Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. Beeblebrox

    Beeblebrox Aktivista

    Paket sigurno nije bio otvaran - nije bio "oštećen" ni sa koje strane, niti se vidi da su odlijepili ćoškove kako bi provirili šta je unutra i ima li ikakve fakture/računa.
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Pa onda je do tebe, trebao si traziti novu procjenu, ali pod uslovom da ti imas fakturu.
     
  3. h2o

    h2o Aktivista

    Zasto bi trazio ponovnu procjenu kada je ispravno izracunata carina? Mnogi zaboravljaju na administrativnu taksu i veliku glupost koja je vezana uz nju, a to je da ako uvozis nesto sto vrijedi 80 KM ili 8 milijardi KM platit ces 10 KM. Takodjer, placas i onih famoznih 2,5 KM za pregled posiljke, PDV se placa na ukupni iznos tj. cijena fakture + carina. Sve se placa na nekih 5 ili 6 uplatnica pa tu racunaj i 5-6 KM provizije koje posta uzima za transakciju.

    Tako da kada se kupuje neki relativno jeftiniji proizvod razne takse ce uvecati cijenu skoro za 50%.
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    Dakle, na sluške od 60 KM ja bih imao tih dodataka 30KM? Gdje je tu logika :?
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    logika je da se carinom puni drzavna kasa, a ne da se stiti domaca proizvodnja (krompir iz madjarske i luk iz kine se vise prodaje ovdje, nego to isto proizvedeno ovdje, jer na taj isti luk i krompir nema carine, zahvaljujuci retardiranim politcarima koji su sklopili posebne sporazume s tim zemljama, na stetu nase poljoprivrede). tako razmisljaju nasi retardirani politicari koji donose zakone. opet postavljam pitanje, eto meni je naplaceno 140KM carine na procesor kad sam ga kupio (i opet sam ga dobio 150KM jeftinije nego sto je ovdje), sta su time dobili Genelec, Imtec, Plus (to je ta nasa domaca proizvodnja)... i ostala kompanija, zato sto ja nisam kod njih kupio procesor. kako su oni (tj. drzava) to zastitili te firme naplacivanjem carine meni???? kako???? nema logike da ti pucas carinu (i to po najvisoj carinskoj stopi) na nesto sto se uopste NE PROIZVODI OVDJE!!!!!!! Pa sta mislis da je u Ex Yu neka ekipa majmuna uvela najvecu carinsku stopu na farmerice kad je krenuo masovni uvoz toga u jugu (mi to tad nismo proizvodili i to je bilo nesto novo za nas)?? pa hodali bi goli. neko se sjetio i rekao, pa hajde neka nasa omladina bude u korak s ostatkom svijeta, idemo im pomoci neka se to uveze bez dodatnih troskova i bude dostupno svima.
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma jebe se njima za Imtec, Genelec i ostale prodavače i proizvođače. Njima je samo bitno napuniti kasu. Kontao nekad tamo uzeti Timberland čizme oko 110$ sa poštarinom bi me izašle a sad kako mafija dere kontam da bi mi još minimalno 50$ carine i troškova nabili pa skuplja pita od tepsije. Ali eto obećali su mi da ćemo to odraditi 'ispod stola' :lol:
    Evo 10 dana ima kako sam im email poslao i još jedan u međuvremenu nisu se udostojili poslati odgovor, toliko o tome kako rade svoj posao.
     
  7. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Da je ovo drzava kao sto nije pa da se iz love prikupljene iz indirektnih poreza subvencira domaca proizvodnja, zagarantuju otkupne cijene mlijeka i poljoprivrednih proizvoda, udare ogromne dadzbine na luksuz, uvedu visoke carine na proizvode koji postoje u domacoj proizvodnji, a ne da je npr kutija Ronhilla jeftinija u Sarajevu nego u Rovinju, blokiraju dampinške cijene velikih svjetskih trgovackih lanaca koji ubise domacu proizvodu cineci je nekonkurentnom kao sto to rade sve normalne drzave, gdje bi nam kraj bio.

