Sta treba znati prije kupovine psa ?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by JaLa, Dec 12, 2010.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kad smo vec kod velikih i jakih pasa, evo kratki video gore spomenutog kangala

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja imam haskija i ja mislim da je to pas za vani..
    Od kuce ili stana ništa jer oni vole mir i tišinu..
    Prvo sto trebas provjeriti da li ima papire ako je štene onda vakcinacije i roditelji..
    Ako ganjaš neke šampionere i ostalo iskeširat ćeš se pravo.
    ja sam od jarana Mirze kupio štene za 150 KM, jer on to uzgaja i prodaje..
    I ne vidim mu nikakve mane..Odličan je avlijaner
    I svi se okreću za njim.
    Veliki
    [​IMG]
    evo štenadi :D
    [​IMG]
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma kangal je preveliki i za moj ukus :)

    Jeste vidjeli SOP-a (Srpski odbrambeni pas) :D Napravili ljudi zvijer!
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    fak :eek:
    pa ti stisni pa udji u bascu koju on cuva:

    [​IMG]
     
  5. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Je li ko jos osim mene pomislio, na osnovu naziva, da se radi o kupovini Play Stationa? :)
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Svaki put kad procitam treba mi par sekundi ;) fanboy :mrgreen:
     
  7. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Sta treba znati prije kupovine psa ?

    Treba znati da je pas na nivou 4 godisnjeg djeteta ali da su obaveze prema njemu cak i vece. Sto se tice psa u stanu ili kuci za to treba dosta odricanja u toj mjeri da covjek koji nije imo ranije psa ne moze biti toga svijestan. Gledaj to ovako, najosnovnije potrebe su i tvoje obaveze sljedece : 2x dnevno setanje po 45min, 3 ili 4 puta izvodjenje u bastu da piski (ovo je pod moranje, znaci da je orilo gorilo vani, oluja, pas se mora izvesti), priprema hrane 2x dnevno, cetkanje 2 puta dnevno, kupanje min. 1 mjesecno (ako je u kuci), ljekarska kontrola svaka 2 mjeseca, ukoliko svi iz porodice rade to je dodatna briga, godisnji odmor - patnja jer ne znas kome ostaviti psa. Medjutim ljubav ali samo iskrena ljubav ovo sve moze olaksati ali vjerujte da nekad covjek dodje u situaciju kada kaze sebi sto mi je ovo trebalo. Posto vecina ljudi govori ti samo lijepe strane kada posjedujes psa, moro sam ovo napisati da znas ti ili ko vec uzima psa u sta se upustas i da kasnije jadnicak ne bi zavrsio na ulici sto je za psa fatalno i male su mu sanse da prezivi (citaj, sve lutalice tako nastale). Malo ljepsa strana, naucno je dokazano da je pas najbolji lijek za stres.

    Ovo govorim iz prve ruke jer mi djevojka ima psa ali ko da je moj, tolika se veza stvorila izmedju nas dvojica (muzijak) da sad kad je imo stomacnih problema pa iso na infuzije ja nisam mogo da jedem i spavam od sekiracije. Ne valja govorit ali ko da mi je brat ili sestra bio bolestan i to je jos jedna stvar, zavoli se, udje, ti pod kozu da si od kamena.

    Raspisah se, ali nadam se da sam ti skrenuo malo paznju i na neke druge stvari.
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Uzmite sebi dobrog mačka i riješite sve probleme :)
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Tale nije to isto. Nisu ukusi ljudi isti. Imas osoba koje obozavaju pse, a macke ne mogu smisliti.... a ima i obrnutih situacija.... prema tome, to sto ti pricas nema smisla. Mogo si tako reci, uzmi sebi kanarinca, i to je to..... znaci lik hoce psa, i trazi savjet. nije samo rekao da hoce kucnog ljubimca, tj. nesto jos neodredjeno..... imam psa od malih nogu. to se zavoli kao dijete. trenutno imam neku kujicu, nesto kao terijer. nema noci, kad se ona ne pojavi na mom krevetu, 2-5 minuta nakon sto ugasim svjetlo i legnem. eto je odmah...
     
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Paša je napisao dobar post. Ako taj tvoj želi čuvat psa u stanu, treba da pročita ono obavezno.
     
  11. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Ne upratih da se pasa javljo na ovu temu, mozda si mislio na mene. :smt003
     
  12. JaLa

    JaLa Komšija

    I ja bas sad gledam, vjerovatno na tebe misli.

    Hvala ti svakako cu mu prenijeti ;)
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Naravno. Ne znam odakle mi paša pade na pamet :)
     
  14. GV

    GV Komšija

    Apslolutno tačno, ja imam jazavčara (koga interesuje ovdje su mu preci otac mu je Paulus Probus Canis Amicus Curiae) 12-ta godina, evo jedna slikica.
    [​IMG]


    Računaj da si se obavezao da ćeš slijedećih desetak i više godina zavisno od rase brinuti o živom biću koje će biti potpuno ovisno o tebi, da ćeš se pretpostavljam oženiti i dobiti djecu i da to živo biće ne mora voljeti one koje ti voliš i da će ti možda netko blizak postaviti uslov da se oslobodiš tog živog bića.

