Povezivanje računara i LCD-a - HDMI / DVI

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Tir Anasazi, Feb 26, 2010.

  1. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Interesuje me je li neko ima iskustva u povezivanju računara sa LCD-om. Želim povezati Računar u kojem se nalazi ATI kartica HD 4870 (dva DVI izlaza, nažalost nema direktno HDMI izlaz) sa Sony Bravia LCD-om 40KDL4000. Udaljeni su cca 6 metara i imam dvije opcije:

    1. kabal DVI na HDMI (ne znam kako se ponaša na ovu razdaljinu)
    2. adapter DVI na HDMI, pa sapajanje direktno preko HDMI kabla

    Ne znam koje su vam sve informacije neophodne da mi pomognete pri rješenju, ali namjera mi je gledati HD sadržaj sa računara. Brine me razdaljina i dužina kabla u varijantama kada se koristi adapter zbog konverzije signala, a za ovu prvu varijantu koju mogu zbaviti u Electronic centru (kabal DVI na HDMI) da direktno iz kartice sa DVI-a spojim na HDMI u LCD-u nemam iskustva koliko je kvalitetna/manje kvalitetna.

    Bilo kakva pomoć i prijedlozi su dobro došli. Imam multimedia disk od iOmega spojen na LCD koji ne podržava nativno neke formate snimljene u MKV "kontejneru" uz određene codec-e, pa bih rado izbjegao varijantu streaming-a preko wireless-a ili mreže. Iako ovaj disk podržava i jedno i drugo, čisto sumnjam da bih HD sadržaj uopšte mogao vrtiti preko tovih konekcija i zato želim spojiti TV i računar direktno.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Obavezno idi na varijantu DVI to HDMI adapter pa ona HDMI to HDMI kabal jer ako uzmes DVI to HDMI kabal neces imati zvuka na TV-u. Ne bi trebalo biti nikakvih problema sa kvalitetom slike jer se ipak radi od digitalnom prijenosu slike.Ja sam kod sebe TV skopcao sa kompom preko VGA kabla jer mi je iz nekog svima nepoznatog razloga slika ostrija nego preko HDMI.Kasnije sam morao odmaketi tv od kompa dodatana tri metra pa sam nasao 5m VGA kabal i kvalitet je osjetno oslabio i pojavljuje mi se duplanje slike dok kad spojim HDMI nema nikakve razlike sa kablom od 1,5m i 5m.
     
  3. Nani

    Nani Komšija

    Moze imati zvuk preko prilozenog ATI DVI adaptera.
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    PA sta sam ja napisao????

    DVI to HDMI kabal nema zvuka!

    DVI to HDMI adapter pa HDMI to HDMI kabal ima zvuk.
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Smireno Dino, pa nije sigurno dobio DVI-HDMI kabal uz graficku :D
     
  6. Almir

    Almir Komšija

    HTPC ->HDMI (5m) -> LCD radi od samog starta i bez ikad ikakvih problema...
     
  7. JVC

    JVC Overclocker

    PC > LCD 7m (5 + 2 preko svica) nikad problema.
     
  8. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Evo narucen je preko eBay-a 10m HDMI kabl sa Gold konektorima. Skontao sam ipak da mi treba nesto jace od 5 metara zbog komplikovanog hodnika izmedju ove dvije prostorije u kojima su uredjaji, pa sam se jedino sa ovim mogao uklopiti. Vidjecemo kad stigne i kad povezem, fercera li ovo kako valja.

    Mada bi bolje bilo da je kakva grafulja sa direktnim HDMI izlazom, ali to se moze i kasnije srediti.
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja sam trenutno na HD2600pro i cesto koristim DVI/HDMI prelaz i sve radi kao sto je radilo i na 4890 koja je imala onboard HDMI.

    A to gold konektori na digitalnoj vezi su dumine.Bas imam jedan 5m hdmi kabal koji ima gold konektore i one magnetne prigusnice (koje inace trebaju kablovi za analogni prijenos) i ne valja.Poslije kupio obicni HDMI bez ikakvih dzidza na sebi i radi za 10.
     
  10. JVC

    JVC Overclocker

    Naravno da nema veze gold ili obicni, ali neka ako je jeftino barem nece oksidirati nikada.
     
  11. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Evo skopcano i radi ko zuca. Kabal inace izgleda prilicno kvalitetno. Kada vidim da su ovi Sony kablovi od 1,5m u TehnoMag-u 50 KM, onda je ovaj od 10m ekstra povoljan za 10€. Jos sam uvezao i iPhone preko WiFi kao remote tako da je sada ekstra rjesenje za HD, jedino jos po kokice moram sam ustajati do kuhinje :)
     
  12. JVC

    JVC Overclocker

    Pusti te Sony kablove to ti je 5KM. kabl i 45 ime, i to vjerovatno neki Kinez radi za Sony.
     
  13. tariche

    tariche Novi član

    Da ne otvaram novu temu, spojio sam komp (ati 2600 xt) sa LCD TV-om preko HDMI kabla. Za gledanje videa koristim Media Player Classic koji inace dodje sa K Light codec pack-om. Podesio sam tako da kad razvucem sliku u full screen ista bude samo na LCD TV-u i to u postavkama MPC-a.

    Problem je kad pustam 720p ripove slika zna da trza, a ton obicno kasni u odnosu na sliku. Bio bih veoma zahvalan ako ko ima kakve sugestije u vezi podesavanja na grafickoj ili codec-ima ili...

    Komp je Proc E2180 , maticna P5K, 2GB RAM-a, ATI 2600 XT 256 GDDR4.
     
  14. JVC

    JVC Overclocker

    Probaj KM Player, meni isto zna Media player da pravi probleme mada rijetko, ali KM nikada i ima interne codece.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Probaj u catalyst-u da pod "desktops and displays" kliknes pri dnu na strelicu pored ikone za tv i izaberes "make preferred". Nekada to zna rijesiti problem sa trzanjem slike u odredjenim situacijama.
     
  16. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Probaj obavezno i MediaPlayerClassic koji ti dodje uz instalaciju K-Lite Codec Pack-a. Guta sve zivo, nikad nije zatrzalo ni na mnogo sporijim masinama jer koristi dobro optimizirane codec-e...
     
  17. viva

    viva Novi član

    gdje u Sa ima povoljno za kupiti hdmi kabl (3-5m)?
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    najpovoljnije je na auto-pijaci, mene DVI-HDMI od 5 metara dosao 12 KM cini mi se. A imas po ovim elektro-centrima, pale su sad cijene, nije vise kabal od 2m 30+ maraka.
     
  19. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Ako imas kreditnu ili nekoga ko ce za tebe izvrsiti online placanje, samo na ebay.co.uk izaberi ponudjace koji dostavljaju besplatno i worldwide, stavi limit do 5-6£.

    Uglavnom iz Hong Konga dostavljaju besplatno, meni stigao HDMI to HDMI od 10m gold plated, za rekordna cetiri dana fino u postansko sanduce za 15 KM.
     
  20. neko

    neko Aktivista

    ja nadjoh u OBI-ju 5m za 11KM hdmi-hdmi kabl. jel' valja to cemu? nekako mi djeluje prejeftino. ima li gdje da se nadje i taj adapter hdmi-dvi? pozdrav