    Da se vratimo na temu, ja sam prosle godine kupovao neke duxe, 2 kom, 50€ faktura bila, po belaju stigle nekom dpd brzom postom, kad su mi udarili carinu, pdv i spediciju na jbne dvije majice ko da sleper robe uvozim, to procedura, papirologija ma nema sve lafo po ps-u, znam da sam jos istreso oko 100 KM na tu fakturu dadzbina.
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Je li neko uzimao čizme ili kakvu obuću preko ebaya iz USA a prije svega me interesuje carina? Oko 100-110$ bi izašle sa poštarinom a strah me nešto.

    BTW danas dobih email od carine kao nisu dobili prvi email da im šaljem opet :roll:
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Uzeo ja prosle zime iz USA Timberland cizme, preko eBaya. Cijena je bila 70-80 USD i 40 USD dostava, tako nesta. Proslo sve ok bez carine.
     
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    Uzeo burazu Air Max proslo ljeto, osim postarine prodavacu platio sam samo jos 9KM kad su patike stigle. Jos je bio veliki problem oko imena, jer je eBay slucajno pomijesao jedno ime sa ovom adresom, ne znam kako im je to uspjelo ali mi je doslo na "Dzingis Khan" u Prijedor (a njega sam koristio da kupujem wow kljuceve jer je bilo limited u njemackoj pa sam izmislio neku njemacku adresu).

    Dodjem u postu a ljudi kazu: "Uh, evo ga Dzingis Khan, mi cekamo nekog crnca da navrati po paket, umalo da ga nismo vratili odmah na licu mjesta." Morao sam dokazati sta je bilo u paketu i sl. prije nego su mi ga dali, i tad uz "ovo nebi trebali raditi"...

    Eto malo iskustva pa da se uvijek double-check kad ti posalju konfirmacijski mail. :)
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Cuj Dzingis Khan, gdje ti to pade napamet. :mrgreen:
     
  12. PackardBell

    PackardBell Aktivista

    Kad ovo covjek cita moze samo pomislit da smo jos iza zeljezne zavjese. Prvo, nema nista ovdje kupit pi normalnoj cijwni, a kad pokusas narucit onda te jos gore naguze.

    Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Vala baš. Pogotovo se ebay i dx i slični kinezeri isplate za ove sitnice usb stikovi, mikroprekidači, kablovi itd. Kod nas u radnjama bude bar duplo skuplje. Evo na thehut 32gb PNY stick znači nije loš brend €14.75 još ako imaš one bonove za popust još bolje. Kod nas za 30KM možeš uzet 16gb da valja.

    Htjedoh neke timberland čizme uzeti nešto mi se sviđaju a fkt ne znam pošto su kod nas. Našao sam jedne ekstra deal ali nema broja pošaljem email da pitam da nemaju slučajno kad javi se neka Aida možda Bosanka kaže nema :| ali eto danas potroši pare nešto mi izleti valja opet čekati da ih na hrpu skupim :p
     
  14. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Niko mi ni rece mogu li ja traziti povrat pdv-a ako bih u Njemackoj uzeo cizme ? :D

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    I mene zanima kako ide taj povrat PDV-a, ovo iz Srbije uzimam, pa kontam da pokusam da vratim PDV.
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kada predas dokumente za povrat pdv-a na srpskoj granici za ovjeru, automatski javljaju nasoj carini da ti uzmu carinu/porez i ostale gluposti.
    Dakle, bolje je samo presutiti, jer si svakako kupio komponentu 20-30% jeftinije.
     
  17. kAcA

    kAcA Aktivista

    A na srpskoj granici ne dobijas povrat PDV-a nego sa tim dokumentima ides nazad u prodavnicu gdje si kupio komponente i tamo ti vracaju iznos...
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Da, to sam zaboravio dodati. Vracati pdv se isplati (po meni) jedino kada avionom ides u inostranstvo, pa uradis povrat u lokalnoj Raiffeisen banci kada stignes nazad.
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Aha hvala, nista onda, svakako nisu neke velike sume u pitanju.
     
  20. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Dolazio bi clan uze porodice uskoro autom iz Njemacke,da li onda postoji da mi uzme cizme i trazi povrat novca(cizme su vece vrijednosti)..

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk