam. Barim blisku osobu već 2 godine i neće i bog. A men' se ne ide bez nje... :(
     
  8. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Ako je žena u pitanju, nogiraš je i vozdra.... :smt003
     
  9. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Pa ko će mi đecu rađat!?
    :mrgreen:
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    svabica
     
  11. Ninja

    Ninja Komšija

    Šta će ti žena koja neće da ide s tobom?
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    zena
    ali neka druga :D
    mene isto fascinira koliko su zene u BiH prestrasene necega i kako nemaju nikakve volje ni zelje ni za avanturama ni za promjenama
    zivot se sveo na kucu,posao i eventualno kafu i to je to...cim predlozis nesto novo,odmah odbijanje i negodovanje i trazenje izgovora

    ali ako ta tvoja nece,a ti neces bez nje vani,onda od te price nema nista i nemoj se dzaba ni nadati
     
  13. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Sta ce njoj muskarac koji nece da ostane s njom? Ne tjeraj nikog nazor, nekom je bitnije biti blizu svojih i spajat kraj s krajem.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    99% muskaraca u BiH. Penzionišu se izmedju 25-30-te. Nekome je i kafa problem.
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    I kod mene je tako bilo, nece niko nigdje, samo kladionica, kafic, i to jedan te isti, gdje se naviklo. Takvi ljudi ubijaju i ono malo volje i sebi i svima oko sebe. Preporodis se kad se maknes od njih.
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Upravu je Pelikan, i sam kad sam dosao u Sarajevo studirati skroz drugi covjek postao, da sam u Bihacu se odlucio studirati ja ne znam sta bih od sebe.

    Nemam primjedbe na svoju raju, ali kod kuce mi se sve svelo na isto, ista mjesta za izici, stalno ista prica se prica, ono nema niceg drugcijeg.

    Volio bih da mogu nesto raditi zaradjivati za sebe da se skinem s grbace roditelja. Okusacu se sa freelancingom mislim da bi tu mogao za pocetak nesto poceti zaradjivati. A neki drugi fizicki posao ne mogu jer mi je obavezan attendance na fakultetu.

    Inace, sto se tice zena, ja da zivim u germaniji, svedska, norveska, i tako te zemlje, ja bih ganjao zene iz tih zemalja, uvijek su me nekako strankinje privlacile :D rodjak u francuskoj ozenio francuskinju, dobra treba, fino obadvoma. Operisani haman od desavanja u BiH, dodju samo kad je odmor, malo prodju odmore se i nazad u francusku.



    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  17. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nas mentalitet. Pogledaj malo taj juznjacki mentalitet gdje god on postoji zemlja je u banani, Grcka, Jug Italije, Portugal, Spanija, nase zemlje, ono lako cemo sutra cemo :D
    Recimo ovdje nikad nisam vidio kafic da je puna basta mladih, obicno su to penzici pogotovo ako je radni dan nema sanse mladog covjek viditi :D

    Sto se jezika tice podloga je jako bitna ali ako mislite da je b1 nesto posebno varate se. Jedno je uciti Njemacki dole a drugo zivjeti i raditi ovdje. Ja nisam imao nikakve podloge bas i dosad sam naucio da se sporazumijevam, recimo rumun jedan u firmi 5 godina je tu isao na kurs prica malo bolje od mene. Recimo jaran je imao b1 polozen ali kad je dosao u DE skontao je da nista ne zna ali ga je opet naucio brze i bolje od mene pogotovo sto vise radi sa ljudima. Postoji deutschkurs preko birao bez obzira radis li ili ne imas pravo na to, 6 mjeseci traje, intenzivan dosta skup ali izganjas preko biroa placas 195 eur mjesecno nakon toga kad polozis vrate ti nekih pola para. Ja to ne mogu nikako jer radim u smjenama pa se ne mogu organizirati ali cim budem imao priliku to cu ganjati obavezno. Ali zajebano je to radi vremena kad radis nije bas lako. Da ne govorim o dijalektima to je cudo jedno. Neki ovi seljaci iz okolnih mjesta prvi put kad sam ih cuo kunem vam se mislio sam da pricaju francuski kakav naglasak imaju. Mnogo se razlikuje u dijalektu njemacki iz austrije i recimo dijalekt iz srednje Njemacke pa cak i meni cudno zvuci kad neko prica austrijski njemacki iako sam potanak sa svapskim. A moj savjet ko hoce ici u ove svapske zemlje uci jezik engl. pomaze ali njemacki je ovdje tito.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nijemci nerado pricaju engleski, i to je kocnica. To za dijalekte je prava pegla, svi bi oni trebali znati standardni njemacki jezik, ne znam bas kakvo je stanje u praksi.

    A austrijski, sta velis za njega, je li on slicniji standardno njemackom ili je obrnuto, jos manje razumljiv?
     
  19. Almir

    Almir Komšija

    neš kontam, za koje pare bi ostali da radite u bosni?, svoj posao koji već radite ako radite.
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    @Stevie ne znam koliko sam ti ja mjerodavan ali mislim ko je imalo pismen od svaba bilo gdje ili AU ili DE da zna pricati taj tzv. hochdeutsch sto je standardni njemacki pa nemas problema sto se toga tice. Mislim da je svicarski njemacki vise razlicit. A svakako da i taj dijalekt vremenom skontas pogotovo ako imas solidno predznanje njemackog. Po nekoj logici standardni njemacki bi trebao biti slicniji jeziku u njemackoj, negdje sam procitao da je najcistiji jezik u i oko Hannovera. A ko odluci da ide ne smije se jezika bojati kad se ja nisam bojao nisam znao 20 rijeci :D sve skupa pa sam se usudio a nije sad da mi je gorilo pod nogama imao sam posao vec.
    Sto se tice engl. dosta puta mi je pomogao ali vremenom mi se sve vise cini bolje se tu koristiti losim njemackim nego dobrim engleskim. Oni su ponosni i vole svoj jezik cuti vise nego engl. Najgori su tu francuzi sto sam cuo od sofera :D