Povezivanje računara i LCD-a - HDMI / DVI

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Tir Anasazi, Feb 26, 2010.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    HDMI kabal prenosi digitalni signal (0 i 1), pa ne bi trebalo da ima razlike u kvalteti (kao sto je kod analognih). Ja sam kabal kojim spajam Xbox platio 7 KM u onom CD shopu iza Katedrale i normala fercera.
    A adapter je u bio u Elektrocentru na M.Dvoru 30 KM prije jedno godinu dana, vidi da ti neko proda svoj (dodje uz ATI karte) na forumu.
     
  2. neko

    neko Aktivista

    kupio sam od efe hdmi to dvi adapter i hdmi kabl. spojio na racunar, sliku nastimao, zvuka nemam. jel' treba nekako da se nasteli zvuk ili? pozdrav i heeelp! :)
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Koja je graficka u pitanju?
     
  4. neko

    neko Aktivista

    Gainward 8800 GT 512 mb
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa ne moze ta grafa da baci zvuk tek tako,tu sad trebas pogledati ima li uopste na grafi prikljucak za digitalni ulaz zvuka sa maticne pa onda moras to skopcat i jos uvijek nije sigurno hoce li taj DVi to HDMI adapter kojeg imas moci prebaciti zvuk.A za to spajanje grafe sa maticnom ti treba poseban kabal.
     
  6. neko

    neko Aktivista

    pa dobro, zvuk mogu pustiti i preko zvucnika ovamo, vazno je za sliku da moze. :) aaaaa hvaaalaaa :) pozdrav!
     
  7. fountain

    fountain Novi član

    spojen hp laptop 4510 sa integr.grafikom na plazmu 42C450 preko hdmi-hdmi.
    Kada pustim film ili seriju sa vlc-om na laptopu ide normalno a na tv-u trza.
    Probam refresh smanjiti na 50hz na kompu i onda ide normalno. Moram svaki put mjenjati pa me nervira. Kada pustam sa usb stika nema problema.
    Druga stvar je sto je tv kad ga skopcam sam podesio rezu na 1280x720 i onda na laptopu ne mozes normalno nist vidjeti, moze ali nije ko kad je1366x766.
    E sad pitanje, moze li se to sve zajedno ustimati da mi i komp i tv budu uvijek povezani a da normalno budu podeseni kao da su odvojeni.
    Pozdrav i hvala unaprijed.
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Probaj Windows media player ili widows media centar i sve bi trebalo ici ko podmazano.
     
  9. h2o

    h2o Aktivista

    Ne kontam sto pustas preko kompjutera kada sam TV podrzava preko USB-a skoro sve zive formate?

    Btw primjecujes li kakvo zujanje, tj. pistanje TV-a?
     
  10. fountain

    fountain Novi član

    zujanje se cuje tek kad je totalna tisina u sobi, a tv na mute. Kad je bijela boja na ekranu onda malo jace.
    Sto se tice rezolucije skonto sam da je to normalno tj da tv mora podesiti sebi odgovarajucu u slucaju plazme 1280x720 i to je to. Malo je teze tada raditi na kompu kada je kabal prikljucen. Valjda cu se naviknuti. Jedino me cudi zasto trza na tv-u kad je podeseno na 60hz. Zar plazma nema 100hz?
    Probacu i druge playere ali vlc mi je najbolji do sada.
    Ps. usb radi ok uglavnom ali tu i tamo nece da procita neki format pa ga zato spajam na hdmi.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Iz iskustva ti govorim,ja inace koristim MPC koji ide uz klite codecs i radi ko zmaj i kad putim film na TV kod mene je 1080p ide film ko podmazan al cim ubacim prijevod pocinji belaji,trza zeza zapinje,onda sam probao windows media player i ide sa njim ko podmazano sa Win media centar mi jos bolja slika.
     
  12. JVC

    JVC Overclocker

    Ovo je interesantni, i ja sam primjetio da je bolja slika sa windows media playerom nego sa MPC-om, ljpse boje, ostrija itd.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Problem je kad su titlovi unutar frameova, sto je slucaj kad se koristi EVR ili neka druga HW akceleracija.

    Ja to fino pustim na stari overlay, neka ide preko procesora, ionako gledam max. 720p filmove, a cpu ne bude opterecen ni 5%. Tada se titlovi mogu ubaciti "preko" framea, te ih je moguce i dodatno stimati. (pomjeranje gore-dole, font, vremensko pomjeranje naprijeda nazad par sekundi, itd.)
     
  14. fountain

    fountain Novi član

    ma meni vlc zadovoljava sve potrebe, ne zezam se sa titlovima pusta sve zive formate sto cini mi se nije slucaj sa wmp ili ja barem nisam vjest oko podesavanja.
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo daj filmu i titlovima isto ime i WMP ih sam ubaci bez problema. Npr: Film.mkv i Film.srt i nema beda.
     
  16. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Meni isto Win MP radi najbolje, odnosno ocigledno dobro koristi codec-e bez ikakvog stimanja, iako filmove pici sa eksternog diska spojenog preko USB-a. Sa GOM player-om takodjer ide OK osim u par slucajeva kada je 1080p u pitanju mada nisam uocio povezanost sa tiltl-ovima.
     
  17. fountain

    fountain Novi član

    meni wmp nece da otvara mkv datoteke uopste. W7 je u pitanju. Drzim se zasad vlc-a.
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa skini K-Lite codec pack sa neta i instaliraj na komp pa ce otvarat sve.
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

    w7 i mkv... skini samo haali media spliter i radi i na wmp i na mce.

    po meni je puno bolje rješenje skinuti player koji radi bez codec packova, tipa km i ekipa, jer codec packovi znaju rasturit sistem u nepovrat ako se želi vratit recimo na wmp.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Slazem se, ffdshow+haali taman. Ni na xp-u vise ne treba.