Foodbase

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Dog_Father, Oct 22, 2007.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kozaracka kvrguša

    Sastojci:
    -brasno
    -2/3 jaja (ovisno od kolicine brasna)
    -mlijeko i voda
    -sol
    -prasak za pecivo
    -piletina (krila, batak, eventualno cijelo pile izrezano na komade)
    -vrhnje za kuhanje

    Od navedenih sastojaka (osim piletine i vrhnja za kuhanje) zamjesiti smjesu, malo guscu nego za palacinke. Ako koristite krila, meso ne morate peci, ako je deblje meso, dobro je malo meso zapeci u tepsiji. Zaliti meso smjesom, i staviti da se pece 30/40/50 minuta, u ovisnosti koliko je debelo tijesto. Kada porumeni, zaliti vrhnjem za kuhanje i peci jos 5-10 minuta. Jesti vruce, uz jogurt.
    [​IMG]
     
  2. FearLess

    FearLess Aktivista

    Opa i Sarajlija zna za kvrgusu :D

    I umjesto obicne vode pokusaj sa mineralnom i dobices puno bolje tijesto.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Bice da cemo opet morati komitet sastavit da provjerimo ove navode, jos ako dodje syss, imat cemo i medjunarodnu kompetenciju.
     
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ljudi sta se jede ? Ima li kakvih savjeta za nesto sto se jednostavno priprema ? :)

    Kebabi, pizze i slicne gluposti su mi preko glave, i kad sta pravim sam to se svede na brzinsko przenje jaja/mesa/ribe bez ikakvih dodataka, studentski zivot :(
     
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    To to, bacite koji recept, samo kad kuci idem jedem dobro, tacno mi dodijalo :)
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Otisao kuci sa 93 kile pocetkom februara, sad u nedjelju se vratio sa 99 :mrgreen: , danas sam vec laksi 2-3 kile :(
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Uzmes 2 vrste sira, malo mlijeka, krekera, 2 kasike, genovese sosa, izmiksas.
    Skuhas tjesteninu (sa heljdom je dosta dobro), pomjesas, dodas na kraju dvije konzerve tune ( preferiram Rial sa maslinovim uljem).

    Evo jedan mekgajverski hint, nadji recept za spansku supu gaspacho, nemoj jest jer je odvratno ali kad neko meso dinstas i sl ubacis parce zaledjenog gaspaca i dobijes extra klopu.
     
  8. Pasha

    Pasha Komšija

    Ja nekad zgotivim kupus sa mesom, bude ga čitavu sedmicu.
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Vidis nisam vidio ovaj post prije :)

    Evo da podjelim recept za prvi put dovest curu kuci, kojekakve godisnjice i fazone.

    [​IMG]

    Znaci za 2 fondanta potrebno je
    • 50 gr neslanog putera
    • 50gr tamne cokolade ilitiga pola + jedna kocka vise ;), sto veci % kakaa bolje, obicno koristim 81%
    • Jedno cijelo jaje + jedno zumance
    • 50g secera
    • 50g brasna
    • Kakao u prahu
    • Sladoled ili sos od vanilije
    • Jagode, maline, ili slicno (moze i bez)

    Zagrijte rernu na 160 stepeni.

    Prvo rastopiti puter i cokoladu, ja stavim na defrost u mikrovalnoj u intervalima od 30 sekundi dok se ne istopi. Moze i na laganoj vatri, pazite da ne prokljuca.

    U drugoj posudi umutiti jaja i secer, moze mixerom, bolje je rucno, vise se baloncica napravi. Mutiti dok se secer ne rastopi manje vise.

    Dodajte mjesavinu s jajima u posudu sa rastopljenom cokoladom i kasikom lagano pomjesati. Ne regularno cirkularno mjesanje, kontam vise ko kad provjeravas viskozu smjese za palacinke, da ne ubijes baloncice u jajima :)

    U smjesu postepeno dodavati brasno. Smjesa mora biti poprilicno gusta.

    Za pecenje mozete koristiti forme ili obicne solje. Solje prvo namazati puterom, pa ih onda poprasiti sa kakaom, kroz neko sito ili slicno. Ako ovo zaboravite, jescete ih iz solje ;)

    Peci 12 minuta. 13 za malo vise kore. Ovo sa slike je peceno 13 minuta.

    Servirati po zelji, sa sladoledom i svjezim vocem.
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Da malo ozivimo temu:

    Doner kebab u kucnoj varijanti

    Meso po zelji (purece, pilece, telece, janjece, sve dok je mlado) izrezati na tanke trakice, debljine do pola centa.

    U medjuvremenu pripremiti kombo zacina za kebab, koji se sastoji od po jedne mjere (kasika recimo) origana, bosiljka i ruzmarina, aleve paprike i vegete, te pola mjere bijelog luka u granulama i cilija ili neke druge ljute smjese. Sve to u avanu stuci skupa, pa kroz sito posuti po mesu. Kod mene je mjera supena kasika za kilu mesa, mala kasika za pola kile mesa. Meso tako izgnjaviti s tom smjesom zacina i ostaviti par sati, najmanje 2, da upije aromu.
    Uz kebap obavezno idu blagi i ljuti sos, dok ja koristim kombinaciju, dakle blagi sa cilijem. Za sos vam je potreban cvrsti jogurt, malo pavlake (vrhnja), kiseli ili svjezi krastavac (ja ne volim svjeze pa koristim kisele), 2-3 cesna bijelog luka, malo vegete ili soli i par kapi limuna. Krastavce narendati na sitno ili u blenderu samljeti, bijeli luk protisnuti, i sve smiksati. Ohladiti u frizideru. Ako se koriste svjezi krastavci, sacekati da puste vodu, pa tu istu vodu odvojiti i koristiti samo "meso".

    Ranije pripremljeno meso prziti u tavi na malo ulja, pozeljno da se koristi gril tava. Pecivo po zelji, mozete koristiti somune, lepine, ciabattu i druga peciva, kao i varijantu tortilje, pa onda dobijete durum kebab. Uz ovaj sos, podloga je sitno sjeckani kupus, a zavrsim sa tanko rezanim crvenim lukom i paradajzom. Sve se bogato zalije umakom. Enivej, evo slike danasnjeg rucka.


    [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Svaka čast! Izgleda ukusno :)
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Auu, valja ovo probat :)
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Svaka cast ali iskreno puno muke za nesto cega ima na svakom koraku.

    Ja uzmem ovakvih...

    [​IMG]

    ...isprzim, jos kruha i supe i napucam se k'o lud na brzinu :D
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ovo djeluje super masno :D
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Mora da je ukusno onda :mrgreen:
     
  16. comrade

    comrade Aktivista

    a sta je ovo :smt003 ?
     
  17. XTRage

    XTRage Veteran foruma

  18. irhadkul

    irhadkul Komšija

  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Zavisi od proizvodjaca, ja uzimam sa purecom salamom.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ispod ti pise :)