Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. Haker

    Haker Veteran foruma

    Hvala, pojma nisam imao za to, dvije klime su mi već ugrađene, nemam pojma koliku su dužinu stavili.
    Lomo regular
    Lomo economical
    Regular fairy

    Da li je lomo regular najbolji od ove tri?


    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  2. Majesco

    Majesco Aktivista

    Lomo Regular i Fairy su iste klime ista im je vanjska jedinica, a unutrasnja je razlicit dizajn, Fairy je nasljednik LR
    Od te dvije bilo koju, svedno je.
     
    Haker likes this.
  3. dams82

    dams82 Komšija

    Prvi put čujem da je neko ugradio klimu bez vakumiranja, mislim da je to obaveza. A što se cijevi tiče ja sam stavljao 2 metra plus ono na klimi što ima malo više od pola metra, to je neki minimum, a u oba slučaja mi ostalo vani namotano u krug.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  4. Majesco

    Majesco Aktivista

    Rade ventiliranje, prozracivanje cijevi, pusti plin i otpusti holander da plin krene zatim brzo zategne, to nije toliki problem kod on/off klima, ali kod invertera je obavezno vakumiranje.
     
  5. dams82

    dams82 Komšija

    A vakumiranje se radi 10-15 minuta, toliko vremena uštede... Najgori su sad ovi što prodaju klime s ugradnjom, nađu neke levate da im jeftino ugrađuju i da dnevno urade što više, kvalitet ugradnje je nula, samo da što prije odu dalje. Kvalitetna ugradnje traje par sati, takve se mogu dvije uradit danas maksimalno ako rade dva sposobna čovjeka.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  6. Mujka

    Mujka Komšija

    haha : )
    ovaj što je meni radio kaže da mu je maximum za jedan dan što je uradio 8 kom kad se sve poklopi.
    :D :D
    u suštini vakumiranje bi trebali da radi sebe da nabiju negativni pritisak i onda cekaju xx minuta da vide imal curenja a i plus izvuce vlagu i zrak iz sistema
    ovaj kod mene sto je radio on radi varenje ne stavlja holendere na spoj izmedju cijevi sa klime koje dodju na dodatak koji ide do vanjske jedinice
    i od 4 klime sto mi je instalirao na jednoj se potrefilo da na maloj cijevi dok je vario dal je dugo zadrzao se da zatvori u potpunosti presjek cijevi
    ima jedan majstor na klix koji je protiv tog "varenja" jer kaze stvara se garez unutar cijevi itd sto na kraju kontaminira sistem
    mislim da to ima smisla gdje su veci presjeci
     
    dams82 likes this.
  7. dams82

    dams82 Komšija

    I ja sam protiv varenja, svako strano tijelo može oštetiti kompresor, vlaga je takođe neprijatelj sistema. Moj majstor ima alat za širenje cijevi koji kad raširi cijev počne da preskače kako je ne bi previše raširio i stanjio, a holendere steže vilastim moment ključem i kaže da još nije imao reklamaciju na spoj koji napravi sa cijevi na unutrašnju i vanjsku jedinicu.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  8. ibran

    ibran Aktivista

    Tehnički propisi i normativi dođu uz svaki uređaj i prema tome postupiti i nema problema, problem može biti samo ako to odrađuje dundžer majistor, koji je vidio kako se to radi i misli da i on zna. LG Smart inverter 10 godina garancija na inverter kompresor, sada to niko ne daje, postavljena prije 6 godina grije i hladi bez problema kuća izolirana stiropor 10 cm prozori dobro dihtuju, potrošnja zimi ljeti 20 do 30 KM boravak sa kuhinjom 40 m2 otvorim hodnik da i ostale prostorije malo dobiju toplote ili hladnoće, koristim ekonomično kada je potrebno grijanje hlađenje, prezadovoljan 12-ka, šta bi tek bilo da sam ugradio 18-ku. Svaka klima će dati po svojim tehničkim mogućnostima u okviru termoizolacije objekta. Sretno sa grijanjem dok nam je još struja prihvatljive cijene.
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ako struja poskupi sve poskupi. Drva sve skuplja i skuplja i td.
    A sa komforom se ne može poraditi. Ovdje se 90% ljudi grije na drva, zajebancija od cijele godine. Ljeti se narucuju, slažu gdje god ko stigne, naselje izgleda kao kakva favela, pa onda cijepkanje, loženje pa cijeli grad smrdi na garotinu i tako. Što je najgore trenutno grijanje preko klime je daleko isplativije ali džabe, kada kažeš nekom da se grijes na klimu gledate kao kakvog idiota.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  10. Mujka

    Mujka Komšija

    grijanje na drva je najkvalitetnije i najmanje zagađuje (obnovljivo)
    pod uslovom da čovjek ima dobru peć sa preko 90% iskorištenosti
    i da su drva suha tj da su 1 god se sušila prije upotrebe (tako rade u njemackoj pa nema zagadjenja)

    npr klima/pumpa potroši 1kw a dadne 3kw topline (kad se uzme prosjek za sezonu)

    cijena drveta na drvosjeci 0.7 kubika 165KM /====\ 3300kw topline gore sa klimom
    oko 500kg = 2000 kw topline

    a da bi proizveli 1100kw (po 15f) treba nam 800kg drveta xD (a nisam ni uracunao gubitke u mreži...)

    tj da smo se grijali na ta drva dobili bi istu količine topline kao i sa klimom (jest da bi bilo skuplje po trenutnim cijenama oko 100KM više)

    ovde u ovoj svoj jednačini cijena struje od 15f kvari dojam da su drva loša xD
    realna je cijena 30f pa onda gore su skroz drukcije cifre tj grijanje na drva bi bilo jeftinije makar 20-30% (što hoće reći i da cijena od 30f je solidna za grijanje sobzirom na konfor i realtivno nisku cijenu ugradnje 1 klime za 50m2 solidno izolovanog prostora)

    još treba uzet u obzir da je peć na drva punooo jeftinija od toplototne pumpe
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    A hajde ne zezaj sa drvima, lokalno PM zagadjenje je brutalno sa njima.
     
