Izborna nastava - Sta studirati??

Discussion in 'Generalna diskusija' started by AhmeT, Apr 12, 2007.

  1. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Eh da polahko zapocnem. Prvo malo uvoda. Eto ja sam drugi razred opce gimnazije i mi sad, buduci da smo opci smjer, imamo izbor da izaberemo dva predmeta u paketu plus treci i iz ta tri predmeta cemo imati izbornu nastavu. Znaci po tri casa sedmicno i taj program za izbornu se razlikuje od obicne nastave. Znaci npr imam obicnu matematiku i ako izaberem i izbornu imacu jos jednu matemaiku, moze cak predavat i druga profesorica, uglavnom imacu i dvije ocjene i to. Znaci fakticki novi predmet.

    I sad "paketi" od ta dva predmeta su: matematika i fizika, bosanski i engleski, biologija i hemija, historija i geografija, psihologija i sociologija. A treci predmet se moze uzeti BILO koji ako se skupi dovoljna grupa. I sad eto to je kao uvod mali.

    Ovo pitanje u naslvu se mozda cini malo "preuranjeno" al opet ako sad uzmem, recimo, historiju i geografiju, logicno je da uzmem neki fakultet koji potencira na tome. Jer ako ce me neko dvije godine pripremat za nesto sto izaberem bolje da to bude nesto sto ce mi trebat i pomoc.

    I sad ja naravno neznam sta bi. Ima mozda jos par mjeseci dok nebudemo morali rec sta hocemo al evo ovu temu otvorih da vidim vasa misljenja i stanje na ovim nasim fakultetima.

    Sto se tice mene i mojih sklonosti... Pa... Eto onako imam afiniteta za ovim kompjuterima, i eto prilicno dosta znam (ovo je relatino :D). Engleski mi isto ide mada tu ima dosta mjesta za poboljsanja. Matematika i fizika takodjerferceraju dobro i nikad sa tim nisam imo problema. Iso sam i na nekakva takmicenja prije u osnovnoj i sad sam mogo ic al necu vise da se bakcem sa tim jer jednostavnu se neisplati odvajat 3-4 sata dnevno da vjezbam kad ima djece koja samo sjede i rade zadatke i onda 100 poena osvoje. Znaci da malo i uzivam u ovim godinama :D. biologija i hemija... i to mi eto "lezi". Mada eto eto su dva predmeta koja se eto moraju sjest i naucit (hemija malo manje) i ni sa tim nemam problema. Znaci eto otprilike sve mi "ide", sve su petice :D.

    sto se tice fakulteta konkretno... Pa eto spomenuh da ni ja neznam bas sta bi.. U prosvjetu nebi iso... Male su pare tu a i djeca zivce pojedose (jer evo znam kolko ja zivce vadim profesorima :D). Medicinu... Eh i to neznam bas... Tu posla ima a i para al opet i tu se valja zrtvovat 5-6 godina. I cujem i da je potesko. Te anatomije i to. Mislim, ja eto mogu ucit al nisam bas ljubitelj. Vise se izvlacim na pamet pa tako sad ocjene i dobijam. Ono na casu aktivnost, pa takodjer i malo ucim kod kuce, npr ja biologiju sjednem i za sat vremena maksimalno naucim 5-6 lekcija dok djeca iz razreda govore tamo profesorici: "joj ucila sam DVIJE SEDMICE i vi mi sad dajete 4".. I zato me ta medicina odbija zbog tih pojmova i dosta ucenja (mada je neznam kakvo je stvarno stanje i kolko treba ucit, ovo samo iz prica sto cujem). Elektrotehnika... Eh ovo nebi bilo lose al opet nekad se zapitam cemu i to jer evo znam covjeka inzinjer informatike a popravlja dole kompjutere za 400kmova... Ekonomija... Ovo mi se isto svidja, valjda i para ima... Mada kolko cujem ovo se masovno upisuje... Neko mi rece da je prosle godine na tuzlanskom univeritetu bilo 1000 il tako nesto studenata (modza ne bas hiljadu al uglavnom velik je broj). Arhitektura... ovo mi se nekako pocelo svidjat mada neznam bas sta treba i imal ovdje posla...

