HTPC (Home Theater PC)

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nani, Oct 9, 2008.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koliko ja znam, HD4550 to ima preko HDMI-ja. Samo spojis HDMI i to je to. :D

    @nani: imaju slike u syss-ovoj temi.
     
  2. Nani

    Nani Komšija

    oko doki thanks.
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    ma šala je to bila za 7.1, to brine tamo amere koji rade multiroom i video i audio setup od integrirane mbo.

    samo kažem zašto ne uzeti "zadnji krik mode" od mbo, nego kombinacije odvojenih komponenata koje je vrijeme već pregazilo (nije da ima neke veze, ali...).
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hoces da kazes da zelis biti u trendu, kapiram. :D
     
  5. wireless

    wireless Novi član

    Opet sve kad oduzmes i zbrojis intelovci ostadose bez pravog rjesenja za htpc. Meni je licno primamljiva ideja
    da se potrosnja priblizi potrosnji obicnog dvd playera sto je sa amd-om izvodljivo sa dosta manje novca.Steta sto se onaj njihov hybrid-nesto moze koristiti samo sa low end karticama jer stavljanje graf. kartice na rezim rada ispod 7W ekstra zvuci.

    Malo sam proucavao benchmarke i proc. moc 4850e 45W dodje negdje kao e4400 65W u zadacima koji se manje oslanjaju na L2. Opet, C2D je tako dobar komad silicijuma da ga se tesko odreci. Ja nemam srca da ga prodam :) tako da se slazem da za nekog ko posjeduje vec C2D najbolje rjesenje za htpc je neka opcija intel/ati.
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    zašto bi bila bolja opcija intel/ati od g45 recimo? mislim što ati može (osim "odličnih" drivera) što g45 ne može?

    ne razumijem, spominješ potrošnju i onda staviš kao rješenje mbo + dodatnu vga.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Uparis C2D sa GF9300 plocom i rijesen problem. Mada je na mjestu i ovo sto Syss govori oko G45.
     
  8. wireless

    wireless Novi član

    @syss: Ma syss u toj opciji onda odbacujem uopste potrosnju kao faktor. Sve je stvar licnog izbora. Ja inace idem logikom sto manje elektronike ali mi se ne svidja da pljunem poprilicno novca za g45 a onda nekad kad me povuce da odigram nesto na plazmi osjetim gorak ukus u ustima. Ako ces striktno koristiti htpc kao htpc onda je ok, mada i u tom slucaju mislim da ce g45 biti primamljiviji kad rijese problem sa driverima i kad dodje do snizenja cijene. Sve su to neke dileme jer je tesko reci sta je dobro za htpc sto se tice intela, sve ima svoje za i protiv.

    @Neo Bahamut Zero: koliko znam nisu jos izasle? Mozda ce to i biti pravo rjesenje, sve zavisi od cifre...
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    pa htpc je htpc, a gaming mašina sa kabelom do telke je druga stvar.

    koji problemi sa driverima na g45? pojeftini? sub-100€ intel ploča zadnje generacije sa integriranim hdmi izlazom i prilično poštenom zvučnom, sa grafičkim čipom koji vrti sve nove formate.
     
  10. wireless

    wireless Novi član

    Pa kazem stvar je licnog izbora. Ako ces htpc + povremeni gaming onda intelova ploca sa g45 ne ide kao bestbuy jer za 100eur dobijes plocu osakacenog biosa i chipset losih 3D performansi. Za drivere sam nesto procitao na avsforumu, doduse povrsno, ali ljudi se masovno zale. Takodjer, ne moze hw dekodirati npr. avchd, nego samo bluray. Ne znam je li ovo tacno?
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja kazem samo sta bih ja uradio, ok je uzeti G45 only. Potrosnja G31+RV710 je veca, to stoji, a za one koji ziher nece tjerat igre je - nepotrebno.
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    nemam nažalost ni hd medije, ni hd optiku da probam, ali ako ga uspijem natjerat da vrti mkv - super.

    makar mi to sve skupa ništa ne znači osim malo peglanja sa codecima jer cpu vrti sve i više nego zadovoljavajuće.
     
