Zamjena kućišta

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Sep 6, 2008.

  1. GW

    GW Moderator

    Staro kućište:
    [​IMG]

    [​IMG]

    Ništa posebno, ništa spektakularno. Ne bih ga mijenjao. Ali problem je nastao kad sam stavio ovaj 12cm ventilator iza Vanquishera. Naime povremeno su se pojavljivale gadne vibracije i naravno buka (pola sata uredu, i onda naleti period od dvije minute audio užasa i sve tako). I pukne meni film i uzmem novo kućište. I to Thermaltake. :mrgreen:
    Ali ne brinite se, nije tipičan Thermaltake kič nego nešta sasvim normalno. Evo o čemu se radi:
    http://www.thermaltake.com/product/Chas ... 000bns.asp

    Evo i jedna dobra recenzija da vidite o čemu se radi:
    http://hardwarelogic.com/news/135/ARTIC ... 08-24.html

    Sasvim normalno kućište, normalne cijene. Kupljenu u Plusu za 70 km.
    Razlog ove zamjene je bio primarno da riješim ovaj opisani problem. Drugi razlog je bio poboljšati hlađenje pošto sam nadogradio komp. Također je zadatak bio smanjiti buku već tihog računara.
    Tema je edukacionog karaktera (pokušaj da se smanji broj pitanja svakog dana), a i da se malo pohvalim dobro izvedenim poslom. :smt048

    Build time je bio oko mjesec dana (nema se vremena), mada konkretnog rada ima oko 10 sati. Projekat je bio završen već danima, ali nisam imao vremena da ga postam + problemi sa konekcijom. Svi detalji kućišta imaju na recenziji tako da ću to preskočiti. Idem odmah na modifikacije.Well here goes....

    Prva uklonjena stvar je air duct na stranici zato što je meni nepotreban i smeta.
    Prije :arrow: [​IMG] i poslije :arrow: [​IMG]

    Druga uklonjena stvar je nosač za ventilator na zadnjoj stranici. Ako se pitate zašto ga nisam jednostavno skinuo i zašarafio ventilator za lim, to je zato što rupe na limu ne odgovaraju 12cm ventilatoru, a ja nisam htio bušiti milion rupa u kućištu. Zbog toga mi je staro kućište pravilo buku.

    [​IMG]

    Skinut. Vrijeme je za siječenje.
    Prije :arrow: [​IMG]
    i poslije :arrow: [​IMG]
    Isječen "konjskim" kliještima i završen sa turpijom. Idemo dalje...
    Naljepnica on :arrow: [​IMG] naljepnica off :arrow: [​IMG]

    Zbog smiješnog pričvrščivanja 5.25 i 3.5 mehanizmi idu bye-bye:
    [​IMG]
    :arrow: [​IMG]

    [​IMG] :arrow: [​IMG]

    Šarafi su zakon. :wink: 5.25 limovi takođe idu van:
    [​IMG] :arrow: [​IMG]

    Plastične noge ne mogu ostati jer su plastične. :) (prenose vibracije dobro)
    [​IMG]
    Zamijenjene su sa spužvom jer spužva dobro djeluje protiv vibracija
    [​IMG]

    I/O lim on [​IMG] i off [​IMG]

    Nakon što je prednja maska skinuta imamo golo kućiše:
    [​IMG]

    Pošto nije bilo puno rada prednja maska je malo modifikovana sa spužvom:
    [​IMG]
    Ovo vjerovatno puno ne pomaže u smanjenju buke ali pogodno je bilo pa sam stavio.
    Pogledajte ponovo sliku golog kućišta i uočite prednji i zadnji otvor za ventilaciju. Nisu baš otvoreni zar ne? Zato sam ih izrezao. Koristio sam bušilicu sa nastavcima za brušenje lima i konjska kliješta i evo kako je to izgledalo. Prednji:
    [​IMG]
    Zadnji:
    [​IMG]
    Pošto nije lijepo ostaviti ovakav lim na novom kućištu, stavio sam gumu promjera 110mm koju možete kupiti u bilo kojoj radnji sa vodomaterijalom. Guma je zalijepljena za lim super ljepilom.Evo kako to izgleda. Naprijed:
    [​IMG]

    i nazad:
    [​IMG]

    Krajnji rezultat sa montiranim ventilatorima je... Prednji:
    [​IMG]
    i zadnji:
    [​IMG]

    Onda su stranice dobile tretman spužvom:
    [​IMG]

    Onda stavimo unutra komponente i dobijemo:
    [​IMG] i [​IMG] i [​IMG]

    I to je to. Računar transplantiran u novo kućište i spreman za korištenje.
    Korišteni alat i materijal:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Sada malo o rezultatima... Prvi cilj je bio riješiti problem povremene buke i vibracija i to je 100% uspjeh. Drugi cilj je bio poboljšati hlađenje. Rezultati su opet tu. Stara temperatura:
    [​IMG]
    i nova [​IMG]
    Napomena: CPU+GPU folding je razlog tako visokih tempertura.
    Treći cilj je bio smanjiti buku. I to je postignuto uprkos dodavanju još jednog ventilatora u kućište. Subjektivi opis je da se buka nije puno smanjila, zapravo vrlo malo, ali je dokaz da ova spužva (kupljena u Penny-u oko 3 km kvadratni metar) funkcioniše. Buka se svodi na strujanje zraka. Diskovi se jedva čuju. Seagate single-platter sistemski ni u full search-u ne pravi značajnu buku a Hitachi je skoro uvijek u idle-u tako da ni on nije problem. Glavni izbor buke dolazi od grafičke kartice (EVGA 9600 gt sa stock hladnjakom) ali zahvaljujući dobroj provjetrenosti ventilator joj radi uvijek na 31%. Možda je u budućnosti počastim sa AC S1 ili S2.Prednji ventilator radi na 5v, kao i zadnji i prave minimalnu buku. Po Thermaltake mjerenju prednji ventilator bi bio nečujan na 5v jer na 12v i 1300 rpm pravi buku od 19dB. :lol: Hogwash obični. Kad sam priključio prednji ventilator na 12v jedino sam njega čuo. Napojna (Xilence 480W sa 12cm ventilatorom) je najtiša. Zajedno sa zadnjim ventilatorom koji radi na 5v stvara negativni pritisak u kućištu i odlično hladi komponente, ali vuče i tonu prašine. Svaki dan brisati kućište komotno. :D I to bi otprilike bilo to. Nadam se da će neko "ukrasti" dobru ideju i uraditi nešto slično.

