The Elder Scrolls IV: Oblivion

Discussion in 'Igre i konzole' started by wacko, Mar 22, 2006.

  1. zilo

    zilo Komšija

    Stigla je u Sarajevo.Kome treba lokacija nek mi saljne PP.

    Iako mislim da je svima dobro poznato. :)
     
  2. Tenga

    Tenga Aktivista

    Iskljuci self shadows.
     
  3. wacko

    wacko Aktivista

    Igra je fenomenalna. Meni ide glatko sa sljedecom konfiguracijom
    P4 2.8
    512ram
    9550( clock na 9600) 256 mb
    Postavke su na 1024*768
    Drraw disatnce do kraja grass do pola distance tress i buidlings iskljuceni znca medium detalji slika "ko miljeko" :twisted:
     
  4. jeretik

    jeretik Komšija

    Eh, paz vamo sad :D Ako jos neko bude imo problema sa ucitavanjem, problem je u driverima za zvucnu karticu. Treba skinut najnovije drivere za zvucnu (u mom slucaju Realtek ALC655) i nece vise zaglavljivat pri ucitavanju.

    Alternativno, problem se moze rijesit i iskljucivanjem muzike u oblivion.ini fajlu koji je u MyGames/Oblivion folderu

    Usput, da napomenem da sam pagefile stavio na 800-1200, pa je mozda i to ucinilo igru stabilnijom

    ::::::::::::::::::::::::::::
    Na mom Bartonu 3200+, R9800pro i 1GB RAM-a, igra na visokim detaljima na 800x600 radi glatko u eksterijerima, al na 1024x768 se vuce u nekih 18fps. U interijerima sve glatko ide

    Grafika generalno brze radi na 800x600+6xAA, nego na 1024x768 bez AA, ali zbog nekog buga se kad je AA ukljucen na pojedinim mjestima brzina spusti na 1fps. Valjda ce to bit popravljeno u patchu
    Evo kako kod mene to izgleda :D :


    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  5. TopniK

    TopniK Komšija

    Daj ba Jeretik nemoj me crniti... :evil:

    Ljudi, mijenjam sobu za kakvu jaču grafičku (naravno,ove novije generacije) i 512 MB Rama. Uz sobu dobijate i Asus GF4 Ti4200. :(
     
  6. spartacus

    spartacus Novi član

    Fixed. Thanks.
     
  7. .Dzahdo.

    .Dzahdo. Aktivista

    Je li moguće igrati glatko (sa najnizim detaljima) sa

    AMD 64bit 3000+
    ATI Radeon 9550 (64bit) 128 MB
    512 MB RAMA :cry: :oops:
     
  8. zilo

    zilo Komšija

    Samo mogu reci jedno : NEOPTIMIZOVANO.

    Onaj konj je extra.Penje se uz brdo od 75-80 stepeni. :lol: :lol: :lol:
     
  9. spartacus

    spartacus Novi član

    Ni naopako. Graficka ti je uzas losa.
     
  10. jeretik

    jeretik Komšija

    Novi trik - iskljucio sam sjenke ispod likova skroz (int. & ext. shadows) i mogu igrat u 1024x768 s ukljucenim svim ostalim detaljima! Juuhuu :D

    BTW, iga je fenomenalna, ima nekih pojednostavljenja koja mi se ne svidjaju (jednostavnija kategorizacija oruzja i oklopa, grupisanje lijevih i desnih itema, nefleksibilni in-game meniji i sl.), al uopste nije nista manje kompleksna - malkice je veci naglasak na istrazivanju, a manji na bezbrojnim questovima
    Nije bolji od Morrowinda, al nije ni gori, vec zavisi od ukusa, kako kome sta odgovara - meni vise odgovara Oblivion, jer me podsjeca na mjesavinu Morrowinda i KOTORa, neam pojma zasto :)

    @Dzahdo - sa najnizim detaljima da, al nema teorije das šćet igrat na najnizim detaljima, vjeruj mi :lol:
     
  11. BoLa

    BoLa Aktivista

    Ova igra je VELIKO RAZOCARENJE.

    Tacna definicija je: Poglupljeni Morrowind, kako bi se bolje prodavala ... Uglavnom, osim grafike ova igra je u svemu LOSIJA od prethodnika.