  12. Majesco

    Majesco Aktivista

    Drvo se ne isplate nikako u danasnje vrijeme, meni za kucu treba minimum 8 metara prostornog drveta, a taman mi je 10, sa ovim cijenama 10 metara izade od 1600 do 1700KM, plus sto sam im rob cijelo ljeto.
    Dok su cijene bile 85KM po metru kupovao bukvu i grab, a u zadnje 3 godine kupovao hrastove okorke sto i nije lose 8 metara za 430KM sad su i oni otisli.
    Neka klima trosi upola od cijene drva meni je super.
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne znam koliko su sada iscjepana drva. Neka je 140km metar i potroši se osam metara = 1120km a klima mjesečno uzme 30 eto neka je 40km.. Ne znam gdje je tu računica u korist drva.

    Ja licno sam trošio četiri metra drva i opet sam ih izbacio, neka me na klimu duplo skuplje dodje ja bih opet.

    A to kada loži cijeli grad ne vidim kako je ekološki najbolje, vratiš se kući smrdi odjeća.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  14. dams82

    dams82 Komšija

    Ja maloprije išao do prodavnice, neko tek naložio, ne može se disati, nit se šta vidi od dima. Katastrofa, i zamisli sad svaka kuća da loži drva, a dosta i ugalj.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    p4ja and Haker like this.
  15. Mujka

    Mujka Komšija

    pa ja vama gore napisa da je potrebno više drva da se proizvede el energija koja bi se za grijanje koristila (valjda ce i to nekome zagaditi)
    kad se uzmu gubitci, efikasnost pretvorbe (35% a kod nas je još i manja) ispadne 1kg suhog drveta = 1kw el energije
    jedini je prednost sto klime imaju COP 3 pa za 1kw daju 3kw topline
    a šta mislite jel ekološki se grijat na one bojlere sto je COP 1 : )
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Evo ja kupih ovu gree regular, sljedece sedmice ugradnja i valjda sam riješio grijanje i hlađenje u stanu sa dvije 12 ke

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    Majesco and dams82 like this.
  17. Majesco

    Majesco Aktivista

    Drug neka je sa srecom.
     
    Haker likes this.
  18. Majesco

    Majesco Aktivista

    Za one koji imaju Gree i koji nisu zadovosljni sa odstupanjem senzora temprature.
    Kratko upustvo, ovo je samo namjenjeno u modu grijanja.
    Originalno je postavljeno odstupanje unutrasnje jedinice 3 stepena, a kad se ukljuci I Feel opcija odstupanje je 1 stepen.
    Naprimjer kad stavite 25 ona grije dok dostigne 28 i onda pocne jacu modulaciju, a sa ukljucenim I Feel nastimano 25 ide do 26.

    Tablica odstupanja
    temp 20 odstupanje 0
    temp 19 odstupanje 1
    temp 18 odstupanje 2
    temp 17 odstupanje 3

    Setujete senzor tako sto namjestite zeljeno odstupanje, na primjer zelite da odstupa 0 postavite klimi zadanu tempraturu 20 i dok klima radi istekate je iz uticnice kao da simulirate nestanak struje i sacekate 15 sekundi zatim je ukljucite i morate brzo u roku 5 sekundi pritisnuti tipke na daljinskom +-+-+- tri puta kada ste to uradili displej klime treperi i pojavi se na displeju zadano odstupanje u ovom slucaju 0, nakon toga podesite zeljenu tempraturu i uzivajte.
    +- tipke na daljinskom su tipke za tempraturu
    Ovo podesavanje radite za onaj senzor koji zelite podesit odstupanje.
    Sa ugasenim I Feel-om setujete senzor na unutrasnjoj jedinici, a sa upaljenim I Feel senzor temprature na daljinskom.

    Ja sam kod sebe nastimao odstupanje 0 na I Feel, a na unutrasnjoj jedinici 1
     
  19. Mujka

    Mujka Komšija

    meni taj ifeel nije pouzdan cesto izgubi singal sa daljinskog a bukvalno 3m od klime
    nema potrebe to da se dira offset samo podesiš na manju tmp dok ne naštimaš koja ti godi temperatura
    npr ja držim na 22 a temp u kući oko 24-25 kad zahladni onda povećam na 23 i to je to
     
  20. Majesco

    Majesco Aktivista

    Kod mene I Feel radi normalno skoro je 4.5 metara od klime udaljen daljinac.
    Itekako igra ulogu odstupanje recimo opadne ti temp u sobi zadao si 25 i neka opadne na 22 i dalje grije jednako dok ne opadne na 21,5 stepeni i tek onda povecava snagu.
    Dok je bilo tvornicki postavljeno na 3 trosila je 850-900W, a sad ide 450-580W