Zamjena kućišta

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Sep 6, 2008.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    E sad ti je vec tiha kanta, kad cujes diskove. ;)
     
  2. GW

    GW Moderator

    Sad se javio ovaj duboki zvuk koji prije nisam čuo. Šta misliš da li bi kvalitetnije kućište pomoglo?
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Taj duboki zvuk i kod mene postoji (pretpostavljam da je kao neko duboko brujanje, right?), ako su diskovi "hard-mounted", cim ih ubacim u gumu od gaca, taj zvuk nestane. OK, ja imam 4 diska, ali ta buka (kao neko duboko brujanje) postoji i kad su samo dva.

    Nije ti nuzno mijenjat kuciste, nego samo razmisli kako da bolje premjestis diskove. Vrlo je pozeljno koristiti gumu, a ponekad i spuzvu. 8) Ja sam se nekad furao na to, pa sam od dva 5.25 slota napravio improvizaciju, a evo kako je to (ruzno) izgledalo:


    A evo kako je u Rebelu:

    ili, sa 4 diska
     

    Attached Files:

  4. GW

    GW Moderator

    Da, to je taj zvuk. Ali mi se čini da dolazi više od ventilatora nego od diskova, a u tom slučaju mi guma neće pomoći. Enivej, probaću da znam definitivno do čega je.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma to je od vibracija koje stvaraju diskovi.

    Sad znam koliko ti je tiha masina, cim si dosao do problema sa diskovima. :D
     
  6. kAcA

    kAcA Aktivista

    Svaka cast za rad, trud
    Da sam znao da u Plusu ima ovih jeftinijih Thermaltake kucista uzeo bih jedno kad sam sastavljao ovu konfiguraciju ali et odlucih se za pisljivi MS Mercury :mrgreen:
    Ustvari, kuciste dobro obavlja posao ima dobar protok zraka, a to potvrdjuju i temperature u idle-u (muzika, surfanje netom)
    Napominjem da nemam dodatnih ventilatora a zrak iz kucista izbacuje jedino 12cm od napojne

    [​IMG]

    Kuler na grafickoj radi na 20% i ne cuje se a buku mi stvara jedino AMD-ov stock kuler na procesoru

    Posto (za sad) nemam namjeru da ga mijenjam (trebao sam kad sam sastavljao komp. ali sam na kraju odustao), hoce li mi (koliko-toliko) pomoci ovo 'izoliranje' sa spuzvom iz Penny-a?
    Da li za postavljanje spuzve moram vaditi komponente ili je mogu samo 'ubaciti' sa unutrasnje strane iza maticne?
     
  7. nFare

    nFare Komšija

    To brujanje je 100% od vibracije diskova, pogotovo ako imas vise od jednog, skupo kuciste u vecini slucajeva tu ne pomaze pogotovo ako je disk sam po sebi glasan. Ako bi potpuno fizicki odvojio diskove od kucista kao Stivie, opet bi se mogla javiti "zvonjava" kucista od samog zvuka vibriranja, tu bi mogle pomoci spuzve koje si vec stavio, ali opet sve zavisi, nije kod svakog uho isto, na tebi je da eksperimentises i probas razne varijante.
     
  8. GW

    GW Moderator

    Spužva pomaže ali vrlo malo. Mijanjanje hladnjaka je najlakše rješenje.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jedino guma moze ubiti vibracije. Spuzva je samo fine-tuning. :D

    Guma je obavezna.
     
  10. Loki

    Loki Komšija

    Prije si puno puta spominjao gumu ali nikad nisam ni pomišljao kako to izgleda. Nek' si valla stavio slike sad je sve puno jasnije. :)
     
  11. apdejt

    apdejt Overclocker

    stvarno ovo sa gumama je orginalno rjesenje trebao bi ga zastiti kao patent :D
    sala mala svaka cast za domisljatost
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    To rjesenje sa gumama se po netu vuce jedno 8 godina i stivi ga je vjerovatno pokupio sa spcr-a. Ovo samo da se ne bi nafurao. :mrgreen:
     
  13. GW

    GW Moderator

    A i stavljao je slike na HWB nekad davno.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sama guma je ofkors preuzeta sa spcr, ali ono sto je na starijim slikama (ne rebel, nego stari kinez) je moj "izum". :D

    Nafurah se. :mrgreen:
     
  15. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista


    Šta je gaća zaplatilo ? :mrgreen:
     
  16. d0ga

    d0ga Aktivista

    jel ko sta radio?
    ja sam bezveze nesto 'osvjetlio', kad uslikam postavim...
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nemoj mobitelom pliz :)