    I eto to je ukratko to... Znaci zamima me stanje na fakultetima, gdje je bolje sta upisat... dal u Tuzli il u Sarajevu (mada ce najvjerovatnije bit ovo drugo al nikad se nezna)... zatim ove bolonje i to.. Pa cujem i za nekakav americki univerzitet... Znaci mada je to podaleko, dvije godine, al valjda se otprilike moze rec gdje ce bit posla i kakvi ce kadrovi trebat ovoj nasoj Bosni... I na kraj, fakticki najvaznije, sta bi najblje sad bilo uzet za tu izbornu? zasad najvise "pikam" na matematiku i fiziku plus engleski kao treci jezik... al ima jos vremena za odluku tako da ovvo nije ni priblizno sigurno...

    Eto toliko zasad...
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Matematika i fizika ako ti ide, + engleski je najbolja kombinacija po meni, i daje ti najbolji temelj za bilo koje dalje skolovanje.

    Arhitektura ima prijemni obicno, gdje moras napraviti jedan mali projekat, ako te to interesuje, veoma je unosan posao. Znanje kompjutera je veoma zahvalno. Prijatelj jedan je Arhitekta sada, dobio je posao u Rimu odmah po zavrsetku faksa, tako da :) Mogucnosti su ogromne.
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Arhitektura, barem u Sarajevu, ima malo tezi prijemni i poprilicno je tesko poloziti. BTW, uopce se ne radi projekat, polaze se matematika, slobodno crtanje, percepcija prostora i opca kultura.

    A sto se tice posla, za bilo koji zavrsen tehnicki fakultet ima posla koliko hoces.
     
  4. 3125

    3125 Komšija

    Arhitekturu ne bi trebao naslijepo upisivati. Ako te bas privlaci posavjetuj se sa nekim studentom (ne prve godine) i pogledaj malo sta se radi i to. U svakom slucaju predlazem neki tehnicki fakultet. Vece perspektive nego se bilo kojim smjerom filozofije, politickim naukama ili cime vec. A nesto ces i znati za razliku od studenata doticnih fakulteta.
     
  5. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Meni tata non stop govori da upisem ili elektrotehniku,masinstvo,pmf, kaze tu je buducnost, slazem se ja s njim, al' kad neko organski ne moze matematiku i fiziku sta da trazi na takvim faxovima, aBd ja cu na pravo.:D:D

    EDIT: Naravno uz zavrsen fax bez jako dobrog poznavanja stranog jezika i racunara, rijetko si gdje prispio.
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Da se razumemo politicke nauke, menadzment to su kursevi, kakav fakultet.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    :lol: :lol: :lol: dobraaaaa :lol: :lol: :lol:

    Nemoj ovo shvatit kao spam. ;)
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ee pozz
    evo ugleda ovu temu pa mi je zanimljiva
    evo ja sam u gimnaziju kod sam isao uzeo za izborne predmete bas ovo o cemu i ti razmisljas znac matematiku i fiziku + engleski jezik
    ja bas i nisam neki matematicar(mislim da sam stalno ucio i to )al kontam je dobro tako da mio nije bilo tesko toliko na izbornoj nastavi
    a sto se tice nasteve to je potpuno drugaciji predmet od obicne nastave i vecinom se radi opsirnije jer imaju 3 casa sedmicno pa ima se vremena
    a negleski ko engleski ako imalo znas uzmi engleski kao 3 predmet
    inforamtiku je bolje izbjegavat za 3 izborni jer iovako znas sve sto se tamo radi
    dobro ne bas sve jer se malo radi i programiranje a isto se radi i flesh

    a sto se tice faksova sto neko kaze tehnicki su najbolji al i najtezi
    ja sam upisao SAOBRACAJNO TEHNICKI FAKULTET smjer DRUMSKI fax je pravo tezak samo neke vjezbe da se kuci crta seminarskih more itd.
    al ipak je to fax
    eto nadam se da ces odabrati prave izborne predmete mada su ti ovi najbolji
    pozz
     
  9. zilo

    zilo Komšija

    Ahmete , nema veze koje predmete sad ucis. Znam toliko primjera koji negiraju da se treba ici na fax i studirati ono sto si najvise u srednjoj radio.