    Eto, morao sam reci, nazalost je tako ... Mrsko mi je sad nabrajati sve slabije strane ove igre u odnosu na prethodnika al ... :(

    Mada, za nadat se da ce modderi i patchevi nesto uspjeti poboljsati dojam
     
  12. Ace_

    Ace_ Aktivista

    ImperatoR, ima nade i za nas, naime u configu se moze namjestiti da igra koristi PS 1.1 i radice u 640x480 na medium i distance smanjen
    Oldblivion

    sto se tice 64bitne 9550, radice sasvim solidno na istim postavkama koje sam naveo gore
     
  13. 3125

    3125 Komšija

    Skokni malo na GA, ja sam ih dosta nabrojo :D Napokon neko sa istim misljenjem, ovo se ni pod razno ne moze porediti sa morrowindom
     
  14. BoLa

    BoLa Aktivista

    Ma. Mladjoj raji koja nije igrala Morrowind i konzolasima igra je "uber cool" jer nisu vidjeli koje je mogucnosti imao prethodnik ... Sacu da skoknem na GA da se zalim :mrgreen: :mrgreen:
     
  15. monK

    monK Komšija

    Nisam je igrao, ali sam prošetao po zvaničnom forumu elder scrollsa, mnogo kritičkih postova, čak previše...

    Na stranu to što je dosta ljudi brani, jer ipak to je official forum, ali kad na jednom takvom forumu u toku jednog sata izroni 5 ili 6 kritičkih threadova onda fakat nešto nije kako treba...

    BTW

    ja ponovo krenuo igrati Morrowind...
     
  16. Ante

    Ante Aktivista

    ako smijem rec......kao igrac koji je proso sve guildove u morrowindu i 90% questova, naso valjda sve unique iteme i stvarno izigro igru do bola, da je oblivion generalno napredak naspram morrowinda
    ne govorim o grafici ni fizici

    istina je da je JAKO pojednostavljena, al neke stvari su pojednostavljene s razlogom da bi se igralo bitno a ne nebitno

    ovo pisem u pauzi izmedju igranja obliviona (izaso samo jest pa se vracam)
    igram ga neprestano igra je predobra...... tome najvise doprinose zanimljivi i dugotrajni questovi, prostranstva za istrazit, zanimljivi npc-ovi

    igra je usla vise u dubine elder scrolls lore-a, svaki quest se moze oduljit i do sata igranja
    sad kad pocnu modovi izlazit bit ce jos puno zanimljivije..... u planu su stvaranja citavih provincija (kao skyrim, elsewyr ili valenwood) sto ce svaki bit velik ko igra sada


    moram priznat, kad sam je prvi put upalio, nije mi se svidjela, al kad sam uso u questove i u samu igru, evo oci me bole :shock: vec od igranja

    sadasnje mane ce se promijenit u moddovima, elderscrolls saga se nastavlja

    i kao vec visemjesecni clan sluzbenih foruma mogu vam rec da je ekipa koja kritizira manjina, zale se uglavnom na svoje slabe kompjutere koji nemogu izdrzat bez laga, i zato jer igra nije ispunila njihova ocekivanja (vjerojatno ni igra koja ce se napravit 10 godina od danas nebi ispunila njihova ocekivanja) te su takve osobe nazvane whiners i uvijek im zajednica kaze da ne dolaze na forume

    pravi elder scrolls fan je odusevljen ovom igrom, i umjesto da pise to tamo na forumu on ju igra, a ovo sto vidite to je velika manjina koja se koncentrirala na jednom mjestu


    P.S. na novom kompu igra ide savrseno na 1280x1024, text. large, draw distance max, grass distanec 50%, bloom on, i minimum fps-a koji sam iskusio je 20 (prosjecno 30-40)
     
  17. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    jesi vidio rankove ljudi koji se zale sve novice i adept, znachi registrirali se prije 5 dana i svi neki "uber" fanovi. vecina tih kritika je od jedni te isti novice\tek doshao usera :x
     
