Teraristika

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Jun 25, 2009.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Hehe.. ne nznam kolike je duzine. Trebao bih ga jednom izmjerit. Inace, fino od tebe ako ih ne mlatiš.
     
  2. Juka

    Juka Komšija

    Kontam sebi Fretke nabavit :
    [​IMG]
    Sad cekam odgovor uzgajivaca kako bi se slagale s dvojicom macaka koje vec imam, pa da nebi bilo kakvih scena, jbg ne znam ko bi kome mogao biti opasan!!!!
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Heheh.. super.
     
  4. Juka

    Juka Komšija

    [​IMG]

    Evo jedna friska od prije nekih 15 min s hranjenja!!!
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Uvjek se provlaci prica, koliko je zaista ujed tarantule opasan, odnosno, kolika je jacina otrova. Koliko sma pratio istu tematiku, poznato mi je u biti "nista posebno", kao ujed pcele ..a zna biti opasno za osobe koje su alergicne na ujed pcele. Takve osobe dobiju gušenje/oticanje. Uglavnom, nigdje u svijetu nije zabiljezena smtr uzrokovana ujedom tarantule.

    Medjutim, takodjer treba spomenuti da jacina otrova zavisi od vrste do vrste. No, naletim na ovaj post:

    Ok.. moze se tolerisati i kao rekla kazala ali takodjer zvuci strasno. Podsjeca me na ujed crne udovice ili kada se neko "oprži" od kurandji (ne znam kako se tacno pise) malu meduzu.
     
  6. h2o

    h2o Aktivista

    Ali najbolje od svega toga je da su kod doktora otisli tek kad je postalo pravo gusto, pogotovo onaj nakon dvije sedmice. Mislim, kolika budala moras biti pa da ne odes kod doktora kada ti prakticno citava ruka otekne? Ne treba biti nesto puno pametan da skontas da imas reakciju na otrov i da bi trebalo da potrazis strucnu pomoc.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Vjerovatno su se vodili "tezom": proci ce. Ko zna. Mozda su i prije iskusili ujed neke druge vrste pa nije bio tako strasan. Uglavnom, treba paziti. Moze tarantula biti bezazlena ali ko zna kako ce na tebe reagovati.
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ukucajte na youtube "white tail spider bite", nije sam po sebi smrtonosan, ali prenosi neki virus. Nikome ono ne bih pozelio, jos lijeka nemaju, zena neka u australiji ima svaki dan bolove vec godinu dana, svaki dan ranu previja, bas je gadno.

    Inace je brat uzeo gromostolla roseu, prije nekih mjesec dana, i mogu reci da fino napreduje iako je u kutijici od filma, nemam nekog aparata pa da to sada fino slikam, a ionako je jos beba :mrgreen:
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Sretno sa roseom. Ako sta zatreba, pitaj/reci.. valjda cu moci pomoci.
     
  10. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Ono sto je mene uvijek zanimalo a i sad naravno, kakvo je stanje sa anti-otrovima u BiH poslje ujeda "spajdera"? Postoji li on uopste kako to kod nas ide? Laik sam doduse ali poznavajuci nase uslove u medicini, spremnost i strucnost osoblja po hitnim i bolnicarskima ambulantama nije bas "spajdi" preporucljiva igracka, po meni. :)

    p.s Juka ti nisi normalan. :mrgreen:
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Probaj se raspitati. Mislim da ako "jedno" vazi za jednu ustanovu, da nije isi slucaj u drugoj ..tako da to moze biti relativno. Mozda se prima isti koktel kao i za ujed pcele. Opet kazem, nema svaka vrsta isti otrov. Vjerovatno su otrovi razliciti i od jedinke do jedinke (recimo zavisno od ishrane i uslova.. kako se ista razvija itd itd. .. ).
     
  12. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Treba sve vidjeti, mada eto u Tuzli generalno nema nesto puno zaliha tetanusa kada pas s ulice ujede, a gledam na tuzlarijama kupili ambulantna kola za prevoz zivotinja, mislim wtf...

    @Nails - Roseu brat odrzava, uzeo od tipa iz Tuzle koji ima svega i svacega, i to mu je primarni fokus. Prvo sam mislio da drzi praznu kutiju i zeza me, a sada je vec izrasla. Skroz zanimljiva zivotinja, samo valjda nije potrefio da je musko :mrgreen:

    Ja sam vise "bird" guy, ali kako sam treca godina studija, ni ne pomisljam na ljubimca, jedva o sebi brinem :mrgreen:
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Nista eto.. neka je pazi. Neka je hrani domacim zoharima koji se uzgajaju ili crvima fobasina, ovim:


    [​IMG]

    Valjda je ostalo procitao. O odrzavanju, tresetu, vlagi, presvlacenju, itd..
     
  14. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Objasnio mu je lik sve, treset ima, toplo je, i hranu je dobio. Nisam vidio crve detaljno, mislim ne vjerujem da imaju to crno okolo, ali kaze da su mesni crvi, znas oni, nesposobni za ista, sto nema nikakve koristi od njih, ili su ti sa slike a ja nisam dobor zagledao :mrgreen:
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne bih ti nikako preporucio bijele male crve od mesa. JA sam ih nekada koristio i ubjedjen sam da mi je T slabije rasla i sporije se razvijala. Poslije sam presao na fobase (ove gore) i samo njih dajem. Mnogo su kvalitetniji i kaloricniji.

    Mogu se uzgajati, Ima mala procedura, mrsko m ije sada traziti. Meni se to ne radi u kući ali kakao ih držim u jednoj maloj posudici, ima ih dosta i cini mi se da se "sami razvijaju" bez da ih sta riktam osim sto ih hranim vocem ili krompirom i sto im mjenjam povremeno hmelj u kojem žive.
     
  16. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    I ovi se sami razvijaju, a eto gledam za cenera nije ni skupo kupiti, dobije se 70-80 komada, to se stalno razvija i bukvalno ne moras vise nikada ni kupiti hranu :), reci cu to bratu, pa nek on ganja sebi. Evo neka fotka, nije nesto, mada se nema sta ni vidjeti :mrgreen:


    [​IMG]
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    To.. zavukla se ispod zemlje ?
     
  18. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    To je sebi prokopala dole, pa je malo na vrhu, malo dole, nemam ni ja pojma sta radi jer i ne pratim nesto posebno :mrgreen:
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

  20. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Mozda si mislio da je sta bolesna, ali obicno ide dole kada je noc, valjda je toplije ispod zemlje :mrgreen: