pitanje za clock proc

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by pac, Jan 30, 2006.

  1. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    kako cu pratiti stabilnost? Temp pratim u biosu jel tak?
     
  2. smith

    smith Aktivista

    jest temp pratis u biosu,ali preporucujem ti da skines program "speedfan" pomocu kojeg mozes pratit temp u windowsu.A sto se tice stabilnosti mislim na to da ti se komp ne smrzava,restartuje i tako to,u biti da normalno radi
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Temperaturu prati uz pomoc nekog od mnogih programa. Pa neces svaki put restartati i ici u bios da vidis temp. Kako rece smith, speedfan, Motherboard monitor5- ovog mozes ustimati da u taskbaru stalno prikazije temperature, Everest, itd.

    A ram ddr200 bi morao ici na 200 Mhz jer je tako testiran i deklariran.
    Ni u kom slucaju ne mjenjaj omjer FSB:Ram. Ostavi da rade sinkrono, 1:1
    Asinkroni rad athlonima nikako ne odgovara.

    Sto se tice stabilnosti, Prime95 je dobar. Da budes siguran da je sve ok ostavis ga nekih 7-8 sati da radi. Neki ljudi ga ostavljaju po 24 sata, a pojedinci idu u extreme pa testiraju stabilnost i po 7 dana
     
  4. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    thanx ljudi, odoh sad malo da chachkam... 8)
     
  5. pac

    pac Komšija

    dog father sta bi samnom nista mi nerece sta da radim!!!! :( :(
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ploca ti je malo kriticna. Imao sam ja isto davno, ali ne sjecam se da li se fsb moze povecavati po jedan. Dizi fsb lagano dok moze. Kad "pukne" malo smanji, testiraj stabilnost i to je to. Obrati paznju na temperature i napone.

    Vec je pojasnjeno kako se radi. Za testiranje stabilnosti koristi prime95. On ce ti testirati ram i proc. Takodjer i napajanje jer pravi opterecenje 100%.
     
  7. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    Instalirao sam mother board monitor 5 i pokazuje da je trenutna temperatura CPU 70!!! Jel to znaci da moram uzeti kvalitetniji fan ili... :?
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Koji cooler sad imas? Kakvo je kuciste i ima li ventilatora na kucistu?
    70 je itekako previse za taj proc
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    na ovom mom sam davno imao neki program za temp i radio je na oko 70 stepeni.... pa sam nedavno opet probao sa drugim programom, isto.... boli me briga :) dok je zime nek radi :) a i ljeto je pregurao tako....
     
  10. zilo

    zilo Komšija

    U mene sad 28 stepeni. 8)
     
  11. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    Ne znam koji je cooler, kad sam uzeo proc prije 2god nisam se bas previse razumio u komponente tako da nisam ni pogledao. Imam cooler u kucistu. Sta mi je ciniti? Neki Zalman?
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    2 godine nisi otvorio kuciste? :shock: :shock:

    Prvo pripremi pastu, usisivac, krpu.

    Otvori kuciste, sve dobro ocisti, usisaj. Prasinu ocisti. Skini cooler, odvoji vent i operi hladnjak u vrucoj vodi. Podnozje, onaj dio do procesora, ocisti sa zippo benzinom ili wd sprejem, pa zatim sa acetonom da skines mast.

    Proc ocisti sa stapicima za usi, koristeci navedene hemikalije.
    Nanesi novu pastu.

    Onda probaj, provjeri temperature. Ako i dalje budu visoke, onda razmisljaj o promjeni coolera.

    Kuciste u buduce cisti barem jednom mjesecno.

    Takodjer provjeri i ocisti hladnjak na grafickoj i eventualno na northbridge-u
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja svoj samo usisam...nikad nisam skidao proc :) 2002 kupljen :)
     
  14. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    ma jesam ga otvarao, neg nisam obracao paznju na cooler na CPU!!! Ako ti je tako cisto kuciste, hajmo onda u 100KM, ustvari u Zalman cooler da vidimo cije kuciste je cishche :p
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma moje nikad nije cisto jer imam bruku ventilatora(1x15cm, 2x12cm). Ali usisam sedmicno, a pastu mijenjam mozda na 6 mjeseci, osim ako skidam hladnjak iz nekog drugog razloga

    @Qler
    pasta veremenom gubi svojstva, pogotovo ako je neka loseg kvaliteta. A nije bilo neobicno do prije godinu-dvoje da ti stave hladnjak bez paste. Sam sam imao priliku da vidim tako nesto
     
  16. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    Znaci da provjerim ima li paste, pa da je kupim ako nema? Vjerovatno nisu ni stavili pastu, jer sjecam se da sam prije godinu dana u nekom monitoring programu isto vidio visoku temp, ali se nisam ni trznuo na to.
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ako provjeravas, moras skinuti hladnjak. A ako ga skines trebalo bi i da je promijenis. Mozda najbolje sto mozes naci je arctic silver 5. Ali nje najcesce nema, pa ce posluziti i arctic silver ceramique. Ova je inace namjenjena za memoriju, ali puno bolja od ovih no name, titan i slicno
     
  18. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    Koliko je ta pasta? Imal je u plusu?
     
  19. zilo

    zilo Komšija

    Pazi kad budes cistio s tim benzinom da ne zapalis kuciste. :p
    Za svaki slucaj pripremi protiv-pozarni aparat. :D
     
  20. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    Pazicu da ne zavrsim ko taj na tvom avataru :p