  18. jeretik

    jeretik Komšija

    Svi koji tvrde da je Oblivion zaglupljeni Morrowind trebaju jedan reality check

    Osim mape i inventorija, u Oblivionu je bas sve barem triput kompleksnije od Morrowinda, od borbe, preko AI-a, pa do stilova igre i questova
    Igro sam nekih 50 sati dosad i level sam 12, a Morrowind sam proso triput sa razlicitim klasama, tako da znam o cemu pricam

    Svako ko je duze igro, zna da Oblivion sadrzi otprilike sve sto i Morrowind, plus mnoga pobljsanja kad je u pitanju interakcija (npr. samo jedna stvar - neprijatelji vas slijede IZ dungeona ako imaju ruke i mogu otvorit vrata. 'Nuff said)
    Takodje, veci je naglasak na razlicitim klasama, kao u Diablu. Ako je neko mage, nema sanse da prodje igru sa long bladeom - mora razvijat mage karakteristike do maksimuma
    Sve je u Oblivonu, samo nije tako ocigledno kao u Morrowindu, sto je dobro. Takodje, igra ima gomilu sadrzaja, samo smjestenog na manji prostor nego u Morrowindu, sto je opet dobro

    Plus, Morrowind svojevremeno nije bio ni nalik na Daggerfell, pa je samim tim bio svojevrsno razocarenje za neke

    Sto se mene tice, ovo je bolje od Morrowinda i jedini RPG bolji od ovog je Planescape: Torment, a i to samo zbog price, gameplay je 10x bolji u Oblivionu 8)
     
  19. 3125

    3125 Komšija

    Evo malo argumenata za razliku od dosadasnjih postova :) :
    Mislim da sam kompetentan da pricam o morrowindu jer sam ga igrao najmanje 2000 sati i znam svaki cosak, svaki rare item i sve ostalo, a i modao sam poprilicno.

    Stvari koje su mi dosad zapale za oko:
    -Inventar
    Nepregledan do bola, oruzja i oklopi imaju JEDNU karakteristiku. Sta bi sa tri razlicita napada i biranjem najjaceg iz morrowinda?
    -Leveled loot i npc-ovi
    U morrowindu je svaki npc bio pojedinacno dizajniran i sa specificnom opremom. Ovdje svako ima maltene istu opremu. Nerijetko mozes naci NPC-a sa daedric ili glass armorom, dok si mogao 200 sati igrati morrowind a da i ne znas sta je daedric armor, dok ovdje isti mozes naci u random chestovima
    -Mapa
    Moras skrolati u nedogled da nadjes gradove od kojih je polovina vec na tvojoj mapi. Nepregledna do bola. Ne mozes ukljuciti da ti mapa ostane ukljucena dok igras.
    -Putovanje
    Fast Travel sa kojim za sekundu preletis od jednog kraja mape do drugog, nema onog iz morrowinda, da putujes pola sata, da nailazis na dungeone i da oslobadjas robove. Dodat je konj koji moze ici uz brdo pod 80 stepeni, koji je malo gdje koristan i koji se sam "parkira" ispred grada kad ti doletis u isti.
    -Borba
    Nema dice roll-a vec svaka pogadja. Stvar je u refleksima a ne u planiranju i mozganju. Mana se sama obnavlja :shock: ROFL i ne moras uopste biti iskusan mag da bi ubio nekoga magijama (takodjer svaka pogadja). Ovo vec pocinje da lici na fps.
    -NPC-ovi
    Svaki ima cca dvije opcije za razgovor dok se to kasnije moze prosiriti na cak 4. U Morrowindu je svaki imao desetak opcija za razgovor, a svaki peti je mogao dati quest.
    -Questovi
    Ruku na srce njima nista ne fali, ali ipak se ne moze reci da su bolji i brojniji od onih u Morrowindu.
    -Knjige
    Ovaj segment igre me razocarao. U Morrowindu je bilo hiljadu knjiga i ja sam skoro svako procitao i znao sam po sat biti u biblioteci i citati, ali ovdje su sve knjige copy paste plus par dodanih. Jos su i ostavili historiju morrowinda i slicne knjige.


    Dodam jos kasnije ;)
     
  20. zilo

    zilo Komšija

    Instalirao....

    prosetao....

    i izbrisao. :D

    Neka,meni su i browser igrice sasvim dovoljne.