Izbor CPU Coolera

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by r4z0r, May 22, 2011.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ja sam na hypera namontirao dva ventilatora, push/pull. Poboljsava hladenje do 20ak %.
     
  2. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Tek sam ga narucio iz ingela ili eu ne sjecam se vise , trebao bi doci sutra - eventualno prekosutra . Javit cu ti kako radi :D
     
  3. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Ništa onda moram čekat sledeću godinu, a tako bih rado sa vama podijelio slike. Mada sam u planu da pravim još par novih kućišta. :D
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni se mugen vrti na nekih 300rpm u idle, drzi temp, nikakvih problema. Preporuka i od mene.
     
  5. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Evo samo što je stigao Hyper 212 +. Malo sam zbunjen kako da ovo postavim u kućište a da valja, pogledaću na youtube valjda ima neki turtorial.
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja sam se predomišljao i ipak idem na TX3 radi malog budžeta pošto ću zajedno uzeti i slušalice malo kvalitetnije a treba mi i hdd od 1tb a već naručio razerovu podlogu tako da keša nemam a ne čeka mi se pa gledam i u 30km jbg. Naročito što mi jaran uzima u ue.ba usput mu je pa ne plaćam poštarinu. Uglavnom buka nije toliki problem ionako sluške nabacim kad igram i ne čujem a sad stock piči i na 5k rpm :D
    OC-at phenom x4 820 neću mnogo pošto ne bi mnogo ni dobio sa gts450. Eventualno 3,5ghz bilo bi ekstra.
     
  7. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Postavio sam napokon nakon 3 sahata postavljanja, (jedva) ali temperature su i do 15 stepeni manje nego na stock kuleru a da ne govorimo o buci, tj o nedostatku iste. Kućište i svi kuleri u njemu, vlada grobna tišina. :D
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pošto mi sutra dolazi tx3 da pitam kakav je za montiranje na am3 socket ako je neko to radio već i koliko zaista kvalitetnija pasta ima prednosti u vidu bolje dispacije topline u odnosu na ove jeftinjake? Imam jednu manhattan iz geneleca, tek je načeo, potrošio cooler masterovu pa da ne naručujem bezveze ako nije neka razlika. Naravno znam da su najbolje one bazirane na srebru pogotovo ove high end ali su skupe 20eur+. Mislim da je neko spominjao 2-3˙C razlike.
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja sam imao na CPU onu bijelu CM HTK-002 pastu sto kosta od 9 - 12KM (zavisi gdje je kupis) i sada sam stavio AC MX-2 (14KM u Ingelu) i razlika je nekih 2 - 3C..

    Arctic Cooling reklamira 9C poboljsanje na MX-2 u odnosu na CM HTK-002 ali to jednostavno nije istina..

    Prednost je sto npr na AC MX2 (MX3 ili MX4) nema cure procesa kao kod jeftinijih opcija i sto traje duze..

    Rijetko ko koristi AC Silver jer je el. provodljiva i koliko me sjecanje sluzi ima cure period,pa je zamjenila MX serija koja ima iste ili bolje performanse..

    Imaju i bazirane na dijamant cesticama ali uzasno izgrebu bazu coolera i IHS procesora..

    Za tu Manhattan pastu neznam,nisam je koristio..
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sitna je to razlika,veci je fazon da pasta bude finog viskoziteta pa da se fino razlijepi kad je stisnes i sistem nanosenja iste nego njena sama struktura.
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Kad smo već kod paste, kako je nanosite? Ima onaj fol sa najlonskom kesom ona tanka fina, stavi se zrno ko riža i razmaže. Ima i onaj sa onom 'kreditnom' karticom...
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Moze i kreditna samo mora na njoj biti vbise od 500km :D

    najbolji nacin za taj tvoj cooler su dvije linije po duzini tako da se popune rupe izmedju pipa i alu dijela baze coolera.
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja sam probao gotovo sve nacine i nema neke velike razlike ako se uradi pravilno..

    Trenutno pastu nanosim u obliku malo veceg zrna rize na centru procesora i onda montiram cooler,ali pazim da cooler postavim pod sto je moguce ravnomjernije na CPU (znaci bez nagiba)..

    A sa CM pastom koristio sam ovaj i nacin razmazivanja paste po CPU i nije bilo neke znacajne razlike..

    Takodje treba voditi racuna o kakvoj se pasti radi,jer kod nekih (npr CM HTK-002) dolazi do razdvajanja faza te se mora izmijesati npr cackalicom na CPU da se ponovo homogenizira smjesa te tek onda montirati cooler..

    Kod AC MX-2 to nije potrebno..

    A za coolere sa HDT bazom pasta se nanosi na poseban nacin.. KLIKNI OVDJE
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    bravo king za link,ja sam se slomio da mu nadjem bas taj review da vidi i nije mi se dalo.
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Bookmarked FTW .. :smt005
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Znači prvo ispolirati sa finim šmirgl papirom bazu coolera. Nakon toga nanijeti malo paste na one kanaliće i sačekati da se stvrdnu. Mogao bi to malo fenom ubrzati zar ne? I za kraj kako je Dino spomenuo uraditi 2 čize :D kao na slici:
    [​IMG]
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne polirati bazu ni pod razno.
    Ti cooleri sa izbacenim pipama se ne poliraju.Popuni supljine kao na slicci i povuci te dvije cize i to je to.
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    OK, thnx obojici.
     
  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ona pasta sto dodje sa hyper 212+ je poprilicno gusta. Ja sam popunio one rupe, i onda namazo tanko preko cijele baze, i namontiro.

    28 idle / nikad vise od 60 load. x45 multiplier na turbo.
     
  20. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Ja sam takođe jako zadovoljan sa cooler masterovom pastom, gusta je i dobro prijanja kuler za procesor.

    Amd athlon II X250, min=22 C, max=42 C pod stock kulerom od Phenoma II sa onim pajpovima

    Amd Phenom II 955 (undervolted na 1,185 v), min=32 C, max=51 C, pod Hyperom 212+