    Nemoj arhitekturu, govorim iz iskustva. Ako se znas svadjati :D upisi pravo. U svakom slucaju, ako zelis da ostanes normalan covjek izbjegavaj matematiku. :mrgreen:
     
  10. dHM

    dHM Aktivista

    Ma nemoj tako za matematiku, fina je to nauka :D nego ti upisi arhitekturu, nemaju puno matematike, il ako ti matematika ne smeta, onda gradjevinu, nema prijamnog, bar prije par godina, al mislim da se nije nista mijenjalo, a kad se zavrsi ima posla da ne dizes glave, a i dobro je placen posao :wink:
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

  12. emir.a

    emir.a Administrator Staff Member

    Prof. Azem D. na ovo kaze: "Djete u osnovnoj i srednjoj skoli sve petice ima, dodje na ETF i tu sve petice" :D
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Hmm, ne bih se slozio sa tobom, ja sam zavrsio menadzment, odnosno Visu poslovnu skolu na ekonomskom fakultetu i vjeruj mi da to NIJE nimalo poput kursa. Politicke nauke mozes porediti sa DIF-om, a na menadzmentu sam polgao najteze predmete sa ekonomije (racunovodstvo, poslovno pravo, finansije itd. itd.).
    A druga je prica menadzment i ekonomija na Banjaluckom i slicnim "fakultetima", tamo kad se upisujes na faks odmah ti upisu dvije devetke, kao wellcome :lol:
     
  14. zilo

    zilo Komšija

    Nas DIF je sada u krizi, pola dekanove rodbine ga zavrsilo. Medjutim, DIF nije lagan fax. Prije rata, dok stele nisu radile ovoliko, morao si biti stijena od covjeka da ga zavrsis, a imalo se i uciti podosta. Anatomija je najzajebanija sto se teorijskog dijela tice.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ma hajd sad... :roll:
     
  16. 3125

    3125 Komšija

    Izuzetak potvrdjuje pravilo :mrgreen: Cast izuzecima, 90% debila koje znam ce upisati filozofiju i ekonomiju.
     
  17. zilo

    zilo Komšija

    Zavisi koga smatras ''debilom''. Za mene su debili oni sto nose tene na čičak (vjerovatno imaju poteskoca vezati pertle), u raji samo pricaju o matematici, a nerijetko im se desava da fule izaci iz tramvaja jer razmisljaju o nekom zadatku. Na casovima sporta se ponasaju k'o muhe bez glave. Ne znaju hodati zbog pretjeranog sjedenja pored debelih knjizurina Venea, Mintakovica i ostale kompanije.

    Ti garant nece upisati ekonomiju, filozofiju ...
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Obrnuto, obrnuto...to su genijalci.
     
  19. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Meni su fizika i matematika drage, kad nesto naucim sa instruktorom, onda se uzivim:D:D al ne treba to studirati ako hoces biti iole normalan:D

    Cinjenjenica je da je srednja skola dosla na nivo osnovne, a fax na nivo srednje, mnogi se ne zadrzavaju samo na zavrsenom faxu pa idu dalje na magistre doktore...
     
  20. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Ma dje ba obrnuto, bili ti vise volio biti neki extra matematicar a ne znat' potrcati.

    Ja sam isao sa likom u osnovnu a sada i srednju samo drugi razredi koji je nadaren za matemtaiku, bio je na olimpijadi 3, balkanijadi 2 i tako ta takmicenja, e a da ga vidite on ne zna potrcat, majke mi retard pravi, pa bolje biti vrlodobar uopce i biti normala nego talenat za mat a biti retard!