    Credits to hurmash1ca for moralna podrška. :smt003

    Update 8.10.2008

    Nova ploča je tu, kao i novi procesor. Sada u cable management friendly izdanju:

    [​IMG][​IMG]

    Temperature praktično iste, samo je procesor (E5200 na 3666 mhz) otprilike 76% brži od starog.

    Update 30.11.2008

    Stock cooler na grafičkoj je zamijenjen sa AC Accelero S1. Ostala su samo 3 ventilatora. Zvuk računara je puno dublji. Sada čujem i diskove. :p
    Temperatura grafičke (folding) je sada 40°C.
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Konacno si gotov :smt001
    Cestitke, odlican posao.
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Bravo majstore. Bilo bi dobro kad bi se malo vise aktivirala modding scena u BiH.
     
  4. GW

    GW Moderator

    Mislio sam i staviti nešto sa strane. Recimo velikim slovima GW sa strane napisati sprejem ili nekakvom naljepnicom koju bih ja dizajnirao. Ali o tom po tom. :)
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Dobar posao GW!
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Morat cu i ja nesto slicno pokusat za jednu svoju kantu, jer imam ovakvu situaciju kod full load-a:
    Maticna ploca - 40 °C
    CPU - 71 °C
    HDD - 57 °C

    Temperature nakon sto otvorim kuciste:
    Maticna ploca - 31 °C
    CPU - 55 °C
    HDD - 53 °C

    GW, great job! :D
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Svaka cast GW :!:
     
  8. GW

    GW Moderator

    Selvine ako su ti dragi podaci na tom disku, rješavaj to odmah.
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Znam da je i sa otvorenim kucistom rizicna temp, ali ocigledno mi nisu toliko dragi podaci.. :D

    Ovaj disk je u sendvicu izmedju floppy-a i drugog hdd tako da i to trebam rijesit..
     
  10. kaiser

    kaiser Aktivista

    svaka cast za trud GW
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dobar (koga lazem, odlican) posao, daj jos samo sredi te diskove. :D
     
  12. GW

    GW Moderator

    Nisam fan izolacije diskova jer temperatura ide gore (ja sam veoma alergičan na visoke temperature diskova). A kako sam gore rekao, jednostavno mi nije potrebno jer su vibracije obuzdane. Jedino što bih mogao još uraditi je srediti kablove.
     
  13. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Layout ploce te malo zeza (pogotovo 24pin konektor), a trebaju ti i kraci SATA kablovi.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne mora to biti izolacija diskova sa tri kile spuzve, nego da ne stoje onako kako bi ih serviser-salabajzer postavio. :D

    Onako montirani diskovi moraju proizvodit znacajne vibracije. Hint: prebaciti ih iznad, u 5.25" slotove, pa uvezati pomocu gume od gaca. Naravno, trebalo bi sprijeda imati dotok zraka, pa ti dole ne bi ni trebao vent, sav zrak da ulazi preko diskova.

    Promijenit ventove, stavit kakve Glacialtech/YateLoon/Sharkoon ventove i milina. Vidim napajanje si vec otvarao, i tu zamijenit vent.

    Samo par mojih prijedloga. :)
     
  15. GW

    GW Moderator

    Da. Na prošloj ploči sam imao odličan layout i samim time odlično sređene kablove. Ova MSI ploča nije cable management friendly.
     
  16. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Uzeo sam jednog Sharkoona na 120mm i vrlo brzo mu je ležaj otišao....od mene baš i nisu na preporuku.
     
  17. zalizani

    zalizani Aktivista

    [​IMG]

    Nakon sto sam prodao kuciste kupio sam ovaj A+ i za razliku od Anteca 900 temperature puno ne odskacu mislim relativno sam zadovoljan,ali fol je u tom sto sam ovaj bocni vent. okrenuo umjesto da izbacuje on ubacuje zrak u kuciste razlike su ocaravajuce npr kad izbacuje temp maticne je 44-45 medjutim trenutno stanje sa kontra efektom je ovako:
    [​IMG]

    edit
    GW odlican posao :smt002
     
  18. GW

    GW Moderator

    Znao sam da ćeš diskove predložiti u 5.25 područje, ali onda bih povećao temperaturu grafičke i što je najgore ploče. Već čipset radi na 40+, kad bih to uradio vjerovatno bi otišao na 50+. Ovako je dobro izbalansirano.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je nazalost uvijek moguce, a GT/YL/Sharkoon sam preporucio zato sto su to najjeftiniji ventilatori koji valjaju. Tu treba dodat i Xilence.

    :D

    Chipset ces najlakse ohladit ako postavis 80/92mm vent na 1000rpm ili slicno, nece povecat buku, ali ce drasticno snizit temperaturu chipseta. Ili kakvog Zalmana stavit. :)
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Isto sam to jednom uradio, al' onda mi nije ginulo svaka 3 dana cistit kuciste od prasine.