Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. DSA

    DSA Aktivista

    Poenta price je da vise vjerujete mirsetu nego svojim ocima, svi mi zajedno. Covjek zna znanje.
     
  2. mirseth

    mirseth Aktivista

    Poenta price je da ti mozes napisati samo nesto ovako "po mom skromnom licnom iskustvu to je tako i tako" a ne " ja sam licno to dozivio, ja dakle znam kako je u citavom luxu, pusti mi se zvanicnih statistika i hiljade,milione obradjenih podataka, nemamo sta dalje pricati ". To moze proci kad pricas u nekom drustvu na kafi ili na tefericu. Ja ipak volim neke oficijelne brojke da bih tu tvrdnju prihvatio.
    A do tada, lux je daleko od najskupljih renti u odnosu na plate, ne samo u svijetu nego cak i u evropi.

    Sent from my SM-S916B using Tapatalk
     
  3. DSA

    DSA Aktivista

     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Čovjek je lijepo napisao da ima za 1,5-2k ali da on uzima u gradu za 3k dvosoban stan. Mislim da čovjek nije ni pročitao do kraja post.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  5. mirseth

    mirseth Aktivista

    Ne, on je napisao ko ne zivi u luxu ne zna sta je visoka renta, u smislu da ubise rentama mjesecna primanja skoro najvise od svih zemalja u evropi/svijetu.
    Lux je prvi u EU po PPP.
    Patetisanje kako zbog visoke rente u luxu ostane haman samo za makarone citav mjesec moze proci kod nekoga ko ne cita statistiku. Ni blizu renta u luxu ne utice na standard kao u nekim drugim evropskim gradovima, koje sam ranije spomenuo.
    Rjesenje, neka nadje bolji posao pa ce moci priustiti bolji stan, kao i u svakoj drzavi.

    Sent from my SM-S916B using Tapatalk
     
    Last edited: Sep 9, 2023
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    U svakom vecem gradu u Njemackoj je situacija ovakva:
    1. Renta sada na 50-60% prosjecne plate za taj grad
    2. Nema dovoljno stanova pa i da imas pare ne mozes regularno naci stan
    3. sa prezimenom koje zavrsava na ic mozes samo prosetati nekim naseljima
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Uvijek je i ptanje sta ko podrazumijeva pod rentom.
    500 i 1000 moze biti tacan odgovor za isti stan.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    U Njemackoj (ne citavoj nego u vecim gradovima) ima zakon "tzv Preisbremse" po kojem gazde ne mogu naplacivat vise od 10% od stvarne vrijednosti. Medjutim, podstanari moraju provodit zakon, prakticki tuzit gazdu. Posto niko ne zeli te probleme, niko i ne provodi zakon.
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    U Njemackoj ima najmanje 20 zakona koji su na papiru odlicni, a u praksi ne vaze.
     
  10. electro_p0wer

    electro_p0wer Novi član

    Hajde da pitam ovdje, imam završenu ekonomiju međutim pravog radnog iskustva nemam, imam svoje projekte od kojih sam zarađivao ili zarađujem solidno za naše standarde (uglavnom marketing konsultacije ili web design) , razmišljam ozbiljno o odlasku i taj razlog nije materijalne prirode (posjedujem auto i stan , nisam u dugovima ili kreditima) nego to što ulazim u drugu polovicu dvadesetih godina i imam osjećaj ako uskoro ne prelomim i odem vani da ću ostati ovdje do kraja života a sredina je postala poprilično toksična za mene, osjećam se neugodno iz dana u dan u ovom okruženju i mislim da bi mi takva promjena bila više nego dobrodošla ali je problem što nemam nikakvih kontakta za "izvlačenje" u EU, pa makar u nama najbližu Sloveniju, dakle sve bi morao sam završiti i nebih imao nikoga da me "pogura", da li je neko bio u takvoj situaciji ili ima neki savjet od čega početi , ne bježim niodkakve vrste rada ili posla osim "bauštele" jer me zdravlje baš najbolje i ne služi (dijabetes, problemi sa bubrezima i pritiskom) . .. dakle od čega početi bukvalno , koji su prvi koraci koje bi trebao napraviti
     