    Pas kao i ljudi ima svoju ličnost i narav, bio on mali ili veliki, ako ga razmaziš donijeti će ti probleme, mali male, a veliki velike. Raja uzimaju neke ''popularne'' rase tipa raznih pitbulova, staforda i sl. da se kurče i izgledaju zajebano, vodaju nevaspitane pse koji su opasni po okolinu i po njih same. Obrati pažnju da ćeš prilikom izvođenja svog psa morati paziti i na druge pse i ljude tj. kako se on ponaša prema njima (i kako se oni ponašaju prema njemu), jer si ti taj koji je odgovoran za njegove postupke i snositi ćeš posljedice istih.

    Proces učenja da vrši nuždu vani traje do otprilike 6-tog mjeseca jer on je beba i to ne može kontrolisati do tog uzrasta, da će ti nekada to ipak i pored svega uraditi u kući/stanu i kao odrastao pas jer ga nisi na vrijeme izveo ili je jadničak pokvario stomak ili je neki drugi razlog, da će nekada da povrati, da će da pojede tuđi izmet, da se provalja po lešini (mačke, vrapca,vrane...) jer je to vučiji instinkt da prikrije svoj miris. Da će da pravi belaj po kući dok je mali jer mijenja zube (mliječne u stalne) pa će da gricne i sažvaće nešto što ne bi smio, oni imaju svoje dobre i loše dane.

    Računaj ako kupiš mužjaka da će da pobudali par puta u godini kada kuje imaju tjeranje odnosno ako kupiš kuju da će svi okolni avlijaneri htjeti da je zaskoče, mogli bi o ovim lošim strana do sutra..

    Šta dobivaš zauzvrat? Da citiram jednu rečenicu koju sam davno pročitao:,,Dvije najvjernije stvari u životu su pas i ružna žena'' Ljubav do groba, ti si sav njegov svijet, ti si njegov bog, nitko ti se ne obraduje tako kada te vidi makar si izašao samo smeće baciti...

    Na netu imaš more informacija o rasama, njihovim osobenostima, boljkama, da li su za nekoga koji prvi put uzima psa ili zahtjevaju ipak neko iskustvo. Moj ti je savjet da pogledaš neke manje rase, izbjegavaš ovčare tipa tornjaka ili nedaj bože kavkaza, službene rase tipa rotvajlera, dobermana, velikog šnaucera, belgijskog ovčara, razne pitove, staforde i ine bulove, to su ipak psi za neke koji imaju neko znanje i/ili potrebu za njima.

    Među ,,vlasnicima'' pasa moram priznati ima mnogo kretena, frustriranih, kompleksaša koji se hvale kako je njegov pas napao drugog, zaganjao mačku i sl. Ja bih lično takve najstrožije kažnjavao, čak mislim da bi trebalo prije nego se nekome dozvoli da kupi psa dati mu/joj da popuni psiho test, nekim ljudima ne treba dati ni glistu za kućnog ljubimca. Razmisli o tome da bi možda bilo pametno da ga/ju kastriraš. Malo pogledaj i ovaj forum

    I ova stoji, puno manje problema, ako ga kastriraš neće ni tražiti da ide vani, kod mene su pas i maca živili u harmoniji od '98 dok maca nije uginula 2007 godine

    Da rezimiramo, dobro razmisli šta hoćeš od psa, skupi što više informacija iz raznih izvora, rasan pas sa dobrim pedigreom košta, neki nazovi odgajivači znaju podvaliti ,,muda pod bubrege'' jer se neke stvari pokažu tek kasnije kako pas raste. Kod mene u komšiliku kupili ,,njemačkog ovčara'' sad došao k'o hrt, zavoliš životinju ali ti ostane gorak ukus da to nije ono što si htio/kupio, dalmatinci znaju oglušiti u nekom ranom uzrastu iako su rođeni zdravi.

    Razmisli o zlatnom retriveru to je pas po prirodi miran i poslušan, pravi porodični pas
     
  15. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    I moja preporuka za zlatnog retrievera. Juck Russel Terrier je simpatican, ali je nemiran, skace, zagleda itd... sto je i simpaticno na neki nacin, kome ne smeta :mrgreen:, covjek u Tuzli, stariji... Gdje on tu i retriever, drugi psi u ljetnoj basti, on mirno lezi dok gazda ne ustane, ni da obrati paznju na njih. Djeca ga miluju, on opet miran, iako djeca nemaju osjecaja u rukama da znaju sta mu smeta... To me sve fascinira kod te rade, i nekada kad budem u mogucnosti uzimam sebi jednog :)
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ja bih uvijek prije udomio štene s ulice, nego istreso 1000 maraka za kakvog shrota od cuke, teskog 30 grama. :)
     
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    istog sam misljenja. Ljetos sam sjedio jednom u kaficu kad naidje nekakav lik i sjede prekoputa i bio je tezak i sirok koliko i njegov bull terijer. Nisam mogao rahat sjediti dok nije otisao. U vise slucajeva se desavalo da te pasmine napadnu ljude. Niti mi se svidja po izgledu niti po bilo cemu drugom.
     
  18. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

  19. GV

    GV Komšija

    Ni moj nije ništa bolji

    [​IMG]
     
  20. JaLa

    JaLa Komšija

    HAha, joj Zele legende :D
    @GV - Zar su i psi blesavi kao macke pa tako spavaju :D