  13. Nani

    Nani Komšija

    Gledao sam razliku izmedju blu ray ripa roknutog u mkv sa 10KB bitrateom 720p i origanala na blu ray-u, ma skoro nikakve razlike sa 2.5 do 3 metra (naravno ulogu igra i tv na kojem se to posmatra).

    Kakva HD optika, ganjaj mkv sa bitrateom iznad 10KB, jeste da stanu na 7 do 8 GB pa il 2 DVD-a il duallayer ali dok ne padne cijena HD uredjaja samo rokat mkv i sve za 5.
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    pa to i ja kažem... flat i mkv ftw ;)
     
  15. sumeir

    sumeir Komšija

  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    :smt007 :smt007 :smt007 :smt007

    Odlicno izgleda, ali zbilja ima mane oko daljinca i display-a. :roll:
     
  17. Esh

    Esh HWB

  18. syss

    syss Veteran foruma

    definitivno... tko ne zna - to je bio sajt mce entuzijasta koji je kroz vrijeme jako narastao i na to su bacili oko ms ljudi koji su se počeli javljati direktno korisnicima. vremenom je ms postao vlasnik greenbuttona i naravno izravni kontakti su češći, pa tako i support, a baza znanja je stvarno ogromna.
     
  19. Nani

    Nani Komšija

    Update-ovana htpc konfiguracija ;

    CPU: AMD Phenom 8450 2.1Ghz
    Cooler (Pasivac): ZEROtherm BTF95, Thermaltake Sonic Tower rev 2, COOLER MASTER Z600, Thermalright Ultra-120 (voditi racuna o visini coolera zbog dimenzija kucista!!!)
    MB: ASUS M3N78/Gigabyte M78SM-S2H (GF 8200, HDMI out, LPCM 7.1 out, VGA, DVI)
    Memory: 2x1GB DDR 6400 (800Mhz) SuperTalent, Corsair
    HDD 1: Sistem: Seagate 80/160GB 8MB S-ATA
    HDD 2: Storage: Seagate 1TB, 32MB, S-ATA 300, NCQ3, WD 640GB (SE16)
    PS: Fortron, ZEN HTPC, 300W/400W, Pasivno.
    Optika: Sony-NEC Optiarc AD-7203S
    Case: Kuciste TT DH102, Silverstone LC16, Antec NSK2480 (po izboru)
    Periferija: Logitech MX3200 (po izboru)

    Opcionalno;

    TV Tuner: Avermedia (DVB-T), Leadtek TV Expert 3xxx, Leadtek PxDVR3200H, Sky star, Sky star 2 (HD)
    Optika 2: LG Black Blu-ray/HD DVD-ROM/DVD±R SATA Model GGC-H20L

    Napomena:
    Phenom 8450 izlazi kao jedini pobjednik za HTPC/AMD platformu zbog svojih performansi, male potrosnje pri opterecenju i jako malog zagrijavanja kao i izuzetno povoljne cijene.

    GeForce 8200, predstavlja najbolje rjesenje u ovom momentu za HTPC. U odnosu na 780G, 790GX i G45 daje punu podrsku za passthrough 8 kanalnog (7.1) HD zvuka preko HDMI out izlaza. Konkuretna rijesenja daju stereo LPCM preko HDMI-a tako da je nvidia daleko ispred konkurencije sto se tice zvuka kao i kompatibilnosti sa AV receiverima gdje se G45 pokazao problematican. Pored Intelovog G45 rijesenja ne moze se preporuciti ni 780G cipset koji jos uvjek ima na mnogim plocama bug sa 2D prikazom koji je za sad ne rijesiv sa novijim driverima.
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Gdje je tu scythe ninja 2? BTW taj antec je dosta low, sumnjam da moze sta od tih hladnjaka stati u njega.