  11. Mujka

    Mujka Komšija

    prijatelju
    trebaš bit zahvalan na onom što imaš
    nisam protivnik da ideš
    ali bukvalno bi trebao početi od toga da pokušaš da u godinama 25-30 izliječiš dijabetes, pritisak i vjerovatno moguce probleme sa bubrezima
    džaba ti "ne" toksična sredina ako si bolestan
    ako nisi oženjen preporuka da se oženiš :)
    LP,
     
    Haker likes this.
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ako se odlucis da ides, ne spominji da si bolestan kad dobijes formular, ne trebaju njima bolesni :D vani se rade poslovi koje domacini nece da rade ili visoko kvalifikovani poslovi gdje fali radnika. Sam biti vani je recept za jos jednu bolest, a finansijski je prezivljavanje. Kao sto kolega kaze, bolje se ozeni pa onda zajedno mozete ici, s dvije plate se ljepse zivi :D
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    To ono sto bi samo njemu bilo dobro :D
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Šta ako je gay :D

    Tek sad vidim dijabetis, pritisak i bubrege. Sinko moj 25 godina ti je, kreni obilaziti pijace i kupuj pravu hranu, Bosna ti je još uvijek bolja od zapada za domaću salatu.
    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  15. electro_p0wer

    electro_p0wer Novi član

    daleko od toga da nisam zahvalan na onome što imam, ni slučajno, ne provodi mi se ostatak života ovdje niti najbolje godine a stanja koja imam ne mogu izlječiti ,mogu ih samo kontrolisati :) ne mislim naravno da je "vani" sve bajno niti drugačije, da sredina ne može biti toksična , samo mislim da bi meni ta promjena legla
    ženio bi se sutra da mlada nije sa balkana :)

    hahahha znači samo lagati, gdje početi sa potragom za poslom u inostranstvu za nas koji nemamo neko formalno radno iskustvo ali posjedujemo diplomu i "skillset"? kontam rentati stan koji imam ovdje pa bi to pokrilo dio kirije u inostranstvu

    ne patim od bolesti modernog doba poput depresije ili anksioznosti, BiH da je mogla pozitivno uticati na mene za 25 godina provedenih u njoj nebi tražio izlaznu kartu iz nje nego bi hodao po pijacama i grickao domaću salatu
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Gdje ćeš modernije od dijabetesa i visokog pritiska.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    Šta ti je tačno ovdje loše pa želiš popraviti? Veća primanja ne znače veći kvalitet života.

    Ako želiš da ideš uči jezik zemlje u koji želiš da ideš. Sa jezikom je sve lakše, pogotovo ako nećeš Baustelle koja može i bez jezika.
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Rekao je covjek zbog toksicne atmosfere i nije nista slagao. Koliko je ljudi otislo zbog neimastinje toliko je otislo i zbog opce negativnosti. U Njemackoj je iskreno tesko naci neki posao bez preporuke.
     
    donjapa likes this.
  19. zoi

    zoi Veteran foruma

    Šta podrazumijeva pod tim? Opću društvenu atmosferu ili? Toksicna je i u Njemačkoj, samo tamo neće čitati vijesti jer ga ne zanimaju. Ako je na poslu, među rajom i slično to je drugo.
     
  20. p4ja

    p4ja Komšija

    Ne slazem se sa ovim da se trebas zenit.. ne treba ti zena da bi ti bilo dobro u zivotu, to dodje samo od sebe i ako prodje tim bolje za tebe :)

    Poenta je da sve mozes sam, a velika je istina je da je lakse otici sa partnerom nego sam, to znam kroz par svojih par prijatelja.. dvije plate, ne blejis sam ko stuha osim ako nisi mentalno sposoban i sl..