Povezivanje računara i LCD-a - HDMI / DVI

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Tir Anasazi, Feb 26, 2010.

  1. Eldorado

    Eldorado Komšija

    joj fakat su malo poskupi jer npr da uzmem 2x komada ode 40km samo za to.. da je barem 10 metara..
    malo mi je cudno sto to nije jeftinije a vjerujem da dosta ljudi je ovaj pokusaj pokusavao i spajao.


    na kraju isplatnije je uzet polovan ps3 :D

    edit..
    bas na ebayu gledam USB 10 metara 5 eurica
    a HDMI na DVI kablo 10 metara oko 10 eurica..

    ima li kineskog materijala jeftinog pijaca ovo ono :D

    da li je ko spajao npr 2x 4metra produznog USB kabla i dodao na njeg usb hub i spojio npr gamepad? da li ce radit sve okey sumnjam da jojstik uzima dosta snage iz usb-a..
    teze mi je to iskombinovati,
    nije problem kupit HDMI i DVI kablo od 10 metara..
     
  2. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Ja sam spojio racunar preko HDMI upravo na 10m (kabal uzet preko eBay-a), bez problema cita 1080p sa eksternog USB diska koji se vrti na tankih 5400 rpm. Doduse masina i graficka su jos uvijek solidni pa kompenziraju.

    Vezano za USB, takodjer sam uzeo kabal od 10m i na njega je spojen WiFi mis koji ima integrisan hub sa tri USB porta. Fercera uredno, medjutim kao sto su kolege iznad pojasnile, nece ti fercerati vise od jednog uredjaja osim ukoliko ne nebavis aktivni hub zbog napajanja. Npr. ja kad prikljucim WiFi desktop ostala dva porta su mi prakticno beskorisna jer ovaj prvi vuce napajanje.

    U svakom slucaju ces i sa aktivnim USB hub-om proci jeftinije nego da ides na rjesenja poput MM PC-a ili diska ili nabavku nove play-ke.
     
  3. wragg

    wragg Aktivista

    Jedno pitanje mozda malo manje vezano za naslov teme...
    Planiram uzeti Sony kdl32bx320 jer je dosta jeftin i ima USB utor koji guta DivX. E sad me zanima hoce li taj USB prepoznati externi disk ili ide samo sa USB stikovima, tj. čitaju li TV-ovi preko USB-a i NTFS?
     
  4. h2o

    h2o Aktivista

    Kod prijateljice koja ima Sony, ne znam koji model, ali znam da je 46" model. USB moze citati samo FAT, takodjer mkv ili bilo sta HD nece da radi. Samo DivX i to SD.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Moze eksterni HDD a citaju i NTFS.

    Probano na samsungu 32C530
     
  6. Eldorado

    Eldorado Komšija

    ej hvala, ma nasao sam tj poceo sam rijesavat se juce sam uzeo od 5 metara USB produžetak i jojstik radi bez problema.. tako sam planirao 2x jojstika na 2 produzna USB kabla i to je to... najveca briga riješena..

    zanima me ovo.. graficka ima 2 DVI izlaza.. da li je bolje uzet

    VGA na VGA (graficka i LCD TV)
    ili VGA na HDMI (graficka i LCD TV) jer i VGA kablo mi baca vecu rezuoliciju tj HD

    u oba slucaja moram kupit prelaz sa DVI na VGA, il sa DVI na HDMI prelaz al ima toga jeftino svugdje..
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    DVI>hdmi
     
  8. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    DVI na HDMI uz prethodnu provjeru da li ti graficka kartica ima onboard sound kontroler u kojem slucaju si dobro prosao ili ces morati nabavljati dodatni kabal kako bi imao i zvuk na TV-u).

    U mene ova ATI HD 4870 Radeon ima vlastiti kontroler, tako da sam samo jos spojio HDMI na adapter i radi odlicno. Obrati paznju i na to koji adapter porucujes preko. Obavezno naruci rev. 3.0 posto se na starijim moze desiti da ne prenose zvuk (zbog rasporeda pin-ova) iako ti graficka ima onboard sound.
     
  9. EMTEC

    EMTEC Novi član

    pls pojasni mi ovo. Imam pomenuti problem, jedan stari laptop na dockingu mi je ispod TV i spojio sam DVI-HDMI laptop-TV-.
    DVI je naravno bez prenosa zvuka jer mi zvucna ni maticna to ne podrzavaju. Kako dobiti zvuk sa laptopa na TV-u-. Probao sam kompozitnim ali ne ide jer je to sasvim drugi source na TV-u. Da li bi radila mozda opcija spajanja sa Toslinkom. Nisam nasao nikakvu opciju DVI-HDMI adaptera koji ima dodatni ulaz za zvuk sa npr kompozitnih ulaza od zvucne?
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    provjeri da li ti tv mozda daje signal sa kompzitnog audio ulaza kada je prebacen na hdmi. Moj tv upravo to podrzava, bas su izgleda mislili na ovakav problem :)
     
  11. EMTEC

    EMTEC Novi član

    Koji imaš TV? Kod mene je Panasonic, ali ta opcija mi nije radila na HDMI1 ulazu. Probacu i ostale ulaze.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    i kod mene je panasonic plazma. I pazi imas 2 audio ulaza (2x2 chincha), jedan je kada je source na tvu prebacen na kompozitni ili komponentni a drugi kada je source prebacen na hdmi.
     
  13. EMTEC

    EMTEC Novi član

    Bravo. Uspio sam. Pod Audio postavkama kada sam na source-u koji koristim za PC (u mom slucaju HDMI2) ima opcija za taj HDMI ulaz da li je digitalni (default postavka) ili analogni. Promjenio u analogni i radi. :lol:
    Hvala puno
     
  14. manda

    manda Novi član

    Kad spojim komp preko HDMI kad je ugašen komp izbacuje "No video signal". Dešava li se još nekom?
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa desava se svakome :D Ako nije ukljucen komp normalno da nema signala na tvu :) Jedino ako mislis spajanje monitora sa kompom preko hdmia?
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Popravi mi vece manda :D
     
  17. manda

    manda Novi član

    Komp se spaja sa monitorom, nema tv-a.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Spajaj preko dvia onda
     
  19. manda

    manda Novi član

    Htjeo sam da koristim hdmi zbog zvuka.
    Trenutno su spojeni i DVI i HDMI i gasi se monitor. Na Win-u radi sve kako treba, a na linux-u uvijek odabere DVI i nestane zvuk.
    Bagoviti Nvidia-ini drajveri :/

    Edit: poslije par sati čačkanja je proradilo.
     
  20. p4ja

    p4ja Komšija