Unutrasnjost kucista i sredivanje kablova

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Sale, Nov 19, 2007.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    haj skontat cu nesto
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    katastrof@ inside. kuciste je, kako sam i rekao, modding-unfriendly. Imate li kakvih prakticnih savjeta kako da sakrijem ove kablove i poslozim a da nista ne busim?
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    kako si ovo ove diskove stavio?
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    i ja se bas cudim, reko mora da je ovo ona Stevina caka sa gumama od gaca :)
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Djelimicno njegova zasluga :D
    Jos uvijek se cuje tiho brujanje, ali duplo je tisi nego prije. Diskovi su zasarafljeni na dnu kucista pa nema pomjeranja :D
    Temperature su do 35 C.
    EDIT: Evo i radova:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    What happened to floppy cable? Otisao je zajedno s floppyjem van kucista. TTov ventilator je takodjer otisao u mirovinu, jer ionako nicemu nije sluzio.
    Evo kako su diskovi zasarafljeni (sarafi s gumicama):
    [​IMG]
    p.s. sirio sam mitove o okretanju kucista na jednoj temi. Kuciste je bilo upside down, ali mi nije bilo prakticno, jer je dvd-rw skroz "potonuo". Sad kad su mi diskovi ovako rasporedjeni, nema smisla ga uopste okretati.
     
  6. FaruK_XL

    FaruK_XL Aktivista

    Svaka cast za diskove specifikum alegerikum bosniaka:)
     
  7. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ja jos nisam skontao poentu postavljanja diskova na ovaj nacin, haman je do mene :?
     
  8. FaruK_XL

    FaruK_XL Aktivista

    ono je new skool postavljanje diskova.
     
  9. GW

    GW Moderator

    Smanjenje vibracija i buke.
     
  10. dHM

    dHM Aktivista

    evo i jedan mali mod od mene, zanemarite nesredjenost kablova, jer to ceka bolje dane (vise vremena)
    Jutros me je postar iznenadio pozitivno pa sam to odmah ugradio i bio zadovoljan odlicnim rezultatima:
    temperatura je smanjena z 3-4 stepena, al sam onda smanjio broj obrtaja na oko 650, tako da je sad temperatura kao i prije sa manjim ventilatorom, ali napokon cujem tisinu. a i ovaj manji je ac-ov, jer je originalni cm-ov prosvirao vrlo brzo, samo manji nije imao PWM, tako da je i to sad rijeseno.

    [​IMG]


    [​IMG]

    [​IMG]
     
  11. apdejt

    apdejt Overclocker

    Nije ni ocigledno, :lol: isto to se moglo odraditi na neki od ustaljenih nacina, 5,25 slotovi skoro svi slobodni ovo je bas u najmanju ruku, ma ne znam ni ja izraz ali hajd svatko ima svoje, sam ico zna najbolje.
     
  12. RaP

    RaP Komšija

    nerazumijem kakvu bucnost diska pri radu ? kod mene stoje normalno i necujem nista ?
     
  13. gold3n

    gold3n Novi član

    Svaki hdd ispusta bucnost zbog pokretnih diskova u sebi. Koliko je bucan hdd sve zavisi od modela, obrtaja u minuti. Pored toga jos i vibrira kuciste od hdd-a zato se koristi guma, ili nesto slicno, da ublazi tu vibraciju.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Samo oni koji cuju diskove (novije generacije, stari su uzasno glasni) imaju donekle tih racunar. Ako se disk ne cuje - racunar je zapravo (pre)glasan.
     
  15. GW

    GW Moderator

    Ne znam baš za ovo. Moderni disk je 30dB u seek-u, tako da ako se to fino čuje ostalo je na 25dB ili manje a to je je**** tiho. Ako ga staviš pod sto, praktično se i ne čuje osim ako soba nije apsolutno tiha. Malo TV-a u pozadini i računar ko da nije tu.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nemojmo sad o decibelima. 30dB nije tiho. 15dB jest, 20 plafon.

    Druga stvar sto neki imaju kinobere od 10KM pa se i WD Green cuje.
     
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    Valjda nisi zaboravio da i te glave treba nesto okretati, odnosno spindle motor.
    @apdejt Pogledaj kod mene 5.25", s jedne strane provucem gumu, s druge su rupe za sarafe. Znaci valja busit, sto ne zelim. Kako god sam okretao uvijek mi ispadne presiroko i diskovi mi skliznu ako nagnem kuciste. Ovako su fiksirani i ne pomjeraju se. Mogu ih i blago zakretati radi bolje orijentacije kablova. Kad bih mogao kako gumu kroz 3.5" provuci, to bi bilo najbolje rjesenje :D
    @RaP moj crni WD disk, koji se najvise cuje ima 4 godine, ako ne i vise, a ostala dva su jos stariji. Nije bio bucan kad sam ga kupio. Opet, mozda je to i do kucista, ne znam. Stari kinober Gembird P4-12 je imao deblji lim od ovoga, i znam da se uopste nista iz njega nije culo.
     
  18. GW

    GW Moderator

    Što kažeš da ne ulazimo u decibele jer svakako ne čuju svi isto. Meni je tih 30dB mjera tišine jer je onda računar dovoljno tih da ne obraćaš pažnju na njega. Naravno čuje se, ali nije bitno jer ne smeta.
     
  19. gold3n

    gold3n Novi član

    Izvini, mislio sam da se to podrazumijeva :D Diskovi se nece sami vrtiti, potreban je spindle motor da ih pokrene...
     
  20. FaruK_XL

    FaruK_XL Aktivista

    Zavisi i od kucista hdd prenosi vibracije na kuciste zato se postavljaju antivibracione gumice da se utisa hdd