Povezivanje računara i LCD-a - HDMI / DVI

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Tir Anasazi, Feb 26, 2010.

  1. chenta

    chenta Aktivista

    Imam problem vezano za ovu temu. Danas sam spojio komp (HD6850) sa LCD tv-om, hdmi kabl je LogiLink (kupljen u plus-u).

    Sve radilo ok jedno vrijeme, igrao PES 12 i bio zvuk i na kompu i na tv-u, i normalno se prebacivalo sa tv-a na komp (make primary u catalystu).

    Kasnije kad sam upalio racunar nema zvuka na racunaru a ima na tv-u (zvuk sa kompa) iako je primary kompjuter. Pa sam nasao u opcijama (zvucnici pored sata na taskbaru) da je podeseno na hdmi audio output i to sam disable pa je doso opet zvuk na zvucnike od racunara. Međutim sada nema zvuka na tv-u kada stavim primary na tv.

    E sad da li postoji nacin da se ovo dovede u red, gledao sam opcije nisam uspio naci nista i nemam pojma u cemu je konkretno problem. Sada nemam zvuka na tv-u ali dok ga je bilo jedini nacin da imam zvuk i na racunaru je bio da istekam hdmi jack iz graficke, ali to mije mrsko raditi svaki put kada se prebacujem sa tv-a na racunar.
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ne znam koji ti je operativni sistem, ali uzet ću u obzir da ti je Win7 radi grafe. Pošto je ATIjevka, išlo bi ovako:

    Desni klik speakers->playback devices->i tu imaš, makar bi trebao imati Speakers i AMD HDMI Output. Kada si na PCu koristiš Speakers, a kad prebaciš na TV koristiš AMD HDMI output. Odabereš koji hoćeš, ideš "Set as default" i trebalo bi ti raditi. Ne trebaš ništa disableat. Pošto si ga ti sad disable, vrati na staro i radi sa ovim "Set as default".
     
  3. chenta

    chenta Aktivista

    Evo probao sam, opet ne radi. Ali ne samo to, sada novi problemi, prebacim tv na primary dobijem desktop sa ikonama i pomicem mis na tv-u i kada hocu da udjem u neku aplikaciju ne otvara mi je na tv-u nego vamo na racunaru, a na racunaru ne mogu micati misem, ma cirkus pravi. Onda kad opet vratim primary na racunar dobijem na monitoru desktop bez ikona, ikone ostale na tv-u :) Moze li biti da nevalja kabl koji prenosi signal..? Ako neko zna rjesenje bio bih zahvalan..


    EDIT: Malo sam cackao enable/disable i slicno i ovo sto zoi kaze nasao (bilo disable pa se nije vidjelo, prije sam stavljo realtek digital mislio da je to) pa sad imam zvuk na tv-u kad stavim hdmi audio kao default i otvara mi igre i flimove. Jedino sto kad se vracam na komp ostaju mi ikone na tv-u pa moram vise puta prebacivati da se otrijezni.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    sta imas prebacivat primarni sekundarni? Stavi monitor primarni a tv u extended mode i samo odvuci player na tv misem.
     
  5. chenta

    chenta Aktivista

    Evo probao sam staviti extended, tada mi nestanu ikone sa desktopa na monitoru a pojave se na tv-u. Laik sam oko ovih stvari.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Zato sto ti je TV primarni. Klikni na monitor i imas dole: make this main display, štrigiraj i klikni ok.
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ima li neka varijanta da preko HDMI-a, USB-a, ili onog PCMCI (valjda je taj) slota, bezicno spojim komp i TV? Znaci da streamam video na TV. TV cita mkv, i jos bruku toga, ali nemam LAN ni WiFi.. pa kad neki format nece da procita, da mogu sa kompa gledati, da ne trazim odgovarajuci rip..
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Koji je TV u pitanju? Obicno oni koji podrzavaju Wifi imaju dongle preko USB-a.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    LG42PW450 je TV. Nema LAN i nema WiFi... Pa reko ima li neka spravica da to sredi?
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Najjeftinija solucija je onaj mini PC sto je Zeleni imao, zabravih kako se zove, pa na njega da kacis WIFI antenicu, a spojis ga sa preko DHMI na TV :) Ili neki od onih Popcorn Hour masinica ali to je vec skuplje.

    Edit: sad se sjetih, Raspberi Pi
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  12. iPlay

    iPlay Komšija

    Pitanje za poznavaoce:

    Spojio sam Sony Bravia (Full HD) sa PC-em sa HDMI > HDMI kablom (5m dužine).
    Međutim, poslije nekog vremena mi polude boje tj. kontrast je nekakav čucan, kao da previše ima žute, plave, zelene hoću reći onaj ljubičaste (što bi rekao Đuro).
    Nakon nekog neodređenog vremena sa boje vrate u normalu. Drugi metod da vratim boje u normalu jeste da iskopčam HDMI iz TV-a ili PC-a i onda opet vratim, tada bude sve normalno do opet nekog izvjesnog vremena. Slika je jasna i čistao kao što treba da bude. Rezolucija na TV-u je 1920x1080px. Grafička je ova iz potpisa sa zadnjim ATI driverima.

    Otprilike slika izgleda ovako:

    [​IMG]


    Neko neku ideu u vezi ovoga?! Hvala!

    PS: Monitor mi je također spojen HDMI > HDMI i sve fercera super.
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pogledaj kakav ti je HDMI izlaz kod TV-a, mozda je prasnjav previse, mozda je koji pin zakrivljen.
     
  14. iPlay

    iPlay Komšija

    Izgleda sve ok.
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Probaj kraci kabal.
     
  16. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Ja bih probao drugi HDMI kabal i update drivera graficke (mada ti je vjerovatno vec aktuelan).
     
  17. ibran

    ibran Aktivista

    Ne samo da mozes surfati gledati film odjednom,neg mozes na jednom pustiti film a na drugom igrati,cak je moguce pustiti i dva razlicita zvuka,na TV film i njegov zvuk a na komp igra ili sta vec i njen zvuk samo sto ovo sa zvukovima u XPu je islo bez beda a sedmici me malo muci.[/quote]


    Imali netko rješenja za audio kako riješiti da je posebno ide na TV a posebno na zvučnike.
    Konektovan TV na računar preko S-Video prikljućka i činč kabal za audio na skart od TV-a preko skart adaptera.
    Obični TV je u pitanjz.
    OS win 7 32/64
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    moras imati dvije zvucne za dva razlicita zvuka ili jednu zvucni i tv preko hdmi jer je to u stvari druga zvucna.
     
  19. ibran

    ibran Aktivista

    Tako bi trebalo da ide samo me zanima ako budem išao sa drugom zvučnom karticom hočeli praviti sukb sa ovom integrisanom.
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    ne brini se za sukobe,ja imam tri u kompu i sve rade ko sat,integrusa,xonar i soundblaster i jos sa grafe cetvrta i sa integrisane grafe peta lol koje su. i sve rade po neki posao