Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Okej, hvala puno.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    s tim da je ovaj 2018 i presao 150.000 ako sta znaci.
     
  3. nivla

    nivla Komšija

    jaran je kupio novu vitaru, i fakat je u to vrijeme bila smijesna oprema na istoj, pozadi kurble za podizanje i spustanje prozora, on je zadovoljan vozilom ali i nije da nesto puno prelazi, neki moj stav na osnovu onog sto sam je provozao da je 1.0 u njoj preslab motor
    vozio sam se u relativno novom leonu sa 1.0 tsi i razlika je drasticna sto se tice ubrzanja, a potrosnja na nekih 9000 od reseta je 7,9 litara, ne znam navike vozaca i koliko je auto preslo otvorene a koliko grada, meni je pokazivao 10.5-12 od starta po sarajevu

    kamiq je isto ok bio sa 1.0 tsi ali ako ti treba gepek to je katastrofa, nisam siguran da kako treba moze stati kofer od 25kg a da u isto vrijeme jos nesto ubacis, najveca mana ovom sto sam vozio je bila sto da imas fabricki bluetooth trebas ulozit 2000

    da uzimam benzinca sebi ganjao bih neki polovan sa 1.5 tsi motorom
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Zaobići 1.0 to jednostavno nema smisla

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    Ronaldo_9 likes this.
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    1.0 vadi dsg, sa manualom je mrtvi konj, sa dsg-om moze ici solidno zbog kratkih brzina i brzog saltanja.
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Moja Corolla 1.6 benzin iz 2002. i sa preko 350.000 pređenih kilometara troši 9 litara kombinovane i s ovim svim problemima koje imam koje ne mogu da odgonetnem :D

    Inače je bila oko 6.7
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Jesi li je spajao na dijagnostiku? Imaš long fuel trim ako je u velikom plusu onda dobija bogatu smjesu. Uglavnom nije ne rješivo a bolje za motor da rijesis.

    Logično da će 1.0 pocuclat više kada mu je svaka karoserija preteska

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    BiceBolje likes this.
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ne razumijem se toliko u auta. Do sada moji serviseri (probao sam više) samo jedno te isto: Klima ti troši, možda su svjećice, ...

    Prošle godine u septembru uzeo MAF senzor samostalno, zamijenio, i bilo je dobro. Zimi potrošnja bila 6.9. Došao mart, sve se pojebalo. Ništa mi nije jasno :D
    Na momente bude ok. Šta sam primjetio, kad ujutro rano krenem neđe, potrošnja ko u dobre stare dane. :D
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Provjeri lambda sondu,ona je odgovorna za smjesu goriva i ako ona ne radi dobro,onda ni smjesa nije dobra pa mozda ubacuje vise goriva.
    I kod mene je pohebana i svako malo idem na reset kod svojih pajdasa Dameta i Dine .Onda radi dobro mjesec dva i opet kada "nauci" smjesu,bude losa.
    A ne ugradjuje mi se nova originalna,jer je skupa a u auto vise i ne ulazem ,treba mijenjati
     
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Upravo tako. @BiceBolje somde i kakva je smjesa možeš provjeriti i sa jeftinim dijagnostikama. Pogledaj na yt doslovno za pet minuta možeš skontati tih par osnovnih stvari, spojiš sam i pogledaš.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    BiceBolje likes this.
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    Da li je neko vozio neki mali Peugeot automatik?
    Konkretno bi to bio 208 1.4HDI.
    Otac i ja gledamo nesto, jer sestra ne moze nikako dobro da savlada manuelnu transmisiju, a zelimo da nauci voziti koliko god moze.
    Trenutno je to Polo 6R.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislim da je to dgs mjenjac i da neces imati problema ako je redovno servisirano.
     
    Reznor likes this.
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Prije da je robotizirani manuelac. A to je uzas.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jeste.
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ako ima ista bolje u nekom slicnom cjenovnom rangu koliko polo 6R kosta, godiste oko 2010 i novije, a da ima automatik, moze doci u obzir :D
    Npr A3 s S-Tronic 1.6TDI je oko 14000
    Bitno je valjda da joj auto ne krene samo nazad u brdu, a posto se generalno ne snalazi, mozda je najbolje odmah automatika umjesto da ima hill-holder i sl.
    U 208 sam sjedio vec, kolegica s posla ima, ali naravno nije automatik, ona je zadovoljna relativno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Prvo probaj taj 208 automatik, vidi kako ide. To je malo auto, sa malim motorom, ne treba mu neka sila od mjenjaca, tako da ga nemoj odmah otpisati. Pogotovo ako nadjes model koji je neko redovno odrzavao.

    Kod rodjaka zena isto imala problema sa voznjom i uzmu Peugeot 307 benzin sa starim CVT automatskim mjenjacem, Mislim da je auto bilo oko 4000KM 2019 god, a vozi ga i dan danas, preko 300k km pregazili.

    Nema savrsenog mjenjaca, ni u VW nije svaki DSG isti.
     
    Reznor likes this.
  17. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Ja neki dan probao onaj Twingo preko e-go. Bas ekstra voziti po gradu s njim :D

    Samo auto nije za ove od 2 metra sto ih ima po forumu. I ja sam sa 1.84 morao se malcice stisnuti, ali za neku voznju od 20-25 min nije bilo problema :D
     
    Reznor likes this.
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Evo nije neko iskustvo, ali mozda ne bi bilo lose da podijelim :D
    Sad nas vozila od Sarajeva do Bihaca s Vitarom kolegica, njena je 2021 godiste, kupljena u vrijeme korone.
    S tim da je 1.4T hibrid motor, nije 1.0.
    Oprema ne upratih koja je, ali vidim da su malo bolja, kao vjestacka koza su sjedista, ima vise opreme i automatik mjenjac, sat analogni u sredini.
    Auto se ne cuje pri manjim brzinama, dok vec preko 80 km/h se gume prilicno cuju, tj postaje prilicno bucno u kabini. Motor je ok sasvim, nas 4 je povukao bez problema i pri preticanju.
    Jeste malo tvrda, sjedio sam u dvije skoro identicne Vitare, i naprijed i pozadi (njenoj i jos jednoj od kolege) posto smo isli kao firma sa vise vozila i kombijem i recimo u odnosu na Zafiru kombi jako je udobna i nisu me boljela ledja, jako se ugodno voziti.
    Kolegica je rekla da je zadovoljna s autom, jedino zamjera sto je ugradjen Lenovo tablet, umjesto inace Bosch elektronike, jer je u vrijeme korone bilo problema u isporuci, naime cesto se diskonektuje iPhone s CarPlay-a i treba vise puta pokusati spojiti.
    Prtljaznik - mi smo svi imali po kofer i jos par ruksaka, nije nesto narocito dug, ali je dubok i moze sasvim dovoljno stati.
    Prostora pozadi za noge ima dovoljno, takodjer i po visini mi se cini ok, visociji ljudi ne bi trebali imati problema.
    Interijer izgleda kao neka tvrda jeftina plastika i tipkice su malo old school lijevo ispod volana, sto po meni nije neka mana velika.
    Pravo je lijep dodatak ekran u boji na instrument tabli koji prikazuje animinirano kretanje tockova i rad motora, te takodjer ogranicenje brzine i sl. https://mediacloud.carbuyer.co.uk/image/private/s--TLMkDR51--/f_auto,t_content-image-full-mobile@1/v1614007473/carbuyer/2021/02/Suzuki Vitara SUV-16.jpg
    Ima i kameru kao pomoc pri parkiranju.
    Gledam oko 40-45k kostaju nove i meni su se jako svidjele.
    Usput imam informaciju i da se nisu pokazali dugorocno pouzdani i da im je limarija losa, nek neko potvrdi sa vise iskustva :D
     
    Last edited: Aug 27, 2023
    suppa_FMB and Stormbringer like this.
  19. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    hvala druze
     
  20. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Koji brend ulja i filtera koristite za svoja vozila?